FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec požádal při skončení pracovního…

Zaměstnanec požádal při skončení pracovního poměru o převod zůstatku dovolené mezi původním a novým zaměstnavatelem. Zaměstnavatelé se dohodli,že tento převod uskuteční. Je povinen nový zaměstnavatel požadovat náhradu proplacené dovolené od původního zaměstnavatele? Jaký PPV při výpočtu náhrady dovolené použije nový zaměstnavatel, když zaměstnanec bude mít u nového zaměstnavatele podstatně vyšší mzdu?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec čerpal v říjnu 3 dny Nepl.volna. HM…

Zaměstnanec čerpal v říjnu 3 dny Nepl.volna. HM 6909,- z toho uhradí zaměstnavatel ZP 9% a zaměstnanec 4,5%. Dále odvede zaměstnanec jeste doplatek za 3 dny ze základu 769,84 Kč 13,5%. Doplatek do minim.ZP již není potřeba že? Program mi to nabízí. Výpočet 28/31*7955=7185-6909=276Kč... jako základ a ztoho odvod 37,- Je to správně???



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je to s čerpáním/proplacením…

Dobrý den, jak je to s čerpáním/proplacením dovolené při skončení prac. poměru? Pokud zaměstnanec odejde musí dosavadní zaměstnavatel tuto skutečnost hlásit na SSZ a ZP, nebo to dělá až zaměstnavatel nový? Co je obsahem zápočtového listu? Díky


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovní doby Firma SRO zaměstnává část…

Změna pracovní doby Firma SRO zaměstnává část šiček na zkrácený pracovní úvazek. Vzhledem k reorganizaci výroby firma nadále zkrácené úvazky nemůže tolerovat, neboť tito zaměstnanci narušují plynulou pásovou výrobu (potřebujeme, aby chodili na 8 hodin, protože jinak by vznikalo prodlení u ostatních navazujících operací). Nechceme tyto zaměstnance propustit, chceme jim nabídnout 8-hodinovou pracovní dobu. Jaké máme možnosti, pokud by zaměstnanec nesouhlasil?? Nechceme vyplácet odstupné a šičku propustit, chceme nabídnout práci na plný úvazek. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student a od 18.září pracuji na…

Dobrý den, jsem student a od 18.září pracuji na dohodu o pracovní činnosti. V září jsem odpracoval 36 hodin, hod.mzda 150 Kč, tedy hrubá mzda 5400Kč. Čistá mzda však jen 3765Kč. Na soc.poj jsem zaplatil 432, na zdrav.poj. 243, záloha na daň však byla 960Kč!(to je cca 20%daň) V říjnu odpracováno 88 hodin, hr.mzda 13200, čistá však jen 9200Kč. Daní mi zaměstnavatel mou mzdu správně? Neplatím příliš velkou zálohu na daň? V případě, že je chyba na straně zaměstnavatele dá se ještě nějak sjednat náprava. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem příjemce starobního důchodu od r.2004 a…

Jsem příjemce starobního důchodu od r.2004 a současně OSVČ.Platím sociální a důchodové pojištění a zdravotní pojištění u české pojišťovny. Nastaly v těchto povinostech nějaké změny a jaké?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zaslání dotazu: Zaměstnanec…

Dobrý den, prosím o zaslání dotazu: Zaměstnanec byl nemocný od 31.10.2005 do 31.10.2006.Ke dni 31.10.2006 byl uznán do plného invalidního důchodu.Jaký to má dopad na zaměstnavatele, co musí udělat z hlediska administrativy, zda odhlásit ze soc. a zdr. pojištění, udělat ukončení prac.poměru nebo zda je možné zaměstnance v plném invalidním důchodu dál zaměstnávat, event. jaký může mít příjem a který zákon o tomto pojednává.Děkuji Michaela


odpovídal(a): Redakce

Jsem státním zaměstnance , v následném období…

Jsem státním zaměstnance , v následném období budu vykonávat neuvolněného místostarostu obce. Odměna mi bude vyplácena podle nařízení vlády č. 37/2003 Sb...... a podle zákona o obci.Podléhá tato odměna dani z příjmu, sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Jsem povinen sám podat roční zúčtování daně???? Je to souběh zaměstnání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student a v září mi bylo 26 let.…

Dobrý den, jsem student a v září mi bylo 26 let. V měsíci září jsem pracovala ve dvou firmách (nejprve ukončila jeden prac. poměr 15.9., pak nastoupila na jiný 25.9.). V nové práci si paní učetní nejistila, že jsem již v září jeden pracovní poměr měla a počítala mi druhou slevu na studenta. Tudíž za září jsem měla dvě slevy na studenta. (konkrétní částky z druhé práce: HM 4788, záloha na daň 504, ČM 4188). Za říjen jsem dostala výplatu: HM: 9283, záloha na daň 1640, ČM 6482. Nechápu proč za říjen jsem měla tak velké zdanění a tím pádem tak nízkou mzdu. Můžete mi prosím poradit, zda mzda za říjen je správná? Pokud ne, jak se mohu bránit? Předem děkuji za Vaši pomoc. S pozdravem ML


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v Ck od 9-17 hodin.…

Dobrý den, pracuji v Ck od 9-17 hodin. Zaměstnavatel mne dočasně jako záskok na týden převedl na jinou pobočku jako záskok, stím, že budu dělat 12-náctky 2x po sobě a 2x dny volna. Do práce jdu také 13.11-14.11 tj.pondělí a úterý. 15.11-16.11 mám volno a 17.11 což je státní svátek mám jít do práce, ale volno už mít nebudu a ani finanční náhradu mi prý nedá, protože je to prý brané jako normální pracovní den?Má na toto zaměstnavatel právo? Předem děkuji za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsme povinni…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsme povinni jako organizace proplácet nevyčerpanou dovolenou zaměstnanci, který zemřel. Par. 260 ZP odst. 3 říká peněžité nároky zanikají smrtí za- městnance. Platí to u nevbrané dovolené?


odpovídal(a): Redakce

dobrý večer, prosím o radu. Máme zaměstnance od…

dobrý večer, prosím o radu. Máme zaměstnance od 16.10.2006, na poloviční úvazek s hodinovou sazbou 48.10. Za měsíc říjen jsme mzdu vypočítali na 2308.-hrubého. Zdravotní pojištění vychází 104.-Znamená to, že si musí zaměstnanec pojištění doplatit sám? Je to povinné ze zákona? Nebo to záleží na něm? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Manželka je na rodičovské dovolené…

Dobrý den. Manželka je na rodičovské dovolené druhým rokem. Já jsem zaměstnancem. Od této doby do 3 let věku dítěte bychom o něj chtěli pečovat společně. Má zaměstnavatel nebo stát povinnost za mě platit sociální a zdravotní pojištění po dobu společné péče o dítě?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosim o odpověď na dotaz:nastoupila…

Dobrý den,prosim o odpověď na dotaz:nastoupila jsem do prac. poměru dne 4.9.2006 na dobu určitou do 30.6.2006, na zkrácený prac. úvazek 20hod.týdně. Rozvrh hodin po 8h, út 8h, st.4h.Na kolik dní mám nárok na dovolenou v roce 2006 a v roce 2007. A odpovídá 1 den dovolené 8h nebo 4h.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu,…

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, která se týká dvousměnného nepřetržitého provozu. Zaměstnaci pracují na 12 hodinové směny, sjednaný týdenní fond podle kolektivní smlouvy je 40 h /týden a jsou odměňováni měsíční mzdou. Při odpracování směn podle rozvrhu pracovních směn mají mít sjednanou mzdu (např. 15000 Kč/140 h plánovaných směn) nebo měsíční mzdu vydělenou fondem a vysásobenou počtem hodin podle rozpisu (např. 15000:150h x 140, jiný měsíc zase třeba 15000:165h x 180)? Děkuji Vám,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jaké účty…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jaké účty zaúčtovat daňový bonus (při měsíčním zúčtování). Dále mě zajímá zda stále platí Vyhláška č.125/1993 Sb. (pojištění odpovědnosti)? Pokud firma sídlí na Praze 5, je jedno jestli pojištění sjedná s Českou poj. nebo poj. Kooperativa? Také mi není úplně jasná sazba pojistného, protože u všech ekonomických činností není sazba určena. Konkrétně mě zajímá Výroba pilařská a impregnace dřeva, je sazba 9,8promile? Předem díky za odpověď. R.Janátová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ve zkušební…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ve zkušební době, která je v mé pracovní smlouvě stanovena na dobu 3 měsíců, může zaměstnavatel dát zaměstnanci okamžitou výpověď při odchodu na nemocenskou, v době nemocenské, nebo po ukončení nemocenské a návratu do zaměstnání. Prodlužuje se zkušební doba o nemocenskou?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím Vás o informaci zda je výpočet…

Dobrý den,prosím Vás o informaci zda je výpočet mzdy z nemocenské správně.Banka HVB u které jsem si pujčil 20.000kč..a které nyní mám zaplatit 100.000kč,rozhodnutí soudu pro zaměstnavatele,nepřednostní pohledávka.Dávky nemocenské 13.878kč-srážky 6.717Kč??-k výplatě 7.161kč.Prosim zda je tato částka správná a kolik mi strhnou,když mám nyni mít s dovolenou 20.000kč čistého.Asi je nejlepší řešení si vydělávat 6.000kč?!Děkuji za radu Petr Kopec


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přijali jsme zaměstnance od 10/2006,…

Dobrý den, přijali jsme zaměstnance od 10/2006, předtím 07-09 měl jiného zaměstnavatele a 01-06 byl student. Musí si podat sám daňové přiznání nebo mu musí provést roční zůčtování naše firma? Může si v ročním zůčtování nebo v daň. přiznání uplatnit odpočet na studenta za období 01/06? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaujal mě dotaz a následně odpověď na…

Dobrý den, zaujal mě dotaz a následně odpověď na výpovědní dobu v níž jde zaměstnance marodit. Náš zaměstnanec nám doručitl 30.10.2006 výpověď z 2 měs. výp. lhůtou. Od 31.10.2006 má však neschopenku. Na OSSZ a ÚP mi řekli, že se bude výpovědní lhůta prodlužovat avšak na Inspektoráku práce, který má tyhle věci na starosti místo ÚP mi řekli, že se výpovědní lhůta neprodlužuje o dobu neschopnosti. Že pracovní poměr skončí 31.12.2006 i když zaměstnanc momentálně marodí. Můžete mi to oblasnit?