FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, výpočet vyměřovacího základu pro…

Dobrý den, výpočet vyměřovacího základu pro nemocenskou se vypočítává za předchozích 12 měsíců, od kterých se odečítájí dny v PN. Mám dotaz jak je to s vyplacenou odměnou / bonus za období 6 měsíců / , která byla vyplacena v měsíci ve kterém jsem byl plně v PN ? Připočte se k vyplacené mzdě k ostatním měsícům a do odpracovaných dní se tento měsíc nezapočítává ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz z jaké částky se vyplácí…

dobrý den, mám dotaz z jaké částky se vyplácí přesčasový příplatek např. ve všední den je to 25 %, zda je to stanoveno zákonem ,a nebo to lze stanovit podnikovým předpisem.V mém případě je vyplácení stanoveno takto : zákl.mzda ...45 Kč os.ohod.......40 Kč prům.mzda 85 Kč přesč,přípl. je stanoven ze zákl.mzdy tj.... 45 Kč + 25% z prům.mzdy za Q tj./z 85 Kč /......21,25 Kč celkem tedy............................................66,25 Kč za přesčas ,který je nařízen je tedy zaplaceno méně než za běžnou hod. sazbu na hodinu. Domnívám se, že přesčasový příplatek by se měl odvíjet : 1. ze zákl.mzdy vč. příplatků + 25% z této částky 2. z průměrné hod.mzdy + 25 % Ani případné dorovnání odměnou neřeší nesprávnost stanoveného odměňování děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pracuji v cestovním ruchu, krátký a…

Dobrý den. Pracuji v cestovním ruchu, krátký a dlouhý týden. Denně 16 hodin. Můj zaměstnavatel mi tvrdí, že dovolenou mám pouze 13.5 dne, že se používá prý nějaký koeficient pro výpočet dovolené, když můj pracovní den dělá 16 hod. Je to možné, nebo nás klame. Nikde v zákoně jsem to nenašla. Děkuji. J.Netolická


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám jeden malý dotaz. Máme uzavřené…

Dobrý den. Mám jeden malý dotaz. Máme uzavřené sdružení podnikatelů (fyzické osoby), podnikáme ve stavebnictví bez zaměstnanců. Máme nárok na pořízení stravenek, které potom dáme do odpisu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Naše pracovní doba je od 8-16. z toho0,50hod na…

Naše pracovní doba je od 8-16. z toho0,50hod na obed. zaměstnankyně čerpá 1/2 dne dovolenou. Má nárok na stravenku ? Nebo jakým zpusobem tento pripad resit. A dále pokud daruje krev, a tudiž není cely den v práci stravenku nevyplácíme, je tento postup správny? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a…

Jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a současně jsem se před nedávnem stala společnicí i jednatelkou ve společnosti s ručením omezeným, ze které v současné době nemám žádný příjem. Před měsícem jsem otěhotněla a v rámci rizikového těhotenství budu uznána pracovně neschopnou. Jaká bude výše nemocenské " z mateřské" před porodem a tři roky po porodu (předpokládám, že se tři roky do hlavního pracovního poměru nevrátím)? Ovlivní nějak výši této nemocenské fakt, že firma (s.r.o.) začne vydělávat a já si začnu vyplácet plat coby jednatel?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem studentka a mám DPČ u agentury.K…

Dobrý den,jsem studentka a mám DPČ u agentury.K tomu používám svoje auto a budou mi platit ujeté kilometry.Zajímalo by mě,jestli tyto peníze daním,nebo je daní oni a jestli se mi to započítává do celkového výdělku a v březnu si můžu zažádat o vrácení i těchto peněz.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: pracovnice pracuje na dohodu o provedení práce. Je evidována na ÚP, pobírá méně než 1/2 minimální mzdy. Může podepsat prohlášení a ze své mzdy uplatnit slevu na dani? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracující v nerovnoměrně…

Dobrý den, zaměstnanec pracující v nerovnoměrně rozvržené pracovní době na zkrácený úvazek a jeho nárok na dovolenou. Vypočte se PSxDT/52. To je plánovaný nárok počtu pracovních dní-směn na dovolenou. Zaměstnanec však za rok odpracuje směn více (záskok za dlouhodobější nemoc kolegy) než bylo plánováno (PS). Je zaměstnavatel povinen na konci roku dopočítat nárok na dovolenou v daném roce za skutečně odpracované směny a to s přesností na hodiny?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracující v nerovnoměrně…

Dobrý den, zaměstnanec pracující v nerovnoměrně rozvržené pracovní době - vrátný. Nárok na dovolenou uváděný v kal. dnech se přepočte na pracovní dny - směny PSxDT/52. Zaměstnanec má nárok na 5 týdnů dovolené. Dotaz: Můžete mi vysvětlit proč se počítá 52 týdnů a ne 52 - 5 týdnů nárok, tedy 47 týdnů?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. prosím Vás kolik si může vydělat žena…

Dobrý den. prosím Vás kolik si může vydělat žena na rodičovské dovolené?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muzete mi prosim vyjasnit jak je to s…

Dobry den, muzete mi prosim vyjasnit jak je to s odvodem socialniho a zdravotniho pojisteni z vydelku z dohody o provedeni prace u studentu? - mela jsem za to, ze z DPP se socialni ani zdravotni neplati, ted se mi studenti divi, ze pry jim v agenturach vzdy strhavali nejakych 14%.. asi socialni. Existuje nejaka povinnost jim SZP platit? Dekuji, a pekny den


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,mám na vás dotaz. V případě, že je v…

dobrý den,mám na vás dotaz. V případě, že je v organizace výpatní termín 25. a a myslím konkrétně červnen 2006, kdy je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu. 23.6. nebo až v podnělí 26.6.? Mzda nám je vyplácena hotově


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mel bych pouze dotaz, jaká bude výše…

Dobrý den, mel bych pouze dotaz, jaká bude výše rodičovského příspěvku od 1.1.2007? já pouze jen vím, že vláda navrhla navíšit jej z dosavadních 3696 kč na zhruba 7500 kč,ale zajímalo by mě jestli to tak opravdu bude,a myslím,že na tutu odpověd čeka spoustu ostatních,děkuji a naschledanou,Kamil.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,moje známá má fixní hrubou mzdu 8500 Kč…

Dobrý den,moje známá má fixní hrubou mzdu 8500 Kč. Je zaměstnána již přes rok a v červenci jede na dovolenou na 7 dní, chtěla by proto vědět, kolik bude její čistá mzda a jak se z toho vypočítává dovolená. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatnění slevy na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatnění slevy na dani na vyživované dítě. Náš zaměstanec žije ve společné domácnosti ve vztahu druh/družka (nejsou manželé) a narodilo se jim společné dítě. Může si druh uplatnit slevu na dani na toto dítě? Všichni jsou přihlášeni k trvalému pobytu na jedné adrese. Děkuji za opověď.


odpovídal(a): Redakce

Lze při nerovnoměrně rozvržené pracovní době…

Lze při nerovnoměrně rozvržené pracovní době vykonávat a proplácet práci přesčas? Je stanoven limit?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec pracuje po celý rok v režimu…

Zaměstnanec pracuje po celý rok v režimu nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a za tento rok odpracuje celkem 170 směn. Má nárok na čerpání 5 týdnů ročně. Kolik dnů dovolené mu bude za tento rok náležet?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám kamarádku (38 let), která je od…

Dobrý den, mám kamarádku (38 let), která je od 2004 v ČID, ale na úřadu práce byla evidována pouze půl roku. I v současné době je bez zaměstnání. Četla jsem ve Vašich dotazech, že pokud není vedena na ÚP, je povinna platit zdravotní pojištění sama. Je to tak nebo platí pojistné stát? Co by měla dělat, aby jí nechyběly roky na důchod? A kolik je minimální ZP pro ČID, pokud by ho musela platit? V případě, že by našla práci, platí zaměstnavatel SP, ZP nebo má nějaké úlevy? Děkuji za odpověď. Hezký den. Monika Haldová


odpovídal(a): Redakce

Jak se stanoví průměrná hodinová mzda? Děkuji.

Jak se stanoví průměrná hodinová mzda? Děkuji.