FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec řidič má měsíční paušál na cestovné.…

Zaměstnanec řidič má měsíční paušál na cestovné. V únoru po dobu opravy služ. auta používal 3 dny auto z půjčovny (náklady firmy) a většinu měsíce jezdil (po dohodě se šéfem)soukromým autem (TP na jeho otce). Zbytek měsíce jezdil již opraveným služebním. Tankování je po celý měsíc z firemní karty. Mám uvedeny počet ujetých km pro služební účely soukr. autem. Jak toto dám dohromady na cestovné? Na Km soukromým autem bych spočítala jen náhradu za km 3,70, paušál stravného bych nechala celý, dovolená nebyla. Musí být v tomto případě nějaká smlouva mezi otcem a synem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Ke dni 31,1,2012…

Dobrý den, chci se zeptat. Ke dni 31,1,2012 končím v práci s nárokem na odstupné ( dostala jsem výpověď z organ. změn). Pokud bych šla marodit k datu 31,3,2012 z čeho se mi bude počítat odstupné? A kdy mi ho musí zaměstnavatel vyplatit? 1Q v roce 2012 budu mít teoreticky uzavřený, nebo je lepší když jde člověk marodit od 1.4.2012 ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně mzdy. Pracuji na…

Dobrý den, prosím o radu ohledně mzdy. Pracuji na plný úvazek a přitom studuji dálkově školu. Můžu v tomto případě uplatnit slevu na studenta? Nebo tato sleva platí pouze na denní studium. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit s krácením…

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit s krácením dovolené? Náš zaměstnanec v roce 2011 nepracoval z důvodu nemoci od 24.2.2011 do konce roku. Jak se mu krátí dovolená, když neodpracoval 60 směn? Platí, že za prvních 100 dní se krátí o 1/12 a za každých dalších 21 dní také o 1/12? Má vůbec nárok na nějakou dovolenou v roce 2011? Děkuji za odpověď Ivana Chmelová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Za měsíc mi bude 18 a před pěti měsíci…

Dobrý den. Za měsíc mi bude 18 a před pěti měsíci jsem odešla ze školy. Mám jí zatím jen přerušenou ale v září se tam opět vrátím. Chtěla jsem se zeptat jestli na úřadu práce můžu být vedená dýl jak půl roku, abych si nemusela sama platit sociální a zdravotní pojištění. Nemůžu tady totiž sehnat žádnou práci. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, lze odečíst slevY na dani_ 1)U…

Dobrý den, lze odečíst slevY na dani_ 1)U Životní pojistky AMICO (investiční poj. do 65 let věku), když poč.poj. 1.8.2010 a konec poj. bude 1.8.2022.pojistná částka není uvedena. 2) U Pojišťovna Č.Spořitelny , kde počátek poj. 1.2.2011 a konec poj.31.1.2032. Je to FLEXI život.poj. Obě pojišťovny vystavily potvrzení. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, paní u nás má…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, paní u nás má uzavřenou dohodu o provedení práce od 1.1.2012 na úklidové práce, ale teď nám podepsala prohlášení poplatníka k dani a dala tam datum podpisu 2.3.2012. to znamená že ji slevu na poplatníka budeme odečítat až od března nebo ji můžeme tuto slevu uplatnit už v únoru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobý den, pracuje u nás Slovák na plný pracovní…

Dobý den, pracuje u nás Slovák na plný pracovní úvazek, na Slovensku má manželku, která čerpá z ČR sociální dávky na rodinu, /kontaktovali jsme úřad práce, neboť chtěl po nás potvrzení pro ÚP, že u nás je v zaměstnání/ nyní se mu narodilo dítě, má nárok na daňové zvýhodnění na toto dítě? Na pracovníka máme informaci, že ano. Vystavili jsme mu Potvrzení o příjmech ze závislé činnosti a podává si na Slovensku přiznání sám. Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych poradit ohledně pracovního…

Dobrý den, chtěl bych poradit ohledně pracovního úrazu. Pokud má zaměstnanec opakovaně pracovní neschopnost kvůli jednomu pracovnímu úrazu, stačí při opakované neschopnosti zaslat na pojištovnu jen formulář náhrady ztráty na výdělku, nebo jsou zapotřebí i jiné dokumenty.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na konci minulého roku se zde…

Dobrý den, na konci minulého roku se zde objevil dotaz, jehož přepis posílám níže. Přesně takový dotaz bych potřeboval zodpovědět, nicméně od 1.1.2012 platí větší změny. Je možné dotaz zodpovdět ještě jednou v souladu s aktuálně platnými zákony? Děkuji. ------ Původní dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnosti vyplácení mzdy/odměny pro jednatele s.r.o. Jakožto jednatel zatím vykonávám funkci bezplatně, ale chtěl bych si výhledově vyplácet peníze ať už formou mzdy, či formou odměny jednateli. Problém je v tom, že příjmy společnosti jsou zatím nestálé a proto bych chtěl výši odměny měnit v závislosti na aktuálním stavu financí společnosti. Zároveň je zde možnost, že si některý měsíc nebudu chtít vyplatit nic. Původně jsem toto chtěl provádět formou odměny jednateli, ale při přihlášení na ČSSZ mi bylo řečeno, že bych si měl vyplácet každý měsíc minimální částku (tuším, že to bylo cca 6000) aby to vůbec mělo smysl. A dále mi bylo sděleno, že pokud si nevyplatím v některém měsíci nic, tak jsem povinen odhlásit firmu coby zaměstnavatele z ČSSZ (firma zatím nemá žádné jiné zaměstnance pro něž by se odvádělo pojištění) a při příští nenulové výplatě ji zase přihlásit. Na úřadě mi tedy poradili, abych se spíše zamyslel nad nějakým druhem zaměstnaneckého poměru. V tomto směru si jsem vědom faktu, že nemohu sám sebe zaměstnat jakožto jednatele, ředitele atd. nýbrž musím zvolit pracovní pozici nesouvisející s funkcí jednatele. Mojí otázkou tedy je : Jaký typ pracovního poměru by pro mne byl nejlepší co se týče odvádění daní a pojištění při parametrech popsaných výše?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, naše pracovnice…

Dobrý den paní Sedláčková, naše pracovnice čerpala v roce 2011 do 22.6.2011 - rodičovký příspěvek, od 23.6. do 22.7.2011 byla ve stavu nemocných ( rizikové těhotenství), od 23.7. nastoupila na mateřskou dovolenou, porod nastal 15.9.2011. Pracovnice požádala o proplacení dovolené ihned po skončení mateřské dovolené. Za rok 2011 krátím o 3/12 , za rok 2012 bych měla vypltit celý nárok? Děkuji Daspas


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 09/2010 pracuji jako češka na…

Dobrý den, od 09/2010 pracuji jako češka na Slovensku, zaměstnavatel za mě odvádí vše na SK. V ČR jsem dříve pracovala pouze na dohodu nebo brigádně - jako studentka VŠ. Chtěla jsem se zeptat na mateřskou, co udělat proto, abych ji mohla pobírat v ČR. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student vysoké školy v posledním…

Dobrý den, jsem student vysoké školy v posledním ročníku. Celou dobu při škole pracuji. Nyní jsem zjistil, že jsem neuplatňoval slevu na studenta. Za rok 2011 mi provedou vyúčtování v práci. Za které roky zpětně mohu podat daňové přiznání k finančnímu úřad? Děkuji Matyáš Pokorný


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda postup při…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda postup při dorovnání náhrady mzdy je správně vypočítán, jestliže předpokládaný výdělek (renta) je 22.300 Kč, ČID 8 tisíc Kč a přiznaná podpora v nezaměstnanosti cca 7 000 Kč. Po odečtu daně z příjmu 1095 Kč mi byla dorovnána náhrada mzdy v částce 6 205 Kč. Je tento způsob výpočtu správný? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikám jako OSVČ už spoustu let.…

Dobrý den, podnikám jako OSVČ už spoustu let. Letos odcházím do řádného starobního důchodu, proto jsem si koncem roku 2011 podal žádost o jeho přiznání od řádného data 24.2.2012. Ačkoliv jsem podnikatel a do dnešního dne jsem ještě nestihl podat přehled o příjmech a výdajích za rok 2011, teď koncem ledna mi přišel výměr řádného důchodu. Uvádí se v něm, že jsou tam zahrnuté doby pojištění do 23.2.2012 a příjmy (vyměřovací základy) do roku 2011 včetně, ale z přehledu opracované doby je jasné, že tomu tak není a rok 2011 tam vůbec není uvedený, natož pak započítaný. Co můžu v takové situaci dělat? Předpokládal jsem, že buď počkají, až podám přehled za 2011 nebo mi prozatím vypočtou zálohu a po podání přehledu teprve vypočtou řádnou výši důchodu. Myslím, že v zákoně je jasně uvedené, že do opracované doby se zahrnují všechny odpracované doby do data nároku na důchod (samozřejmě s případným krácením za vojnu, studium apod.) a do příjmů (vyměřovacího základu) pak vše do konce roku předcházejícího nároku na důchod - takže v obou případech má být rok 2011 zahrnutý. Chápu to tak správně? A má nějaký vliv datum podání žádosti? V zákoně jsem nic takového nenašel. Děkuji mockrát za radu, především jak nyní můžu postupovat a kde se odvolat apod. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V termínu 29.11-3.12.2011 jsem…

Dobrý den. V termínu 29.11-3.12.2011 jsem pracovala pro firmu Fieldresearch. Uzavřeli jsme dohodu o provedení práce. V té je napsáné že výlatní termín je 15. následující měsíc. Na začátku ledna mi přišel výplatní lístek na 2968. Peníze měly přijít na můj účet 15.1. Nepřišly. 18.1.2012 odeslali email, že se omlouvají, že výplata od nich ještě neodešla a nedokážou určit termín odeslání. Psala jsem jim dva emaily a neodpověděli ani na jeden. Dodnes peníze na účtu nemám. I když se nejedná o velkou částku, ale jsem student a poměrně mě tohle jejich jednání štve. Je u nich obvyklé, že peníze posílají s dvoutýdenním zpožděním, ale tentokrát je zpoždění ještě větší. Zajímalo mne, co můžu dělat. Předem moc děkuji za odpověď. Škorňoková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, už 2krát jsem psal jeden dotaz a…

Dobrý den, už 2krát jsem psal jeden dotaz a nikdo mi není schopný nic říct- viz meily níže. Můžete mi říct, kde se mám obrátit? děkuji greplová Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat do 31.12.2010 jsem byla OSVČ.A od ledna 2011 jsem byla zaměstnaná na HPP. Teď mi přišel dopis od zdr.pojišťovny, že musím za leden zaplatit zálohu na ZP, jelikož i když datum ukončení živnosti k 31.12.2010, tak na nějakém tiskopisu od živnost. úřadu bylo razítko 6.1.. Příjde mi ale nesmysl, že jem si zaplatila zdr. poj u zaměstnavatele a ještě musím platit jako OSVČ, i když jsem už OSV4 nebyla. Můžete mi prosím říct,jeslti má paní na zdra.pojišťovně pravdu či nikoliv. děkuji Greplová Odpověď: Lituji, to nemohu, to není můj obor. Odpověděl: Dytrich Petr, JUDr. Odpověď: Dobrý den, děkujeme za dotaz. Použijte prosím správnou sekci poradny. V případě, že chcete poradit v oblasti zdravotního a sociálního pojištění, využijte Daňové a účetní poradenství, pokud v oblasti penzijního připojištění, využijte Poradenství z oblasti penze. Odpověděl: Pololáník Lukáš


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat jestli se musí měnit…

Dobrý den, chci se zeptat jestli se musí měnit pracovní doba zaměstnanců, kteří pracovali jen ranní směny 8hod od 6:00 do 14:30 hod a od ledna 2012 mají i odpolední směny od 10:00 do 18:30 hod z 8hodinové pracovní doby na 7,75, jestliže ano, musí se jim přiměřeně krátit i mzda, když mají měsíční mzdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám nárok na poměrnou část dovolené a…

Dobrý den, mám nárok na poměrnou část dovolené a v jaké délce, pokud jsem 15.9.2011 nastoupila zpět do zaměstnání po 3 leté rodičovské dovolené a dle výplatních listů do konce kalendářního roku odpracovala 63 dní (ale včetně 4 placených svátků tj. pouze 59 pracovních dní), zbytek fondu pracovní doby činí ošetřování člena rodiny (12 prac. dní) a 2 dny dovolené nařízené zaměstnavatelem (po vánočních svátcích). Délka dovolené pro kalendářní rok je 5 týdnů tj. 25 dní. Děkuji Romana Skleničková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz týkající se daně z příjmu…

Dobrý den, mám dotaz týkající se daně z příjmu fyzických osob. Jsem zaměstnancem na dobu neurčitou a při zaměstnání studuji dálkově VŠ. Zaměstnavatel mi hradí školné, cestovní náhrady a uvolňuje mě ze zaměstnání za účely studia. Jak to vše ovlivňuje základ pro výpočet daně? Naše účetní mi veškeré náklady spojené se studiem, kromě školného, připočítává k základu pro výpočet daně. Je to tak správně? Děkuji za odpověď K.