FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance na VPP, který…

Dobrý den, máme zaměstnance na VPP, který pracuje jen 2 dny v týdnu po 3 hod. Přinesl nám neschopenku. Budeme mu proplácet všechny kalendářní dny prac.neschopnosti nebo pouze dny, ve kterých měl pracovat? Neodpracované hodiny si bude nahrazovat. Jak se mu potom proplatí, když má měsiční mzdu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás je možné dát zaměstnanci v mzdě za…

Prosím Vás je možné dát zaměstnanci v mzdě za prosinec odměnu, i když je celý prosinec nemocný? Pokud ano změní se tím jeho denní vyměřovací základ? Na měsíčním přehledu pro OSSZ za prosinec by neměl žádný den odpracovaný, ale vyměřovací základ ve výši odměny. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1) jak se postupuje při výpočtu…

Dobrý den, 1) jak se postupuje při výpočtu odvodu soc. a zdrav. pojištění, nepracoval-li zaměstnanec celý měsíc (skončení PP). Jaké bude soc. a zdrav. pojištění, má-li za 10 dnů hrubou mzdu 7335 Kč (hodinová mzda + proplacená dovolená). 2) co se rozumí pod pojmem dosažená kvalifikace v zápočtovém listu, co zde uvést? Díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnanec nastoupil do práce 1.11.…

Dobrý den. Zaměstnanec nastoupil do práce 1.11. Základní mzda ve smlouvě je uvedena 70,-/hod., ve skutečnosti však dostal 100,- /hod. Má i nějaké přesčasy. Jakou hodinovou sazbu mám použít na proplacení svátku? Děkuji Pavlásková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik dní…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik dní dovolené budu mít nárok za rok 2007 když: ve firmě pracuji od roku 1999, 22.12.2006 dávám výpověd, výpovědní doba bude 2 měsíce, takže pracovní poměr skončí 28.2.2007.Z dovolené za rok 2006 se mi převádí do roku 2007 5 dní dovolené. Dále bych se chtěla zeptat, zda když pošlu výpověď zaměstnavateli poštou, zda platí datum na podacím lístku nebo až když si zaměstnavatel výpověď vyzvedne, případně jak to bude, když si dopis nevyzvedne a vrátí se mi zpět. Děkuji HJ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den prosím Vás o odpověď jaké budou hranice…

Dobrý den prosím Vás o odpověď jaké budou hranice pro denní vyměřovací základ v roce 2007 pro nemocenskou, když nebud platit novela ZP od roku 2007. Budou stejné jako v roce 2006? Jak vysoká bude rodičovská? Děkuji Monika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zdaňováním hrubých mezd studentů. Respektive kolik mi bude strženo z hrubé mzdy (jako studentovi vysoké školy nepřesahujícímu hranici 26 let), jestliže vydělávám měsíčně víc jak pět tisíc, jde o smlouvu na dobu určitou, jedná se kolem 500 odpacovaných hodin za rok ( půlúvazek = 12hodin týdně). Mám vůbec nárok na nějakou daňovou úlevu? nebo se mi strhne z platu zdravotní, sociální (které za mě tak jako tak platí škola) + daň? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do firmy nastoupila slečna, která…

Dobrý den, do firmy nastoupila slečna, která pracovala několik měsíců v Irsku, potom u jiné firmy v Čechách a teď u nás. Jak jí mám udělat vyúčtování daně z příjmu za rok 2006? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Haldová


odpovídal(a): Redakce

Uzavřeli jsme dohody o pracovní činnosti se…

Uzavřeli jsme dohody o pracovní činnosti se studentkami. Je zde režim zálohových daní jako u hlavního pracovního poměru - podepsáné prohlášení poplatníka? Tzn., že do Kč 5.000,-- bude srážková daň a nad Kč 5.000,-- bude tabulková zálohová daň - uplatněna sleva na poplatníka a taky sleva na studenta?Je možné jim provést roční zúčtování daně?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak mám postupovat, když si…

Dobrý den, jak mám postupovat, když si zaměstnanec ve výplatní den nevyzvedne svoji hotovostní výplatu. Mám povinnost ji mít v kanceláři, dokud si pro ni " někdy" nepřijde, nebo ji můžu hned druhý den odeslat poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště ? Velice děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,chtěla bych se zepatat : náš mladistvý…

Dobrý den ,chtěla bych se zepatat : náš mladistvý zaměstnanec byl ve svátek 4 hodiny v práci. Pracuje na plný úvazek /40 hod. týdně/. Je správně když jsme mu zaplatili 4 hodinyx 48,- Kč práce a dále nic, s tím, že si vybere 4 hodiny náhr. volno? Náleží mu ještě něco? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych vědět jakým způsobem se…

Dobrý den, chtěla bych vědět jakým způsobem se daní a co se odečítá od třináctého platu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Zajímá mne, jestli je jakkoliv časově…

Dobrý den, Zajímá mne, jestli je jakkoliv časově omezena doba, kdy se provádí kontroly, když je člověk na nemocenské. Pokud ano, prosím o napsání rozsahu a zda je stejný v pracovní den i víkend. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala, zda je…

Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala, zda je povinné dávat razítko zaměstnavatele na formuláře pro kontaktní místo, finanční úřad. Např. potvrzení čtvrtletní příjmů pro dávky nebo potvrzení o zdanitelných příjmů ze závislé činnosti.... aj. Zaměstnavatel mi říká, že zákona nemá povinnost dávat razítko. Předem děkuji za odpověd a s pozdravem Chvátalová


odpovídal(a): Redakce

Jak se postupuje u mateřské dovolené po ukončení…

Jak se postupuje u mateřské dovolené po ukončení vysoké školy ? Dívka zatím nikde nepracovala , na jaké peněžní dávky bude mít nárok ? Kolik dní by musela odpracovat aby ji vznikl nárok na mateřskou dovolenou ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Synovi…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Synovi budou 3 roky 22.1.2007. Jsem v 5. měsíci těhotenství. Termín druhého porodu je stanoven na 24.5.2007. Na mateřskou dovolenou mohu nastoupit nejdříve 29.3.2007. Pracovní poměr na dobu určitou mi skončí 31.12.2006. Zaměstnavatel mi pravděpodobně již smlouvu neobnoví a nepovolí neplacenou dovolenou do 4 let věku dítěte. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte? Bude se mi počítat z výdělku před první mateřskou? Předem velice děkuji za odpověď a Váš čas. Neuwirthová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat: zaměstanec nastoupil k…

Dobrý den, chci se zeptat: zaměstanec nastoupil k 15.3.2005, podepsal prohlášení Za březen(15.3.do 31.3.) mu byla vypočtena mzda,kde uplatňoval odpočet na popl.600 Kč a odpočet na nezl.dítě ( potvrzení o studiu) 500 Kč . Při ročním zúčtování doložil potvrzení o zdaň.příjímech za období 1.1.2005 až 14.3.2005, kde předchozí zaměstnavatel uplatnil ve mzdě (od 1.3. do 14.3.) odpočet na popl.600 i na dítě 500,- čímž vznikl přeplatek na dani v 3/2005. u prvního 500,- i u druhého 500 -zaměstnavatele). Celkově měl za rok 2005 nepoplatek ve výši Kč - 1045. Dotaz zní: jak nám postupavet v případě, že zaměstancí vznikne nepolatek na dani , mohu tento nepoplatek srazit zaměstnanci z výplaty? Popř.pokud jsem takto postupovala nesprávně mohu mu tento vrátit do mzdy za 12/2006? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 11.11.2006 jsem podepsal DPD s…

Dobrý den, dne 11.11.2006 jsem podepsal DPD s datem ukončení práce k 31.12.2006 na odměnu 7000 Kč. Úkol je již dokončen a odměna by měla být vyplacena do několika dní. Rozloží se tato částka z hlediska danění do obou měsíců, nebo se vztahuje pouze k prosinci? Kolik mám vlastně dostat, pokud odměnu dostanu najednou v prosinci? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o stanovení rozhodného období…

Dobrý den, prosím o stanovení rozhodného období pro výpočet nemocenské dávky pro člověka, který není již naším zaměstnancem, ale je v ochranné lhůtě. PP od r.2004, konec PP 31.10.2006. Jaké měsíce jsou pro výpočet ND rozhodným obdobím? 11.2005-10.2006 nebo 10.2005-9.2006? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ještě mám jeden dotaz ohledně dovolené. Jaká…

Ještě mám jeden dotaz ohledně dovolené. Jaká hodnota by se měla zobrazovat na výplatním lístku? Všichni stávající zaměstnanci by měli mít v 01/2007 na výplatnici 20dnů co jim náleží na rok 2007? Pokud by někdo odešel počet se přepočítá. Pokud však přijde zaměstnance v průběhu roku zobrazuje se mu nárok postupně tj. za první měsíc 1,5, za druhý 3,5 atd. až do konce roku? A co když zaměstnance nastoupí v 11/2006? První měsíc 1,5, druhý 3,5 a v lednu 2007 už bude mít nárok na 20dní?