FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na dotaz, který se týká…

Dobrý den, chci se zeptat na dotaz, který se týká zdravotní a sociální pojištění. Pracoval jsem na hlavní pracovní poměr v dané firmě a k tomu jsem si přivydělával na živnostenský list - příjmy jsem měl z vedlejší výdělečné činnosti. u Zaměstnavatele jsem skončil a přihlásil se na úřad práce, kde budu pobírat půl roku podporu a k tomu si chci přivydělávat na živnostenský list, jako vedlejší činnost. Jak to bude splacením zdravotní a sociální pojištění, když jsem registrovaný na úřadu práce a bude mít nadále příjmy z vedlejší výdělečné činnosti? Děkuji. Zdraví David


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se na Váš obrátila s…

Dobrý den, ráda bych se na Váš obrátila s následujícím dotazem: vstoupila jsem do pracovního vztahu se svým nynějším zaměstnavatelem prostřednictvím uzavření dohody o provedení práce, do které zaměstnavatel přidal tuto doložku: "Brigádník si zajistí daňové povinnosti vyplvající z této dohody sám, zaměstnavatel nenese za tyto povinnosti zodpovědnost." Vím, že by má mzda měla podléhat 15% srážkové dani, neboť se jedná o výdělek cca 3000 Kč měsíčně, jsem student. Zajímá mě, zda-li se takovouto doložku opravdu může zaměstnavatel zbavit své povinnosti odvádět za mě tuto daň, či zda doopravdy tímto může tuto povinnost přesunou na mě? V případě, že opravdu nyní budu muset odvádět danou daň já, jak k tomu má docházet? Mám každý měsíc svou mzdu danit a odvádět daň? Či se daň vypořádává až na konci roku v jednom přiznání? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den a prosím Vás o radu. Mám provést srážku…

Dobrý den a prosím Vás o radu. Mám provést srážku ze mzdy dle soudního rozhodnutí. Prostudovala jsem zákon o srážkách, ale vše mi není jasné. Doposud jsem prováděla zaměstnanci srážku nepřednostní pohledávky - bylo vydáno v r. 2007, nyní mi bylo doručeno usnesení k uspokojení pohledávky přednostní, tzn. jako doručené druhé v pořadí. Jedná se o nemocenské pojištění povinného. V soudním usnesení je napsáno, že pořadí vymáhané pohledávky se řídí dnem 17.3.2003. Nejsem si jistá v pořadí srážek. Bude správné srazit prvně pohledávku nepřednostní do celkového zaplacení a dále pak pro horší pořadí pohledávku přednostní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnáváme asi 5 lidí na DPČ, svátky…

Dobrý den, zaměstnáváme asi 5 lidí na DPČ, svátky jim neproplácíme, pouze odpracované hodiny. Je to tak správně? Děkuji. M.S.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na MD a pracuji na dohodu o…

Dobrý den,jsem na MD a pracuji na dohodu o provedení práce,zajímalo by mě, zda se tento příjem musí uvádět na formulář Dávky státní soc.podpory (přídavek na dítě),děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem zaměstnána na HPP na dobu určitou…

Dobrý den,jsem zaměstnána na HPP na dobu určitou-na dva měsíce a výpočet čisté mzdy od mého zaměstnavatele nesouhlasí s výpočtem na Vaší kalkulačce.Při Při hrubé mzdě 17767kč činí daňový základ 15545kč,ale nebyla u mě uplatněna sleva na dani a daň činí 3120 oproti cca 1600kč na Vaší kalkulačce.Je výpočet mého zaměstnavatele správný? děkuji Petra Musilová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, včera jsem Vám psal, protože potřbuju…

Dobrý den, včera jsem Vám psal, protože potřbuju poradit ohledne zálohy na daních a potřebovali jste odemě víc údajů. Hrubá mzda 18.941,- soc. a taky zdrav. poj. mi sedí, jenom tá záloha na daních je 3.651,- co se mi zdá moc. Moji přítelkyni to vyšlo přesne podle Vaši kalkulačky, ale mě ne. Co se s tím dá udělat. Předem ďekuju Spevár


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,rád bych věděl, zda musí být vyplněn v…

Dobrý den,rád bych věděl, zda musí být vyplněn v Potvrzení o zaměstnání oddíl III. -Údaje o nároku a čerpání dovolené na zotavenou, o dosažené kvalifikace ,skončil jsem prac.poměr a zaměstnavatel mi tvrdí, že to nemusí být vyplněno, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jak postupovat v případě,když…

Dobrý den,jak postupovat v případě,když zaměstnanec skončil prac.poměr a vyčerpal si více dovolené,než na jakou měl nárok,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamená…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamená dorovnávat vyměřovací základ pro zdravotní pojišťovnu?Moc děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dotaz do poradenstvi.finance.cz Od: sem…

Dotaz do poradenstvi.finance.cz Od: sem_neodpovidejte@finance.cz přidat do kontaktů Komu: b.j@atlas.cz; Datum: 9.6.2007 7:30:45 Ukázat externí obrázky Dobrý den, Váš dotaz bude zpracován a zodpovězen co nejdříve. Pokud bude označen jako placený, co nejdříve obdržíte návrh ceny a termínu odpovědi. Dotaz: Dobrý den. Příspěvková organizace zanikne. Vše, včetně pracovníků převezme jiná příspěvková organizace. Jmenovaní funcionáři, např. ředitel nebude vykonávat funkci ředitele ale nějakou jinou, odpovídající jeho kvalifikaci. Jak to bude se mzdou pro dosavadní pracovníky, popřípadě výpovědní doby, dorovnání mzdy? Děkuji za Vaši odpověď. ....................................... 18.8.2007 Dobrý den, dosud jsem žádnou odpověď nedostal. Děkuji. S pozdravem B.Ježek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a sociální pojištění u OSVČ. Je mi 22 let a stále studuji VŠ, uvažuji o zřízení živnostenského listu a chci se zeptat, kolik budu odvádět na zdravotní pojišťovnu, když jsem stále studentem - bude něco odvádět nebo nadále stát bude za mě platit zdravotní pojištění? Děkuji. Zdraví Jindříšek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vas prosbu. Použil jsem Vaši…

Dobrý den, mám na Vas prosbu. Použil jsem Vaši kalkulačku na výpočet čisté mzdy. Moji přítelkyni to sedí, ale ja tam mám rozdil. Dá se s tím neco udělat? Moje hrubá mzda je 18.871,- a čistého jsem dostal 13.521,- Nemám zádne úlevy ani nic podobnýho. Předem Vám ďekuju. Spevár


odpovídal(a): Redakce

Paní Sedláčková, děkuji za odpověď. Protože…

Paní Sedláčková, děkuji za odpověď. Protože přebírám agendu mezd od kolegyně, prosím, zda byste uměla vyjmenovat, co se vlastně odečítá z hrubého platu (samozřejmě kromě ZP, SP a daně). Já jsem nenašla v předpisech nic, všechno se odečítá až z čistého. Děkuji, Vlasáková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat. Mám uzavřenou dohodu o…

Dobrý den, chci se zeptat. Mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou, tj. 3 měsíce. Mohu v průběhu tří měsíců v práci skončit, když to nebude dle mých představ? Je nějaká výpovědní lhůta u dohody o pracovní činnosti? Děkuji. Zdraví David


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,děkuji za odpověď,zápočtový list se…

Dobrý večer,děkuji za odpověď,zápočtový list se vystavuje ihned po rozvázání prac.poměru,ale organizace ho musi zaslat ještě na OSSZ na potvrzení je to tak?A kvůli tomuto důvodu nemůže zaměstnanec obdržet ZL přesně ke dni,ke kterému má rozvázaný prac.poměr (jedná se o malou organizaci).Nebo se ZL musí poslat dříve na OSSZ než skončí prac.poměr?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně proplacení…

Dobrý den, můžete mi poradit ohledně proplacení OČR. Zaměstnanec má OČR na dceru od 7.7.2007 na 6 kal.dnů, tj. do 12.7. a od 13.7. má OČR na manželku, která jinak o dítě pečuje na dalších 6 kal.dnů. Celkem dostane proplaceno 9 kal.dnů nebo 12 kal.dnů, protože se jedná o 2 OČR? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Máme důchodce zaměstnané na DPČ. 1) Lze u nich…

Máme důchodce zaměstnané na DPČ. 1) Lze u nich uplatnit slevu na dani 600 Kč při podepsání prohlášení? 2) Mohou mít nižší hodinovou mzdu než minimální? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V roce 2004 jsem pracovala od 2.9. do…

Dobrý den. V roce 2004 jsem pracovala od 2.9. do 30.11.ve firmě. Od 1.12.2004 jsem pracovala jako OSVČ-spolupracující. Před tím jsem byla nezaměstnaná. V roce 2005 jsem byla OSVČ-spolupracující. Podnikala jsem od 1.1. do 31.10.2005, ztoho 8 měsíců jsem byla na nemocenské. Můj příjem (příjmy-výdaje) byl 50 040,00Kč. Od 1.11.2005 jsem byla PID. Nyní, když mi byl zrušen PID jsem žádala o podporu v nezaměstnanosti, která mi byla vypočtená z vyměřovacího základu 22 518,00 poděleného 10měsíci, přitom vydělečně činná jsem byla pouze 2měsíce a 8měsíců jse byla na nemocenské.Prosím o sdělení, zda je tento postup zákonný.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat na uplatnění měsíční slevy …

Chtěla bych se zeptat na uplatnění měsíční slevy (200 Kč) u studujícího zaměstnance. Zaměstnanec je narozen 7.11.1980, studium začal 23.7.2007. Bude v tomto případě uplatněna sleva (4 x 200 Kč, a to za 8.07,9.07,10.07,11.07)? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem