FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnanec a s přítelkyní máme 2,5 roční…

Jsem zaměstnanec a s přítelkyní máme 2,5 roční dítě. V současnosti přítelkyně pracuje na projektu za který obdrží cca 70 000 Kč. Je možnost tuto práci napsat na mě, ale v současnosti mám už jeden rok pozastavenou živnost a jsem pouze zaměstnanec. Doslechli jsme se, že od nového roku zvýšené rodičovské příspěvky jsou vázány na to, že si dotyčná matka nic nevydělá. Mohli by jste nám poradit jaká je pro nás nejekonomičtější varianta přiznání tohoto příjmu? V případě, že bude nutné obnovit moji živnost a napsat tento příjem na mě, co to pro mě znamená? (placení záloh VZP, sociálku atd..)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám menší problém ohledně daňového…

Dobrý den, mám menší problém ohledně daňového přiznání. Dcera studuje střední učiliště a za každý měsíc dostávají nějaké peníze za odpracovanou praxi. Na pásce o výšce této odměny je uvedena záloha na daň ve výšce 15% základu. Chtěla bych se zeptat jestli si může sama za sebe podat daňové přiznání jako student a jaké doklady by k tomu mohla potřebovat. A pokud nemuze sama za sebe, jestli to může udělat zákonný zástupce. Bude ji 17let. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, po roce praxe dcera…

Dobrý den, prosím, po roce praxe dcera nastoupila na vysokou školu a zápis měla 29.6.2006, mohu uplatňovat v daň.přiznání slevu již za měsíc červen (studovat začala až v říjnu)? Díky Eva H.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká je povinná výše odstupného od 1.1…

Dobrý den, jaká je povinná výše odstupného od 1.1.2007 kterou musí zaměstnavatel vyplatit, jsou to dva nebo již tři měsíční platy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit řešení…

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit řešení situace, kdy má zaměstnec podepsané "Prohlášení" a u téhož zaměstnavatele vykonává práci na Dohodu o provedení práce. Jakým způsobem bude příjem z "Dohody" daněn - daní srážkovou či zálohovou?


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, mám dotaz ohledně dohody o pracovní…

Hezký den, mám dotaz ohledně dohody o pracovní činnosti. Zaměstnace je odměňován za odpracované hodiny částkou např.200,-.Proplácí se svátek? i když vyjde na den, který není jeho pracovní.?Mám na mysli, že pracuje podnělí a středa a tento svátek je ve čtvrtek? A jaký je nárok na dovolenou u dohody o pracovní činnosti za rok 2007? Děkuji Vám za odpověď. Petra Horáková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěl bych se informovat zda má…

Dobrý večer, chtěl bych se informovat zda má úvaha je správna, pracovní poměr uzavřený na dobu určitou tj. do 31. 1. 2007, pracovník onemocní 10. 1. 2007 a asi bude marodit delší dobu, i v nemoci mu skončí pracovní poměr a já ho odhlasím ze soc. a zdravotního poj. a započtový list mu vydám až po ukončení nemocenské. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu při…

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu při výpočtu mzdy. 13.10.2006 jsem nastoupila do zaměstnání. Předešlé zaměstnání jsem ukončila 5.9. a poté nastoupila do 12.10. nemocenskou. Hrubý příjem mám fixní 24.000,- pracovala jsem tedy v říjnu a celý listopad. Můžete mi prosím napsat, jaký bude můj průměrný denní výdělek, popř. kolik by měla mzda za prosinec dělat, pokud budu čerpat tři dny dovolené. (dovolené za odpracované dny). Také prosím napsat, jak se bude průměrný výdělek počítat, případně legislativu, kde čerpat. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Momentálně jsem se synem čtvrtým rokem…

Dobrý den. Momentálně jsem se synem čtvrtým rokem na rodičovské dovolené. Se zaměstnavatelem mám sjednaný pracovní poměr na dobu neurčitou a ústní dohodu, že budu se synem doma. Synovi budou počátkem května 4 roky a měla bych tedy nastoupit zpět do zaměstnání. Momentálně jsem ale otěhotněla s termínem porodu 11.08. (na mateřskou dovolenou bych tedy mohla nasoupit cca v polovině června. Jak bych měla postupovat v jednání se zaměstnavatelem, můžer mi zaměstnavatel dát výpověď a jak by to bylo s vyplácením mateřské. Předem děkuji za odpověď. Jana Pánková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec odměňovaný měsíční mzdou…

Dobrý den, zaměstnanec odměňovaný měsíční mzdou 10tis, nastoupil v 10/2006. V 12/2006 měl 3 dny dovolenou. Náhrada se vypočítá 10tis.(říjen)+10tis.(listopad)+8572(prosinec): odpracované dny. Můj dotaz zní počítají se skutečně odpracované dny tj. bez státních svátků (17.11.;25-26.12.) tj.22+21+16 nebo se počítají dny vč. svátků tj. 22+22+18?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,známý ukončil prac.poměr v 04/2006…

Dobrý den,známý ukončil prac.poměr v 04/2006,dostal odstupné a každý měsíc pobírá výsluhu od Policie ČR,asi 2měsíce byl na ÚP a pak nastoupil do nového zaměstnání.Za rok 2006 bude podávat daňové příznámí sám,musí v něm zdanit i podporu z ÚP a každoměsíční výsluhu(cca 6tisíc měsíčně)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně ročního vyúčtování…

Dobrý den, mám dotaz ohledně ročního vyúčtování daně u starobního důchodce. V roce 2006 jsem zaměstnal důchodce na dobu určitou na 1 rok.Ve firmě pracoval v měsících říjen,listopad,prosinec.Úhrn příjmů 64206,pojistné 8029,základ zdan.56177,úhrn sraž.zál.na daň 8960,vypočtená daň 6732.Bude mu vráceno 2228 Kč. Mám dva dotazy:1) Podepsal prohlášení, tudíž mohu mu jako zaměstnavatel provést vyučtování nebo si má podat sám Přiznání na FÚ.2)Je můj postup výpočtu správný? Důchodce je k 1.1.2006 poživatelem starobního důchodu,tudíž mu nenáleží slevy na dani. Děkuji moc za Vaší odpověď. Polák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat když…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat když zaměstnankyně v roce 2006 po PPM nenastoupila na dovolenou tak, aby na PPM navazovala, kdy si ji tedy bude moci vybrat či jestli se jí může proplatit a kdy. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Pane doktore, prosím o radu při výpočtu…

Dobrý den.Pane doktore, prosím o radu při výpočtu soudní exekuce, která má být sražena našemu zaměstnanci. Jeho čistá mzda je 19 111,--.Jmenovaný je ženatý, má dceru e věku 24 let, která s ním nebydlí ve společné domácnosti.Kolik mu můžeme maximálně srazit z této výše uvedené mzdy.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych několik otázek týkajících…

Dobrý den, měl bych několik otázek týkajících příjmů z dohody o pracovní činnosti a dopadu těchto příjmů na výši vyměřovacího základu pro výpočet důchodu a pro případný nárok na nemocenské dávky, na dávky v nezaměstnanosti a také otázku k daňovénu vyrovnání. Tedy - v loňském roce jsem pracoval pro personální agenturu na DPČ a z této práce jsem měl příjem cca 86.000,- hrubého. Z tohoto příjmu mi bylo sráženo sociální i nemocenské pojištění a také pojištění zdravotní. V první řadě, protože jsem ročník 1955, by mě zajímalo, zda lze příjem z DPČ započíst do příjmů rozhodných pro výpočet důchodu. Pokud ano, jak postupovat? Měla by agentura vystavit ELDZ? Co se týká případné nemoci - měl bych z DPČ nárok na nemocenské dávky? V případě ztráty zaměstnání - lze příjem z DPČ započíst do základu pro výpočet dávek v nezaměstnanosti? A ještě otázka k daním - agentura mi vystaví potvrzení o zdanitelných příjmech a na základě tohoto potvrzení mi můj zaměstnavatel udělá daňové vyrovnání, nebo budu sám podávat daňové přiznání z příjmů z pracovního poměru a z DPČ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je od 1…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je od 1.1.2007 1% pořizovací ceny osobního automubilu, který firma poskytuje zaměstnanci k soukromým účelům a přičítá ho k měsíčnímu základu daně z příjmu fyzických osob také součástí vyměř. základu pro soc. pojištění. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pokud je zaměstnanec ve zkušební lhůtě. je v…

pokud je zaměstnanec ve zkušební lhůtě. je v pracovní neschopnosti (pracvní úraz). Fimu přebírá novy majitel. Jak to bude s vyplacením nemocenské pokud s ním nový zaměstnavatel nepodepíše novou smlouvu? Kdo bude proplácet následně pracovní úraz? Děkuji Helclová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zetat jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zetat jak je to s vedlejším pracovním poměrem od 1.1.2007.Pracuji na 25 hodin týdně. Chci se zeptat zda-li je možné najít si práci na 2 hodiny po pracovní době každý den. Nebo jestli to musí být jako dohoda o pracovní činnosti na 150 hod. za rok. Děkuji Novotná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Podnikatel,…

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Podnikatel, jediný vlastník a jednatel s.r.o. (vedlejší činnost) si vyplatí odměnu ve výši 30.000,-. HPP má u jiné firmy, kde uplatňuje daňové slevy. Odvody budou 1) odvod ZP 1350,- a SP 2400,- ze mzdy podnikatele. 2) odvod ZP 2700,- a SP 7800,- z nákladů podnikatele. 3) záloha na daň bude ve výši 15%? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V červnu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. V červnu minulého roku jsem nastoupila mateřskou dovolenou po rodičovské (s dalším dítětem), která mi skončila 5.1.07. Jak je to s čerpáním dovolené na zotavenou za rok 2006 eventualne zda mam narok na dovolenou i za rok 2007? Děkuji.