FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud bude pracovnice zaměstnána na na…

Dobrý den, pokud bude pracovnice zaměstnána na na poloviční úvazek 4hod. denně za mzdu 5.400 hrubého bude si muset platit ZP alespoň z min. mzdy, která je teď dle nařízení vlády 8tis.? A při výměře 20 dnů dovolené bude mít nárok na 10dnů? Druhý dotaz mám ohledně mzdových tarifů, zamětnanci měly mzdové výměry dle platných mzdových tarifů od 1.1.2007 se musí zase předělat dle nařízení vlády č.262/2006 Sb.. Místo mzdových tarifů je nyní zaručená mzda?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem OSVC, navic chci uzavrit novou…

Dobry den, jsem OSVC, navic chci uzavrit novou dohodu o provedeni cinnosti (jsem drzitelem licence na vyrobu a rozvod tepelne energie od ERU). Tato cinnost obnasi min. 20 hodin mesicne, k tomu min. 50 hodin rocni uzaverka. Tato cinnost ma i vysokou miru odpovednosti. Nekde jsem se docetl, ze novy zakonik prace neumoznuje odmenu nizsi nez minimalni mzdu (8tis Kc). Muzu tim argumentovat u zamestnavatele? Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

dobrý den. Syn skončil pracovní poměr 22.12.06…

dobrý den. Syn skončil pracovní poměr 22.12.06 pak byly svátky, neúřední dny a nový rok. v úřední den 3.1.2007 navštívil úřad práce. nemá nějaké nekryté dny ??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , jaký bude vztah star.důchodce na DPP…

Dobrý den , jaký bude vztah star.důchodce na DPP a minimální mzdy? V daném měsíci odpracuje např.25hod. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance, který není ženatý…

Dobrý den, máme zaměstnance, který není ženatý,ale bydlí s přítelkyní, s kterou má i dítě.Uplatňuje se u něj daňové zvýhodění na toto dítě, případně jaké doklady musí v zaměstnání předložit.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec důchodce zaměstnaný jako…

Dobrý den, zaměstnanec důchodce zaměstnaný jako vrátný od 1.ledna 2007 bude pracovat dle pracovní smlouvy 3 denní směny a 3 noční směny, což není ani poloviční úvazek. Za plný úvazek má nárok na 25 dní dovolené, kolik dní dovolené mu bude náležet v roce 2007 dle smlouvy 3d a 3n?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím, zda mi odpovíte. Ale ráda…

Dobrý den, nevím, zda mi odpovíte. Ale ráda bych věděla, jak postupovat, když zaměstnanec má neomluvenou absenci a výpověď dle §53, s jeho zbytkovou dovolenou cca 16 dnů. Má nárok na proplacení dovolené, anebo neomluvenou absencí a okamžitým zrušením o tuto dovolenou přicházeí. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den Simona


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme plátci DPH (velkoobchod) a…

Dobrý den, jsme plátci DPH (velkoobchod) a několik našich zaměstnanců vypomáhalo při opravě budovy u firmy, kde máme provozovnu. Tuto mzdovou práci bychom druhé firmě chtěli přefakturovat.Je to možné? A jak v případě refundace? Jak se provádí? Děkuji za odpověď. Jarmila


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jednatel společnosti…

Dobrý den, prosím o radu. Jednatel společnosti se rozhodl, že bude po všech zaměstnancích požadovat, aby ve svém vlastním zájmu uzavřeli pojištění za škodu způsobenou zaměstnavateli. Tvrdí mi, že od nového roku, by jsme zaměstnancům toto pojištění mohli platit jako firma a náklad by byl pro nás daňový. Má pravdu? Domnívám se, že jelikož to není naše povinnost platit zaměstnancům pojištění tohoto typu, že by byl náklad nedaňový? Jak by se pousuzovala úhrada tohoto pojištění, kdyby zaměstnavel uzavřel se zaměstnanci smlouvu o naturálním plnění mzdy a hradil by to za ně? Jak taková smlouva musí vypadat? Bylo by toto plnění součásti VZ pro OSSZ, ZP a daně z příjmů?


odpovídal(a): Redakce

Stanovení nemocenské dávky. Prosím o výpočet…

Stanovení nemocenské dávky. Prosím o výpočet nemocenské dávky při dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vyměřovací základ činí 16510 Kč - měsíční hrubá mzda za poslední rok. Dále prosím o výpočet výše mateřského příspěvku z této částky.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnávala jsem v prac. poměru na…

Dobrý den, zaměstnávala jsem v prac. poměru na dobu určitou od 7.8. do 31.12.2006 ženu evidovanou na ÚP. V každém měsíci odpracovala jen pár hodin, např. za prosinec 5 dní /13 hod/. Jak je to s nárokem na dovolenou? Má na ni takovýto brigádník nárok? Zápočtový list + ELDP se zřejmě vystavuje jako u "normálního" PP? Díky moc za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,na jakou minimální hodinovou mzdu má…

Dobrý den,na jakou minimální hodinovou mzdu má nárok zaměstnanec pracující na dohodu o pracovní činnosti max. 20 hodin týdně. 48,10- Kč nebo 96,20- Kč ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hodně štestí,zdraví do nového roku, dobrý den.…

Hodně štestí,zdraví do nového roku, dobrý den. OSVČ končí ve združení a bude pokračovat sám.Muže své manželce vyplatit jednorázovou mzdu 20.000,- Kč/dohoda o provedení práce/ v prosinci z důvodu výpomoc při agendě. 0dvod daně je 15%? S díky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímá mě jaký je postup pokud…

Dobrý den, zajímá mě jaký je postup pokud nesouhlasím s výší nemocenské dávky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedle HPP u jiného zaměstnavatele mám…

Dobrý den, vedle HPP u jiného zaměstnavatele mám nabídku na uzavření dohody o provedení práce,jedná se o zpracování měsíčního přiznání DPH, včetně kontroly daňových dokladů, zpracování ročního vyúčtování z příjmu fyz.osob ze závislé činnosti, zpracování silniční daně.Neměla bych přesáhnout 150 hod.za rok. 1. Mohu při podepsání DPP podepsat prohlášení k dani fyz.osob ze závislé činnosti? 2. Odměna za DPP by měla být okolo 6000,--Kč měsíčně, z této částky se neodvádí zdrav.a soc.poj.a budu tuto částku danit 20% zálohovou daní a roční zúčtování si budu provádět sama a v DP bude příjem z HPP(§6) a z DPP(§10)?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Rad bych se zeptal na proplácení…

Dobry den.Rad bych se zeptal na proplácení přesčasů.Mám v pracovní smlouvě uvedeno že mzda je stanovena s přihlédnutím na případnou práci přes čas.To znamená že mi přesčasy nejsou propláceny.Bude toto možné i při platnosti nového zákoníku práce? díky Pepa


odpovídal(a): Redakce

dobry den mam dotaz pri kontrole vypoctu dani na…

dobry den mam dotaz pri kontrole vypoctu dani na slevu tedy cini hruba mzdy je 17464 ,castecna invalida ano a prukaz ztp bych mel mit dan na slevu 1525 a proc tedy mam od firmy zamestnavatele vyplatni pasce dan slevu 1225? jak tedy mam provest a oznamit sve uctarne firmy Elitu?dekuji napiste mi na muj mejl vanek.jiri99@seznam.cz dekuji nashle


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně roční zúčtování…

Dobrý den, mám dotaz ohledně roční zúčtování záloh na daň z příjmů. Máme zaměstnanky, která nastoupila 5.12.2006 a uplatňuje daňové zvýhodnění na 1 dítě. Prohlášení podepsala dodatečně na celý rok, protože byla na ÚP a na mateřské dovolené. Od nás bude mít první příjem v roce ve výši asi tak 8200 Kč hrubého. Až budu dělat roční zúčtování, má pracovnice nárok na vyplacení bonusu za celý rok nebo je to ovlivněné roční příjmem a bude mít nárok pouze na slevu na dani. Dále se chci zeptat na případ částečné invalidní důchodkyně, nastoupila v listopadu 2006. Bude mít nárok na slevu poživatele ČID za celý rok (1500,-Kč), když je poživatelkou tohoto důchodu už 2 roky?Prohlášení mi také podepsala dodatečně za celý rok, protože byla také na ÚP. Děkuji za odpověď. M.Sm.


odpovídal(a): Redakce

Společnost zakoupila poukázky do divadla.Nemá…

Společnost zakoupila poukázky do divadla.Nemá tvořen soc.fond (s.r.o.). Tuto poukázku předá zaměstnanci.Poukázka je v hodnotě 1000,-Kč. Musí z této částky zaměstnanci srazit ZP , SP a daň? Bude se jednat o zdanitelný příjem? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ S POZASTAVENOU ČINNOSTÍ POBÍRALA CELÝ ROK…

OSVČ S POZASTAVENOU ČINNOSTÍ POBÍRALA CELÝ ROK 2006 RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK,V 9/06 OPĚTOVNĚ ZAČALA PODNIKAT.JE TO VEDLEJŠÍ PRAC.ČINNOST.JAK TO BUDE SE SNÍŽENÍM DANĚ 7200,-/ROK? MÁ NÁROK NA CELÝ ODPOČET NEBO JEN NA POMĚRNOU ČÁST. DĚKUJI