FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Do brý den, chtěla bych vědět co může od…

Do brý den, chtěla bych vědět co může od organizace požadovat kontrola zdrav. pojišťovny. Vyžaduje od nás přehled pracovníků, kterým bylo poskytnuto nepl. volno, přehled pracovníků za které je plátce stát. Vzhledem k tomu, že nám program takové sestavy netiskne musíme je zpracovat ručně 3 roky zpět. Máme povinnost předkládat takové přehledy při kontole? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Dcera studuje dálkově…

Dobrý den, prosím o radu: Dcera studuje dálkově při zaměstnání vyšší odbornou školu. Vyučování začíná v pátek ve 12 hodin. 1) musí mít dcera svolení zaměstnavatele ke studiu? 2) je zaměstnavatel povinen uvolnit dceru ze zaměstnání? 3) má dcera nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy, nebo si musí poskytnuté volno napracovat? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak můžeme ukončit dohodu o…

Dobrý den, jak můžeme ukončit dohodu o provedení práce?Smlouva je písemně do 31.12.2006.Je to jiné než u dohody o pracovní činnosti? Chatěli bychom ji ukončit dříve bez souhlasu zaměstnance. Děkuji Keblová


odpovídal(a): Redakce

Poskytování nealkoholických nápojů zaměstnancům…

Poskytování nealkoholických nápojů zaměstnancům na pracovišti Dobrý den, prosím o radu ohledně poskytování nápojů zaměstnancům. Poskytujeme zaměstnancům zdarma kávu, mléka do kávy, čaje, cukr a nealkoholické nápoje, vše účtujeme na 513. Dle sdělení daňového poradce však z hlediska opatrnosti máme tento nedaňový náklad uplatňovat jen občas, dle mého názoru však když se jedná o nedaňový náklad, mělo by být zcela jedno kolik těchto nákladů v účetnictví uplatňujeme. Např. kávu kupujeme cca 3x ročně v hodnotě cca 7 000,- (samozřejmě slouží i pro hosty). Dotaz: společníci s.r.o. a pracovněprávní vztah prosím o radu ohledně pracovněprávního vztahu u společníků s. r. o., společníci jsou zaměstnáni jako technický ředitel, obchodní ředitel a personální ředitel, který je zároveň zodpovědný za úsek účetnictví, měsíčně pobírají plat fixně 5 000,- Kč (bez prohlášení, bez nároku na stravenky, dovolenou – mzda vyplácena z jediného důvodu, a to je množství cestovních příkazů). Daňový poradce, který nám zpracovával mzdy po odečtu SP a ZP srážel konečnou srážkovou daň ve výši 20%. Domnívám se, že tento postup není správný, že buď se měla srážet zálohová daň ve výši 20% nebo výše srážkové daně by měla být 15%. V současné době pro jistotu odvádíme 20% měsíční zálohovou daň. Samozřejmě by bylo pro společníky výhodnější využití institutu srážkové daně, jelikož všichni mají ještě jiný HPP a tudíž by následně museli podávat přiznání. V případě, že by bylo možno použít srážkovou daň, je možno na FÚ zažádat o převod mylně odvedené daně zálohové z účtu 713- ... na 7720- ...? (zálohovou daň jsme odváděli jen poslední dva měsíce, předtím se odváděla na 7720- ale vy výši 20% dle daňového poradce - opravila bych mzdové listy na 15% a to pak odvedla méně). Díky moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Prosím mám dotaz,do 31.5.06 jsem pracovala na 8…

Prosím mám dotaz,do 31.5.06 jsem pracovala na 8 hod. denně a má hrubá mzda byla 8.000kč, od 1.6.06 pracuji na 4hod.denně(20hod.týdně) a má hrubá mzda činí 4.000,-Kč.(u stejné fa) Odvody na soc.pojištění + zdravot.pojištění + zál.na daň byly provedeny z minimální mzdy 7.955,-kč.Proč tomu tak je, vždyť mám hrubý příjem jen 4.000,-kč a jaká je sleva na dani, nemá být 600kč? Jiný příjem nemám ani nikde jinde nepracuji. Děkuji za vysvětlení


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v práci (dohoda…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v práci (dohoda o pracovní činnosti) mi neudělali slevu na dani (jsem student) s tím, že jsem neodpracovala celý měsíc (podala jsem výpověď 15. den). Moje hrubá mzda byla 4810 a záloha na daň 516. Sociální a zdravotní bylo odvedeno normálně.Chtěla bych se zeptat, zda postupovali správně a jestli mi bude daň navrácena při ročním vyrovnání. Děkuji Johana Wimmerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jakým způsobem je možno ukončit…

Dobrý den, jakým způsobem je možno ukončit dohodu o pracovní činnosti.Může se ukončit kdykoliv?Bez udání důvodu?Smlouva je do 31.12.2006 Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za odpověď. Těch 11 dnů nemoci tj…

Děkuji za odpověď. Těch 11 dnů nemoci tj.pracovní dny nebo i soboty a neděle? My nevyplácíme nemocenské, tudíž musím k hrubé mzdě přičíst i vyplacené nemocenské? Hrubá mzda je bez nemocenského? Měla jsem třeba příklad: Za měsíc 03/2006 9 dnů nemoci i soboty a neděle. Hrubá mzda 7040. sociální poj.564,-zdrav.poj.317,-. Jelikož nemocenské nevyplácíme,tak nevím jestli se taky počítá do hrubé mzdy a jestli se daní? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci a výpočet mzdy. …

Dobrý den, prosím o informaci a výpočet mzdy. Práce v restauraci, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, 12 hod směny, pracovní smlouva na 40 hod týdně, měsíční mzda Kč 10000,-. Se zaměstnanci je dohodnuto, že práce ve svátek se proplácí (příplatek 100%). Zaměstnanec má dle harmonogramu 1.5. volno a 8.5.06 pracuje. Celkem v květnu odpracoval 171 hod. Kolik dnů a hod má mít vykázáno na výplatní pásce?. Dle mzdové účtárny zaměstnanci chybí v květnu 13 hod. Dle zaměstnance má mít k odpracovaným 171 hodinám přičteno 16 hod (t.j. 2x8 hod za svátky) a to znamená, že má celkem 187 hod a z toho 3 přesčasové hod se mají převést do června. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,máme 12-ti hodinové směny od 6-18 a 18…

Dobrý den,máme 12-ti hodinové směny od 6-18 a 18-6. Chtěla jsem se poradit, jak je to s poskytováním přestávky na oběd, hlavně mi jde o noční směnu, kdy jde vlastně o překlenutí mezi dvěma kalendářními dny ( 18-24 a 0-6 ), i když jde o 1 směnu.Poskytuji i v noční směně přestávku nejdéle po 6-ti hodinách, tzn. 1 stravenku ? Děkuji za odpovědˇ.



odpovídal(a): Redakce

" Připadne-li den výplatního termínu na sobotu,…

" Připadne-li den výplatního termínu na sobotu, neděli či svátek, tak se tento výplatní termín posunuje na nejbližší předcházející pracovní den."Poradíte mi prosím zdroj této informace? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,nejdrive Vam moc dekuji za Vasi odpoved…

Dobry den,nejdrive Vam moc dekuji za Vasi odpoved a pisi Vam jeste jednou z toho duvodu,ze ve Vasi odpovedi je:jelikoz jste nezazadala o proplaceni dovolene v navaznosti....ja jsem zadala v navaznosti,jen jsem Vam to zapomnela do dotazu napsat.Zda se mi ale,ze mi zamestnavatel proplatil nespravny pocet dnu (mene,jen 18dnu za rok 2005 i 2006) atak Vas prosim jeste jednou o spocitani dovolene.Moc si vazim Vasi cenne odpovedi a prikladam muj puvodni dotaz s Vasi odpovedi.Dekuji a s pozdravem Petra Pastorkova Dobry den,chtela bych Vas poprosit,zda je mozne spocitat,kolik dnu dovolene ma zamestnavatel proplatit celkem za oba roky v pripade,ze od 15.6.2005 do 14.12.2005 jsem byla v neschopnosti na rizikovem tehotenstvi,od 15.12.2005 do 28.6.2006 na materske dovolene,od 29.6.2006 jsem na rodicovske dovolene.V roce 2005 jsem nevycerpala z 20dnu dovolene na rok,13dnu.Cetla jsem,ze za rok 2006 bych mela dostat proplaceno celych 20dnu dovolene,ale nevim,zda jsem to spravne pochopila.Dekuji moc,Pastorkova Petra Odpověď: Dobrý den, protože jste bohužel nezažádala o čerpání dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou, tak se Vám bude dovolená krátit. Za prvních 100 neodpracovaných dnů se dovolená krátí o jednu dvanáctinu ročního nároku. Dovolená na rok 2005 Vám bude krácena o dvě dvanáctiny, takže z nároku 20 dnů budete mít nárok pouze na 13,5 dne. V roce 2006 Vám bude nárok na dovolenou zkrácen také o dvě dvanáctiny, protože rodičovská dovolená se pro nárok na dovolenou neposuzuje jako odpracovaná doba. V roce 2006 tedy máte nárok také na 13,5 dne dovolené. Celkem si tedy můžete čerpat ještě 14 dnů dovolené


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.9.06 mi začíná běžet 3měsíční…

Dobrý den, od 1.9.06 mi začíná běžet 3měsíční výpovědní lhůta s překážkou v práci na straně zaměstnavatele. Chtěla bych vědět, jestli je možné v tomto období pracovat u jiné firmy, případně jaká jsou omezení (počet odpracovaných hodin, výše platu). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako redaktorka…

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako redaktorka inzertních novin, kromě mzdy mi chce zaměstnavatel vyplácet i měsíční honorář 3 000 Kč (10% zdanění) za vytváření pravidelných rubrik v novinách. Není si však jistý, zda je možný souběh mzdy a honoráře od jednoho zaměstnavatele. Bylo mi řečeno, že by to finanční úřad mohl napadnout jako krácení daní. Proto se ptám - je možné pobírat vedle mzdy i honorář nebo se to vylučuje? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobre odpoledne Jsem vysilan na pracovni cestu…

Dobre odpoledne Jsem vysilan na pracovni cestu do zahranici pravidelne v nedeli. Rad by jsem se zeptal: 1) jaka kompenzace mi nalezi podle zakona za pracovni cestu v nedeli ? 2) je tato doba pracovni cesty brana jako vykon prace mimo pracovni dobu ? Jestli ano, nalezi mi za ni nahradni volno a v jakem rozsahu? Moje pracovni doba je 40 hodin tydne. Ke kazde teto zahranicni sluzebni ceste dostavam podepsany cestovni prikaz mym nadrizenym. V tomto prikazu je uvedena nedele jako den odjezdu. predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnávám ženu,která skončila…

Dobrý den, pokud zaměstnávám ženu,která skončila 28 týdenní mateřskou dovolenou a nyní pobírá rodičovský příspěvek a zároveň u firmy vykonává výdělečnou činnost,musí firma odvádět za tuto zaměstnankyni zdravotní a soc.pojištění popřípadě část nebo je plátcem v době RP stát. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec firmy, která má pouze jednosměnný…

Zaměstnanec firmy, která má pouze jednosměnný provoz chce odejít v pracovní době k lékaři, zajakých podmínek je zaměsnavatel povinnen mu poskytnout placené volno? A v jaké délce? Zaměstnavatel odmítne vydat zaměstnanci propustku k lékaři, ale umožní mu odchod a napracování chybějících hodin, ale zaměstnanec přinese propustku od lékaře, je povinen mu tuto propustku zaměstnavatel proplatit? Prosím sdělte popř.kde tuto informaci najít, aby se jí mohl zaměstnavatel řídit a hájit.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chtela bych Vas poprosit,zda je mozne…

Dobry den,chtela bych Vas poprosit,zda je mozne spocitat,kolik dnu dovolene ma zamestnavatel proplatit celkem za oba roky v pripade,ze od 15.6.2005 do 14.12.2005 jsem byla v neschopnosti na rizikovem tehotenstvi,od 15.12.2005 do 28.6.2006 na materske dovolene,od 29.6.2006 jsem na rodicovske dovolene.V roce 2005 jsem nevycerpala z 20dnu dovolene na rok,13dnu.Cetla jsem,ze za rok 2006 bych mela dostat proplaceno celych 20dnu dovolene,ale nevim,zda jsem to spravne pochopila.Dekuji moc,Pastorkova Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je nějaká…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je nějaká "výhoda" v tom, když zaměstnavatel dává zaměstnanci měsíčně minimální mzdu a k ní vysoké prémie, místo toho, aby např. zvýšil hodinovou mzdu? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, letos v červenci jsem chodil na…

Dobrý den, letos v červenci jsem chodil na brigádu, na hodinu jsem měl 32 Kč. Chtěl bych se zeptat zdali jsem neměl mít na hodinu částku, která odpovídá minimální mzdě tj. 48,10 Kč. Děkuji za odpověď Schejbal