FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje snacha začala v říjnu 2006…

Dobrý den, moje snacha začala v říjnu 2006 studovat vysokou školu, v srpnu jí bylo 26 let. Ptala se na sociálním odboru jestli je možné nějaký sociální příspěvek a bylo ji odpovězeno, že ne. Dále ji bylo řečeno, že si musí platit sociální a zdravotní. Syn je dlouho-době nemocen,kdy pobírá nemocenskou 13 000,- Kč. Jak z nemocenské mají platit byt, knihy do školy, školné a uživit se 2 lidé? Ještě se stará o starou a nemocnou babičku mého syna, které je 84 let.Ptala se zda by na ní nemohla brát,alespoň nějaký příspěvek a taktéž ji bylo řečeno ať se obrátí na humanitární organizaci nebo odbor to nevím přesně. Tak kde to jsme? Vstřícnost vůbec žádná ani snaha mladým pomoci také ne.Prostě to jsou jen úřednice.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se posuzuje…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se posuzuje nárok na rodičovský příspěvek. V případě, že pobírám RP na 1.dítě a mezi 9.-23.1.2007 mám nastoupit na mateřskou dovolenou s 2.dítětem. Mám nárok na RP za leden 2007 (nebo krácený) nebo ne? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vzhledem k tomu, že čas velmi rychle…

Dobrý den, vzhledem k tomu, že čas velmi rychle kvapí, zajímalo by mě jak budou vypadat minimální mzdové tarify od 1.1.2007.Nikde jsem nenašla tabulku,tak jak byla vdána k 1.7.2006.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolik si mohu maximálně vydělat…

Dobrý den, kolik si mohu maximálně vydělat měsíčně Kč, abych toto nemusel přiznávat na FÚ a aby mne zaměstnavatel nemusel hlásit na soc.a zdr.pojištění. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpočtu…

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpočtu mateřského příspěvku v období prvního půlroku. Nevím zda je pravda, že v tomto období se to vypčítává stejně jako nemocenská. Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Gabriela Lutišanová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem OSVČ.Mám zaměstnankyni,kterí jsem…

Dobrý den.Jsem OSVČ.Mám zaměstnankyni,kterí jsem držela "pracovní místo" tři roky. Je na rodičovské dovolené a v září 2006 jí končila doba, kdy jsem držela ono místo. V září 2006 jsem zaměstnala jinou zaměstnankyni a teď chci snížit stav. Té první končí rodičovská dovolená v dubnu 2007.Tuto zaměstnankyni chci propustit. Kdy dát výpovď a zda budu muset platit odstupné. Slyšela jsem,že jestly zaměstnanec nenastoupí do tří let nemusím držet ono místo a tím výpověď bez nároku odstupného. Děkuji za odpověď Marie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se počítají…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se počítají odpracované soboty, neděle a svátky, když pracuji v obchodě? na výplatní pásce se píše všechno dohromady do jedné kolonky a je to nepřehledné. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď podle § 46…

Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověď podle § 46 odst.1 písm.c) s tříměsíční výpovědní lhůtou a odstupným. Zaměstnavatel ale pro něj již nemá žádnou práci. Bude tento zaměstnanec dostávat průměrný plat po dobu tří měsíců i když nebude docházet do firmy? Děkuji za odpověď a přeji klidné prožití svátků vánočních a mnoho úspěchů v Novém roce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, posílala jsem včera dotaz ohledně…

Dobrý den, posílala jsem včera dotaz ohledně proplacení dovolené po 2.mateřské dovolené. Mohla bych ještě poprosit, pokud mám nárok na proplacení, v jaké výši (celých 20 dní nebo poměrnou část)a ve kterém zákoně bych to našla? Slyšela jsem, že pokud je MD v rámci jednoho kalendářního roku, mám nárok na plných 20 dní. Na 2. MD jsem nastoupila 15.3.2005, dítě se narodilo 29.4.2005. Děkuji moc Staňková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké dávky…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké dávky nemocenského se budou vyplácet v roce 2007 po odkladu zákona o nemocenském pojištění, jestliže nemoc nastane až v roce 2007? Budou se vyplácet podle nového zákona podle redukčních hranic, nebo ještě podle starého zákona, podle kterého se vyplácí v roce 2006? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Pobírám starobní důchod větší než průměrný.paní…

Pobírám starobní důchod větší než průměrný.paní Fehimovič v jakemsi článku napsala, že nezdanitelná částka při pobírání důchodu je 198000, já jsem v zákoně našel 162000. tak jak to vlastně je??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci k vyplňování…

Dobrý den, prosím o informaci k vyplňování Potvrzení o zdanit. příjmech za r. 2006 (vzor č. 14). Zaměstnanec od 1.1.06 do 30.11.06, má podepsané daň. prohlášení a uplatňuje slevu na 1 dítě. DOTAZ: jakou částku uvedeme na řádku 12. ?? Hrubá mzda 143155 Pojistné 17895 Základ daně 125260 Záloha na daň 16087 Zálohová daň po slevě 3628 ------ ř.1.i 2. 143155 ř.4. 0 (nebyl doplatek) ř.5.a 6. pojistné 17895 ř.8. zákl.daně 152260 ř. 9. a 10. skutečně sražená zál. 16087 ř. 11. 0 ř.12. 3987 ? t.j. zálohová daň po slevě? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás pro nárok na PPM musí být účast na…

Prosím Vás pro nárok na PPM musí být účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů. Počítá se do této doby nemocenská, PPM z předchozího těhotenství a mateřská dovolená? Děkuji za odpověď Monika


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s 2.dítětem…

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s 2.dítětem. 1.jsem měla v březnu 2003, 2.v dubnu 2005. Po první mateřské mi byla proplacena řádná dovolená v plné výši 20 dnů, po druhé mateřské ne -důvodem bylo, že na účtě firmy nejsou peníze. Firma jde nyní do konkurzu a já se ptám, zda mám nárok na proplacení této dovolené po skončení PPM s 2.dítětem - zda mám přihlásit neproplacenou dovolenou jako pohledávku u soudu? Mezi 2 mateřskými jsem nepracovala, stále jsem byla doma. Děkuji moc Staňková.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prozbou, jak…

Dobrý den, obracím se na Vás s prozbou, jak ukončit pracovní poměr zaměstnců z důvodu úmrtí zaměstnavatele. Dne 20.11.2006 zemřel zaměstnavatel FO jeden ze tří členů sdružení podnikatelů fyzický osob. Členem sdružení je i syn zemřelého - zákonný dědic po zemřelém, který převzal práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů dle § 251a zákoníku práce. Do konce roku 2006 se syn rozhodl podnikat na Živnostenský list zemřelého z důvodu vedení veškerého účetnictví na tento list. Od 1.ledna bude podnikat na vlastní Živnostenský list se stejným druhem činnosti v rámci zbývajících dvou členů sdružení FO. Jakou formou máme ukončit pracovní poměr zaměstnanců k 31.12.2006 po zemřelém zaměstnavateli, když pracovní poměr bude ihned navazovat od 1.1.2007 se stejným druhem práce, místem výkonu práce pouze se změní zaměstnavatel FO (syn). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem na rodicovske dovolene a od 1.1…

Dobry den, jsem na rodicovske dovolene a od 1.1.2007 chci podnikat na zivnostensky list. V jake vysi si musim platit socialni a zdravotni pojisteni a kolik maximalne si mohu vydelat, abych neprisla o rodicovsky prispevek (dite nebude navstevovat zadne predskolni zarizeni).


odpovídal(a): Redakce

Dobrý podvečer, chtěla jsem se zeptat jak to…

Dobrý podvečer, chtěla jsem se zeptat jak to funguje s daní u studentů, kteří pracují na DPČ? V lednu jsem začala pracovat na tuto dohodu, podepsala jsem Prohlášení ... a bylo mi odečteno SP, ZP a daň ve výšce okolo 20%, stejně tak i v únorové výplatě, ovšem v březnu mi byla odečtena daň pouhých 12%, sleva na dani Kč 800,-- a daňová povinnost proto činila Kč 0,--. Byla to prostě chyby účetní? Mám nárok na vrácení daně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jaká bude výše rodičovského příspěvku…

Dobrý den! Jaká bude výše rodičovského příspěvku od 1.1.2007. Děkuji za odpověď. D.Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nemám živnostenský list ani nejsem…

Dobrý den, nemám živnostenský list ani nejsem členem statutárních orgánů, nejsem přihlášen na pracovním úřadě, ani nejsem v žádném pracovním poměru. Jednoduše - nejsem zaměstnán, nepodnikám ani nejsem nezaměstnaný. Moje dotazy zní: 1) vyžaduje zákon abych platil nějaké zdravotní, nebo sociální pojištění? Pokud ano, podle kterých zákonů 2) Pokud je to jen na dobrovolnosti, co by jste doporučovali platit (případně v jaké výši). Děkuji. //Vavák


odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz na výpočet čisté mzdy.Moje hrubá mzda…

Mám dotaz na výpočet čisté mzdy.Moje hrubá mzda činí 12000 kč.Zaměstnavatel mi vypočetl čistou mzdu 8400kč.Neuplatňuji žádnou slevu na daň.Myslím si,že by čistá mzda měla činit 9812kč.Můžete se k tomu prosím vyjádřit? Děkuji