Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Příplatek za nepřetržitý provoz

Dobrý den, firma zavádí nepřetržitý provoz (7 dní v týdnu, 24 hodin) V případě, že zaměstanec bude pracovat ve 12 hodinových směnách, náleží mu ještě nějaký zvláštní příplatek na práci v nepřetržitém provozu? A pokud ano, jak e to při hodinové mzdě a měsíční? Děkuji za Vaši odpověď DR


odpovídal(a): Redakce

Muž a PPM či rodičovský příspěvek

Na internetu jsem našla, že mají muži pečujícím o novorozené dítě možnost čerpat peněžitou pomoc a to od 7. týdne věku dítěte, pokud tuto dávku nebude pobírat matka dítěte. Toto vstoupí v platnost od 1.1.2008 nebo od 1.1.2009? Dále prosím o vysvětlení tohoto odstavce v praxi: Je-li rodičem muž (myslí se tím rodič, který o RP žádá, tedy osobně celodenně a řádně pečuje o dítě), považuje se pro účely rodičovského příspěvku podmínka nároku na peněžitou pomoc za splněnou, jestliže na ni nevznikl nárok jen proto, že rodič nesplnil podmínky uvedené v § 12a odst. 1 a 2 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Na požádání rodiče je povinen ten, kdo provádí jeho nemocenské pojištění (zpravidla OSSZ, příslušná podle místa trvalého pobytu), nejpozději do 8 dnů rodiči sdělit, zda mu vznikl ve smyslu věty první ke dni narození dítěte nárok na peněžitou pomoc, a jestliže rodič v žádosti uvede, že žádá o nárok na rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře (rychlejší varantu čerpání do dvou let dítěte), též denní výši peněžité pomoci stanovenou ke dni narození dítěte. Chápu dobře, že pokud by žena neměla nárok na PPM, mohl by muž ode dne porodu nastoupit na rodičovskou dovolenou a pokud by splnil i ostatní podmínky jako kdyby byl žena ( trvá mu účast na nemocenském pojištění , nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění, přeruší činnost, ze které má nárok na peněžitou pomoc a jestliže byl v posledních 2 letech před porodem účasten alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění) vznikl by mu nárok na peněžitou pomoc? Znamená to, že by sice nárok na peněžitou pomoc měl, ale neměl by nárok na její výplatu, protože není vdovec nebo opuštěný muž ani jeho žena nemá od doktora potvrzeno, že není schopna o dítě pečovat? Po jak dlouhou dobu by musel minimálně zůstat na rodičovské dovolené, aby mu nárok na peněžitou pomoc vznikl? 6 týdnů?



odpovídal(a): Redakce

Výhoda při zaměstnání nezaměstnaného

Dobrý den, jsem absolventem SŠ. Byl jsem jsem ted na úřadu práce. Doslech jsem se, že můj zaměstnavatel má nárok. Na určitý tip výhody, který mu přinese moje momentální postavení. Práci jsem ted získaů. Chci se ted jenom ujistit. Jaké jsou možnsoti.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená a odchod na mateřskou dovolenou

Dobrý den, od 01.03.2008 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Jak jsem se dočetla - doba čerpání mateřské dovolené se považuje za výkon práce a proto bych měla nárok na dovolenou na zotavenou za kalendářní rok v případě, že odpracuji alespoň 60 dnů. Tuto podmínku však nesplňuji, jelikož budu v práci pouze v lednu a únoru. Bude se mi tedy nárok na dovolenou na zotavenou krátit? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odměňován procentní sazbou z tržby

Děkuji za Vaši odpověď ohledně pořád stejně vysoké mzdy. Ve smlouvě mám napsáno, že budu odměňována procentní sazbou z dosažené tržby prodejny, a že procentní sazba se řídí vnitřními směrnicemi firmy. To ale potom neodpovídá skutečnosti. Ať je léto a dovolené, tudíž jsou tržby malé, beru téměř stejnou výplatu, jako před vánocemi, kdy se tržby šplhají závratně vysoko. Proto bych se Vás chtěla zeptat, kam nebo na koho bych se měla obrátit, abych to nějak změnila.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po návratu z mateřské dovolené

Dobrý den,dne 12.4.2007 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.PPM mi tedy skončila dne 24.10.2007. Uvažuji o návratu do zaměstnání v průběhu prosince.Chtěla bych se zeptat,jak je to s nevyčerpanou dovolenou?Zbývá mi 25dní dovolené a nerada bych o ni přišla.Může mi být pouze proplacena nebo si ji musím vybrat?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme soukromá firma a chceme…

Dobrý den, jsme soukromá firma a chceme zaměstnancům poskytovat tzv. volno na léčení, kdy by mohli nepřijít do práce bez omluvy aniž by se jim krátila mzda.Můžete mi poradit, jak to provést prakticky s docházkou a zda je pro nás mzda za tento den dańovým nákladem? Případně zda proplácet náhradu jako za placené volno? předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská po nástupu z rodičovské dovolené

Pěkný den,po rodičovské dovolené jsem nastoupila na plný úvazek do zaměstnání.Ve zkušební době po 2měs.jsem onemocněla.V účtárně po mně chtějí potvrzení o posledním zaměstnání za rok 2006.Jinak mi prý NEBUDE VYPLACENA NEMOCENSKÁ.V zápočtovém listě mám posledního zaměstnavatele v r.1998,poté jsem vedená na úřadu práce a s 2dětmi na dlouhé rodičovské dovolené.Pro potvrzení musím tedy na úřad,kde se vyřizují rodič.dovolené.K čemu jim TOTO POTVRZENÍ POSLOUŽÍ?TO MI za 2.měs.JEŠTĚ NEVZNIKL NÁROK NA NEMOCENSKOU?Předem děkuji za radu.Schodlbauerová


odpovídal(a): Redakce

Je DDP časově omezena?

Dobrý den, dotazy se týkjí Dohod o provedení práce. Je možné uzavřít DPP se zaměstnancem na celý rok (samozřejmě za předpokladu, že nepřekročí ročně 150 hod.)? Stačí jedna celoroční dohoda, nebo je třeba uzavřít dohodu na každý měsíc? Je nějaký problém v práci na DPP po několik měsíců nepřetržitě za sebou? Při kontrole na OSSZ se jim tento postup příliš nezamlouval a doporučovali aspoň měsíce "přeskakovat", nebo na dohodách uvádět v různých měsících jinou náplň práce. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

HPP, DPP a podepsané prohlášení

dobrý den, je mi známo, že zaměstnanec může podepsat prohlášení poplatníka pouze jednou a pokud má HPP,kde ho má již podepsané a pracuje na DPP u jiného zaměstnavatele, tak tento zaměstnanec má srážkovou daň 15% samozřejmě do příjmu 5tis.Kč, tudíž nemůže uplatňovat slevu poplatníka tj. 600,-Kč, když tedy nemá podepsané prohlášení poplatníka, je to tak?Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Danění odměny zastupitelům na obci

Dobrý den, potřebuji poradit jak to bude od 1.1.2008 s daněním práce na DPČ pokud bude výdělek nad 5000Kč a jak bude daněna odměna zastupitelům na obci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,když pracuji na dohodu o provedení…

dobrý den,když pracuji na dohodu o provedení práce a mám daň 12%,protože mám podepsané Prohlášení poplatníka,tak mi roční zúčtování udělá zaměstnavatel nebo si musím podat sama daňové přiznání, jak by to bylo,když bych neměla podepsané Prohlášení poplatníka,tudíž je daň srážková 15% musí mi zaměstnavatel provést roční zúčtování nebo si musím sama udělat daňové přiznání,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou u důchodce

Jsem důchodce.Pracuji na dobu určitou,vždy na jeden rok.Letošní rok jsem odpracoval,mimo čtyř pracovních dnů(kdy jsem měl z pčátku roku neplacené volno) a šeti dnů dovolené,plný počet pracovních dnů.Budu pracovat ještě celý prosinec. Mám nárok ještě na nějakou dovolenou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, zda pracovní agentura…

Dobrý den, chci se zeptat, zda pracovní agentura může svým zaměstnancům vyplácet stravné dávky na služební cestě v případě propůjčení těchto zaměstnanců do firem a zdali jsou daňovým nákladem. Děkuji Machala


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani u DPČ

Dobrý den, mám dotaz k dani z příjmu. studuji VŠ, jsem nyní zaměstnána na dohodu o prac. činnosti. podepsala jsem zde prohlášení k dani a zaměstnavatel obdržel potvrzení o studiu. hrubá mzda byla 3570, po odečtu pojištění (zdrav. 161, soc. 286) byla daň 384.je tento výpočet správný? mám nárok na slevy na dani? v tomto roce jsem byla zaměstnána u jiného zaměstnavatele 4 měsíce na HPP (ukončeno dohodou) a mám ještě podepsanou dohodu o provedení práce. mohu požádat o zúčtování záloh? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám tento dotaz: jaká bude superhrubá…

Dobrý den, mám tento dotaz: jaká bude superhrubá mzda u cizince - daňového nerezidenta (má formulár E101, takze neplatí zdravotní ani sociální pojištění) v případe nových změn od nového roku? Bude jeho superhrubá mzda bude pořád stejná, bez navýšení a z toho se bude odvádět 15%? Děkuji za odpověď IF


odpovídal(a): Redakce

DPP u téhož zaměstnavatele

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak bude zdaněna dohoda o provedení práce u téhož zaměstnavatele.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, zajímalo by mě jak je to s přidaněním…

Hezký den, zajímalo by mě jak je to s přidaněním 1% z pořizovací ceny vozu, které je použávané k pracovním i soukromým účelům v roce 2008? Pokud se neplatu, tak v roce 2007 to bylo tak, že z hrubé mzdy se vypočítalo zdrav. a soc. pojištění, bylo k této vzniklé částce přičteno 1% z pořizovací ceny vozu, odečtena sleva na daň 600,- a poté byla z výsledné částky spočítána záloha na daň z příjmu. V které fázi se bude 1% z ceny vozu přičítat v roce 2008? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Mzda při různém počtu odpracovaných dnů

Dobrý den. Pracuji jako prodavačka a každý měsíc dostávám stejný plat s rozdílem nějaké té stovky. Za říjen jsem odpracovala o 4 pracovní dny víc + sobotu než za září, ale ve výplatě jsem měla jenom o 200,- víc. Nemůžu si spocítat předem kolik budu mít příští výplatu, protože majitel dělá mzdy podle toho, jak se mu to zrovna hodí. Ať dělám jenom 15 dní v měsíci nebo celých 30, beru pořád stejně. Zajímalo by mě tedy, jestli musí být stanovená pevná sazba na hodinu, nebo si s ní majitel může pohrávat jak se mu zlíbí. Tudíž, jestli neporušuje zákon.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená při nástupu na rodičovskou dovolenou

Dobrý den. Zaměstnankyně nastoupila 1.11.2006 na mateřskou dovolenou a následně na rodičovskou dovolenou. Před nástupem na mateřskou dovolenou nestačila vybrat 14 dni dovolené na zotavenou. Za jakých podmínek žena bude čerpat tuto dovolenou, když bude ještě 2 roky doma? Musí být tato dovolená za rok 2006 vyúčtována a zdaněna do konce roku 2007? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.