FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracovník vyčerpal k dnešnímu dni, to…

Dobrý den,pracovník vyčerpal k dnešnímu dni, to je 25.7.2007 ,15 dnů dovolené, dohodou podal výpověď, takže 31.7. mu končí prac. poměr.Co v tomto případě,pokud přečerpal nárok na dovolenou o 3 dny?Máme 20 dnů dovolené.Děkuji.Malá. Odpověď: Dobrý den, v případě přečerpání dovolené zaměstnanci srazíte náhradu mzdy za tuto přečerpanou dovolenou, a to i bez jeho souhlasu. Dny přečerpané dovolené se tak stanou dny, kdy zaměstnanec čerpal pracovní volno a je tedy třeba za tyto dny doplatit zdravotní pojištění. Dobrý den, děkuji za odpověď,jen mi není jasné jak v programu /Pohoda/ zadám úhradu zdravotního pojištění?Toto pojištění bude za zaměstnance i zaměstnavatele sraženo zaměstnavatelem?Upravuje tohle nějaký zákon?děkuji.Malá.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v měsíci červenci byly 2 svátky,tedy…

Dobrý den, v měsíci červenci byly 2 svátky,tedy volné dny.Dne 5.7. jsem pracoval,abych měk nějaké peníze navíc,6.7. jsem nepracoval. Svátek,kdy jsem nepracoval mi bude automaticky proplacen průměrem,za svátek,ve který jsem pracoval dostanu mzdu ve výši také průměru a dostanu ještě i proplacen druhý svátek?V ZP je napsáno, že si mohu do 3 měsíců vybrat náhradní volno za svátek,o proplacení tam není.Pracuji 7,5 hod měsíčně, na dvě směny,tedy bych měl mít zaplaceno 150 hod + 1 svátek + mzda průměrem za 2 svátek + náhradní placené volno za tento odpracovaný svátek?Děkuji.Malý mapis@centrum.cz



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu. 1. Zaměstnáváme …

Dobrý den, prosím Vás o radu. 1. Zaměstnáváme částeč. invalid. důchodce na dobu určitou. Jak dlouho můžeme prodlužovat pracovní poměr? 2. Zaměstnanec - muž je narozen r. 1950. Nárok na důchod má v 62+6 letech. Kdy jsem, prosím, povinna sepsat předstihové řízení? 3. Pro potvrzení na žádost o přídavky na děti započítávám do čisté mzdy i vyplacený bonus. Je to správně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 02.07.2007 jsem nastoupil do…

Dobrý den, dne 02.07.2007 jsem nastoupil do zaměstnání, mám základ 13270,- kč zajímalo by mě jakou částku budu mít za svátky 5 -6.července, když nemá od pracované tři měsice. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Kamarádka nastoupila do zaměstnání,…

Dobrý den. Kamarádka nastoupila do zaměstnání, kde podepsala smlouvu na dobu určitou a to na 1rok. Co se stane, když během roku otěhotní? Bude mít nárok na výplatu mateřské? Předpokládám, že by se nástup na mateřskou musel uskutečnit před vypršením smlouvy. Je tu nějaká naděje, že by smlouvu prodloužili na dobu neurčitou? Kdyby ne, nejednalo by se o diskriminaci? S největší pravděpodobností by asi nikdo nechtěl prodlužovat smlouvu ženě na mateřské, že? Děkuji mnohokrát za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer p. Sedláčková, vracím se k dotazu…

Dobrý večer p. Sedláčková, vracím se k dotazu ohledně dovolené ze dne 24. 7. 2007. Vy jste mi napsala, že výpočet je správný, ale já začínám pochybovat, neboť zaměstananec měl u nás pracovní poměr od roku 2006 a v 6. 3. 2007 onemocněl a skončil nemoc 30. 6. 2007 a k 20. 7. 2007 rozvázal pracovní poměr dohodou, od 1. 7. do 20. 7. nepracoval, myslím si, že v roce 2007 neodpracoval 60 dnů, aby mu vznikl nárok na poměrnou část tj. těch 10 dnů, ale náleží mu jen 2 dny dovolené za každých 21 odpracovaných dnů. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Student složil maturitní zkoušku, od…

Dobrý den. Student složil maturitní zkoušku, od září zahájí studium v jednoletém kurzu cizích jazyků s denní výukou (vyhl. 167/2006 a 423/2006 Sb. studium na středních školách). Škola sdělila, že zaručuje statut studenta se všemi návaznostmi. Platí tedy, že si rodič studenta může po dobu tohoto šk.roku uplatnit slevu na dani na vyživované dítě včetně předcházejících prázdnin? Bude si moci i student na svůj ev. příjem uplatnit slevu na dani za studenta po celou dobu studia? Nebo jde o studenta pouze v rámci nároku na dětský přídavek dle státní sociální podpory? Předem Vám děkuji za zodpovězení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , prosím o vysvětlení pojmu "zaviněné…

Dobrý den , prosím o vysvětlení pojmu "zaviněné protiprávní jednání " v souvislosti se sancí zdravotní pojišťovny podle par.55 odst.1 zákona 48/1997 Sb. Děkuji za odpověď. Marie


odpovídal(a): Redakce

Prosím o sdělení, na kolik dní dovolené mám nárok…

Prosím o sdělení, na kolik dní dovolené mám nárok, když jsem v letošním roce pracovala takto:od 1.1.2007 do 23.2.2007 - prac.neschopnost od 21.5.2007 do 31.7.2007 - prac.neschopnost ostatní období jsem pracovala Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, zaměstanec má nemoc od 6. 3. 2007 do…

Dobrý večer, zaměstanec má nemoc od 6. 3. 2007 do 30. 6. 2007, má nárok na 6/12 dovolené při 4 týdnech je to 10 dnů, dovolena se mu nekrátí, neboť nebyla 100 prac. dnů. Chce ukončit pracovní poměr k 23. 7. 2007. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracovník vyčerpal k dnešnímu dni, to…

Dobrý den,pracovník vyčerpal k dnešnímu dni, to je 25.7.2007 ,15 dnů dovolené, dohodou podal výpověď, takže 31.7. mu končí prac. poměr.Co v tomto případě,pokud přečerpal nárok na dovolenou o 3 dny?Máme 20 dnů dovolené.Děkuji.Malá.


odpovídal(a): Redakce

Děkuji Vám za rychlou odpověď. Prosím ještě o…

Děkuji Vám za rychlou odpověď. Prosím ještě o jednu informaci, jaká mzdová třída náleží všeobecné účetní? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěli bysme se zaměstnancem uzavřít…

Dobrý den, chtěli bysme se zaměstnancem uzavřít Dohodu o pracovní činnosti, protože bude pracovat pouze 15 hodin týdně. Platí i podle nového zákoníku práce, že výpovědní lhůta je pouze 15 dní? lze v dohodě sjednat i delší, alespoň 30 denní, pokud by zaměstnanec souhlasil? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako zámečníkv jednom s.r.o.,…

Dobrý den, pracuji jako zámečníkv jednom s.r.o., pracujeme i ve svátky.Např. v květnu jsem jsem 1 svátek pracoval, druhý ne. Na výpaltní listině mám zaplacený jen 1 svátek jako den volna,a druhý průměrem za odp. hodiny,což je stejná částka průměrem.Je to tak správně,nebo bych měl mít zapalcené oba svátky + výpalta za práci ve svátek. nevím, zda jsem to dobře napsal.děkuji, Malý,mapis@centrum.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. V…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. V zákoníku práce je výpovědní doba nejméně 2 měsíce. Je správně, když v pracovní smlouva obsahuje bod, že výpovědní doba činí 1 měsíc. Při případné výpovědí tedy uvádět 1 měsíc nebo 2 měsíce. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec na HPP měsíční mzda 8000,-…

Dobrý den, zaměstnanec na HPP měsíční mzda 8000,--.Podepsané prohlášení, kde uvádí dvě děti. Kdy mu mohu proplatit tzv. bonus na tyto děti?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně dovolené na…

Dobrý den, prosím o radu ohledně dovolené na zotavenou. Mám zaměstnance, který nastoupil na hlavní pracovní poměr 1.9.2006. K dnešnímu dni 23.7.07 si nevybral ani jeden den dovolené. Na kolik dní dovolené má nárok z loňského roku a na kolik z letošního? Děkuji mockrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na Rodičovské dovolené s prvním…

Dobrý den, jsem na Rodičovské dovolené s prvním synem, kterému budou 7.8.2007 tři roky. Byla jsem požádat o rok neplaceného volna, což mi nebylo umožněno a tak jsem ukončila pracovní poměr dohodou k datu 8.8.2007. Pak jsem ale zjistila že jsem opět těhotná a termín porodu mám začátkem března a chci se zeptat, zda jsem v ochranné lhůtě šesti měsíců i když jsem dala výpověd dohodou? Paní která se mnou sepisovala výpověď mi totiž řekla že jsem v ochranné lhůtě jen 42 dnů!A také se chci zeptat jestli je tato ochranná lhůta počítaná šest týdnů před porodem a nebo mohu na mateřskou nastoupit i osm týdnů před porodem?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Firma mi přidává 1x do roka 306 Kč…

Dobrý den. Firma mi přidává 1x do roka 306 Kč,polovinu na pojištění odpovědnosti zaměstnance na škody. Z jedné poloviny,té , které mi přidává zaměstnavatel jsem zaplatil SP,ZP i daň a ještě mi byla sražena z čisté mzdy částka 612 Kč. Myslím si, že by mi měla být sražena jenom půlka, kterou si hradím sám a není dána do naturálních požitků.V připadě, že si hradím pojištění celé, tedy 612 Kč , nemusela by mi být dána jako naturální požitek, je to tak nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, pracuji na HPP, klasicka prac smlouva…

Dobry den, pracuji na HPP, klasicka prac smlouva, studuji soukromou VS (o vikendech), je mi 28let ... mam narok na danovy bonus (student - 200Kc)? mam narok na nejake studijni volno? ohledna naroku na dovolenou ... od zamestnavatele mam 5tydnu rocne ... kolik dnu je za obdobi od 16.4.07-31.12.07, je to 16,5 nebo 17,5?