FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem ve výpovědi, která končí 31.1…

Dobrý den. Jsem ve výpovědi, která končí 31.1.2007. Jsem v neschopnosti-plotýnky.Dle lékařů je neschopnost na 1-2 měsíce.Jak bude moje situace posouzena-co mohu a co ne vůči zaměstnavateli a co zaměstnavatel proti mě. Jak to bude se zdravotním a soc. pojištěním a co můj plat po vypršení výpovědi.Od 1.2.2007 již nebudu v zaměstnaneckém poměru nebo ano. Děkuji, Šimonková


odpovídal(a): Redakce

Paní Sedláčková, chtěla jsem se zeptat. Známá je…

Paní Sedláčková, chtěla jsem se zeptat. Známá je nezaměstnaná (ev.úřad práce). Nyní má možnost pracovat na dohodu o provedení práce. Jak se tato skutečnost projeví ve vztahu k úřadu práce? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak a…

Dobrý den. Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak a KOLIK se proplácí za svátky. Ve výplatní pásce za 12/2006 mám uvedeny 2 svátky, ale zárověň 0Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v únoru dovrší syn 4 let a skončí mi…

Dobrý den, v únoru dovrší syn 4 let a skončí mi tedy i pobírání rodičovského příspěvku. Z rodinných důvodů musím na několik měsíců zůstat ženou v domácnosti. Chci se zeptat, kolik bude v tomto případě činit měsíční výše sociálního pojištění, budu-li bez jakýchkoli příjmů? Budu mít v případě následného rizikového těhotenství nárok na peněžitou pomoc v těhotenství? Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám normální společnost s ručením…

Dobrý den, mám normální společnost s ručením omezeným, náš předmět podníkání je výuka jazyků a hlídání dětí - fakticky provoz odpovídá klasické mateřské školce, zaměstnanci tedy mají volno v době prázdnin (Vánoce, jarní prázdniny a v létě). Jak mám na toto volno pohlížet? Je to nařízená dovolená nebo to záleží na mém rozhodnutí a mohu to z eknomických důvodů brát jako neplacené volno? Je nějaký zvláštní předpis pro mzdy pracovníků u tohoto typu podnikání? Oficiálně nejsme školské zařízení, nejsme v rejstříku škol. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na mzdu nových…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na mzdu nových zaměstnanců.1, bude pracovat na dohodu o prac. činnosti- v jaké výši, kolik procent mu budu strhávat ze mzdy na ZP,SP a zálohu na daň?Má HPP u jiné firmy u které upatňuje daňové slevy. 2, je ve starobním důchodu a jeho roční důchod ja kolem 90ti tisíc- v jaké výši budu ZP,SP a zál. na daň strhávat jemu? Mockrát děkuji za odpověď-spěchá. S pozdravem Soukalová ladislava


odpovídal(a): Redakce

Mám jinou e-m. adresu a nevím ja to v registraci…

Mám jinou e-m. adresu a nevím ja to v registraci opravit. lada666@atlas.cz Děkuji Soukalová Ladislava


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše firma v roce 2006 poprvé měla…

Dobrý den, naše firma v roce 2006 poprvé měla zaměstnance. Prosím o radu, zda se ELDZ posílá na OSSZ každý rok nebo až po skončení pracovního poměru a zda musí být od zaměstnance podepsán. Pokud zaměstnanec u nás pracoval jen po část roku, uvádí se k jednotlivým měsícům, kdy u nás nepracoval, křížek? Vyloučená doba = nemoc? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec podal začátkem ledna výpověď s tím,…

Zaměstnanec podal začátkem ledna výpověď s tím, že by rád odešel již k 1.únoru.Tento odchod mu chci umožnit.Jaký je správný postup ? Je nutné sepsat dohodu o ukončení prscovního poměru ?Musí být v dohodě uvedeno, že se jedná o výpověď z jeho strany ? Má nárok na nějaké odstupné ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, kdo (zaměstnavatel…

Dobrý den, prosím o informaci, kdo (zaměstnavatel - zaměstnanec) a v jaké výši platí zálohu na daň ze mzdy, jedná-li se o DPP na dobu 1 roku, přičemž sjednaná odměna je vyplácena v měsíčních zálohách. Celková částka odměny je méně, než 44 tis, měsíční záloha je 3660 Kč. Jedná se tzv. nekolidující zaměstnání - pracovník současně pobírá podporu v nezaměstnanosti. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

uzavřeli jsme dohodu o provedení práce ,kde jsme…

uzavřeli jsme dohodu o provedení práce ,kde jsme předpokládali odpracování max 100 hod( výuka). při zpracování mezd za 12/06 jsem zjistili, že bylo odpracováno 112 hod za celý kal. rok .Musím na 12/06 uzavřít dohodu o pracovní činnosti? Někde jsem četla , že je podstatný předpoklad odpr. hodin. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Z jakého období se mi vypočítá…

Dobrý den. Z jakého období se mi vypočítá mateřský příspěvek,pokud jsem pracovala a od července 2006 jsem byla na nemocenské,a od 1.1.2007 jsem na mateřské dovolené.Z průměru r.2006? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ráda bych věděla kolik bude dělat výše mého…

Ráda bych věděla kolik bude dělat výše mého mateřského příspěvku. Můj průměrný hrubý příjem činí 19800,- za posledních 12 měsíců.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se Vás zeptat jestli při studiu…

Dobrý den, chci se Vás zeptat jestli při studiu na vysoké škole je nárok na přídavky na dítě. V tomto případě je studentovi 22 let, má dálkové studium (pátek a sobota jednou za čtrnáct dní) a přitom je ještě zaměstnán na 6h./den pracovní poměr. Děkuji za odpověď. Ondráková


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se informovat o zdaňování příjmu…

Chtěla bych se informovat o zdaňování příjmu pracovníka z EU (pracovně-právní vztah). Má vyřízen formulář E101, zdržuje se na území ČR méně jak 183 dnů. Bude mu odváděna tabulková záloha na daň z příjmu a může využívat slevu na dani na poplatníka? Po skončení kalendářního roku mu bude vystaveno potvrzení o zdanitelných příjmech, které si zahrne do svého daňového přiznání v zemi, kde je rezidentem (kde má trvalé bydliště)? Pokud se nemýlím, roční zúčtování mu nemůže být provedeno. Děkuji za informace.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Je součástí vyměř.základu pro…

Dobrý den. Je součástí vyměř.základu pro zdravotní a sociální pojištění u zaměstnance 1 % z ceny firemního auta při použití k soukromým účelům (§6 odst.6 DzP)? Jedná se mi o rok 2006 a 2007. Jak je to se stravenkami - počítá se do VZ příspěvek 55 % z ceny poskytnuté zaměstnavatelem? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem mzdová účetní. Jde mně o konkrétní případ…

Jsem mzdová účetní. Jde mně o konkrétní případ nezabavitelné částky ze mzdy pro r.2007. Pracovník je ženatý, má vyživovací povinnost k dítětiˇ- student VŠ. Má však rozděleno BSM, bydlí odděleně od manželky, dítě má rovněž jiné trvalé bydliště. Jakou částku mzdy lze postihnout exekucí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevíme si rady, jak odměňovat vrátné,…

Dobrý den, nevíme si rady, jak odměňovat vrátné, kteří pracují v nepřetržitém režimu (2 dny ranní směna, 2 dnyodpolední směna a 2 dny noční směna, 3 dny volno) a jsou odměňováni měsíční mzdou. V měsíci je 21 pracovních dnů, ale někteří odpracují i 22 dnů. Má jim zaměstnavatel uhradit tuto směnu navíc, anebo pohlížet na to, že v jiném měsíci se počet dnů v práci sníží oproti plánovaným? Mají nárok na příplatky za práci v sobotu, neděli a ve svátek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době pobírám rodičovský…

Dobrý den, v současné době pobírám rodičovský příspěvek na dítě . V březnu budou dcerce 3 roky. Od září bych ji chtěla přihlásit do školky na 4 hodiny. Zároveň v únoru nastupuji mateřskou dovolenou, termín porodu mám v březnu. Chtěla jsem se zeptat jak to bude s vyplácením příspěvků. Od února mám nárok na vyplácení mateřské po dobu půl roku. Jak to bude s vyplácením rodičovského příspěvku, mám na něj ještě nárok? Děkuji za odpoveď a přeji pěkný den Simona Strakošová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu.…

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu. Když osoba pracuje na zkrácený pracovní úvazek - 4 hodiny denně, má nárok na proplacenou návštěvu u lékaře v tuto pracovní dobu? Děkuji moc Staňková.