FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore,mám dotaz od 9.1.2006jsem na…

Vážený pane doktore,mám dotaz od 9.1.2006jsem na nemocenské a zaměstnavatel mi nechce proplatit starou dovolenou (7 dní),kterou jsem si nemohla vybrat do konce roku 2005 z provozních důvodů,říká,že musím přerušit nemocenskou a nastoupit do do zaměstnání a pak mi ji proplatí,ale jestliže to můj zdravotní stav nedovoluje a budu marodit i nadále tak mi ji proplatí až na konci roku 2006,jedná podle zákona? DĚKUJI.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dotaz ohledně nároku na dovolenou.…

Dobrý den, dotaz ohledně nároku na dovolenou. Důchodce-plný starobní důchod - je zaměstnán od roku 2004 na plný úvazek. Pracuje jako vrátný na směny po 12 hodinách. Jak mám vypočítat nárok na dovolenou za rok 2005 a nárok na 2006?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec-důchodce na plný úvazek…

Dobrý den, zaměstnanec-důchodce na plný úvazek zaměstnán od roku 2004. Od 1.4.2006 pracuje nepravidelně dle potřeby na 12hodinové směny, jaký má nárok na dovolenou? Můžeme s ním pracovní poměr rozvázat a může pracovat na dohodu o provedení práce, která bude vždy na počet odpracovaných směn?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla na jaký…

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla na jaký hodinový průměr mám nárok na proplacení dovolené. V říjnu 2002 jsem odpracovala 40 hodin a poté odešla na neschopenku(rizikové těhotenství).Mzda za odprac.dobu činila 3261 Kč + prémie 6060 Kč. V listopadu jsem obdržela pololetní prémie 25000,-Kč a navíc měsíční prémie za listopad 3400,-Kč.Také v prosinci 2002 měsíční prémie činila 5000 Kč.Tuto odměnu jsem dostávala za to,že paní,která nastoupila na mé místo,občas přijela za mnou domů a já ji zaučovala. taktéž v lednu a únoru 2003 jsem dostala měsíční prémie: 5000 Kč a 2000Kč. Upozorňuji,že jsem po prvním týdnu v říjnu 2002 (odpracováno040 hodin),již do práce nenastoupila. Od 1.3.2003 jsem z nemocenské přešla na mateřskou dovolenou.Po ukončení mateřské dovolené jsem nastoupila řádnou dovolenou.Nárok činil 30,5 dne. Zaměstnavatel mi však proplatil pouze 100 Kč/1 hod. Po vrácení z rodičovské dovolené mi nabídl podmínky,které nemohu kvůli dítěti přijmout. Chci se tedy zeptat,o jaký doplatek za špatně proplacenou dovolenoumám nárok požádat. Děkuji předem za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 01.06.06 budou mému synovi 4roky,…

Dobrý den, 01.06.06 budou mému synovi 4roky, končí mi mateřská dovolená. Ale nevím zda dostanu "mateřskou" i za měsíc 6/06 a od kdy bych měla být zaměstnána nebo zaregistrována na FÚ. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mi přispívá na…

Dobrý den, zaměstnavatel mi přispívá na důchodové připojištění. "Svůj" příspěvek mi ale strhává z mého čistého příjmu...tudíž to vypadá, jako bych si celou částku připojištění platila sama. Je to běžná praxe?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moc prosím o odpověď - nárok na…

Dobrý den, moc prosím o odpověď - nárok na dovolenou. Jsem zaměstněná jako recepční, 12ti hodinové denní směny - tzv. krátký - dlouhý týden (jeden týden v práci kromě středy a čtvrtka každý den, vč. víkendu, nedělní směna pouze 7 hodin, další týden práce ve středu a čtvrtek - zbytek týdne volno). Dnem nástupu do zaměstnání byl 1.5.2005 - práce na Dohodu, od 1.6.2005 Pracovní smlouva na dobu neurčitou. Od 15.7.2005 do 31.10.2005 pracovní neschopnost. Jsem ve výpovědi, posledním dnem zaměstnání je 31.5.2006. Do dnešního dne jsem vyčerpala pouze 1 den dovolené, zaměstnavatel mi spočítal nárok na dovolenou ve výši 6 dnů. Mám pocit, že mi dovolenou podivným způsobem vykrátili... Mnohokrát Vám děkuji za odpověď, nikdo mi nebyl schopen říci, na kolik dovolené mám nárok. Přeji hezký den. Soukupová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v příspěvkové organizaci a…

Dobrý den, pracuji v příspěvkové organizaci a mám 1 celý úvazek a 0,3 úvazku. Organizace mi vystavuje 2 výplatní lístky, celý příjem zdaňuje dohromady na jednom výplatním lístku, odvody na sociální a zdravotní pojištění počítá zvlášť za každý příjem. Je tento postup správný? Slyšela jsem, že zaměstnanec musí mít pouze jeden výplatní lístek. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám smlouvu…

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám smlouvu na dobu určitou do 30.6.2006. Jsem těhotná a termín porodu mám 24.8.2006. Kam se mám obrátit po skončení smlouvy? Mám se přihlásit na úřad práce? Koho mám žádat o výplatu peněžité pomoci v mateřství? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení dotazu k výpočtu nemocenské:…

Prosím o zodpovězení dotazu k výpočtu nemocenské: V dubnu jsem odpracovala 10 pracovních dnů (do 14.4.) a od soboty 15.4. jsem byla až do 23.5.06 na neschopence. Na výplatní pásce za 4/06 mám napsáno: pr.m.NP 797,18 pr.m.D 125,54 nemoc-3 dny, 6,50hod., sazba 148,00, částka 444,- nemoc-další, 68,50hod.,sazba 408,00,částka 4488,- Odpracované hodiny 75 neodpracované hodiny 75 Máme 37,5 hod.týden (6,50+3x8,50+5,50hod). Mám dobře spočítané dávky NP? Já se nemohu dopočítat. Mám dojem, že nemám vše zaplaceno. Moc vám děkuji. Hanka



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme a.s. a vyplácíme odměny členům…

Dobrý den, jsme a.s. a vyplácíme odměny členům představenstva. Někteří členové ji pobírají se mzdou a někteří pouze odměnu (ti ji daní 20% zálohovou daní). Je to v pořádku? Odměna je ve výši 2.000,- Kč. Nyní se stal členem představenstva jiný státní příslušník(Brit), jak to bude se zdaněním jeho odměny - také 2.000,- Kč měsíčně. Děkuji Vám za zodpovězení mých dotazů.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnavatel dává zaměstnanci…

Dobrý den, pokud zaměstnavatel dává zaměstnanci příspěvek na dopravné, odvádí se z něj sociální a zdravotní pojištění (zaměstnanec a zaměstnavatel)?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obdržela jsem stříbrnou Jánského…

Dobrý den, obdržela jsem stříbrnou Jánského plaketu a na základě kolektivní smlouvy mám nárok na odměnu z FKSP ve výši 1000 Kč. Zaměstnavatel mi nechce proplatit nepeněžní dar - tedy nezdaněný, ale trvá na peněžité odměně - pro mne míň výhodné. Mám právo požadavat nepeněžní plnění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Prosím o radu ohledně slevy na dítě…

Dobrý den! Prosím o radu ohledně slevy na dítě, které maturuje až v září. Je nárok na uplatnění slevy jen do srpna (po dobu prázdnin), nebo je možno slevu uplatnit i v září? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy v souvislosti s…

Dobrý den, mám dva dotazy v souvislosti s minimální mzdou. 1. Jak se může zaměstnanec bránit, pokud jeho mzda za 8-mi hodinovou pracovní dobu nedosahuje mzdy minimální? 2. S postupným zvyšováním MM se zmenšuje rozdíl mezi mzdou vrátné a účetní. Po 1. 7. 2006, kdy bude MM činit 7955 Kč budu jako účetní mít o 845 Kč hrubého víc než zmiňovaná vrátná. Existuje nějaký předpis, který by upravoval výši mzdy podle druhu a náročnosti vykonávané práce, nebo se mám smířit s tím, že se postupně naše mzdy srovnají. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. 1.Dne 8.4.2006 jsem nastoupila na MD …

Dobrý den. 1.Dne 8.4.2006 jsem nastoupila na MD (28 týdnů),která mi skončí 21.10.2006.Mohu si požádát svého za městnavatele před ukončením MD o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení MD?Kolik dní mi náleží? 2.Chtěla bych svého dále zaměstnavatele požádat o kratší pracovní dobu (na 6hodin denně),neboť chci začít po 2 letech od narození dítěte jít pracovat.Je povinen mi vyhovět?Nebrání tomu vážné provozní překážky,neboť jsem administrativní síla.Ják dlouho je event.povinnen mi tuto zkrácenou prac,dobu tolerovat?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje matka je starobní důchodce…

Dobrý den, moje matka je starobní důchodce.Přivydělává si úklidem a má s úklidovou firmou uzavřenou Dohodu o provedení práce.Z hrubého měsíč. výdělku Kč 2366 dělá daň 354 Kč.Čistého má 2012 Kč. Z toho plyne 15% daň. Kdyby podepsala Prohlášení poplatníka daně má nárok na 12% daň?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, podnikam na ZL a nedavno se mi do…

Dobry den, podnikam na ZL a nedavno se mi do rukou dostala nabidka jedne firmy, ktera se zabyva zakladanim spolecnosti v Britanii a nasledne i organizacnich slozek v CR (timto lze obejit nutnost slozit zakladni kapital 200 000 pri zalozeni s.r.o.). Chtel bych se Vas zeptat, zda muze s.r.o. vykazovat nejakou cinnost, pokud nema oficialne zadne zamestnance - byl bych pouze jednatelem pobocky a ucetnictvi by vedla externi firma. Socialni a zdravotni pojisteni bych si jeste nejakou dobu platil tak jako doposud, nez bych prevedl vsechny sve aktivity na novou spolecnost. dekuji za odpoved S pozdravem Petr Kocian


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat kolik mám…

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat kolik mám zaplatit sociální pojištění za měsíc duben,když jsem ukončila činnost v polovině měsíce 15.4.2006 a kolik mám zaplatit za zaměstnankyni,když jsem jí ukončila smlouvu také k 15.4.2006.Děkuji mnohokrát.Zaplatila jsem celou částku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dotaz.V polovině měsici dubna 15.4…

Dobrý den.Mám dotaz.V polovině měsici dubna 15.4.2006 jsem ukončila podnikání a ukončila smlouvu se zaměstnankyní.Chtěla jsem se zeptat kolik mám zaplatit na zdravotním pojištění za sebe a za zaměstnankyni.Platila jse celou částku jak za sebe tak za zaměstnankyni.Děkuji mnohokrát.