FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den mám 2 dotazy ohledně dovolené, mám 20…

Dobrý den mám 2 dotazy ohledně dovolené, mám 20 dní: 1) kolik dní dovolené náleží zaměstnanci, který v roce 2007 marodil 9 kalendářních dnů? 2) kolik dní dovolené náleží zaměstnanci, který v roce 2007 marodil 8+8+62 kalendářních dnů? Jak se postupuje při výpočtu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel uzavřel Dohodu o…

Dobrý den, zaměstnavatel uzavřel Dohodu o pracovní činnosti s důchodcem. Chtěla bych vědět, jaké povinnosti z této dohody pro zaměstnavatele vyplývají. Zda zaslat Přihlášku k nemoc.poj. na správu soc.zab. a přihlášku ke zdrav.poj. na příslušnou zdrav.pojišťovnu stejně jako u zaměstnanců pracujících na základě pracovní smlouvy. A jak postupovat při výpočtu mzdy, v DPČ je uvedeno vyplácení odměny měsíčně jako paušál. Předem děkuji za odpověď. R.Janátová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,manželka pracuje jako prodavačka ve…

Dobrý den,manželka pracuje jako prodavačka ve stříbrnictví za min. mzdu (48,10).Neměla by být v jiném tarifním stupni,když pracuje s penězi (obsluha počítače s pokladnou,ukládání tržby na účet v bance atd.)?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat, když dodatečně zjistím, že mi…

Jak postupovat, když dodatečně zjistím, že mi zaměstnavatel, u kterého již nepracuji, chybně vypočítal, vystavil a vyplatil mzdu za jeden kalendářní měsíc? Nechala jsem si zpětně překontrolovat vyplatní pásky a na jedné byla nalezena chyba, na jejímž základě byla špatně vypočtena záloha na daň, špatně počet zbývající dovolené, chybný počet odpracovaných hodin i dnů. Zaměstnavatel odmítá jakoukoli komunikaci se mnou, a jeho chyba mne v důsledcích poškodila.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat při…

Dobrý den. Prosím o radu, jak postupovat při zápočtovém listu u dohody o pracovní činnosti. Uzavřeli jsme DPČ na polovinu úvazku 4hodin/den, tj.20hod/týden (dle zákona). V prvních 10-ti dnech po nástupu jsme potřebovali, aby pracovat 8hodin/den s tím, že v průměru dobu 20hod/týden nepřekročí. DPČ nebyla uzavřena na dobu určitou, ale v okamžiku nástupu se předpokládalo min.3měsíce (překlenutí čerpání dovolených) Otázka zní, zda: 1. je možné rozvrhnout směnu u DPČ na 8hod/den 2. zda je možné rozvrhnout směny, aby průměr 20hod/týden byl za celý měsíc dodržen 3. zda je možné průměr dodržet na dobu předpokládanou u pracovního poměru (3měsíce) Pracovník bohužel po 10-ti dnech ukončil pracovní poměr a průměr nebyl dodržen. Jaké jsou následky této skutečnosti. Zápočtový list vystavit s uvedením plánované prac.doby (20hod/týdně) nebo skutečně odpracované jako průměr za 10dnů (to však nedodržíme zákon). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den.Co s řádnou dovolenou,kterou nestačím…

dobrý den.Co s řádnou dovolenou,kterou nestačím vyčerpat do konce kalendářního roku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebovala bych poradit při zdanění…

Dobrý den. Potřebovala bych poradit při zdanění dohody o provedení práce důchodce (90hodin), který nepodepsal prohlášení. Dle ZDP §38h odst.4 je daň nejméně ve výši 20%, ale nevím si rady jak zdanit čásktu 45.000Kč Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Pracovník na hlavní poměr pracoval na…

Dobrý den.Pracovník na hlavní poměr pracoval na denní úvazek 8hod.Od listopadu mu byla zkrácena pracovní doba na 2hod denně.Jaký má tato změna dopak na čerpání řádné dovolené?Od začatku roku vyčerpáno 15dní.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda volno (1/2…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda volno (1/2 dne týdně) na hledání nového zaměstnání z důvodu výpovědi dle par. 46 odst.1a je placené? A na co má zaměstnanec případně ještě právo po celou dobu výpovědní lhůty 3 měsíců. Děkuji R.Bobková


odpovídal(a): Redakce

Předem velice děkuji za odpověď na můj minulý…

Předem velice děkuji za odpověď na můj minulý dotaz panu JUDr. P.Dytrichovi. Rád bych se zeptal ještě jednou, a to jménem své dcery: Dobrý den. Jsem vdaná žena, mám 1 dítě, na mateřské dovolené jsem od 18.4.2005, pobírám rodičovský příspěvek. Jinak jsem OSVČ, od 31.1.2005 mám na 2 roky pozastavenou činnost. Ráda bych se zeptala: Můžu mít nějaké další občasné příjmy, aniž bych platila sociální a zdravotní pojištění ? (Jako OSVČ jsem se živila překlady a vyučováním jazyků.) Slyšela jsem, že je to možné na Dohodu o provedení práce. A že pokud si takto přivydělám do 5000.-Kč za rok, jen zaplatím 15% daň z těchto příjmů, neplatím ani soc.ani zdrav.pojištění, na konci roku nemusím podávat daňové přiznání, a tyto příjmy neovlivní ani vyplácení rodičovského příspěvku, ani výpočet důchodu. Jsou tyto informace pravdivé ? Jsou ještě jiné možnosti občasného přivýdělku? Předem Vám velice děkuji za vysvětlení, nebo za alespoň odkaz na srozumitelný zdroj informací. (Odpověď očekávám na E-mailové adrese, z níž dotaz odesílám, a budu velice ráda, když ji dostanu do 5.12., případně i později.)



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz:…

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz: může zaměstnavatel přikázat zaměstnanci, aby si zřídil bankovní účet pro výplatu mezd? Pokud ne, prosím o sdělení příslušného paragrafu zákoníku práce. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V kalkulátoru výpočtu důchodu je…

Dobrý den. V kalkulátoru výpočtu důchodu je kolonka vyloučené doby. Můžete mě odpovědět co se tím myslí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem si jista, zda jsem neudělala…

Dobrý den, nejsem si jista, zda jsem neudělala chybu při výpočtu mzdy za červenec a srpen 2006. Pracovnice měla plat ve 3 tar.třídě 8230,-Kč od 1.7. 06 - 8650,-Kč. Jenže v červenci a v srpnu čerpala dovolenou. Hod.průměr za 2/Q činil 47,50Kč takže v červenci při 9 dnech dovol. činila její HM 8363,-Kč a v srpnu při 5 dnech dov. byla HM 8670,-Kč. Neměla jsem za tyto měsíce počítat hod. průměr 52,30 ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mám 2 pracovní poměry u jedné firmy oba na 8…

Mám 2 pracovní poměry u jedné firmy oba na 8 hodin denně 1.jako účtní, 2. jako obchodní referent. Můžu mít oba na 8 hodin? Jsem těhotná, na oba poměry mám od 1.12.06 neschopenku. Na mateřskou mám nastoupit v 3/2007. Mateřskou budu mít z HPP. V druhém pracovním poměru mám odpracován jen 1 měsíc. Kdy budu mít ukončenou neschopenku na druhý poměr? Bude to ke stejnému dni kdy ukončím neschop. na HPP a nastoupím na mateřskou? Za leden 07 a únor 07 budu mít stále peníze za neschopenku za každý poměr zvlášť? V obou poměrech mám vysoké příjmy. Z každého z nich vychází max. dávky. Děkuji za odpověď. Monika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chrtěla jsem se zeptat 3.11. nám…

Dobrý den, chrtěla jsem se zeptat 3.11. nám zemřel zaměstnanec. Nyní uzavírám mzdu. Má nárok na slevu za listopad 600 Kč i nárok na proplac. dovolenou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám příjmy z dohody o pracovní…

Dobrý den, mám příjmy z dohody o pracovní činnosti, které však nedosahují výše pro odvedení minimální částky zdravotního pojištění (tusím 1074 Kč). Jiný pracovní poměr nemám. Jakým způsobem vypočítám a odvedu zdravotní pojištění?Doplácím ho zaměstnavateli nebo rovnou zdravotní pojišťovně? V případě, že by smlouva byla v platnosti ale já z ní neměla žádné příjmy - platím celé zdravotní pojištění sama pojišťovně nebo jakým způsobem se tato situace řeši?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , chci se zeptat.Pokud by…

Dobrý den , chci se zeptat.Pokud by zaměstnavatel vyhodil v tříměsíční lhůtě zaměstnance ,který je následkem pracovního úrazu v pracovní neschopnosti. Před tímto úrazem byl měsíc zaměstnán a ještě před tím byl asi cca 11 měsíců v pracovní neschopnosti. Jak to bude s placením v pracovní neschopnosti .Musí se dojít nahlásit na pracovní úřad. Děkuji Helclová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaujaly mne Vaše stránky a líbí se…

Dobrý den, zaujaly mne Vaše stránky a líbí se mi, že se snažíte radit studentům, jak vydělat a ušetřit peníze. Jelikož jsem jednou z nich a zároveň pracuji na zkrácený úvazek, narazila jsem na věc, se kterou si nevím rady. Pracuji od října 2006 v bance 18 hodin týdně a v listopadu jsem marodila 14 dnů. Teď ale nevím, jak se mi vypočítává marodní. Jestli pouze za dny, které jsem měla být v práci a nebo za celých 14 dní. Zajímalo by mne, jestli se něco takového dá zjistit a pokud možno kde. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Žena čistá mzda v 07/1999 - 6.000,- od08/1999…

Žena čistá mzda v 07/1999 - 6.000,- od08/1999 nemocenská od 05/2000 mat dovolená 11/2000 - 11/2002 rodičovský příspěvek 11/2002 -4/2003 mat.dovolená 5/2002 - 11/2006 rod příspěvek a vedena u zaměstnavatel. 12/2006 ukončení u zaměstnavatele a registrace na úřadu práce. Z čeho bude počítána podpora. Děkuji Novotný


odpovídal(a): Redakce

Mám podanou výpověď s výpovědní lhůtou na dva…

Mám podanou výpověď s výpovědní lhůtou na dva měsíce. Zbývá mě jěště 9 dní dovolené a tak bych mohl skončit již14 prosince. Zaměstnavatel mě nechce umožnit tuto dovolenou s tím, že mi ji proplatí. Je v právu, jak se bránit ?