FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám takový dotaz. Pracuji jako strážný…

Dobrý den,mám takový dotaz. Pracuji jako strážný a je mi určena pracovní doba 30 hodin týdně a měsíční mzda 6400,- Kč, Jaká je moje mzda při odpracování 132 hodin a 144 hodin. Jaké jsou příplatky za sobotu a neděli v roce 2012. Jaká je moje minimální mzda na hodinu když jsem zařazen podle z.č.258/2000 Sb. a prov. Vyhlášky MZ č.39/2000Sb. do II. kategorie psychická zátěž. Velmi děkuji za info. roman Kobliscke


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel dává zaměstnanci…

Dobrý den, zaměstnavatel dává zaměstnanci patrně nižší mzdu než je zákonem stanovena (v ZP tzv. nejnižší úroveň zaručené mzdy). Mzda nebyla sjednána ve smlouvě, zaměstnanec neobdržel ani mzdový výměr a u zaměstnavatele patrně není ani žádný vnitřní předpis ohledně mzdy. Zaměstnanec dostává pouze výplatní pásky (a dle těchto vyplacenou mzdu). Zaměstnavatel nechce o zvýšení mzdy či doplatcích do nejnižší úrovně zaručené mzdy vůbec jednat. Lze si vynutit zvýšení mzdy u soudu a hlavně pak její doplacení do nejnižší úrovně zaručené mzdy i zpětně? Údajně to není možné a lze podat pouze podnět inspektorátu práce. Zaměstnanec je řidičem kamionu na dálkové (mezinárodní) trasy. Do jaké skupiny dle nař. vl. 567/2006 Sb. konkrétně patří? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám tento problém. Pracovnice byla…

Dobrý den, mám tento problém. Pracovnice byla zaměstnána v naší firmě na DPČ-zaměst.malého rozsahu. Od 1.3.2012 je na plný úvazek. Nyní jsme obdrželi zprávu od exekutorského úřadu, kde žádají o její průměrný čisty měsíční příjem za poslední 3 měsíce.Jak to mám spočítat? 01- 12dnů,42hod. 2268,-Kč,02 - 13dnů,45,50hod.,2457,-Kč, 03-22dnů, 176 hod. 9800,-Kč. Prosím poraďte. děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dovolenou…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dovolenou u pracovnice, která si při pobírání rodič. dávek přivydělávala v zaměstnání a nyní se chce vrátit zpět na rodičovskou dovolenou. Pracovnice byla na rodičovské dovolené s roční dcerou a rozhodla se, že si přivydělá. V listopadu loňského roku nastoupila zpět do zaměstnání, vrátili jsme ji zpět do evidenčního stavu, z její původní smlouvy jsme udělali zaměstnání malého rozsahu na úvazek 10%, v našem případě 4 hodiny týdně (tj. 0,8 h denně).V současné době by však chtěla zaměstnání ukončit a vrátit se zpět na rodičovskou dovolenou. Důvodem je její další těhotenství, které trvá asi 3 měsíce. Potřebujeme poradit, jaký má tato pracovnice nárok na dovolenou za letošní rok, pokud by zaměstnání ukončila k 31.3.2012, případně kolik dní dovolené máme vyčerpat, než ji vrátíme zpět do mimoevidenčního stavu na rodičovskou dovolenou? Dovolená za celý kalendářní rok je 25 dní. Děkuji, Hovorková Jana.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, pobiram minimalni zarucenou mzdu dle…

Dobry den, pobiram minimalni zarucenou mzdu dle narizeni vlady c. 567/2006 Sb., muze zamestnavatel presto vyzadovat dle noveho z. prace z pocatku roku 2012 zavedenych 150 hodin prescasovych hodin bez fin. nahrady. Ve smlouve je toto uvedeno jako soucast teto mzdy. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mě, jakým způsobem se…

Dobrý den, zajímalo by mě, jakým způsobem se vypočte zdravotní pojištění v případě kombinace navýšení vyměřovacích základů za neplacené volno a neomluvenou absenci a dosažení maximálního VZ. Příklad: pracovní poměr trval celý měsíc, minimální VZ je 8000 Kč. Zaměstnanec dosáhl příjmu započitatelného do VZ 4452 Kč. Čerpal neplacené volno 1 kal.den, což navyšuje VZ zaměstnance i zaměstnavatele o 258 Kč, dále čerpal další 2 kal. dny nepl. volna, kdy se dohodl se zaměstnavatelem, že uhradí celé pojistné - navýšení VZ pouze zaměstnance je v tomto případě 516 Kč. Dále měl 3 kal. dny neomluvené absence, za které má zaměstnanec odvést celé pojistné z VZ 774 Kč. Celkový VZ je 6000 Kč a zaměstnanec je tedy povinen doplatit celé pojistné ještě z 2000 Kč (dopočet do min. VZ). V předchozích měsících ale dosáhl úhrnu VZ 1 803 864 Kč, tj. do maximálního VZ v tomto měsíci již zbývá jen 3000 Kč. V jakém pořadí se jednotlivé části VZ uplatní, tj. jaký má být společný základ (kde pojistné platí z 1/3 zaměstnec a ze 2/3 zaměstnavatel) a jaký základ zaměstnance, ze kterého platí sám celých 13,5%? Předem děkuji za odpověď. Petr Dušátko


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnanec a budu v letošním…

Dobrý den, jsem zaměstnanec a budu v letošním roce vykonávat, na vedlejší pracovní poměr po dobu 5 měsíců, činnost jako OSVČ na živnostenský list. Výdělek cca 60000,-Kč. Zajímalo by mě, zda-li budu mít povinnost po tuto dobu z této činosti platit zálohy na socialní a zdravotní pojiťění? Jaké povinnosti budu mít pokud po vykonání té to práce si ponechám aktivní živnostenský list, ale nebudu vykonávat danou činost? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnavatel se…

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnavatel se zpozdil se mzdou (zatím 13 dnů) - vznikly mi dluhy z upomínek - mám nějakou šanci / právo vymáhat po zaměstnavateli tyto částky za upomínky? (splátka úvěru - neproběhla včas - pokuta, atp.)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu jako student uzavřít smlouvu o…

Dobrý den, mohu jako student uzavřít smlouvu o dílo ? jak je to potom se zdaněním příjmu když si vydělám na tuto smlouvu nad 15000,- Kč.za rok . Jedná se o brigády během celého roku s možností si vydělat cca 3000 - 5000,- Kč.měsíčně. Děkuji Radovan


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.1.2012 došlo k upřesnění ohledně…

Dobrý den, od 1.1.2012 došlo k upřesnění ohledně vystavování tzv. lístku na peníze, kdy je lékař povinen toto potvrzení vystavit nejméně jednou měsíčně a také k 21. dni DPN. Někteří lékaři ho nejčastěji vystavují ke konci měsíce (a je to také nejpraktičtější), ale někteří to takto odmítají vystavit. Podle mého názoru ani tato nová úprava toto nestanoví, neboť jednou měsíčně není totéž co ke konci měsíce. Má tedy lékař právo vystavit první lístek k 21. dni a další až za měsíc atd.? Děkuji Vám za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně proplacení…

Dobrý den, prosím o radu ohledně proplacení dovolené při skončení pracovního poměru, který trval od 01.01.2011-29.02.2012.Jak velký je nárok za rok 2012? - 1,5 dne za každých odpracovaných 21 dnů, nebo se bere, že podmínka 60 odpracovaných směn byla již splněna v roce 2011 a bude nárok za měsíce 1,2/2012 v délce 3,5 dne? Děkuji za Vaši odpověď. JB


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Kmenový zaměstnanec české firmy …

Dobrý den.Kmenový zaměstnanec české firmy (mateřská společnost DE) bude vyslán k výkonu zaměstnání na 2 roky do USA (stejná mateřská společnost).Jakým způsobem má firma v ČR vést tohoto zaměstnance v kmenových datech?Bude jeho mzda nákladem firmy v ČR, nebo by se měla mzda refundovat do USA?


odpovídal(a): Redakce

Máme ve firmě montážní pracovníky, ráno nafasují…

Máme ve firmě montážní pracovníky, ráno nafasují materiál a jezdí na zakázky. Jsou vždy déle než 5 hodin mimo místo pracoviště. Mají nárok na stravné vždy. Je nutné každý den evidovat města nebo stačí do vnitřních předpisů zapsat, že montážní pracovníci mají nárok na stravné, protože pracují vždy mimo místo pravidelného pracoviště s tím, že pokud nebude nárok na stravné, bude vykázáno podrobněji. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnance pracující v…

Dobrý den, máme zaměstnance pracující v nepravidelných směnách a oni mají nějaké zájmové činnosti (např. chodí na kuželky atd.). Chtějí si ze směny například na 2 hodiny odskočit na tuto zájmovou činnost s tím, že za sebe seženou náhradu. Náš pan ředitel s tím nesouhlasí. Zaměstnanci se ohrazují, že v zákoníku práce to nikde není zakázáno. Je nějaký paragraf podle čeho se jim to dá zakázat. Děkuji Zelinková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,nevím si rady. Dělala jsem daň…

Dobrý den,nevím si rady. Dělala jsem daň.vyúčtování zaměstnancům jeden z nich měl studující dítě (4.ročník)špatně jsem zadala do PC dobu odpočtu.V lednu mi s prohlášením poslal i maturitní vysvědčení a já zjistila,že od července je veden na úřadě práce. Vznikl mu samozřejmě nedoplatek přes 3tisíce. DOčetla jsem se,že mu to nemám odečítat z výplaty. Mám mu to říkat a mám ho přesvědčit,aby podal sám daň.přiznání a doplatil to? Co se děje když to pak později zjistí kontrola z Fú? Má rodič nárok na odpočet opravdu jen do června? Díky


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu za 11…

Zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu za 11+12/2010 do 31.1.2011, a v tomto smyslu mu také vystavil "Potvrzení o znitelných příjmech", takže v daňovém přiznání za r.2010 jsme tento příjem neuvedli. Nicméně zaměstnanec obdržel částku odpovídající čisté mzdě za 11+12/2010 dne 26.1.2011 v rámci postoupení pohledávky jiné právnické osobě. Je takto vyplacená mzda příjmem roku 2011 nebo musíme dát opravné vyúčtování za r.2010? Děkuji:-)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ke konci února jsem skončila HPP,…

Dobrý den ke konci února jsem skončila HPP, který trval 10 měsíců. Byla jsem propuštěna pro nadbytečnost. Zaměstnavatel mi však dal na výběr, buď skončím výpovědí a budu zaměstnaná ještě dva měsíce ve výpovědní lhůtě, nebo skončím dohodou k poslednímu únoru a dostanu větší odstupné (dle kolektivní smlouvy). Chci se proto informovat, jak to bude s úřadem práce, bude přihlížet k tomu, že jsem odešla na dohodu a dostanu tedy od úřadu menší peníze nebo to bude brát tak, že jsem propuštěná pro nadbytečnost a je tedy jedno, jestli jsem odešla dohodou nebo výpovědí a dostanu od úřadu 65% ? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, prosila bych…

Dobrý den paní Sedláčková, prosila bych zodpovědět dotaz ohledně zkušební doby (dále ZD) a dovolené za jejího trvání v roce 2011 a 2012 s případným prodlužováním ZD o čerpání dovolené ve ZD.Zaměstnanec podepsal prac.smlouvu dne 22.12.2011a stejný den začal pracovat s 3 měsíční zkušební dobou,ročním nárokem dovolené 25 dní. Nyní v měsíci 3/2012 s ním chceme ukončit prac. poměr (dále PP) v té ZD. Jak je to s čerpáním a případným prodlužováním PP o čerpanou dovolenou ve ZD v roce 2012? Je správně ZD, od 22.12.11 do 22.3. 12 dle starého platného ZP? A s nárok na dovolenou rok 2011 v délce 0 dní a v roce 2012 mu vznikl nárok na 4 dny? A jak je to prodlužováním ZD (dle nového od 1.1.2012 o celodenní překážky v práci za tu dovolenou?, nemoc chápu). Když mu nyní určíme ty 4 dny dovolené čerpat a na niž má nárok, třeba od 13.3. (raději dřív skrz případné prodlužování ve ZD, dle vaší odpovědi). Tedy můžeme mu dát od 13.3. povinnost nastoupit na dovolenou a ten 4 den ( tedy 16.3 ) či den poté ho bez obav, ukončit bez prodlužování( dle § 66 ZP )? Neb od 19.3. dojde ještě k prodloužení (o ty 4 dny čerpané dovolené) do 22.3. což by byl jak poslední den ZD a zároveň i poslední den, kdy by i pracoval a převzal od nás po své směně ,, ukončení dle §66 ZP ve zkušební době? Ukončit ho nyní a proplatit mu ty 4 dny zaměstnavatel nechce. Ještě doplňuji že dosud nečerpal ani den dovolené a ani nemoc nebyla. Děkuji za brzkou odpověď. J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka v roce 2010 nastoupila na…

Dobrý den, manželka v roce 2010 nastoupila na mateřskou, teď je na rodičovské dovolené, v době mateřské byla z důvodu ukončení činnosti zaměstnavatele propuštěna s tříměsíčním odstupným. Kdy se může registrovat na Úřadu práce a má nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Máme…

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Máme pedagogického pracovníka, se kterým nejsme dlouhodobě spokojeni, ředitel školy se rozhodl, že k 30.6.2012, s ním chce rozvázat pracovní poměr. Ředitel si myslí,že pokud mu dá výpověď 3 měsíce dopředu, že zaměstnanec nemá nárok na odstupné. Já si myslím, že i po uplynutí výpovědní lhůty nárok na odstupné má. Je možné to řešit výtkami, že s ním nejsme spokojeni, aby odstupné nedostal? Jsme malá škola a rozpočet je velmi omezený. Zaměstnanec má také v pracovní smlouvě, že musí zahájit studium na vysoké škole do roku 2014( není kvalifikovaný pedagog), se zaměstnancem to bylo prodiskutováno v listopadu 2011, zatím ale studium nezahájil a vypadá to, že ani zahajovat nebude, je i toto možné brát jako nesplnění pracovní smlouvy nebo by jsme museli čekat do roku 2014? Děkuji za odpověď