FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně nároku na dovolenou zaměstnankyně, která byla tento rok na nemocenské - celý leden (2 poslední dny dovolená) - duben - 3 poslední dny - květen - celý - červen - celý - červenec - do 4., pak nastoupila na mateřskou Zatím má vybráno 5 dnů dovolené. Pokud by měla na nějakou ještě nárok mohla by na ni nastoupit po ukončení mateřské dovolené souběžně se začátkem rodičovské dovolené? Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měsíčně si platím životní pojištění…

Dobrý den, měsíčně si platím životní pojištění 500 Kč a penzijní připojištění 500 Kč. Na konci roku budu zpracovávat vyúčtování daně. Musím písemně zažádat na jednotlivé pojišťovny, aby mi zaslali výpis ročních úhrad pro toto vyúčtování, nebo ho zasílají automaticky. Pokud platím tyto částky a přičítají se mi tam měsíčně státní příspěvky, je možné tyto částky zahrnout do vyúčtování (samozřejmě to co přesahuje min.částku - 6.000,-- Kč)? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.8.2006 k nám nastoupil kuchař,…

Dobrý den, od 1.8.2006 k nám nastoupil kuchař, který se v červnu vyučil. Předložil potvrzení o studiu, má nárok na slevu na studenta bude-li u nás pracovat od 1.8. - 31.8.2006? Já se domnívám, že již není studentem když pracuje po ukončení studia celý měsíc. Je můj názor správný? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně nutnosti…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně nutnosti placení sociálno pojištění, jestliže můj jedinný příjem je z kapitálových investic. Obchodování s akciemi a komoditami. Momentálně mi končí rodičovská dovolená a zajímá mě co musím udělat. Jestliže si zaplatím zdravotní pojištění a důchod nebudu chtít. Musím být vedený jako OSVČ nebo né? Děkuji za odpověď Marek.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Od červ./2005 do května 2006 jsem byla…

Dobrý den.Od červ./2005 do května 2006 jsem byla vedena na ÚP,v květnu jsem zahájila OSVČ, platím si základní soc. 1620,- a zdrav. 1272,-.Co pro mne plyne, když jsem otěhotněla na co mám nárok a v jaké výši a od kdy a co v případě nutné event. nemocenské z důvodu rizika.Také jsem zavázána 2 roky na ÚP z důvodu rekvalifikace(s těhotenstvím jsem nepočítala).Jak mám postupovat, nebo na co mám být připravena.Moc děkuji.S pozdravem Teichmannová


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď: Firmy provádí zakázku v jiném…

Prosím o odpověď: Firmy provádí zakázku v jiném městě, než je sídlo firmy, které je uvedeno v pracovní smlouvě. Zakázku zajišťuje zaměstnanec, který v tomto jiném městě bydlí. Jde o pracovní cestu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den. Ráda bych se vás zeptala. V současné…

dobrý den. Ráda bych se vás zeptala. V současné době jsem na mateřské dovolené. 13.8.2006 je synovi 4 roky. Jsem stále zaměstnaná - ve 3 letech dítěte jsem po dohodě se zaměstnavatelem prodloužil smlouvu, že 14.8.2006 nastoupím do práce. V této chvíli to vypadá, že zaměstnavatel nemá pro mě práci. Dotaz: Pokud dostanu od zaměstnavatele výpověď, mám nárok na odstupné? Děkuji a jsme s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Jsem v HPP u jedné společnosti a zároveň jsem…

Jsem v HPP u jedné společnosti a zároveň jsem OSVČ (vedlejší činnost). Mohu při pobírání peněžité pomoci v mateřství normálně pracovat na ŽL - fakturovat? SP si neplatím - nemám povinnost. Nebo musím na těch 28 týdnů činnost přerušit, děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 10.01.1997 do 30.09.2001 jsem byla…

Dobrý den, od 10.01.1997 do 30.09.2001 jsem byla zaměstnána na HPP. 3 týdny po výpovědi jsem zjistila, že jsem otěhotněla a nastoupila jsem na rizikové těhotenství na nemocenské. V průběhu na mateřské jsem měla ŽL na přilepšenou, výdělky byly malé a nepodléhala jsem pod minimální základ daně. 31.5.2006 jsem ŽL pozastavila. 01.06.06. byli synovi 4 roky. Ten rok mezi 3 až 4 rokem dítětě jsem nebyla nikde evidovaná, měla jsem jen ten ŽL. Od 02.06.06 jsem nastoupila do práce na HPP. Dne 24.07.06. do 03.08.06.jsem byla na nemocenské, pak nastoupila do práce. Nyní jsem opět na rizikovém těhotenství. Z čeho se mi bude počítal nemocenské? Předem velmi děkuji za odpověď. Nashledanou Kibalová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přijal jsem zaměstnankyni na 6,5…

Dobrý den, přijal jsem zaměstnankyni na 6,5 hodinový úvazek s masíčním platem 10.000,-- Kč, myslím si, že táto zaměstnakyně nemusí doplácet zdravotní pojištění i když má zkrácený úvazek, neboť její plat je 10.000,-- Kč (pokud by měla plat menší než min. mzdu) tak by si musela doplácet. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

E-mail pro pani Sedláčková Andrea. Dobry den! …

E-mail pro pani Sedláčková Andrea. Dobry den! Vlednu jsem Vam poslal dotaz na vypocet zalohy z odmeny jednatele . Obratem jste mi poslala odpoved, Zalohu jsem odvedl dle Vasi odpovedi, ale pri kontrole CSSZ bylo zjistemo, ze Vase odpoved byla nespravna. Muzu se zeptat, jak mam ted postupovat. Musim podat opravny prehled dane ze zavisle cinnosti?? V lednu jsem Vam posla nasledujici dotaz: Dobry den. Muzu mit dotaz. Pokud jako jednatel si vyplacim odmenu 1 x rocne. Platim socialni, zdravotni pojisteni a zalohu dan za zavisle cinnosti. Hruba odmena 36000 korun vcetne funkcni pozitku rocne. V jake vysi platim zalohu na dan z prijmu. Dekuji. Odpověď: Dobrý den, odměna jednatele je zdanitelný příjem. Z měsíčního hrubého příjmu 36.000,- Kč včetně odměny zaplatíte zálohu na daň z příjmů ve výši 5.791,- Kč za rok 2005 a v roce 2006 je záloha na daň z příjmů 5.749,- Kč.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem podnikatel FO, chtěl bych v…

Dobrý den, jsem podnikatel FO, chtěl bych v srpnu zaměstnat studenta na DPP za odměnu 10.000 Kč. Budu za něj platit daň z příjmu já? Jaká daň bude, jak ji vypočítat? Má student nějaké výhody (sleva na dani, vrácení daně?) Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik dní…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik dní dovolené mají nárok naši dva pracovníci.Pracují u nás jako dělníci pro čištění obce od 22.5.2006 do 30.10.2006.Zaměstnavatelem je obec.Účetní a administrativní pracovnice má nárok na 25 dní dovolené.Vztahuje se na tyto zaměstnance též výpočet z 25 dní dovolené a na kolik tedy mají nárok? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně…

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně zaměstnankyně, která je ze Slovenska. V naší firmě pracuje 2 roky, platila řádně zdravotní, sociální a daň. Teď odchází na rizikové těhotenství a rozhodla se vrátit na Slovensko. Z čeho jí bude počítána nemocenská a následně peněžitá pomoc v mateřství. Předpokládám, že u nás skončí pracovní poměr a budou se na ní vztahovat zákony její země. Nebo jak to bude. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,předem se moc omlouvám,pokud svůj dotaz…

Dobrý den,předem se moc omlouvám,pokud svůj dotaz píši na špatné stránky,ale momentálně mne nenapadá na jakých stránkách se dotázat. Jsem momentálně doma na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek.Ale v květnu 2006 budou dceři 3 roky a měla bych nastoupit do zaměstnání,kde mám smlouvu na dobu neurčitou,a žádala jsem o neplacené volno do tří let věku dítěte,když se narodila.Můj první dotaz je,když bych chtěla zůstat s dítětem doma do čtyř let,zaměstnavatel se mnou může rozvázat pracovní poměr?A druhý dotaz..jelikož jsem tam již pracovala a vím jaké druhy práce zaměstnavatel poskytuje,nevím,zda teď s dítětem mi pracovní doba bude úplně vyhovovat.Mohu popřípadě rozvázat pracovní poměr a vrátit se zpět do domácnosti a znovu pobírat rodičovský příspěvek do čtyř let věku,nebo na něj již ztratím nárok,když jsem se jednou vrátila do zaměstnání? Ještě jednou se moc omlouvám,pokud se na vás špatně dotazuji,popřípadě děkuji za odpověď .


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, zda se cesta…

Dobrý den, prosím o informaci, zda se cesta strávená na služební cestě počítá do odpracované doby.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ukončil jsem SŠ a jdu na VŠ, chodím…

Dobrý den, ukončil jsem SŠ a jdu na VŠ, chodím pravidelně na brigády na DPČ. Chtěl bych se zeptat, jak je to se zálohovou daní. Jak poznám, že bych měl nárok na vrácení případného přeplatku a kdy a kde o něho zažádat. Pokud vím, tak pro rok 2006 se uplatňuje nový systém danění tzv. sleva na dani. Pro mě to tedy je za rok sleva 7 200,- na poplatníka a 2 400,- na studenta. Tyhle částky se pak odečtou od celkových (čistých, po srážce 12,5%?) příjmů a budou-li vyšší měl bych nárok na vrácení zálohové daně? A ještě jeden dodatek. Pokud bych byl zaměstnán u více agentur, postupuje se podobně, že se počítají příjmy od dané agentury nebo celkově? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou…

Dobrý den, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou a jednou paní účetní mi bylo řečeno, že je možné čerpat mateřskou u dvou zaměstnavatelů najednou. První mateřskou si nárokuji u zaměstnavatele, kde jsem nastoupila 3.10.2005 a tu druhou, pokud je to pravda, bych si měla nárokovat u druhého zaměstnavatele, od kterého jsem obdržela 23.9.2004 výpověď dle paragr.53, vše jsem dala k soudu a ten jsem 15.3.2006 vyhrála, rozsudek zněl, že okamžité zrušení pracovního poměru je neplatné. Bývalý zaměstnavatel mne do dnešního dne nekontaktoval a já to chápu tak, že jsem stále ještě jeho zaměstnancem. Když jsem chtěla potvrdit druhý papír o mateřské, tak mi to odmítl a více se se mnou nebavil. Ráda bych věděla, jak mám postupovat a na co mám právo. Děkuji B.Hallová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné uzavřit s paní na mateřské…

Dobrý den, je možné uzavřit s paní na mateřské dovolené (pobírající dávky) smlouvu o pracovní činnosti? S tím, že by pracovala 3x týdně po 4 hodinách? Děkuji R.Bobková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Podepsal jsem pracovní smlouvu na HPP…

Dobrý den, Podepsal jsem pracovní smlouvu na HPP 17.07.2006 se zkušební dobou na 3 měsíce s platem 9000 Kč. Podal jsem výpověď ve zkušební době k 31.07.2006. Celkem jsem odpracoval 90 h. Až do 17.07.2006 jsem za celý kalendářní rok neměl žádný zdanitelný příjem, nebyl jsem ani na PÚ. Stal se mi úraz a od 2.08.2006 jsem na nemocenské, mám nárok na nemocenskou a jestliže ano v jaké výši? Děkuji