FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před měsícem jsem začala zpracovávat…

Dobrý den, před měsícem jsem začala zpracovávat účetnictví dvěma s.r.o. Jednatelem obou s.r.o. je Slovák s trvalým bydlištěm na Slovensku, kam velmi často jezdí. Musí být v s.r.o. zaměstnán?Pokud ano, tak u obou nebo by stačilo v jednom? Musí se u jednatele dodržet minimální mzda? Děkuji za odpověď. Haldová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Zaměstnavatel uzavřel…

Dobrý den, prosím o radu: Zaměstnavatel uzavřel smlouvu s odborným učilištěm o provádění odborné praxe pro učně. Tito 2 týdny navštěvují učiliště a 2 týdny absolvují odbornou praxi ve firmě. Za odvedenou práci jim zaměstnavatel vyplácí určitou mzdu. Podepsali prohlášení, mzda je zdaňována zálohou daní. Dotaz zní: je povinnost zaměstnavatele odvádět z této odměny sociální a zdravotní pojištění? Myslím si, že ne, protože při dotazu na ČSSZ a ZP nám bylo sděleno, že tyto učně nemáme přihlašovat k pojištění, pojištění za ně platí stát. Zaměstnavatel přímo s učni neuzavřel žádný pracovně právní vztah, pouze s učilištěm již výše zmíněnou smlouvu. Odměna měsíčně se pohybuje cca 2000,-- až 5000,-- Kč.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

pracovnice má soudní srážku ze mzdy. její čistá…

pracovnice má soudní srážku ze mzdy. její čistá mzda činí 7256,-Kč odečetla jsem 2741,- ZNČ a zbytek 4515,- jsem podělila 3. částku ve výši 1505,-Kč jsem srazila z výplaty a odvedla na daný účet. Prosím má to správně? moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec po hádce se…

Dobrý den, náš zaměstnanec po hádce se zaměstnavatelem nepřišel již týden bez omluvy do zaměstnání o odjel do svého trvalého bydliště na Slovensko. Stačí tato skutečnost pro výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně? Potřebujeme nutně přijmout nového zaměstnance na jeho místo.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se vypočítá…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak se vypočítá průměr pro náhrady na nemocenské. Díky.


odpovídal(a): Redakce

Student zaměstnán na dohodu o provedení práce…

Student zaměstnán na dohodu o provedení práce podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků. Má hrubý příjem 3150 Kč, jak to bude se slevou na dani a s daňovým bonusem? Bude vyplacen daňový bonus v plné výši tak, že čistá mzda překročí výši hrubé mzdy? Předem díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec čerpal dovolenou a zbytek měsíce…

Zaměstnanec čerpal dovolenou a zbytek měsíce promarodil. Zadovolenou má náhradu ve výši 1837,- Kč. Jak odvést ZP? Musí se odvést z minimální mzdy (7955/31*počet kalendářních dní bez nemoci) ??? A kdo to ZP zaplatí - celé zaměstnanec??? Všeobecně ještě dotaz - pokud marodí zaměstnanec - musím vždy hlídat zda je ZP odvedeno z minimálního základu?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Žena po skončení řádné mateřské…

Dobrý den, Žena po skončení řádné mateřské dovolené požádá svého zaměstnavatele o čerpání dovolené na zotavenou před nástupem na rodičovskou dovolenou. Není mi jasné, jak to prakticky probíhá.Náleží ženě za dobu čerpání této dovolené náhrada mzdy? Pokud ano, použije se průměrný nebo pravděpodobný výdělek? Promítne se tato dovolená do přehledu na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnávání…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaměstnávání studenta.Pokud chci zaměstnat studenta ,který je zároveň společníkem firmy,jsem povinen za něj odvádět zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu a v jaké výšši.Kde přesně se o těchto a podobných problémech detailně dočtu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě že studuji a pracuji, jestli mám nárok na studijní volno a mzdu. Studuji ekonomickou vysokou školu a pracuji jako účetní. Zaslechla jsem, že od příštího roku zaměstnavatel bude mít povinnost uvolňovat studenta a vyplácet mu mzdu. Také jsem zaslechla něco o studijním volnu před zkouškami, co je na tom pravdy? Děkuji předem, Růžková.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, kolik bych měla mít…

Dobrý den, chci se zeptat, kolik bych měla mít čistou mzdu v případě, že mám 10500Kč hrubého a uplatňuji slevu na dani, jelikož jsem studentka kombinovaného studia VŠ? Předem děkuji za odpověď. Růžková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od října mají v…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od října mají v hotelu ve naší firmě vykonávat učni praxi. Za tu bychom byjim měli vyplácet nějakou odměnu. Ještě jsem se s tím nesetkala. Co máme s těmito učni sepsat /máme-li/? Jedná se o prac. prav. vztah? Může si učeň podepsat prohlášení? Platí se odvody z této odměny? Kde bych našla vyčerpávající informace k této problematice?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Od září 2006 jsem začal spolupracovat…

Dobrý den. Od září 2006 jsem začal spolupracovat s jednou společností, která se zabývá finančním poradenstvím a pojišťovnictvím. Nejsem jejich zaměstnanec, ani nemám živnostenský list. Jsem na rodičovské dovolené. Podle této společnosti živnostenský list nepotřebuji. Nevím, jak je to v tomto případě s daněmi, se sociálním a zdravotním pojištěním a s nemocenským pojištěním. Zda tyto věci musím platit a v případě, že ano, v jaké výši. Proto bych potřeboval v této věco poradit, děkuji, Michal.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžu rozvázat pracovní poměr se…

Dobrý den, můžu rozvázat pracovní poměr se zaměstnancem, který je ve zkušební době a je momentálně na nemocenské? Děkuji za odpověď Havlíčková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jaké jsou příplatky za práci přesčas,…

Dobrý den. Jaké jsou příplatky za práci přesčas, odpolední směnu, noční příplatky, za práci v sobotu, neděli a ve svátek? Jsou někde přesně stanoveny? A jak to bude od 1.1.2007 s těmito příplatky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, prosím o radu, jednateli s.r.o. …

Dobrý večer, prosím o radu, jednateli s.r.o. (vedlejší činost) bude vyplacena odměna. Do jaké výše odměny se z ní nemusí odvádět soc. a zdravotní pojištění? Záloha na daň bude odvedena ve výši 15%.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, můj manžel podniká a chce mě…

Dobrý večer, můj manžel podniká a chce mě přihlásit jako spolupracující osobu, jaký je v tomto případě postup, musí se to nahlásit na FÚ a na OSSZ a ZP? Pokud naše příjmy rozdělíme 50% na 50%, musím začít platit minimální zálohy na OSSZ a ZP, v případě když třeba zvolíme 20% a 80%, v jaké výši jsou stanovené zálohy a jestli musím mít předělený svůj VS? Děkuji a přeji hezký den. Alice


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu - jak se řeší ve firmě neomluvená…

Prosím o radu - jak se řeší ve firmě neomluvená absence? Je možné nevyplatit mzdu, jak je to se soc + zdrav poj? Kdo je povinen si to za neomluvené dny platit - firma nebo pracovník sám? Je zaměstnavatel povinen uhradit ZP za zaměstnance, který má neomluvenou absenci, nebo mu může říct, ať si to zaplatí sám ...


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ke konci tohoto roku se firma rozdělí…

Dobrý den, ke konci tohoto roku se firma rozdělí na dvě samostatné firmy. Všichni zaměstnanci dostanou výpověď, s tím, že k 1. lednu podepíší nové smlouvy v nové firmě. Můj dotaz je, zda mám právo požadovat odstupné, když smlouvu nepodepíší a ukončím pracovní poměr. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnavatel umožňuje…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnavatel umožňuje zaměstnancům vyčerpat 2000 Kč ročně na sportovní a relaxační vyžití (pro tyto účely vytvořen ostatní fond - 427). Jedná se mi o to, co vše lze takto zaměstnancům poskytnout - nosí nám např. permanentky na bazén, squas, bowling, fitka atd. ale např. také bodovou permanentku na lyžařský vlek nebo dokonce účet za kosmetické služby nebo zhotovení "nehtů" ... Potřebovala bych vytvořit směrnici, aby zaměstnanci věděli, na co vše mohou donést účet, který jim proplácíme (tím se domnívám, že je splněna podmínky nepeněžního plnění). Je možno zde zahrnout také v rámci příspěvku na kulturní akce a sportovní akce (viz § 6 odst. 9 písm.d)) např. vstupenky do kina, divadla nebo třeba pronájem ledové plochy na hokej?? Díky moc za odpověď.