FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byla bych velice vděčná za informace…

Dobrý den, byla bych velice vděčná za informace ohledne rodičovského příspěvku. Jsem studentka VŠ, rodit mám v únoru 2012. Pochopila jsem, že díky tomu, že jsem student nemám nárok na jinou než 4letou variantu rod.příspěvku. Chtěla bych však mít po dvou letech další dítě, už jen proto je tato varianta nevýhodná. Nově by mohl údajně žádat o rod. příspěvek i přítel, ten však byl samoplátce zdravotního pojištění (OSVČ) jen do začátku listopadu tohoto roku, pak se přihlásil na pracovní úřad a dělá si rekvalifikační kurz, ten bude trvat do dubna 2012, pak opět bude OSVČ. Předpokládám tedy, že nebude mít nárok na 3letou variantu ani on. Ráda bych věděla, zda bude moct využít možnost zkracování či prodlužování doby příspěvku, až bude opět od dubna samoplátce zdrav.pojištění, zda by mohl požádat o zkrácení ze 4leté varianty na variantu 3letou. Předpokládám, že to pojištění bude muset prvně platit 270 dnů a pak až požádat o zkrácení. Ještě bych se chtěla zeptat, zda ovliňují příjmy mých rodičů nárok na porodné a rodičovský příspěvek, když mám tvalé bydliště nahlášené u nich. Děkuji moc za odpověď. P. Foltynová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dítě v předadopční péči.V době,kdy…

Dobrý den,mám dítě v předadopční péči.V době,kdy jsem si dítě převzala mu bylo 12 měsíců.Nyní pobírám mateřskou.Od ledna my bude vyplácen rodičovský příspěvek.Chci být s dítětem doma 3 roky,ale věk dítěte po ukončení bude 4 roky.Na jakou částku rodičovského příspěvku budu mít nárok.Je někde myšleno na adoptované děti,a hlavně na tyto výjimečné případy?Já přece nemůžu brát 3800,když budu doma jen 3 roky?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec byl v letošním roce v…

Dobrý den, náš zaměstnanec byl v letošním roce v dlouhodobé pracovní neschopnosti od 2.2.2001 do 21.11.2011 má tento zaměstnanec v letošním roce nárok na dovolenou, pokud ano, bude se dovolená krátit a jak? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec ve zkušební době přinesl…

Dobrý den, zaměstnanec ve zkušební době přinesl 1 den neschopenku a hned následující den chtěl ukončit pracovní poměr DOHODOU, přestože jsem ho upozornila na to, že nedostane od zaměstnavatele náhradu za DPN. Neschopnost trvá dál. Je jasné, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci zrušení ve zkušební době v období prvních 21 dnů nemoci, může však být uzavřena DOHODA o ukončení pracovního poměru v této době, pokud na tomto nezvyklém požadavku zaměstnanec trvá a zaměstnavatel na něj přistoupí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den děkuji za odpovědˇ ohledně odstupného a…

Dobrý den děkuji za odpovědˇ ohledně odstupného a insolvence.Můžete mi tedy poradit co mám dělat?Nemohu být tři měsíce bez příjmu..Můj insol. správce mi totiž poradil, že si to odstupné mám nechat vyplatit postupně,ale když to tedy nejde co teď? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se informovat zda můžeme…

Dobrý den, chtěla bych se informovat zda můžeme proplatit dovolenou za rok 2011, ve mzdě za prosinec. Zaměstnankyně je v pracovní neschopnosti od června 2011 a i v roce 2012 takže dlouhodobě. V případě, že ne přechází krácená dovolená do roku 2012 nebo zaniká? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mám nárok…

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mám nárok na proplacení dovolené. Od 25.2.2011 jsem byla na nemocenské(rizikové těhotenství)až do 2.7.2011 kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou(PPM)kterou mám do 13.1.2012, mám prac.smlouvu na dobu určitou do 31.12.2011. Dle výplatní pásky mi zbývá cca 18dní dovolené. Mám tedy nárok na vyplacení dovolené a kolik se krátí za nemoc? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli je nárok…

Dobrý den. Ráda bych se zeptala jestli je nárok na nemocenskou z příjmů ze závislé činnosti ve Španělsku, pro zaměstnavatele, který tam má také místo podnikání. Příjmy za posledních 12 měsíců byly ve Španělsku s účastí na pojistném a v ČR, pro tuzemského zaměstnavatele. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Student střední školy má od 1.9.2011 přerušeno…

Student střední školy má od 1.9.2011 přerušeno studium (3. ročník), 2. ročník řádně dokončil. Podle zákona o SSP je „doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu“; a podle školského zákona „školní rok začíná 1. září a končí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Školní rok se člení na období školního vyučování a období školních prázdnin.“ Z toho by vyplývalo, že v období prázdnin po ukončení 2. ročníku již není nezaopatřené dítě. Objevují se ale názory, že i v červenci a srpnu je ještě považován za nezaopatřené dítě, neboť ročník řádně ukončil. Nevím, zda se tedy neaplikuje § 13 odst. 2 písm. c), kde „soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na střední škole je také doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia“ – zde je ale odkaz na již neplatný školský zákon, kde v § 25 je zmíněno přerušení studia, ale v novém školském zákoně již toto není.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, v květnu 2011 jsem ukončila roční…

dobrý den, v květnu 2011 jsem ukončila roční neschopnost s tí, že jsem OZZ. Pět měsíců na úřadě práce. V novém roce 2012 nastupuji do zaměstnání, které neodpovídá mému znevýhodnění.Budu márok nárok na vyplácení neschopenky, když odpracuji třeba jen 14 dní nebo měsíc.Nebo budu doma zadarmo, podle nových pravidel?Nebo se v tomto ohledu nic nemění? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Firma zaměstnává nad 50…

Dobrý den, prosím o radu. Firma zaměstnává nad 50% osob se zdravotním postižením, a proto u těchto zaměstnanců uplatňuje snížení vyměřovacího základu o 5355 Kč. Jaká výše zdravotního pojištění se zahrnuje do výpočtu superhrubé mzdy jako základu daně? To co opravdu zaměstnavatel za zaměstnance odvedl anebo částka, kterou by odvedl z původního nesníženého vym.základu??? Přecházím totiž z jednoho mzdového programu na druhý a zjistila jsem, že každý z programů počítá superhrubou mzdu jinak. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená a s.r.o. Dobrý den, jsem rok…

Mateřská dovolená a s.r.o. Dobrý den, jsem rok a půl OSVČ, platím si nemocenské pojištění. Jsem těhotná. PPM mi vychází velmi nízká. Bylo by řešením, založit vlastní s.r.o., být jediným jednatelem i zaměstnancem. Např. 2 měsíce si vyplácet vyšší mzdu a pak odejít na mateřskou? Co se stane s firmou v případě, kdy její jediný zaměstnanec odejde na mateřskou? Může taková firma fungovat? Např. vystavovat faktury? (je jasné, že plat po dobu PPM si nebudu z firmy vyplácet). Musí firma zaměstnat někoho jiného? (např.manžela?). Po dobu mateřské platí něco státu zaměstnavatel za zaměstnance? Mnohokrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, má nárok na náhradu mzdy za svátek…

Dobrý den, má nárok na náhradu mzdy za svátek zaměstnanec(placen v hodinové mzdě), který měl bezprostředně před svátkem a po něm neplacené volno? Přesněji: pondělí - byl v práci, úterý, středa - neplacené volno, čtvrtek - svátek, pátek - neplacené volno a zároveň k tomuto dnu rozvázání pracovního poměru zrušením ve zkušební době ze strany zaměstnance. Nejsem si jistá, zdali vůbec v této situaci má nárok na náhradu za svátek. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v obecně prospěšné společnosti ( dále…

Dobrý den, v obecně prospěšné společnosti ( dále o. p. s. ) potřebujeme ošetřit co do příslušného zákona a příslušných odvodů vůči státu osobu , která současně vykonává v té samé společnosti jak práce jako vedoucí informačního centra na základě pracovní smlouvy s podepsaným prohlášením poplatníka ( hpp ) ve výši 25 000kč ( ze mzdy odvádíme *sociální, zdravotní, zálohovou daň*) , dále je tato osoba v pozici ředitelky na základě zvolení do funkce , je ve funkci ředitelky ( dle OR ) na základě odměny vyplácené ve výši 5 900kč za čtvrt roku ( srážíme jen zdravotní a zálohovou daň). Mezi výkony prácí na hpp a jmenováním do funkce není souvislost . Jde nám o to, na základě jakého zákona se řídí Smlouva o výkonu funkce v o.p. s ( zákoník práce, občanský zákoník či jiný) ? Dále řešíme zda z této funkce se neplatí / platí i sociální pojištění – nemocenské? Taktéž se domnívám, že zaměstnání malého rozsahu od 2 000kč co do odvodů na nemocenským nelze zaměnovat s touto funkcí nad 2 000kč co do odvodů na nemocenské? Narážím totiž na to, že v roce 2011 platí, že společníci, jednatelé a další osoby jsou jen důchodově pojištění při překročení měsíční částky 6 200kč, nemocensky nemůžou být pojištění ani dobrovolně či dodatečně. Děkuji J.P Jako příklad z nějž jsem zatím čerpaly je uvedeno: Člen statutárního orgánu je daňovým rezidentem a pro zaměstnavatele vykonává práci na základě pracovní smlouvy ( hpp )v částce 40 000kč měsíčně, současně je členem dozorčí rady s odměnou 10 000kč ( není mezi hpp a jmenováním do funkce souvislost ). Podepsal pod hpp prohlášení poplatníka. Postup je, že u hpp je sraženo jak sociální, zdravotní tak zálohová daň. Z odměny je pouze sražené zdravotní a zálohová daň. Z funkce tato osoba není nemocensky ani důchodově pojištěna.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jaký nárok na dovolenou má…

Dobrý den,jaký nárok na dovolenou má zaměstnankyně, která byla v pracovním poměru od 01.05.2011 - 03.10.2011, směna trvá 11,5 h. Za celou dobu zaměstnání odpracovala tedy 77 směn, 2 dny měla dovolenou. Jak se počítá nárok na dovolenou - za pracovní dny trvání zaměstnání nebo za počty směn?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na dvouleté rodičovské dovolené,…

Dobrý den, jsem na dvouleté rodičovské dovolené, malý má 9 měsíců. Plánujeme v nejbližší době další miminko (během půl roku). Jsem OSVČ a zajímalo by mě, z čeho se mi bude vypočítávat mateřská a poté jakou si budu moct zvolit variantu rodičovské? Je výhodné v dnešní době u OSVČ si začít platit nemocenskou, abych pak dosáhla nějaké "normální" mateřské? Sociální si budu muset asi začít platit, jelikož budu mít nějaký malý jednorázový příjem. Dá se někde na internetu dneska najít výpočet mteřské (plátce nemocenské) a tím pádem i navýšení sociálky? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den posilam udaje na vypocet odstupneho…

Dobry den posilam udaje na vypocet odstupneho dekuji.7mesic odpr.hodiny 99h hruba mzda 17964kc z toho dovolena 6194kc,8mesic hodiny 176h hruba mzda18596kc,9mesic 122h hruba mzda 15837kc z toho dovolena 4955kc to je vse dekuji kdyby jste jeste neco potrebovala vedet neni problem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s evidencí na ÚP a podporou v nezaměstnanosti, když jsem po 10 měs. na ÚP získala práci pouze na dobu určitou, a to na 5 měsíců. Pokud mi nebude prac. poměr prodloužen, mám jít znovu na ÚP, dostanu nějakou podporu v nezaměstnanosti? Pokud ne, tak v případě, že bych si alespoň našla brigádu na DPČ, musím se hlásit na ÚP a ZP? Prosím, poraďte. Děkuji Vám. PS: promiňte, zda-li jsem vybrala špatnou sekci dotazu, ale nevím, kam svůj dotaz zařadit.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pojistku na výkon povolání-na…

Dobrý den, mám pojistku na výkon povolání-na blbost, kterou uzavřel s pojišťovnou zaměstnavatel - je pojistníkem, já zaměstnanec jsem pojištěnou. Pojistka je od 5/2011 320,-Kč ročně. Musím přidanit ve mzdě zaměstnanci jako nepeněžní příjem a kdy? Dosud jsem nepřidaňovala, můžu přidanit celou částku vždy v prosinci nebo je nutné aspoň od příštího roku přidaňovat měsíčně?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 04…

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 04.10., pracovní doba je 4 dny v týdnu, pravidelně 8 h. Jaký má nárok na dovolenou - krátí se mu z důvodu zkráceného pracovního poměru? Děkuji za odpověď.