FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli prodavačka,…

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli prodavačka, která má ve smlouvě jako pracovní dobu uvedeno 6,5 hod práce denně pondělí až pátek a každou druhou sobotu 3 hodiny, musí mít práci v sobotu placenu s příplatkem. Nepobírá mzdu měsíční, ale hodinovou, tedy za skutečný počet odpracovaných hodin. Když občas pracuje místo 6,5 hod 8 hodin, náleží jí za 1,5 hod mzda jako za práci přesčas ?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám 2 dotazy. Paní byla 01-06 2006 na…

Dobrý den, mám 2 dotazy. Paní byla 01-06 2006 na mateřské 07-09 na ÚP a 10-12 byla zaměstnána. V daňovém přiznání si uvede mzdu a ještě něco nebo je podpora osvobozena tak jako mateřská? Pokud si s manželem podají SZM a její příjem nebude vyšší než stanovené minimum, tak si může manžel odečíst ještě částku na ni. Je to tak? Druhý dotaz. V zákoně je psáno, že SZM není možné podat pokud se na OSVČ vztahuje min. základ daně. Ten se ale na OSVČ vztahuje od třetího roku podnikání vždy. Je to myšleno tak, že pokud je OSVČ není možné podat SZM? Nebo tak, že když bude mít OSVČ daň. základ vyšší než je minimální tak ano a pokud nižší (v daň. přiznání zvýšeno na mim. základ) tak ne. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je teď…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je teď od 1.1.2007 podle nového Zákoníku práce s jednatelem a zároveň zaměstnavatelem a jeho pracovní smlouvou? Firma je s.r.o. a je jen jeden jednatel a společník. V pracovních smlouvách uvádíme zaměstnavatel jako název firmy a jednatelem společnosti je zároveň tedy zaměstnavatel. A dozvěděla jsem se, že by měl mít od nového roku normální pracovní smlouvu jako jakýkoliv zaměstnanec? Jak to tedy je? Do dneška žádnou pracovní smlouvu neměl. A jestli jí tedy musí mít, potom bude jeho podpis na obou stranách (jako zaměstnavatel a i jako zaměstnanec)? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsme příspěvková organizace, v roce…

Dobrý den.Jsme příspěvková organizace, v roce 2006 byl náš zaměstnanec chybou personalisty zařazen do vyššího platového stupně, než odpovídá započitatelné praxi. Můžeme vymáhat na pracovníkovi rozdíl mezi platovými stupni? Dále prosíme o vyjasnění v odměňování vrátných v nepřetržitém provozu měsíčním platem (ne mzdou). Tento dotaz jste mi již zodpověděla, ale chybně jsem uvedla měsíční plat. Má vliv na Vaši odpověď jiný termín. Dotaz zněl: V měsíci je 21 pracovních dnů, ale někteří vrátní odpracují i 22 dnů (podle rozpisu směn), někteří o 1 směnu méně. Má jim zaměstnavatel uhradit odpracovanou směnu nad fond pracovní doby (prosinec 2006 21 dnů), jak má postupovat v případě, kdy podle rozpisu nemůže zaměstnanec ve vrátinici odpracovat celý fond pracovní doby. Děkuji za Vaši odověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Podle novely zákoníku práce, v §…

Dobrý den, Podle novely zákoníku práce, v § 163 Stravné, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné nejméně ve výši 58 kč při např. 10 hodinové pracovní cestě. Pokud by se zaměstnavatel rozhodl poskytnout zaměstanci stravné ve výši 75Kč, co by to znamenalo? Zmíněných 80 kč by zřejmě byl daňový náklad pro zaměstnavatele, účtovaný na 512,daňový. Znamenalo by to podle § 6, odst. 7 písm. a), že se 17 Kč (75-58) musí zaměstnanci přidanit ke mzdě? Jakou formou? Co sociální a zdravotní? Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky v hodnotě 80Kč. Bude to znamenat, že 55%, max však 70% z 58 Kč, tj. 40 Kč poskytne zaměstnavatel a 40 Kč si zaplatí zaměstnanec sám? Pokud bysme chtěli zůstat u poměru 55% a 45%, tj. 44 Kč zaměstnavatel a 36 kč zaměstnanec, znamenalo by to, že ony 4 Kč jsou nedaňovým nákladem? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím není mě jasno jak postupovat s…

Dobrý den.Prosím není mě jasno jak postupovat s proplacením dovolené za rok 2006 zaměstnanci,který teď v lednu zemřel.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu - jedná se mi o…

Dobrý den, prosím o radu - jedná se mi o výpočet cestovného v zahraničí za rok 2006, kdy odlet do Francie byl 18:05, tj. pobyt v zahraničí 1.den vychází 5:55 h. Dle bývalého zákona o cest. náhradách se počítá cestovné za celé hodiny (trvá-li cesta méně než 12h), tj. zaměstnanec bude mít nárok jen za 5 hodin ... 45€/24 x 5h = 9,375 zaokr. na 9,40€? Nebo můžu zaokroulit na 6h případně nebudu zaokrouhlovat, ale počítala bych nárok za 5:55h? Dále prosím o názor - výše uvedené cestovné vyúčtovává společník/jednatel, který si neuplatňuje náhrady za tuzemské cestovné obdobně jako ředitel naší firmy, který je ale zaměstnancem. Je to problém a měli by si tuzemské cesty vyúčtovávat nebo je to jen jejich věc, jestli si uplatní nebo ne? (do nákladů dávají pouze parkovné, PHM, taxi na letiště atd. ... cesty podnikají přidělenými firemními vozy, tj. vedou knihu jízd) - co v případě zaměstnance - ředitele?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Postup …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Postup při krácení dovolené v případě nemoci pracovníka: zaměstnanec začal být nemocný v r.2005 a pokračoval do r. 2006. V r. 2005 byl nemocný 105 dní, v r. 2006 150 dní. Počítá se prvých 100 dní nemoci pro krácení dovolené za každý rok zvlášť? Pokud ano, tak zaměstnanci pokrátíme dovolenou za r. 2005 o 1/12 a za r. 2006 o 3/12? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat ohledně ročního zúčt.…

Dobrý den, chci se zeptat ohledně ročního zúčt. záloh na daň. Pracovnice nastoupila 5.12.06 do zaměstnání, podepsala zpětně prohlášení k dani na celý rok, protože byla na MD a na ÚP. Uplatňuje daňové zvýhodnění na 1 dítě. Za měsíc prosinec měla nulovou zálohu na daň a byl jí vyplacen bonus ve výši 248. Její roční příjem je pouze od nás a to ve výši 8008 hrubého. Zájímá mě, když nemá za celý rok nárok na daňový bonus, zda musí vyplacený bonus 248 Kč za měsíc prosinec vrátit . Dále pak program mi vypočítal, že bychom jí měli vrátit 6648,-, což je asi špatně, protože pokud odvedla daň nula, tak jí přece není co vrátit. Děkuji Vám za pomoc, hlavně s tím bonusem. M.S.


odpovídal(a): Redakce

V r. 2006 mě srazilo auto a já utrpěl úraz s…

V r. 2006 mě srazilo auto a já utrpěl úraz s delší pracovní neschopností. Pojišťovna mě má hradit ušlý výdělek a bolestné z povinného ručení pachatele-řidiče auta, které mě srazilo. V roce 2006 jsem zatím dostal vyplacenu z pojišťovny část úšlého výdělku (mzdy). Mé dotazy zní: 1. je třeba z náhrady za úšlou mzdu odvádět zdravotní a sociální pojištění a jakým způsobem. 2. Z úšlé mzdy musím asi odvést daň. Je třeba ji již odvést z části vyplacené v roce 2006 (vyplaceno 50% ušlé mzdy) nebo až po jejím doplatku? 3. Jakým způsobem pak odvést daň. Mám jen závislou činnost. Musím si sám zprcovat a podat daňové přiznání? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím vás potřebovala bych poradit co…

Dobrý den, prosím vás potřebovala bych poradit co dělat když sem na mateřské dovolené 1 a 1/2 roku ale už 1/2roku nejsem na místě trvalého bydliště.Na OP mám stále starou adresu (okr.Kolín) a bydlím nyní (okr.Kladno).Bydlím v podnájmu,ale bez smlovy a tudíž tam nemůžu mít trv.pobyt. jde mi o to hlavně kvůli sociál.úřadu a přídavkům.Už sem měla minulý rok poslat formuláře,ale měla jsem nějaké problémy a neudělala to.to mě neomlouvá vím,ale teď bych to potřebovala napravit.co mám udělat?slyšela jsem,že si mohu dát trvalé bydliště na MěÚ(co momenálně bydlím) a tudíž si i vyřídit Sociál.úřad. Mám to přes 100km,nemám auto a ani finance na cestování tak daleko.A asi to nevyřídím v 1den.Snad mi rozumíte co mám namysli.Potřebuji zkrátka přehlásit na jiný sociální úřad.Popřípadě se ještě zeptat na to jak napsat dopis na původní sociálku a omluvit se za nedodání formulářů.Budu pro tuto chybu mít nějaké potíže se zákonem?Ještě 1dotaz:od 1.1.07 má být příspěvek 7600kč a mě přišlo(složenkou pobírám)3600kč.je to z důvodu mé chyby?jak si zažádat o 7600kč?určitě by mi to dost pomhlo.mám toho moc s čím si nevím rady,ale už takhle je toho dost.Není kdyžtak nějaké telef.číslo kam zavolat a poradit se?na internet nemám přístup,mobil mám.Děkuji za odpověď.Petra (21let)


odpovídal(a): Redakce

V současné době jsem evidovaná na Úřadu práce a…

V současné době jsem evidovaná na Úřadu práce a byla mi nabídnuta pracovní činnost či zaměstnání (jak to správně nazvat) v realitní kanceláři odměna formou provize. Nemám v této činnosti praxi ani vzdělání, údajně nemusím mít ŽL. Pokud přistoupím na tzv. provizi, co to znamená pro mne? Výše provize mi byla ústně sdělena, nevím, zda by byla spíš vhodná písemná dohoda, nevím jaká jsou moje práva a povinnosti co se týče výpočtu daní, soc. a zdrav.pojištění, jak postupovat v případě nemoci atd. Děkuji M.K.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, na ročním vyúčtování 2006 mam hrubý…

dobrý den, na ročním vyúčtování 2006 mam hrubý příjem129829 kč pojistné 16026 kč základ daně 113803 Kč.sraženou zálohu daň činí 2061 Kč. Počátkem roku jsem marodil celkem cca 4 měsíce v kuse. Mám dvě děti kde by se mě měla počítat danové zvýhodnění roční 12.000 kč. ve výpisu jsem však dostal - úhrn poskytnutých měsíčních slev na dani - 7.904 Kč.Tato částka nevín co znamená.Myslím si jak jste mi už v roce 2006 odepisovali na moje dotazy že,pokud mám roční příjem přesahující 6 násobek minimální mzdy což v mém případě činí mám nárok na slevu na dani celou to jest 12.000 kč. na danových bonusech mám vyplaceno 1088 Kč. Mám nárok při ročním vyúčtování na odpočet na dan 12.000 kč když jsem leden - duben 2006 marodil a tedy žádný bonus a žádná sleva - odečet 1.000 kč za kalendářní měsíc se mě nepočítal protože neměl z čeho??Případně čeho by se měla týkat částka 7.904 Kč??? děkuji za Vaši odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jaký údaj mám napsat…

Dobrý den, chci se zeptat jaký údaj mám napsat do kolonky hrubý příjem manželky v kalkulátoru,když manželka v roce 2006 byla od 1.1 2006 do 5.7 2006 na nemocenské a 6.7 2006 nastoupila na mateřskou dovolenou. Navíc jsme se vzali v dubnu 2006,tak nevím jestli máme nárok na spol.zdanění. Já mám příjmy ze zaměstnání a navíc při zaměstnání podnikám. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím si rady s tím, jak udělat roční…

Dobrý den, nevím si rady s tím, jak udělat roční zúčtování daní zaměstnancům, kteří odešli během roku, měli podepsané daňové prohlášení, ale po skončení se u nás vyplácejí až 1/2 roku ještě nějaké odměny, tyto potom daním jako když nemají podepsané prohlášení a mají srážkovou daň (do 5000 Kč), ikdyž šli třeba do důchodu, mohli někde nastoupit. Teď přijdou, že budou chtít udělat roční vyrovnání. Jak postupovat? Je toto možné? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel svým zaměstnancům…

Dobrý den, může zaměstnavatel svým zaměstnancům ve výpočtu roční zúčt.daně za 2006 uplatnit úroky z hypot.úvěru nebo si zaměstnanec musí podat daň.přiznání sám, jak tomu bylo v minulých letech. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně…

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně zdravotního pojištění: Před pěti a čtyřmi roky jsem pracoval pro firmu vždy na cca.4 měsíce a 4 měsíce volna. Bylo to na smlouvu na dobu určitou, vždy na 4 měsíce. V těchto měsících platila pojištění firma. V měsících volna nebylo placeno zdravotní pojištění. Je možné že by za tyto měsíce pojišťovna vyžadovala zpětně platby a penále? Po jaké době by nastalo promlčení. Myslím že dle zákona po 3 letech. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v únoru 2005 jsem dohodou ukončila…

Dobrý den, v únoru 2005 jsem dohodou ukončila pracovní poměr aniž bych věděla, že jsem těhotná. Příspěvek v mateřství mi vyplácel bývalý zaměstnavatel vzhledem k tomu, že těhotenství bylo rizikové a vztahovala se na mne ochranná lhůta. Na první dítě stále čerpám rodičovský příspěvek, do jiného zaměstnání jsem doposud nenastoupila, pouze jsem v srpnu a září 2006 pro bývalého zaměstnavatele pracovala na DPČ. Nyní mám nastoupit další mateřskou dovolenou (od ledna 2007) a chtěla bych poradit, zda se vyplácení mateřského příspěvku na druhé dítě stále vztahuje na bývalého zaměstnavatele (a v jaké výši) anebo zda mi pouze úřad práce bude vyplácet částku rovnající se výši rodičovského příspěvku. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat ohledně souběžných…

Dobrý den,chci se zeptat ohledně souběžných pracovních poměrů. Mám pracovní poměr a chci uzavřít ještě jeden v občanském sdružení (nestátní nezisková organizace). Můžete mi sdělit jak to bude se zdravotním pojištěním, sociálním a nemocenským pojištěním a daněmi.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat..Manžel od dubna…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat..Manžel od dubna 2006 neplatí sociální pojištění-do té doby byl zaměstnanec,od dubna je OSVČ.Na správě sociálního zabezpečení mu bylo řečeno,že ho kvůli neplacení pojistného ho vyřadili z evidence od roku 1996.Je tento postup správný,když do dubna 2006 pojistné platil?A co je potřeba udělat,aby ho zařadili zpět do evidence?Předem děkuji.