FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: zaměstnanec v…

Dobrý den, prosím o radu: zaměstnanec v podnikatelské sféře odměňovaný hodinovou mzdou pracoval ve svátek.Za odpracovaný čas si nevybere náhradní volno. Náleži mu: 1)odměna za odpracovaný čas 2)příplatek ve výši průměrného výdělku 3)náhrada za svátek, který připadl na pracovní den, ve výši průměrného výdělku Domnívám se, že pokud zaměstnanec ve svátek pracuje, nemá nárok na náhradu dle bodu 3. Tuto náhadu by dostal, kdyby ve svátek nepracoval. Je možné, pokud na tuto náhradu nárok nemá, aby mu ji zamětnavatel poskytnul? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli když jsem…

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli když jsem na mateřské a chtěla bych slečnu na hlídání a občasný úklid domu, tak jestli ji musím někde hlásit, platit za ní nějaký daně či pojištění. Předpokládaná mzda pro tuto slečnu by byla kolem 6000Kč. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Prosím o posouzení, zda je to správně -jsme…

Prosím o posouzení, zda je to správně -jsme obec: Náš zaměstnanec sepsal smlouvu s vedením úřadu o náhradě způsobené škody a paní mzdová účetní mu částku náhrady srazila z hrubého platu, před sražením ZP, SP a daně. Stejným způsobem strhává jinému zaměstnanci částku za používání služebního auta k soukromým účelům. Děkuji za odpověď, Vlasáková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na mou otázku: …

Dobrý den, prosím o odpověď na mou otázku: Zaměstnanci se stal pracovní úraz, na nemocenské již od listopadu 2006. 1.Domnívám se, že se z titulu prac. úrazu nekrátí nárok na dovolenou, ale nevím o kterou vyhlášku se opřít.2.Má z loňského roku nevyčerpanou dovolenou a nevím, zda ji stihne v termínu vybrat.Jak to potom řešit?Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je nekde,…

Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je nekde, pripadne kde, v zakoniku prace, ci ve vyhlaskach osetreno, ze nahrada mzdy za dovolenou se pocita jinak nez z prumerneho vydelku za predchozi kalendarni ctvrtleti. Jedna se mi napr. o situaci, kdy v firma vyplatila zamestnancum 13.plat, tim padem jim velmi vzrostl prumerny vydelek a firma se rozhodla toto navyseni pro cerpani dovolene rozprostrit do 12 nasledujicich mesicu, nikoli 3. Logicky, clovek, kdyz vi, ze muze dostat daleko vetsi nahradu za dovolenou, nez cini jeho fixni plat, tak si dovolenou bude snazit vybrat v tech trech mesicich, po ktere je to ze zakona mozne. Moc dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jen prosím krátký dotaz. Jak si mám…

Dobrý den, jen prosím krátký dotaz. Jak si mám vysvětlit (§35c, odst.1 zákon o dani z příjmu) nárok na slevu na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti? Jestliže rozvedená žena s dítětem žijící ve společné domácnosti s druhem nyní s ním čeká dítě, může druh uplatnit slevu i na děcko, které s ním žije v domácnosti. Až se narodí druhé, tam je to jednoznačné, ale nevím jak sleva na první děcko, myslím si, že rovněž, ale nejsem si jistá. Děkuji moc za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz jak postupovat v případě,kdy…

Dobrý den,mám dotaz jak postupovat v případě,kdy u zaměstnance uplynula podpůrčí doba,je mu přiznán plný invalidní důchod,je v ústavní péči a jeho zdravotní stav neumožňuje činit žádné právní úkony,k těm je soudně pověřena jeho manželka.Zajímá mne,jak postupovat ohledně ukončení jeho pracovně-právního vztahu.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o upřesnění k níže uvedenému:…

Dobrý den, prosím o upřesnění k níže uvedenému: Firma poskytuje dovolenou 4 týdny, chápu tedy dobře, že mám dle níže uvedeného nárok na 20 dní dovolené? Tzn. budu od 27.8 do 21.9. čerpat dovolenou. Napište mi prosím podle jakého je to paragrafu. Nástup na rodičovskou bude 22.9.? (jedná se o sobotu, nebo až 24.9.?) Zdravotní pojištění platit nemusím? Děkuji za odpověď Dotaz: Dobrý den, prosím o radu ohledně čerpání dovolené. Pobírám mateřskou na dceru v době od 12.2. do 26.8.07. Mateřská navazuje na rodičovskou dovolenou,kterou jsem pobírala na syna, který se narodil v 09/04. Četla jsem, že mateřská je výkonem práce.Mám si před nástupem na rodičovkou zažádat o čerpání dovolené od zaměstnavatele po dobu mateřské? Pokud ano, kolik dní.Děkuji za radu. Odpověď: Dobrý den, ano, mateřská dovolená se z hlediska nároku na dovolenou na zotavenou považuje za výkon práce. Vzniká Vám tedy nárok na celou dovolenou na zotavenou za kalendářní rok 2007. Tento nárok na dovolenou Vám zaměstnavatel nesmí krátit, protože ji budete čerpat v návaznosti hned po mateřské dovolené a návazně před rodičovskou dovolenou.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě, od jakého věku si můžu…

Dobrý den,zajímalo by mě, od jakého věku si můžu přivydělat na brigádě, mám 13 let a kamarád 14 let,pokud si můžeme přivydělat, tak kolik hodin můžeme pracovat,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě,jaký je postup výpočtu…

Dobrý den,zajímalo by mě,jaký je postup výpočtu pro průměr za dovolenou,mám hodinovou mzdu,pracuji 6hod.týdně,končím pracovní poměr a zaměstnavatel mi nevyčerpanou dovolenou bude proplácet,takže bych rád věděl, z jaké částky bude vycházet,děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení dovolené. Zaměstnankyně má od 1.9.2006 prac.neschopnost. Z roku 2006 ji zbylo 8 dní dovolené. PN trvala do 29.7.2007, od 30.7.2007 je na MD (dovolená 2007 je 25 dní - 6 dní pokrásená 150 dní PN). Myslím si tedy, že dovolenou 2007 (19 dní) si vybere po ukončení MD, ale dovolená 2006 (8 dní)zaniká, pokud si ji nevybere do konce roku 2007. Zaměstnankyně se mě ptala na proplacení těch 8 dní. Můžu ji tyto dny nevybrané dovolené za rok 2006 proplatit nebo ne? Jednala jsem správně. Děkuji Levinská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu daně při…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtu daně při dvou pracovních poměrech. Jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého mám sjednané dva pracovní poměry (každý na 0,5 úvazku, mám dvě pracovní smlouvy)na dvě různé pracovní pozice. Je správné při výpočtu daně postupovat tak, že jsou hrubé mzdy z obou pracovních poměrů sečteny a následně vypočítána daň nebo by se měla daň vypočítat z každého pracovního poměru zvlášť. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

V naší firmě je běžná praxe, že zaměstnavatel nám…

V naší firmě je běžná praxe, že zaměstnavatel nám sráží 1000Kč ze mzdy za týden čerpání řádné dovolené.Na můj dotaz mi zaměstnavatel sdělil, že srážka se týká prémií,ne základu mzdy.Přitom na každém pracovišti musí vždy zůstat min. 1 člověk, který dělá práci i za kolegu na ŘD.V předchozím zaměstnání jsem se s něčím takovým nesetkal a ani nikdo z mých známých. Má zaměstnavatel nárok provést tyto srážky?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Ráda bych Vás požádala o radu v…

Dobrý den.Ráda bych Vás požádala o radu v souvislosti se zaměstnáním na zkrácený úvazek. Zajímal by mě výpočet mezd mladistvého, který vykonává pro firmu nahodilou činnost. Nemá tedy pravidelnou pracovní dobu, ale pracuje dle dohody 2 či 3 dny v týdnu 4 až 6 hodin. Má tento zaměstnanec nárok na dovolenou a proplacení svátků? Byl by rozdíl, kdyby nešlo o mladistvého ale o zaměstnance plnoletého? Jsou u mladistvých nějaké další vyjímky kromě omezení pracovní doby a výkonu některých prací? Pokud by se jednalo o dohodu o provedení práce s tím, že zaměstnanci jsou vedeny odpracované hodiny, případné svátky se mu proplácet nebudou. Je tento názor správný? Za včasnou odpověď mnohokrát děkuji M.Procházková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě,do kolika dní od…

Dobrý den,zajímalo by mě,do kolika dní od rozvázání prac.poměru musí dát zaměstnavatel zaměstnanci veškeré doklady (zápočtový list,potvrzení o příjmech),které vyplývají ze zákona, když prac.poměr končí k 31.8. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme zaměstnankyni, kterou chceme…

Dobrý den, máme zaměstnankyni, kterou chceme vyslat na studium cca na rok do zahraničí. Bude mít neplacené volno a diety nebo jak toto účetně vyřešit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně čerpání dovolené…

Dobrý den, prosím o radu ohledně čerpání dovolené. Pobírám mateřskou na dceru v době od 12.2. do 26.8.07. Mateřská navazuje na rodičovskou dovolenou,kterou jsem pobírala na syna, který se narodil v 09/04. Četla jsem, že mateřská je výkonem práce.Mám si před nástupem na rodičovkou zažádat o čerpání dovolené od zaměstnavatele po dobu mateřské? Pokud ano, kolik dní.Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,je možné být zaměstnán současně u dvou…

Dobrý den,je možné být zaměstnán současně u dvou různých zaměstnavatelů (dva hlavní pracovní poměry, či mít souběžný pracovní poměr k hlavnímu pracovnímu poměru) a za jakých pomínek.Děkuji za odpověď a hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme brigádníka,který má dohodu…

Dobrý den, máme brigádníka,který má dohodu ovpracovní činnosti.Má podepsané prohlášení k dani,s potvrzením o studiu.Zdravotní se nemusí doplácet do minima? Odpracoval za 7/2007 88 hodin.K jaké částce k výplatě by jste došla? Bude to tak? S potvrzení o studiu a podepsaným prohlášením k dani 88 hodx50=4400kč 4400x8%=352 soc 4400x4,5%=198 zdrav. 4400-550=3850-468 daň+600+200 sleva na dani=3850kč k výplatě. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující:…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: máme brigádníka, který u nás pracuje na DPP od 1.7.2007. Nyní jsme s ním uzavřeli ještě jednu DPP na jinou práci, a tak se chci zeptat, zda musím dělat dvě výplaty,každou DPP danit zvlášť nebo výdělky z každé z dohod sečít a pak teprve odvést daň ze závislé činnosti.Děkuji za odpověď. M.S.