FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, zda mohou…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to, zda mohou plně invalidní důchodci pracovat?Naše zaměstnankyně u nás pracovala na plný úvazek 15 let. Od 15.1.07 ji byl přiznán plně invalidní důchod (diagnoza: roztroušení skléroza). Od 16.1. jsme její úvazek snížili na 1/2.Na plný úvazek by ani pracovat nemohla. Její posudkový lékař ji ale sdělil, že pracovat nemůže vůbec, aby okamžitě ukončila prac.poměr.Pro její psychický stav bylo ale dost důležité, aby chodila do práce.Po dlouhých rozhovorech s posud.lék. jsme se domluvily alespoň na dohodě o prac.čin. a každé 2 měs. ji obnovovali.Nyní ale byla opět pozvána na schůzku s posudkovým lék., bohužel už ani nesouhlasí s dohodou o prac.čin. a okamžitě ji změnil důchod na částečný, i když její diagnoza a celkový zdravotní stav je pořád nezměněný.Podle toho co jsem četla a ptala se tak zákon nezakazuje lidem s PID pracovat?Proto bych Vás chtěla poprosit o radu, co nyní dělat. Lze se na rozhodnutí posudk.lékaře odvolat, pokud tedy nejedná správně, jak má tedy paní tuto situaci řešit.Mohu si tedy na jeho rozhodnutí někde stěžovat a kde? Děkuji Levinská


odpovídal(a): Redakce

Dobré poledne,mám měs.mzdu 8tis.-hrubá mzda 8000…

Dobré poledne,mám měs.mzdu 8tis.-hrubá mzda 8000 Kč + přísp.připoj.500,- Kč ´= 8500 hrubého,mám penzijní připojištění ve výši 1000,- Kč,ale pro zdrav.pojistění a soc. zabezpeceni je zaklad 8100,-Kc, jeste mam osv.od dane 400,-Kc,nemá být správně základ pro zdrav.a soc.pojištění 8500,-,tolik kolik činí má skutečná hrubá mzda???Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem studentkou a mám brigádu,…

Dobrý den. Jsem studentkou a mám brigádu, zajímalo by mě, jak vysokou má brigádník-student daň ze mzdy. A jestli přes prázdniny na brigádě odvádím sociální a zdravotní pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,děkuji Vám za odpověď ohledně:DOtaz…

Dobrý den,děkuji Vám za odpověď ohledně:DOtaz:jsem na MD a pracuji na dohodu o provedení práce,zajímalo by mě, zda se tento příjem musí uvádět na Potvrzení o příjmu do formuláře Dávky státní soc.podpory (přídavek na dítě)Odpověď: příjem na základě Dohody o provedení práce je příjmem ze závislé činnosti dle § 6 zákona o daních z příjmů. ............................ Postačilo by mi,kdybyste mi sdělila,zda tam příjem z Dohody o provedení práce musí či nemusí být uveden,děkuji ještě jednou a omlouvám se, že Vás obtěžuji,pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,povinností zaměstnavatele související s…

Dobrý den,povinností zaměstnavatele související s odchodem pracovníka je §313nZP,vydat posudek o prac.činnosti,ZL,potvrzení pro účely nem.pojištění,potvrzení o průměrném výdělku,o zdanitelných příjmech za záv.činnosti a funkčních požitků,odeslat ELDP,odeslat do 8 dni odhlášku,plynou pro zaměstnavatele ještě jiné povinnosti mimo výše uvedené.Zaměstnanec skončil HPP a chce podnikat,co by mu měl zaměstnavatel dát v souvislosti s ukončením prac.poměru?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

prosím o odpověď z oblasti mezd zaměstnankyně…

prosím o odpověď z oblasti mezd zaměstnankyně podala výpověď k 31.7.2007 dohodou, s čímž zaměstnavatel souhlasil, ale před 31.7.2007 onemocněla, nemocná bude dlohodobě, předpokládá se, že jí bude přiznán částečný nebo plný invalidní důchod. Jak je to s ochrannou lhůtou, kdo a jak dlouho vyplácí nemocenskou a kdy se má vystavit zápočtový list? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vzniká nárok na vyplacení dovolené v mém případě?…

Vzniká nárok na vyplacení dovolené v mém případě? 1. mateřská a rodičovská dovolená: 25. 1. 2004 - 4. 3. 2007 Nemocenská (rizikové těhotenství): 18. 1. 2007 - 4.4.2007 2. mateřská dovolená: 5. 4. 2007 - 17. 10. 2007 Datum narození dětí: 4. 3. 2004 10. 5. 2007 Jak se bude počítat délka dovolené? Do zaměstnání jsem nenastoupila a rovnou jsem před mateřskou dovolenou čerpala nemocenskou. Teoretický nárok na dovolenou je 25 dnů + 5 dnů za rizikové pracoviště za rok. Jak se počítá výše částky za období dovolené? Z čeho se bude stanovovat? Jakou roli tam hraje mzda před 1. mateřskou dovolenou a jakou snížený pracovní úvazek v období od 1. 4. 2005 až 15. 6. 2006.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu dát…

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu dát výpověď, když mám uzavřenou dohodu o provedení práce? Jakým způsobem se výpověď má u dohody dává? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat kolik činí dovolená dle…

Dobrý den, chci se zeptat kolik činí dovolená dle nového zákoníku práce? Kdo vyplácí nemocenské dávky? Děkuji za zodpovězený dotaz.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem čerstvý absolvent střední školy a…

Dobrý den, jsem čerstvý absolvent střední školy a od 1. října 2007 nastupuji do práce. Chci se zeptat, jestli je možné si ve zkušební době vzít dovolenou? Dále se chci zeptat, zda-li zkušební doba, která činí 3 měsíce musí být uvedena v pracovní smlouvě? Děkuji mnohokrát.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu,pokud zaměstnavatel…

Dobrý den, prosím o radu,pokud zaměstnavatel zaměstná absolventa / vytvoří nové pracovní místo/,muže požádat úřad práce o příspěvek ?. Je podmínkou,že absolvent se musí nejdříve zaregistrovat na úřadu práce a potom nastoupit na dané místo aby byla splněna podmínka pro přiznaní příspěvku ?.Děkuji za odpověď. Irena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jako bývalý havíř,nemoc z pov. renta …

Dobrý den,jako bývalý havíř,nemoc z pov. renta 28 992kč,DIČ 7010 podpora v nezaměstnanosti,první 3měsíce 2357kč potom 2160kč.Šachta mě odečítá ta- ké minimální mzdu MM-4190KČ.jak je to správně? Ďěkuju,zdravím a přeju hezký den. Zdeněk


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat v případě…

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat v případě, kdy zaměstnanec předložil od ČSSZ doklad o lékařském posudku, z kterého vyplývá, že nemůže pracovat v dosavadních podmínkách + nosit těžká břemena + pobývat v nucených polohách. Bohužel je dělník u strojů, kde nic z toho nemůžete dodržet. Můžeme jako zaměstnavatelé dát výpověď dle §52 odst.e) a to bez odstupného. Zaměstnanec nám vyhrožuje, ale domnívám se že,odstupné by mu podle e) nenáleželo. Prosím poraďte mi. Děkuji. L.Čechová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme velká organizace a zaměstnancům…

Dobrý den, jsme velká organizace a zaměstnancům vyplácíme nemocenské dávky. Pracovní úvazek je 40hod/týden, ale máme 2-směnný, 3-směnný a nepřetržitý provoz. Např.u nepřetržitého provozu, kdy pracovník má úvazek 37,5hod/týdně, ale přitom přechází i na směny 40hod/týdně dle potřeby zaměstnavatele. Jak mám vyplácet nemocenské dávky v daném období? Tj.Denní vyměřovací základ vychází z úvazku, ale ten se mi v průběhu měsíce mění. Děkuji moc za odpověď. L.Čechová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka nastoupila 1.7. do nového…

Dobrý den, manželka nastoupila 1.7. do nového zaměstnání, kde má sjednanou dovolenou v délce 6 týdnů ročně. Po dvou měsících (k 31.8.) ve zkušební době ale bude odcházet k jiné firmě. Bude mít za tyto 2 měsíce zaměstnání nárok na poměrnou část dovolené (tj. 5 dnů)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, měl bych dotaz ohledně dovolené.…

Dobrý večer, měl bych dotaz ohledně dovolené. Chci se zeptat, zda-li si dovolenou, která činí 4 týdny mohu hned vybrat nebo si jí musím rozložit do měsíců kalendářního roku? Další dotaz zní, jestli mohu nevyčerpanou dovolenou uplatnit ve výpovědní lhůtě dvou měsíců? Tzn. 4 týdny bych byl doma a měsíc si odpracoval v práci - je to možné ve výpovědní lhůtě? Děkuji za zodpovězený dotaz. S pozdravem Jindříšek.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel mě chce propustit z…

Dobrý den, zaměstnavatel mě chce propustit z nadbytku zaměstnanců. Kolik je výpovědní lhůta? Vím, že byla dva měsíce, ale nevím, jestli se to nějak nezměnilo. Kolik dostanu odchodné, když moje hrubá mzda byla 12 500 Kč? Předem mockrát děkuji. Zdraví Jindříšek.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím Vás o radu.Pracuji ve firmě v…

Dobrý den.Prosím Vás o radu.Pracuji ve firmě v úkole.V červenci byly 2státní svátky.Z toho jeden jsem byla v práci.Myslela jsem si,že dostanu zaplacené oba státní svátky + můj výdělek + 100%prémií.Jenže mám zaplacen jen 1 svátek + můj výdělek+100% prémií.Postupovala naše firma správně při výpočtu výplaty? Děkuji moc za odpověď. Maggda


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je pravda, že pokud zaměstnanec požádá…

Dobrý den, je pravda, že pokud zaměstnanec požádá o neplacené volno zaměstnavatele,tak musí učinit písemně a pokud mu zaměstnavatel neplacené volno schválí, tak ze dnů,kdy má zaměstnanec neplacené volno se neplatí soc.a zdravotní pojištění?Jedná se o malou organizaci,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz. Pracuji na hlavní…

Dobrý den, měl bych dotaz. Pracuji na hlavní pracovní poměr u svého zaměstnavatele a k tomu si chci zřídit živnostenský list a mít příjmy z podnikání - vedlejší pracovní činnosti. Dotaz zní, budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění? Nebo to platí nadále zaměstnavatel, u kterého mám hlavní pracovní poměr? Kolik případně platby dělají na ZP a OSSZ? Předem děkuji. Zdraví Jindříšek