FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnanec pracující na zkrácený…

Dobrý den. Zaměstnanec pracující na zkrácený pracovní úvazek (0,87) v nepřetržitém pracovním poměru (vrátný) odpracoval vlivem nemocnosti ostatních pracovníků celkově 1752 hod/rok 2005. Zaměstnanec nárokuje dovolenou podle skutečně odpracované doby dle následujících vztahů: Počet prac. týdnů v roce 52 týdnů Nárok na dovolenou 5 týdnů Počet skutečně odprac. týdnů 47 týdnů Počet odpracovaných hodin 1752 hodin Počet hodin připadající na 1 týden 37,27 hodin (1752:47) Nárok na dovolenou 186,38 hod (37,27x5) 186,38:11,5=16,21 dnů Koeficient 0,87 je vypočten 37,5 (hodiny týden plný úvazek v nepřetržitém provozu) = 100% a 32,625 hodin (na zkrácený úvazek v nepřetržitém provozu) = 87% Jsou jeho požadavky oprávněné?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastupuji jako účetní do neziskové…

Dobrý den, nastupuji jako účetní do neziskové organizace - občanského sdružení a chci se zeptat, zda je výše mojí mzdy upravena nějakým vládním nařízením, např. tarifem a jaká je její minimální výše. Mám ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Děkuji Nováková



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně daň.zvýhodnění rodiče…

Dobrý den,mám dotaz ohledně daň.zvýhodnění rodiče studenta,který tím,že donese potvrzení zaměstnavateli,tak má rodič toto zvýhodnění od násl.měsíce,příp.ještě v daném měsíci poč.studia,pokud nastoupí k 1.dni,ale máme zde případ,kdy student byl již 4.7.2006 u zápisu na VŠ a tento den údajně je jako že již začal studovat (a vztahuje se již daˇn.zvýhodnění od srpna),přitom opravdu začíná výuka až v říjnu.Můžete mi poradit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Je mi 54 let, jsem v plném ID už 6 let. Vychovala…

Je mi 54 let, jsem v plném ID už 6 let. Vychovala jsem 3 děti. Správný odchod do důchodu v 58 letech. Vpripade nastupu do predcas.starob.důchodu o 5 let, jak umoznuje zakon, bude se mi důchod kratit i po dosazení 58 let?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení následujících 2 dotazů: 1) student uzavře dohodu o provedení práce (letní brigáda) a někde jsem četla, že pokud podepíše prohlášení, nebude platit srážkovou daň, ale zálohu na daň z příjmů. Je tomu opravdu tak a popř. kde v zákoně o daních z příjmů najdu k tomu oporu. 2) zaměstnanec (řidič kamiónu) má prac. smlouvu s pravidelnou prac.dobou od 15,00 do 23,00 hod, náleží mu i v tomto případě příplatky za práci v noci? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ a v září 2006 začnu pobírat…

Dobrý den, jsem OSVČ a v září 2006 začnu pobírat nemocenskou z důvodu rizikového těhotensví. V polovině ledna 2007 na nemocenskou bude navazovat peněžitá pomoc v mateřství. Bude výše peněžité pomoci v mateřství shodná s nemocenskou v roce 2006 nebo se bude znovu vypočítávat z vyměřovacího základu roku 2006? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně pracovního…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně pracovního vztahu a danění. Jsem na mateřské dovolené, s jednou firmou mám smlouvu o provedení činnosti. Jak se prosím daní výplata, která mi bude vyplacená? Počítá se to stejně jako zaměstnanecký poměr, nebo je na to jiný výpočet daně vzhledem k tomu, že jsem na mateřské?Popřípadě kolik procenty? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně ročního vyúčtovaní…

Dobrý den, mám dotaz ohledně ročního vyúčtovaní daní. Máme na DPP zaměstnance (důchodce), který má každý měsíc jinou odměnu - jednou je to do 5000,- (odvádíme srážkovou daň) a jednou nad 5000,- (odvádíme zálohovou daň).Nemá u nás podepsané prohlášení poplatníka k dani.Musí si sám podat přiznání k dani z příjmů nebo můžeme udělat vyúčtování my? Dále pak zahrneme do příjmů pouze příjem, který je daněn zálohovou daní?Můžu vůbec udělat vyúčtování daně důchodci?Moc děkuji za odpověď. M.Smílková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. …

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Pracovala jsem u firmy tři měsíce, ale od 25.3. do 24.6. a pracovní poměr skončil ve zkušební době. Vedoucí mzdové účtárny mně tvrdila, že mám nárok na dovolenou pouze za dva měsíce podle § 101 zákoníku práce. Ve firmě kde pracuji nyní mně ale tvrdí, že jsem měla nárok na dovolenou za tři měsíce podle § 103. Chtěla bych se zeptat, kdo z nich má pravdu a případně zda mám nárok na doplacení dovolené, kterou jsem v předchozím zaměstnání nevyčerpala. Děkuji za odpověď. Suchopárová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na…

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na proplácení přesčasových příplatků, když mám smlouvu pouze na 4 hodiny denně. Za měsíc červen jsem například odpracovala 145 hodin, tj. o 57 hodin navíc. Naše mzdová účetní mi odmítla zaplatit přesčasový příplatek s tím, že na něj má nárok až po odpracování plného pracovního fondu, tj. 176 hodin. Děkuji za radu. Pavlásková



odpovídal(a): Redakce

Archivace mzdových podkladů Máme na firmě…

Archivace mzdových podkladů Máme na firmě uskladněno velké množství mzdových podkladů (průvodky ke zboží, ze kterých se zpracovává úkolová mzda, smlouvy + veškeré zpracování mezd a odvodů, které si naše firma prováděla sama). Chtěli bychom se zeptat, jak s těmito doklady lze podle zákona zacházet, tj. jak dlouho a co musíme archivovat a pokud bychom chtěli část dokladů dát do sběru, jak řešit ohrožení osobních dat, neboť jsou zde údaje o zaměstnancích. Rozřezat na řezačce tak velké množství dokladů nelze, spálit také nelze, protože máme kotel na plyn. Prosím o radu, jak by se správně mělo postupovat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při interní kontrole mezd jsme…

Dobrý den, při interní kontrole mezd jsme zjistili, že mzdová účetní zpracovala roční zúčtování za rok 2004 a 2005 zaměstnanci, u kterého uplatnila úroky z hypotečního úvěru. Zaměstnanec si dle zákona měl podat Přiznání k dani sám. Je to velký problém? Jsou za to ze strany FÚ sankce? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě se vracím ke stravenkám…

Dobrý den, ještě se vracím ke stravenkám.Zaměstnanci s měsíční mzdou, kterým se svátky "neproplácejí" za svátky stravenky nedostávají? Dostávají stravenky za skutečně odpracované dny. Např. květen 2006 - 2dny Svátek. Mzda je stejná /pokud cely měsíc dochází d práce/ ale stravenky dostane pouze za dny krom svátků. Dkěuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr,…

Dobrý den. Zaměstnanec má uzavřen pracovní poměr, kde platový výměr se odkazuje na vnitřní předpis. Mzda se vždy vypočítala odpracované hodiny x částka/hodinu. Za 06/2006 však došlo ke změně, tak že mzda je počítána jako úkolová a pokud vyjde nižší než hodinová, tak zaměstnanec dostane do mzdy hodinovou. Pokud je úkolová vyšší, tak je hrubá mzda tato úkolová mzda. Je to z důvodu zavádění nového stroje. Jak to bude s proplacením svátků v červenci, když jeden dostane mzdu dle hodinové sazby a druhý dle úkolové? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jak postupovat s vyplacením mzdy za…

Dobrý den. Jak postupovat s vyplacením mzdy za měsíc 06/2006 (výplatní termín je 16.7.), když zaměstnanec zemřel 7.7. ? Výplata by měla patřit do dědického řízení, ale notář zatím asi není určen a navíc nevíme jak se ho zjistíme, nebo on musí sám oslovit zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec, jemuž měla výpovědní lhůta…

Dobrý den,zaměstnanec, jemuž měla výpovědní lhůta ( 3 měsíční ) končit k 31.7. donesl neschopenku s datem počátku 1.7.. Celý červenec měl původně čerpat nevybranou dovolenou. Má v tomto případě PN odkladný účinek na výpovědní lhůtu a dovolenou si vybere po jejím skončení,nebo dovolenou musíme ke konci PN proplatit ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebovala bych vědět, zda je možné…

Dobrý den. Potřebovala bych vědět, zda je možné dát slevu na dani za měsíc červenec u zaměstnance, kterému proplácím nevyčerpanou řádnou dovolenou z důvodu ukončení prac.poměru, a to z důvodu úmrtí k 7.7. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz zda při pobírání ČID v…

dobrý den, mám dotaz zda při pobírání ČID v evidenci na UP nad stanovenou dobu ,kdy je pobírána podpora v nezaměstnanosti se musí platit zdravotní pojištění a sociální pojištění ( i když není povinné ), tak abych neztratil nárok na odpracované roky při odchodu do starobního důchodu, a nebo je placení státem limitováno vedením na ÚP po dobou pouze 3 let ? Jak by to bylo v případě, že bych na ÚP nebyl evidován ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore. Dozvěděla jsem se, že…

Dobrý den pane doktore. Dozvěděla jsem se, že pracující důchodci nemusí platit sociální pojištění. Je to skutečně tak, a za jakých podmínek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná a můj zaměstnavatel…

Dobrý den, jsem zaměstnaná a můj zaměstnavatel mi tento rok dosud nevyřídil -růž.papír vyrovnání daně z příjmu. Chtěla jsem se zeptat,jakou částku mi to dělá,když je můj hrubý plat 8000,-kč,v roce 2005 jsem neměla nemocenskou,mám 10 odběrů plazmy,uplatňuji úlevu na 2 děti.Jsem vdaná. Děkuji předem za informaci,s pozdravem Děcká