FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla jestli má…

Dobrý den, ráda bych věděla jestli má zaměstnanec právo na slevu na dítě z měsíční mzdy když není s matkou dítěte ani ženatý ani s ní nežije. Je pouze napsaný v rodném listě jako otec. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mohu uplatnit slevu na dani ze mzdy na vyživované…

Mohu uplatnit slevu na dani ze mzdy na vyživované zletilé dítě (student VŠ 22 let), který žije prokazatelně v naší společné domácnosti, ale má v občanském průkazu uvedenou jinou adresu trvalého pobytu? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je…

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je možné v dohodě o pracovní činnosti rozvrhnout pracovní dobu nerovnoměrně do měsíce, nebude tedy dodržena stanovená týdenní pracovní doba, ale poloviční úvazek v měsíci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Máme v pracovním poměru zaměstnance,…

Dobrý den. Máme v pracovním poměru zaměstnance, kterému 5.9.2006 byl posudkovou komisí schválet plný invalidní důchod. Zaměstnanec je stále nemocný s vážnou chorobu a neustále je hospitalizován. Kdy je možné ukončit pracovní poměr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mně, zda u dohody o…

Dobrý den, zajímalo by mně, zda u dohody o pracovní činnosti je povinností zaměstnavatele vystavit zápočtový list. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Lze ukončit pracovní poměr se…

Dobrý den. Lze ukončit pracovní poměr se zaměstnancem ve zkušební době v době nemoci? Ke kterému datu pracovní poměr končí, pokud pracovní poměr vznikl 2.5.2006, dne 26.7.2006 se dohodly obě strany na ukončení prac.poměru ve zkušební době k datu 31.8.2006, ale pracovník dne 31.7.2006 onemocněl a nemocný je i doposud 2.10.2006. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnávání…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnávání starobních důchodců. Vím,že smlouva se uzavírá na dobu určitou na 1 rok.Nevím ale, zda se platí ZP a SP jako u běžných zaměstnanců a také výše odváděné daně. Má nárok na daňovou slevu 600 Kč?Děkuji Vám předem za informace. Polák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě k předešlému dotazu, jak se určí…

Dobrý den, ještě k předešlému dotazu, jak se určí průměr (za které měsíce) např. pro svátek 28. září, nastoupil-li zaměstnanec do prac. poměru od 1. srpna 2006. Je čtvrtletí bráno leden-březen, duben-červen...? 2) Na výplatním lístku se uvádí zbývající dovolená ke konci měsíce, za který je výplata? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 16 let vdaná za Němce. Svatba se…

Dobrý den, jsem 16 let vdaná za Němce. Svatba se konala v Praze a žijeme v Německu. Mám stále české občanství. Prosím o radu, zda je výhodnější pro mě jako manželku rozvod v Německu či ČR. Protože vydělávám málo peněz, budu potřebovat od manžela dávky na udržení standardu. Starám se o 15 letou dceru. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, zda si na…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, zda si na mateřské a později rodičovské dovolené mohu přivydělat na částečný úvazek u stejného zaměstanavatele u kterého jsem zaměstnána, nebo budeme muset se zaměstavatelem změnit pracovní smlouvu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do prac.poměru…

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do prac.poměru v průběhu měsíce (odpracoval 15 dnů), jeho hrubá mzda proto nedosáhla výše minimální mzdy. Musím za něj odvést zdrav.poj. v minimální povinné výši (1074Kč) nebo 4,5% HM? Dále se chci zeptat, pokud v měsíčním vyúčtování vychází zaměstnanci nárok na daňový bonus, zda mu ho musím vyplatit v měsíční mzdě nebo jestli je možné tak učinit v rámci ročního zúčtování. Předem děkuji za odpověď. R.Janátová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den měl bych několik dotazů: 1) Jak je to s…

Dobrý den měl bych několik dotazů: 1) Jak je to s penále při nezaplacení soc. a zdrav. pojištění a daně z příjmu? Vypočítává a odvádí ho zaměstnavatel sám, nebo mu bude vyměřeno (např. po následném opožděném zaplacení)? 2) Jaká je odměna za svátek? Je to z průměru jako např. dovolená? Jak se vypočítá průměr, je li zaměstnanec zaměstnán jeden měsíc, nikoli čtvrtletí? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Po léčení úrazu (sražena autem na přechodu) by mi…

Po léčení úrazu (sražena autem na přechodu) by mi mělo být vyplaceno bolestné a náhrada za ztrátu na výdělku. Jak budou tyto částky zdaněny a bude se z nim platit i sociální a zdravotní pojištění? Jsem zaměstnanec. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na takovou…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na takovou maličkost. Zaměstnáváme několik pracovníků na dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou do 31.12.2006. Jenže teď v důsledku rušení střediska, pro ně není práce. Je možné jim dát výpověď např. z organizačních důvodů? Je třeba jim dát odstupné? Nevím, jestli s nimi půjde podepsat výpověď dohodou. A ještě jedna věc mě zajímá. Je s nimi smluvně dohodnuto, že mohou čerpat dovolenou v rámci roku - 20 dnů. Zatím mají vyčerpáno 15. Musíme jim těch 5 dní proplatit, když vlastně celý rok pracovat nebudou? Předem Vám děkuji za odpověď, případně za §, který to řeší v Zákoníku práce. Děkuji!!!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žena je na mateřské dovolené . Je…

Dobrý den, žena je na mateřské dovolené . Je možné, aby v jiné organizaci pracovala na dohodu o provedení práce, nebo na příkazní smlouvu ? Může si přivydělat jakoukoli částku? Děkuji za odpovědˇ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem student,zaměstnaný na dohodu o…

Dobrý den,jsem student,zaměstnaný na dohodu o prac.činnosti. Chci si zřídit živnost a zajímalo by mě, jaké pojištění resp jakou výši budu muset platit? Mám nějaké výhody,když jsem studující a navíc i pracující? A taky od kdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem momentálně na řádné mateřské…

Dobrý den.Jsem momentálně na řádné mateřské dovolené (od 8.4.-21.10.2006).Chci si po skončení mateřské požádat svého zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené za kalendářní rok a to v plné délce.Zároveň bych ho chtěla požádat o proplacení staré dovolené z roku 2005 (3 dny nevyčerpány).Mohu požádat o takovéto proplacení?Mám na to nárok nebo ji musím vyčerpat po návratu z rodičovské dovolené po 3 letech?Ráda bych požádala o novou i starou dovolenou zároveň.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Naše firma rozšířila výrobu a bylo…

Dobrý den. Naše firma rozšířila výrobu a bylo nutno zřídit třetí pracovní směnu (noční). Pro střídání pracovníků na jednotlivých směnách jsme stanovili s ohledem na povinných odpočinek. Potřebujeme však, aby bylo možné vnitřním předpisem určit, že se bude střídat dlouhý týden (48hodin) s krátkým (32hodin). Měsíční fond pracovní doby nám díky střídání není vždy dodržen (např. o 8-16hod), ale další měsíc se to vždy srovná. Nevím, zda můžeme takto postupovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o následující radu. Podléhá…

dobrý den, prosím o následující radu. Podléhá výplata podílu na zisku společníka spol. s r.o. sociálnímu a zdravotnímu pojištění ? Uvádí se výplata tohoto podílu na daň.přiznání FO společníka ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Dne 8.4.2006 jsem nastoupila na…

Dobrý den.Dne 8.4.2006 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.Od tohoto data mi chodí peněžitá pomoc v mateřství od mého zaměstnavatele.Vím,že mateřská je 28 týdnů a tak konec připadá na 21.10.2006.Můj zaměstnavatel mi napsal,že poslední výplata mateřské končí 20.10.2006 (pozn. každého 20-tého má naše firma výplatní termín).Já si však myslím,že poslední mateřská mi má být zaslána až 20.11.2006 a to za 1.-21.10.2006.Je to tak správně?Pokud ne,prosím o správnou odpověď.děkuji.