FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme ve firmě zaměstnance, který 10.5…

Dobrý den, máme ve firmě zaměstnance, který 10.5.2006 utrpěl pracovní úraz. Potřebovala bych vědět jaké doby se počítají do podpůrčí doby u tohoto zaměstnance. Je stále v prac. neschopnosti. Jak dlouho může ještě čerpat ne. dávky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zda je možné uzavřít…

Dobrý den, prosím o radu, zda je možné uzavřít pracovní poměr na dobu určitou za zaměstnankyni na mateřské dovolené.Do smlouvy se napíše na dobu určitou jako zástup za m. dovolenou?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověd - jedná se o studenta VŠ věk 26…

Prosím o odpověd - jedná se o studenta VŠ věk 26 let denní studium. Můžu na základě potvrzení VŠ o řádném studiu uplatnit bonus 500,-Kč u našeho zaměstnance? Dále je v zákonech omezeno věkem toto uplatnění? Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím, kde hledat odpověď na mou…

Dobrý den, nevím, kde hledat odpověď na mou otázku, a proto se obracím na Vás. Kvůli škole bydlím 50 km od mého trvalého bydliště, ale přechodné bydliště nikde potvrzené nemám (bydlím v podnájmu). Moje maminka pobírá částečný důchod a nyní je nezaměstnaná, dále pobírá nějaké opatrovnické částky (na svého tatínka), minimální výživné od mého otce a přídavek na mě (okolo 800 Kč). Je samoživitelka. V našem rodinném domku bydlí ještě moje sestra (momentálně na mateřské dovolené) a jak už jsem řekla můj děda (pobírající důchod). Snažím se jí její finanční situaci jakkoli usnadnit, a proto trávím hodně času na brigádách. Vím, že pokud budu mít měs. příjem do 4100 Kč - tato částka se mi nebude zdaňovat. Ale jak to bude probíhat, pokd můj měs. příjem přesáhne určenou částku? A kolik si mohu měsíčně nevíce přivydělat, aby maminka nepřišla o přídavky a jiné... (nebo, aby si jí ani nesnížily)? Popř. má-li nárok ještě na nějaké jiné přídavky od státu? Pokud znáte odpověď na jakoukoli mou otázku, budu za každou velice vděčná. S pozdravem a přáním krásného dne


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou formou a…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou formou a jakým tiskopisem mohu požádat o vrácení daňového bonusu. Máme pouze jednoho zaměstnance a v tomto roce jsme mu jen jednou nedoplácely daňové bonusy. Musíme žádat za každý měsíc zpětně? Děkuji Svobodová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit, jsem v hlavním…

Dobrý den, potřebuji poradit, jsem v hlavním zaměstnaneckém poměru a od 2. 10. 2006 jsem uzavřela smlouvu na vedlejší pracovní poměr - nepravidelná výpomoc - domácí práce - kompletace. Zajímalo by mě, zda zaměstnavatel u kterého provádím tyto vedlejší práce, musí za mě odvádět zdravotní a sociální pojištění + zálohu na daň z příjmu a zda je nutné podepisovat prohlášení poplatníka daně z příjmu fyz. osob, když uz jsem ho podepsala u hlavního zaměstnavatele, Je to závislé na výši platu? Hrubá mzda u VPP mi vychází na 5 225 Kč?A jak vyplnit daňové prohlášení na konci roku?Mam si vyžádat soupis příjmu z obou zaměstnání?


odpovídal(a): Redakce

Jak se vypočítá daň ze mzdy u dohody o provedení…

Jak se vypočítá daň ze mzdy u dohody o provedení práce pokud částka přesahuje 5000,- Kč.Je to 20%, to vím, ale zaokrouhluje se základ daně?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracujeme v nepřetržitém provozu ve 12…

Dobrý den, pracujeme v nepřetržitém provozu ve 12.hod. směnách. Část zam. pouze dení a část zam. pouze noční směny. Jakou máme týdení normu prac. doby? Zaměstnavatel nám uvádí 40 hod., dostáváme min. mzdu 48.10Kč, neproplácí nám příplatek za práci přesčas ani příplatek za práci v noci. V prac. smlouvě máme uvedeno, že mzda je stanovena s přihlédnutím k práci přesčas, její výše ani norma prac. doby však uvedena není. Vnitřní mzdové předpisy nám zaměstnavatel nechce poskytnout. Děkujeme za radu.


odpovídal(a): Redakce

Syn má zaměstnance na dohodu o provedení práce. …

Syn má zaměstnance na dohodu o provedení práce. Je student studující na Slovensku. Jaké potvrzení potřebují? Musím ho registrovat jako cizince? Děkuji a hezký den přeje Mária Helešicová.


odpovídal(a): Redakce

Jsem zamestnana na plny uvazek u prispevkove…

Jsem zamestnana na plny uvazek u prispevkove organizace. Krome toho si privydelavam jako OSVC - "poskytuji autorska prava k dilu". Mam moznost ziskat jeste castecny pracovni uvazek u jine firmy. (U te prvni chci ale take zustat.) Jak je to v tomto pripade se zapoctovym listem ? A jak to bude v pripade, ze to prvni zamestnati napriklad po roce opustim a zustanu jen u toho druheho ? Dekuji mnohokrat za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mě chce zaměstnat na…

Dobrý den, zaměstnavatel mě chce zaměstnat na několik vedlejších pracovních poměrů nebo jeden hlavní se zkrácenou pracovní dobou a dva vedlejší. Můžete mi prosím napsat výhody nebo naopak nevýhody toho zaměstnávání. Nebylo by pro mě lepší (z pohledu zaměstnance) mít jenom 1 hlavní pracovní poměr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Obracim se s dotazem za svou manzelku. V praci…

Obracim se s dotazem za svou manzelku. V praci neustale chteli,aby jim slibila, ze neotehotneni nepujde na materskou a najednou se rozhodli jeho misto zrusit. (Podpasovka). Od 1.10. ji bezi vypovedni lhuta z duvodu nadbytecnosti do 31. 12. chci se zeptat v pripade, ze pujde v prisnci na nemocenskou, o tuto dobu nemocenske se ji prodlouzi vypovedni lhuta (treba 1mesic = 1 mesic do 31. 1.) v pripade, ze by otehotnela a sla na materskou take porad zodpovida za platby zamestnavatel?? dekuji za brzke odpovedi.


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu. Zaměstnanec utrpěl v r.2004 prac…

prosím o radu. Zaměstnanec utrpěl v r.2004 prac.úraz. V r. 2005 obdržel náhradu za ztrátu výdělku-zdaněno, bolestné-osvobozeno. Letos mu pojišťovna vyplatila pojistné plnění za ztížení společenského uplatnění - podléhá dani z příjmů nebo osvobozeno? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz.Jsem zaměstnaná ve firmě…

Dobrý den, mám dotaz.Jsem zaměstnaná ve firmě svého přítele. Plánujeme svatbu. Je pravda,že jako manželka nebudu moci nadále v této firmě pracovat?Mám zde plat 20000,-Kč hrubého. Jak se to dá potom udělat abych o místo nepřišla? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v naší firmě máme 20dní dovolené. 1)…

Dobrý den, v naší firmě máme 20dní dovolené. 1) Kolik náleží zaměstnanci který pracoval 01-10/2006? Celých 20 dní nebo jen poměrná část což by bylo 16,66 tak jak zaokrouhlit? 2) Zaměstnance nastoupil 2.10.2006, o Vánocích si budeme všichni brát dovolenou, na jakou část bude mít nárok tento zaměstnanec. Děkuji za brzkou odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěl bzch se zeptat,chceme se s…

Dobrý den,chtěl bzch se zeptat,chceme se s přítelkiní nastěhovat do podnájmu.Přítelkině studuje na VŠ a nemá žádné příjmy.Poskytuje stát, nějaké studentské přídavky na bzdlení,nebo nějakou nutnou částku na přežití člověka v případě studenta?Jak je to v případě,že rodiče nebudou platit žádné peníze.Přidá stát něco na studium?Nebo co by měl udělat student v případě,že chce studovat a bydlet samostatně?Kolej nepřichází v úvahu,protože bydlení by bylo asi 10Km od bydliště.Díky za odpověd a doufám,že se s toho dá pochopit o co mi jde :)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ... lze sjednat mzdu v…

Dobrý den, prosím o radu ... lze sjednat mzdu v pracovní smlouvě tak, že část mzdy bude základní a část prémiová složka? Jak tento fakt do smlouvy napsat ... uvést např. "nástupní tarif zaměstnance je 12 000 Kč za měsíc základní mzda, 4 000 Kč prémie za měsíc" ?? Díky moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka a jsem součastně…

Dobrý den, jsem studentka a jsem součastně zaměstnána u dvou firem (u jedné na DPČ a u druhé na DPP). Chtěla jsem se zeptat, jak je to s prohlášením o daních? Mohu ho mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele? Nebo ho nepodepisuji vůbec a vyplňuji ho až na konci roku sama? Jak by to v tomto případě (kdybych si daně dělala sama) vypadalo s čistou mzdou? O kolik by byla zdaněna a jestli bych zdaněné peníze dostala nějak nazpět? A poslední otázka... Co je prohlášení poplatníka? Mohu ho mít podepsané u obou zaměstnavatelů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou průměrnou…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou průměrnou hrubou a čistou mzdu mám uvést do zápočtového listu, když zamestanci byla stanovena hrubá mzda 12.000 ale za dobru trvání pracovního poměru(4 měsíce) odpracoval kvůli nemoci jen 11 dní?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer. Od 16.10.2006 jsme zaměstnali ženu…

Dobrý večer. Od 16.10.2006 jsme zaměstnali ženu po mateřské dovolené na poloviční pracovní úvazek 20hodin/týdně se mzdou 48.10/hodinu. Jak se vypočítá sociální a zdravotní pojištění? Jak je to s odvodem základu daně? Kolik bude činit čistá mzda? Děkuji za odpověď.