Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, potřebuji poradit jaký nárok na řádnou dovolenou má zaměstnanec,který v r 2009 pracoval od 1.1.2009 do 23.3.2009. Od 23.2.2009 do 22.3.2009 pracovní neschopnost. děkuji za radu Kovářová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc: 1)…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc: 1) pokud vznikne nárok na ošetřování člena rodiny, je podpůřčí doba 9 kal. dní, z toho se vyplácí až od 4.dne. Pokud vznikne v kal. roce více potřeb ošetřování, bude to vždy zaplaceno, nebo jen 9 kal. dní z první potřeby ošetřování v rámci roku. 2) je nějak omezený počet omluvených zaplacených překážek v práci na straně zaměstnance - návštěv u lékaře za kal. rok? Mám na mysli např. krátkodobou návštěvu u zubaře, ne DPN. Děkuji mockrát



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc: 1)…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o pomoc: 1) pokud vznikne nárok na ošetřování člena rodiny, je podpůřčí doba 9 kal. dní, z toho se vyplácí až od 4.dne. Pokud vznikne v kal. roce více potřeb ošetřování, bude to vždy zaplaceno, nebo jen 9 kal. dní z první potřeby ošetřování v rámci roku. 2) je nějak omezený počet omluvených zaplacených překážek v práci na straně zaměstnance - návštěv u lékaře za kal. rok? Mám na mysli např. krátkodobou návštěvu u zubaře, ne DPN. Děkuji mockrát


odpovídal(a): Redakce

Měsíční průměrný výdělek

Byla jsem v nemocenské od 22.8.2007 do 31.3.2008. Můj hrubý měsíční přijem byl 7 500 Kč při úvazku 6 hod. Mzdvá účetní na zápočt.listě uvedla čistý průměrný výdělek 4980. Nezdá se mi to. Moje doplatky mezd dělaly přes 6 300. Prosím můžete mi poradit? Děkuji. Dagmar L.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Hezký den, mám na Vás dotaz, zda se náhrada mzdy za ztrátu na výdělku v důsledku pracovního úrazu posuzuje jako příjem podle § 6 zákona o dani z příjmu. Jedná se mi o to, zda pokud je zaměstnanci vyplacen pouze tento příjem (alespoň 1/2 minimální mzdy), může uplatnit daňový bonus na dítě. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Zaměstnanec má 17-ti letého syna, na něhož uplatňuje daňové zvýhodnění. Syn však byl pro spáchání trestného činu vzat do vazby. Jako mzdová účetní jsem mu doporučila uplatňování daňového zvýhodnění zastavit, ale on chce vědět, jestli je to někde v zákoně. Prosím o radu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj problém se netýká zrovna mezd,…

Dobrý den, můj problém se netýká zrovna mezd, ale doufám, že mi poradíte. Obdržela jsem Platební rozkaz na zaplacení pokuty 808,00 kč, vydaný na žádost Dopravního podniku v Praze. Dále potom uhrazení nákladů řízení v částce 4348,50 Kč. Jedná se o jízdu bez platné jízdenky, která se sice uskutečnila, ale neměla jsem možnost jízdenku v metru zakoupit - pan mě odmítl obsloužit, neboť jsem měla pouze vysokou bankovku. Jsem ochotná zaplatit pokutu ve výši 808,00 Kč, nerada bych však platila celou částku (vč. nákladů na řízení). Můžete mi poradit, jaké mám možnosti? Pokud uhradím dlužnou částku, nemá DP Praha možnost po mně vymáhat náklady? Díky předem za radu, s pozdravem Jolana Jiránková jolana.jirankova@grupoantolin.com


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den,zaměstnanec nastoupil na pracovní neschopnost od 6.2.2008,kterou ukončil 2.3.2008,ale od 3.3.2008 předložil další začátek pracovní neschopnosti.Nahlíží se na tuto druhou neschopenku jako na pokračování pracovní neschopnosti nebo je to nová neschopenka a za první 3 dny bude bez náhrady?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem jednatelkou a zároveň…

Dobrý den, jsem jednatelkou a zároveň společníkem s.r.o. Od září roku 2013 budu mít nárok na vyplácení starobního důchodu. V s.r.o. nepobírám odměnu jednatele sr.o. ani odměnu společníka s.r.o., jsem zaměstnancem ve vlastní s.r.o. a měsíčně odvádím z platu daň ze mzdy a odvody na SP a ZP. Od září 2013 bych ráda měla jen odměnu jednatele firmy a zrušila si zaměstnanecký pracovní poměr. Poradíte prosím, jaké odvody budu muset z této odměny státu odvést, když budu zároveň pobírat starobní důchod ? Jak je to s odvody na SP a ZP v tomto případě, prosím? Děkuji Vám za odpověď a srdečně zdravím.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, dne 1.4.2008 jsem nastoupila do zaměstnání, ale bohužel ze zdravotních důvodů mi byla k 11.4.2008 vystavena neschopenka, která zřejmě bude dlouhodobá. Ve smlouvě mám 24.000kč hrubého. Ráda bych se zeptala, v jaké výši mi bude vyplacena neschopenka, zda se to bude počítat z celých 24.000kč nebo pouze z poměrné části. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka starší 26 let a…

Dobrý den, jsem studentka starší 26 let a zvažuji na jaký typ pracovní smlouvy se nechám zaměstnat v novém zaměstnání (jde o cca 50 hod. měsíčně za cca 5000 Kč). Předpokládám, že při klasickém úvazku mi zaměstnavatel hradí zdravotní i sociální pojištění (ovšem platí za mě pro něho nevýhodné odvody) a po roce bych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jak by tomu ale bylo, kdybych byla zaměstnaná na DPČ, která by byla pravděpodobně výhodnější pro zaměstnavatele, měla bych na PPM nárok? Příp. na autorskou smlouvu? Nebo by pro mě bylo výhodnější pracovat na živnostenský list? Předem velice děkuji za odpověď, Tereza Mašková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla od 10.1.2007…

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla od 10.1.2007 – 24.7.2007 na mateřské dovolené. Po té nastoupila na rodičovskou dovolenou a nepořádala o čerpání řádné dovolené za rok 2007. Nyní by se měla 15.2.2010 vrátit po RD do práce, ale 3.3.2010 bude nastupovat opět na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Můžeme jí dát po dobu od 15.2. – 2.3.2010 řádnou dovolenou? A má nárok si vyčerpat po ukončení této mateřské řádnou dovolenou ještě z roku 2007 a z roku 2010? Pokud ano, budou se tyto dovolené krátit a jak? (dovolená 20 dnů/rok) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám dceru na mateřské dovolené.Chtěl…

Dobrý den.Mám dceru na mateřské dovolené.Chtěl jsem se zeptat,zda může prováďet práci na smlouvu dohody o provedení práce.Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, počítám podpůrčí dobu zaměstnance,…

Dobrý den, počítám podpůrčí dobu zaměstnance, který je do 21.5.2007 v pracovní neschopnosti. Vloni byl v důsledku prac. úrazu namocný od 10.5.2006 do 1.4.2007.Je správný údaj, že má vyčepáno do 31.5.2007 již 326 dní PN. Počítám od 22.5.2006- 31.5.2007? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželé současně jednatelé s.r.o. si…

Dobrý den, manželé současně jednatelé s.r.o. si chtějí vyplatit odměnu pro jednatele s.r.o. Jak postupovat? Jaká daň se odvede, odvádí se SP i ZP?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel, který pošle…

Dobrý den, může zaměstnavatel, který pošle zaměstnance na školení k prohloubení kvalifikace uzavřít se zaměstnancem kvalifikační dohodu, když školení stojí 12.000 Kč? V zákoníku je, pokud předpokládané náklady dosahují alepoň 75 000 Kč. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup zaměstnavatele při pracovním úrazu zaměstnance.Zaměstnanec bude pravděpodobně v neschopnosti 3 kalendářní dny, jaké má nároky na nemocenské dávky?Jsou procentní sazby stejné jako u normální nemoci?Musíme zaplatit rozdíl mezi ND a ušlým výdělkem?Jak by to bylo, pokud by marodil déle než tři dny, jaké by vyplývaly zaměstnavateli povinnosti?Moc děkuji za odpověď. LS


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z…

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z organizačních důvodů, vyplatí mi odstupné.V době, kdy mi běží výpovědní doba a do práce již nechodím-zaměstnavatel nám už práci nepřiděluje, bych chtěla nastoupit do nového pracovního poměru.Je to možné? 2 pracovní poměry současně mít můžu.Zanikne mi právo na odstupné, když jsem si nového zaměstnavatele našla sama? Musí můj nový zaměstnavatel hlásit prvnímu zaměstnavateli, že se mnou uzavřel pracovní poměr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracovník bude mít mantželku v…

Dobrý den pracovník bude mít mantželku v porodnici na kolik dnů ošetřování má nárok,když bude s prvním dítětem doma. Děkuji Jarka


odpovídal(a): Redakce

Můj příjem plyne ze zamestnaneckého poměru.V roce…

Můj příjem plyne ze zamestnaneckého poměru.V roce 2003 jsem se stala navíc spolumajitelem v.o.s.. Můj roční příjem z této firmy činil a vždy bude činit pouze 7 OOO až 10 000,- Kč. Nemusím tedy platit zálohy na soc.pojištění. Ale až v letošním roce jsem podala na OSSZ oznámení. OSSZ mi přikázal zaplatit penále ze záloh z uplynulých let (penále z oněch záloh, které platit nemusím (!!!)) a musela jsem zaplatit zálohy za leden - březen 2006, ačkoliv můj loňský příjem z v.o.s. byl 9 000,- Kč za rok. Postrádá to jakoukoliv logiku, prosím o vyjádření.Děkuji Verlová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.