FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec měl pracovní smlouvu od 10…

Dobrý den, zaměstnanec měl pracovní smlouvu od 10/2010 do 10/2011 na plný pracovní úvazek 40h/týden. Od 11/2011 dostal zase smlouvu na rok ale na pracovní úvazek 20h/týden. Jak je to se zbylou dovolenou, kterou měl zaměstnanec z plného úvazku? Měla být proplacená? Nevím si s tím rady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec má nevyčerpanou dovolenou…

Dobrý den, zaměstnanec má nevyčerpanou dovolenou za rok 2010. V roce 2011 je v pracovní neschopnosti od 1.4.2011, nemoc stále pokračuje i v lednu 2012. Je možné dovolenou proplatit? V případě, že ano, jak a do kdy má požádat zaměstnavatele a kdy mu bude dovolená proplacena? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím touto cestou o radu.Od roku 2008…

Dobrý den.Prosím touto cestou o radu.Od roku 2008 mám částečný inv.důchod 1 stupně a pracuji více než 10let na 3 smeny jako dělnice.Tato práce je pro mě stále po zdravotní stránce namáhavější a proto uvažuji o odchodu,buďto do předčasného důchodu,nebo zda rozvázat prac.poměr ze zdravotních důvodů a mám možnost pracovat jako OSVČ.Mé obavy jsou,že mě nebude dáno odstupné.Poraďte prosím jak v této věci postupovat.Asi by mě měl zaměstnavatel po zdravotní stránce nabídnout jinou práci a nebo se mnou ukončit pracovní poměr sám?Pokud bych předložila doklad že se zhoršil celkově můj zdrav.stav?Nechci tuto situaci řešit stále jen pracovní neschopností.To se domnívám že bych odstupné nedostala,pokud bych dlouhodobě marodila.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na čerpání …

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na čerpání "staré" dovolené. Zaměstnanec má 5 dní dovolené z roku 2010. Byli jsme domluveni (podepsal dovolenku) na čerpání mezi vánočními svátky v 2011. Dne 1.12.ale nastoupil na nemocenskou a nemoc stále trvá. Jak s tím naložit? Dovolená tím pádem propadá? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na začátku prosince 2011 se nám…

Dobrý den, na začátku prosince 2011 se nám narodilo dítě. Manželka nemá nárok na mateřskou a v současné době je na nemocenské. Měla v plánu vzít si dle pravidel platných ještě pro rok 2011 3letou rodičovskou a podle ní si nechat dorovnat rozdíl mezi nemocenskou a budoucí rodičovskou. Na úřadu práce jí před Vánoci řekli, že žádost o dorovnání do výše rodičovkého příspěvku a o délku rodičovské může podat jedině společně s potvrzením od sociálky o ukončení nemocenské a o celkových prostředcích vyplacených na nemocenskou a že nevadí, že jí sociálka toto potvrzení vystaví až po ukončení nemocenské v roce 2012, protože prý bude přechodné období, po které bude na případy kdy vznikl nárok v roce 2011 možné aplikovat pravidla roku 2011 ikdyž žádost bude podána až v roce 2012. Nyní jí ale na tomtéž úřadu práce tvrdí, že protože nepodala příslušné žádosti do 31.12.2011, tak má automaticky 4letou rodičovskou a nebo se může rozhodnout pro rodičovskou podle nových pravidel. Pokud má úřednice pravud, tak informace, kterou nám poskytli loni, byla nepravdivá. Pokud máme pořád ještě šanci zažádat o rodičovskou dovolenou a o dorovnání prostředků podle pravidel pro rok 2011, tak úřednice zjevně toto neví. Na jaký paragraf, jakého zákona, případně na jakou ministerskou vyhlášku, nebo prováděcí předpis by jsme se v takovém případě měli při komunikaci s úřednicí úřadu práce odkázat? Předem děkuji za rychlou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,manželka začala hned po porodu v září…

Dobrý den,manželka začala hned po porodu v září 2011 pobírat rodičovský příspěvek 7600kč. Jelikož byla před porodem nezaměstnaná,neměla nárok na mateřskou dovolenou(28týdnů)Letos,jelikož mé příjmy přesahují 30000kč měsíčně(jsem manžel) chceme požádat o tříletou variantu .Poprosil bych o radu kdy požádat o tuto tříletou variantu a v jaké výši kč tato rodičovská bude?Děkuji,s přáním hezkého dne K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zda by jste…

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zda by jste mi neposlali návod na výpočet mzdy a co se v roce při výpočtu změnilo ( soc. poj. zdrav. poj, daň apod.) zda se stále používá superhrubá mzda pro výpočet daně a kolik je celková sleva na poplatníka. děkuji Kozák


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do trvalého…

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do trvalého pracovního poměru 1.11.2011 na dobu určitou 1 rok - zkušební doba 3 měsíce. Kdy a kolik dní má nárok na dovolenou. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Po 19 letech jsem ukončil prac. poměr…

Dobrý den.Po 19 letech jsem ukončil prac. poměr dohodou k 31.12.2011. Mzdová účetní mě potvrdila průměrnou mzdu za období 6/2011-9/2011.Odůvodnila to tím,že prosincovou výplatu budu brát až 10.1.2012 a to už nejsem v prac. poměru. Myslím si,že nepostupovala správně a že měla vzít pro výpočet poslední kvartál který jsem ukončil. Děkuji za odpověď . Kunst


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost Dobrý den. 27.10.2011 jsem…

Pracovní neschopnost Dobrý den. 27.10.2011 jsem podepsala výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost podle § 52 písm.c) ZP ke dni 31.12.2011. Ode dne 27.12.2011 jsem v pracovní neschopnosti. Zajímá mě, zda mám od zaměstnavatele či OSSZ nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji u firmy na HPP a k tomuto…

Dobrý den, pracuji u firmy na HPP a k tomuto zaměstnání bych si chtěl přivydělat podnikáním(e-shop). Zaměstnavatel za mě odvádí zdravotní i sociální pojištění odpovídající mému příjmu ve firmě. Jaké (kolik) zdravotní a sociální pojištění budu platit z výdělku z e-shopu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz…

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz:Zaměstnanec převzal 9.12.11 oznámení o ukončení PP ve zkušební době ke dni 14.12.11 a od 12.12.11 je v pracovní neschopnosti.Skončí mu PP 14.12.11 nebo se bude prodlužovat o dobu překážek ve zkušební době? Děkuji, Uldrichová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz z oblasti zániku pracovního…

Dobrý den, mám dotaz z oblasti zániku pracovního poměru z důvodu úmrtí zaměstnance. Naše zaměstnankyně byla od 27.9.2011 na neplaceném volnu bez náhrady mzdy (věřili jsme, že se uzdraví a v roce 2012 nastoupí zpět). 14.12.2011 zeměřela. Potřebuji poradit,na které úřady se ohlašeje ukončení pracovního poměru a hlavně, zda mají pozůstalí peněžitá práva. Dočetla jsem se o peněžitých právech do výše trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Moc děkuji za odpověď. H.S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, do které platové…

Dobrý den, prosím o informaci, do které platové třídy, pro určení nejnižší úrovně zaručené mzdy, by měla být zařazena práce číšnice. Děkuji za informaci Radek Jahl.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na DPP (dohodu…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na DPP (dohodu o provedení práce) a s ní spojený odvod na soc. a zdrav. pojištění od ledna 2012. Jestliže si vydělám na DPP v lednu 2012 - 12 000 Kč. Bude se mi sražet pojistné z celé částky nebo z částky přesahující 10 000 Kč. Děkuju moc. M.D.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji poradit jak založit…

Dobrý den, potřebuji poradit jak založit kvalifikační deník do kterého se budou zapisovat školení související se zvýšením kvalifikace zaměstnanců. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

V novele zákoníku práce je je uvedeno, že…

V novele zákoníku práce je je uvedeno, že vedoucím zaměstnancům/ ti kteří pobírají příplatek za vedení/ nebude proplácena přesčasová práce do limitu 150hodin. Chtěla jsem se zeptat, jestliže vedoucí zaměstnanec odpracuje hodiny přesčasu/ ve všední den/ a pak si za ně vybere náhradní volno platí neustéle, že za čerpání náhradního volna se plat nekrátí §127ZP nebo je také určen limit 150 hodin? U ředitele- statutárního orgánu organizace, pokud bude mít přesčasové hodiny v den pracovního klidu náleží příplatek za sobotu a neděli?Nebo nemá nárok na nic. Děkuji Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na to, jaký mám nárok…

Dobrý den, chci se zeptat na to, jaký mám nárok na dovolenou na zotavenou a z čeho se počítá, kolik mi forma zaplatí. Předchozí roky mám vyřešené, jde mi o rok 2011. Od ledna do 15.5. jsem byla na rodičovské dovolené se starší dcerou, pak jsem byla na PPM a před koncem PPM jsem si zažádala o dovolenou na zotavenou za rok 2011. Podle první výplatní pásky za listopad 2011 mě překvapilo, že po vyčerpání 3 dnů za listopad mi zbývá 9,5 dne dovolené (standardně jsme měli 20 dnů/rok) - proč by ji zkrátili, když jsem žádala o vyčerpání hned po PPM? A ještě - z čeho se počítá náhrada mzdy za dovolenou, když jsem poslední 3 roky před druhou PPM měla jen rodičovský příspěvek? Předchozí plat byl cca 18500 hrubého. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem zaměstnaná a 7.3.2012 nastupuji…

Dobrý den. Jsem zaměstnaná a 7.3.2012 nastupuji na PPM. V roce 2012 neodpracuji 60 dní, ale vím, že mi vznikne nárok na dovolenou i za dobu PPM a podmínku 60 dnů tudíž splním. Mohu si tedy před nástupem na mateřskou např. v únoru 2012 vyčerpat celou roční dovolenou - tzn. 20 dní za rok 2012? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v červnu 2010 se mi narodilo dítě, v…

Dobrý den, v červnu 2010 se mi narodilo dítě, v prosinci 2010 mi byla zaměstnavatelem proplacená nevyčerpaná dovolená za rok 2010. V roce 2011 čerpám pouze rodičovský příspěvek (mateřskou), vznikl mi za rok 2011 nárok na dovolenou, či se toto již nezapočítává? Předem děkuji za odpověď, Hálková.