FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobry vecer,mam na Vas dotaz ohledne proplaceni…

Dobry vecer,mam na Vas dotaz ohledne proplaceni dovolene od zamestnavatele.Otehotnela jsem a od 15.6.2005 do 14.12.2005 jsem byla v neschopnosti na rizikovem,od 15.12.2005 do 28.6.2006 na materske dovolene.V roce 2005 jsem nevycerpala z 20dnu dovolene na rok,13dnu a zajimalo by me,zda mam narok na proplaceni dovolene i za rok 2006,kdy jsem byla na materske dovolene.Cetla jsem,ze bych mela mit narok jak na nevycerpanou dovolenou z roku 05,tak na dovolenou urcenou pro cely rok 2006.Muzete mi prosim poradit?Moc Vam dekuji za Vasi cennou odpoved.S pozdravem Petra Pastorkova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v měsící červenci jsem pracovala na…

Dobrý den, v měsící červenci jsem pracovala na dohodu o provedení práce, odměna byla 8000Kč, ale zaměstnavatel mi strhl 1600 na zálohu na daň. Chtěla bych se zeptat, proc mi to strhl zaměstnavatel a proc 1600? Děkuji za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec má syna, který ukončil odborné…

Zaměstnanec má syna, který ukončil odborné učiliště v červnu/řádně/. Dosud nenastoupil do práce a nemá jiný příjem. Je mu 19 let. Lze uznat našemu zaměstnanci slevu na dani na dítě i za měsíc červenec a srpen. Všude se píše že to lze uplatnit -v souvislosti se střední nebo vysokou školu o odborném učilišti není nikde ani zmínka. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovní smlouvy na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovní smlouvy na dobu určitou. Jde o záskok za mateřkou dovolenou. Tato smlouva mi končí 31.8.2006, to by nebyl až takový problém, ale minulý týden (18.8.2006) sem měla úraz a doba léčení je asi 3měsíce. Jak mám dále postupovat? Prodlužuje se smlouva, nebo se musím zaregistrovat na pracovní úřad? Předem děkuju Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnance nedosáhl měsíčního příjmu…

Dobrý den, zaměstnance nedosáhl měsíčního příjmu v minimální výši 7955,proto je povinen doplatit rozdíl pojistného v plné výši 13,5% 1074,-Kč. Týká se to i zaměstnance,který je v pracovní neschopnosti? My nevyplácíme nemocenské/firma s méně než 25zam./ Ten měsíční příjem se rozumí v hrubé mzdě nebo v čisté mzdě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Přerušil jsem na rok studium VŠ, za…

Dobrý den. Přerušil jsem na rok studium VŠ, za rok budu ve studiu pokračovat. Jsem zaměstnán u firmy na dohodu o prac. činnosti (69 hodin, 5038 hr.mzda). Firma za mě odvádí soc. a zdrav. pojištění. Chtěl bych se zeptat, zda se v tomto případě musím registrovat na pracovní úřad. Ve firmě mi řekli, že to není nutné.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohli byste mi prosím sdělit čistou…

Dobrý den, mohli byste mi prosím sdělit čistou mzdu, která sestává z odstupného ve výši dvojnásobného průměrného výdělku. Tato mzda bude vyplacena v měsíci srpen (31.7. 2006 jsem dostala výpověď- důvod nadbytečnost) a v rozhodném období jsem odpracovala: duben: 19 dnů hrubá mzda 17340, květen - 21- 17840 Kč červen 22 - 19610. Jakou částku bych tedy měla obdržet na svůj účet. Není mi jasné danění odstupného.děkuji s pozdravem Mgr. Petra Veršecká


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: Uzavřeli jsme dohodu o provedení práce na měsíce 1-12/2005 a vyplatili jsme jednorázově v měsíci 12/2005 výši 61.000,- Kč. Jaký je správný postup při výpočtu zálohy na daň z příjmu, počítáme-li že pro poplatníka je výhodnější počítat zálohu ze mzdy za každý měsíc zvlášť (sazba tedy činí 20%). Musí se počítat každý měsíc zvlášť, nebo lze celou částku zdanit 20% (zde by nastal rozdíl při zaokrouhlování zdanitelné měsíční mzdy na celé stokoruny nahoru)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobry den. nejsem jiz student a jsem zamestnan na…

dobry den. nejsem jiz student a jsem zamestnan na part-time. ve smlouve mam uvedeno 20h. tydne,ale delam normalne 40h. zajimalo by me jak to mam z nemocenskym pojistenim a socialnim. dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci: Za který…

Dobrý den, prosím o informaci: Za který kalendářní rok je nutné vyhotovit Evidenční list důchodového zabezpečení, byla-li sepsána dohoda o pracovní činnosti s jednatelem spol. s.r.o. za rok 2005 a vyplacena byla jednorázově v březnu 2006? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené (syn…

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené (syn narozen 01.05.2003). Se zaměstnavatelem jsem se ústně dohodla, že zůstanu se synem do věku 4 let doma a budu pobírat rodičovský příspěvek. Nyní mi však zaměstnavatel oznámil, že buď nastoupím k 01.10.2006 zpět do zaměstnání na 8 hodin na jinou funkci nebo už se mnou nebudou počítat a rozváží se mnou pracovní poměr. V případě, že bych nastoupila, prý by se mnou sepsali novou pracovní smlouvu se zkušební dobou, což se mi nezdá správné, protože mám smlouvu na dobu neurčitou, kterou ani jedna ze smluvních stran neukončila. Mají právo uzavírat se mnou novou smlouvu se zkušební dobou ? Mám v případě rozvázání prac. poměru nárok na odstupné a za jakých podmínek ? Předem děkuji za odpověď. Jana Pánková


odpovídal(a): Redakce

Postup při výpočtu mzdy a příslušných odvodů ,…

Postup při výpočtu mzdy a příslušných odvodů , kdy část měsíce byla pracovníkovi dáno neplacené volno. Příklad :hrubá mzda 12300,- Kč,v srpnu t.r. 10 pracovních dnů dáno neplacené volno. Děkuji Ing Prior Jindřich


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud budu rok pracovat v EU,…

Dobrý den, pokud budu rok pracovat v EU, konkrétně v Anglii, kde budu mít pracovní smlouvu, vrátím se, budu nezaměstnaná a posléze otěhotním, dozvěděla jsem se, že možná bude platit zákon, že nebudu mít nárok na mateřskou, ale jen dnem narození dítěte na rodičovský příspěvek po dobu 28 týdnů. znamená to, že po těchto 28 týdnech mám nárok jen na příspěvek do životního minima a nikoliv na mateřskou? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ještě jeden dotaz, poku¨d si v zahraničí budu…

Ještě jeden dotaz, poku¨d si v zahraničí budu platit sociální pojištění, bude se mi tato doba automaticky započítávat do odpacované doby pro důchod nebo si ještě musím platit zde v ČR dobrovolné soc. pojištění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Mám nástupní…

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Mám nástupní plat 15.000, což je almužna, ale věřím, že mi to zvednou. Chtěl bych vědět, kolik mi to výjde čistého a kolik na čem zaplatím? Napište mi ještě prosím, kde bych našel online obchodování s akciemi? Díky. Bc. Andrej Dvořák andrej.dvorak@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

Pracuji od r 1991 v zahranici a v CR nemem…

Pracuji od r 1991 v zahranici a v CR nemem pojisteni. V CR jsem studoval 1974-1977 stredni a 1977-1983 Vysokou skolu a pote 1 rok vojny a pote zamestnani - bez preruseni do zari 1991. Od zari 1991 pracuji v zahranici. Jak je to s narokem na duchod a kde je to dobre oficialne overit. Dekuji Bor


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám zdravotně postižené dítě (ZTP),…

Dobrý den, mám zdravotně postižené dítě (ZTP), kterému je již 10 let a až teď jsme zjistili, že by mohl mít manžel díky tomu menší daň ze mzdy. Je možné to nějak získat zpětně ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, jestliže ukončím pracovní…

Dobrý den, mám dotaz, jestliže ukončím pracovní poměr dohodou, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím poradte mi,dcera je na půl roku…

Dobrý den,prosím poradte mi,dcera je na půl roku vyřazena z úřadu práce ,že nepřišla v termínu na schůzku i když se omluvila,zároveň ji nebudou vyplácet ani soc.dávky,zřejmě si bude muset platit sociální a zdravotní pojištění sama je ji 20 let,ale neví v jaké výši má to pojištění platit .Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vedena na úřadě práce, na dohodu…

Dobrý den, jsem vedena na úřadě práce, na dohodu o pracovní činnosti jsem pracovala 54 hodin po Kč 50,-/hod. (hrubá mzda Kč 2.700,-) Mám podepsané vyúčtování daně. Ze mzdy mi bylo odečteno soc., zdr. ppojištění, daň... (dohromady přes tisíc Kč). Zdá se mi to hodně. Mohli byste mi prosím sdělit, kolik by odpočty měly činit a jaká by měla být čistá mzda? Děkuji mnohokrát za odpověď.