Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímá mě jestli mám nárok na náhradu…

Dobrý den,zajímá mě jestli mám nárok na náhradu stravného v tuzemsku v případě, že mám v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce Česká republika.Pracuji převážně na třech stejných místech v jednom případě asi 7km od bydliště a ve dvou případech cca 250km od bydliště,kdy jedno z těchto míst je sídlem firmy.Na vzdálenější pracoviště je poskytováno služební auto. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval by jsem poradit.…

Dobrý den, potřeboval by jsem poradit. Spolupracuju s programatorem na projektu, ale odměna za odvedenou práci bude až podíl ze zisku prodeje. Můžete mi poradit jak má vypadat pracovní smlouva?



odpovídal(a): Redakce

V současné době jsem pracující důchodce s hrubým…

V současné době jsem pracující důchodce s hrubým platem 8.500,-Kč, super hrubou mzdou 13.900,-Kč a čistým příjmem 5.854,-Kč. Kolik budu brát čistého v roce 2014 při hrubém platu 11.000,-Kč? Děkuji za odpověď, případně za zaslání celé tabulky výpočtu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se optat já mám pracovní…

Dobrý den chtěla jsem se optat já mám pracovní úraz.Jak to je se zaměstnavatelem jak mi má platit pracovní úraz . Já jsem v PN už od 22.srpna a něco mi platí sociálka a nic zaměstnavatel a já jsem měla ten dojem ,že to je tak ,že když mám pracovní úraz ,že mám pobírat 100% což znamená tolik kolik si vydělám měsíčně kromě příplatku a tak a na konci PN mi doplatí zpětně pojistku od zaměstnavatele.A vlastně já jenom teďkon pobírám jen od sociálky a nevím jak to bude pak ,když ukončím PN jak to bude vyplacený a jestli budu mít těch ubec 100%. Děkuji za ochotu a za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Formuláře

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňových bonusů - mám např. jenom dva zaměstnance mají daňový bonus (měsíční) ohledně vyrovnání těchto bonů se podává nějaká žádost na FU o vrácení peněz. A druhý dotaz, při ročním vyúčtování daně za zaměstnance mi vyjdou samé přeplatky na dani u zaměstnanců, jak se v takovém případě postupuje, to se podá žádost o vrácení daně na účet zaměstnavatele, když ten jim přeplatky na daní vrátil ve mzdě při vyúčtování. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám 40 hod týdně,…

Dobrý den, v pracovní smlouvě mám 40 hod týdně, od pondělí do neděle. Mám dostat proplacený svátek,který připadne na víkend a jsem v práci? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o radu. Pracovala jsem u…

Dobry den, prosim o radu. Pracovala jsem u zamestavatele na HPP od 1.7. do 13.9. hruba mzda 10.000,-. Za obdobi od 1.9. do 13.9. mi prisla od nej mzda 3.365,- Podle me ma byt castka trosku jina. Dale jsem nevybirala ani jeden den dovolene (ve smlouve mam 20 dni za rok) tudiz bych ji mela mit take proplacenou. Poradite mi postup jak vypocitat mzdu za obdobi 1.9. az 13.9. vcetne nevycerpane dovolene? Moc dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. U zaměstnavatele jsem ukončil pracovní…

Dobrý den. U zaměstnavatele jsem ukončil pracovní poměr dohodou §49 ZP, kde bylo kromě jiného dohodnuto : "zaměstnavatel a zaměstnanec se dále dohodli na tom, že s ohledem na dobu trvání pracovního poměru a významu pracovní pozice, na které byl zaměstnanec pro zaměstnavatele činný, bude zaměstnanci zaměstnavatelem vyplaceno smluvní odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Odstupné bude vyplaceno po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu." Zaměstnavatel smluvní odstupné vyplatil v dohodnuté výši, strhl však z něj daň jako ze superhrubé mzdy, srazil zdravotní i sociální pojištění. Zaměstnavatel argumentuje tím, že "smluvní odstupné" nemá charakter "běžného odstupného" a jedná se vlastně o odměnu, která je zdaněna jako běžný příjem a je z něj odváděno pojistné. Prosím o odpověď zda zaměstnavatel postupoval v souladu se zákonem a v jakém zákoně je toto řešeno. Děkuji Ing. Václav Živný


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak určuji zaměstnanci předpokládanou…

Dobrý den, jak určuji zaměstnanci předpokládanou čistou mzdu pro účely ÚP, pokud zaměstnanec neodpracoval 21 dní. Především mě zajímá zda do výpočtu zahrnuji i daňovou úlevu a daňový bonus. Pokud by zaměstnanec pracoval celý měsíc, tak by výše uvedené uplatňoval. Existuje nějaký předpis , z kterého je možno vycházet? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na…

Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na příplatek za svátek v případě, že pracujeme v dvousměnném provozu. Směna je od půl osmé ráno do půl osmé večer, jedeme na krátký a dlouhý týden. Když mám krátký týden pracuji jen ve středu a ve čtvrtek a v dlouhý týden pracuji pondělí, úterý, pátek, sobota a neděle. Minulý měsíc byl jeden státní svátek a to 28. Vyšlo to tak, že moje směna byla doma. Pracovala druhá směna. Dříve nám svátky propláceli, ale teď se změnil majitel firmy a mzdy nám zpracovává centrála v Praze. Mám základní mzdu plus osobní ohodnocení a chtěla bych vědět, zda je v pořádku, že nám tentokrát žádný příplatek nedali. Zdá se mi to zvláštní. Kromě toho nás podle všeho vedou jako osmičkáře, takže by mělo být úplně jedno na kterou směnu vychází svátek, protože účetně jsme tam všichni přítomni, ne? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, mam 23 tis.…

Dobry den, chtela bych se zeptat, mam 23 tis. hrubeho, takze kalkulacka mi spocetla, ze mam 17 900,/ cistou mzdu. V realu mam vsak na vyplatni pasce necelych 16 000,- kc. ? Mohu se zeptat, s jakymi udaji kalkulacka nepracuje? Predem dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , chci se zeptat zda je možné aby mi…

Dobrý den , chci se zeptat zda je možné aby mi zaměstnavatel strhnul dovolenou s částky základního platu a tu samou částku vyplatil v kolonce dovolená . Tudíž aby mi strhl 2.500 s 8.000 základu za dva dny dovolené . Děkuji Tazatel


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych na vás dotaz týkající se…

Dobrý den, měla bych na vás dotaz týkající se pracovní neschopnosti. Mám uznanou nemoc z povolání /r.2012/ a nyní se zdrav. stav zhoršil a na žádost neurologa a ortopeda mi měl obvodní lékař vypsat neschopnost. Ten mi ji vypsal,ale jako ,,obyčejnou nemoc,, a ne jako nemoc z povolání,kde je jiná výše nemocenské. Náhradu na ztrátě na výdělku mi zaměstnavatel nikdy nevyplácel,protože jsem na nemoc z povolání neschopenku nikdy neměla. Prosím o radu,jak postupovat a jestli obvodní lékař konal správně. Děkuji za odpověd. M.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zamestnavatel mi zle pocital vo…

Dobry den, zamestnavatel mi zle pocital vo vyplate odmeny a po roku mi dal vediet, ze som mu dlzna sumu xy Kc. Je jasne, ze sa nechcem na jeho ukor nijak obohatit a sumu mu chcem a vlastne musim vratit. Poslal mi sumu v hrubom, ktoru mi mal v priebehu doby 1-10/2013 vyplatit a ktoru mi vyplatil a rozdiel chce teda vratit. Chcem sa opytat - mam od neho pozadovat aj nove vyplatne pasky? ako je to s odvodmi a danami? Zaujima ma, co okrem toho, ze mu tie peniaze vratim, mam od neho pozadovat ja, aby to bolo cele v poriadku. Aby nemiatla ta slovencina, pracujem v CR. Dakujem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 6…

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 6/2006. v srpnu 2006 jsem měla pracovní úraz (autonehoda), byla jsem na PN asi 7 měsíců (víceméně bez následků), poté jsem plynule přešla na PN z důvodu rizikového těhotenství, porodila (5/2009), brala PPM, pak RP, pak jsem znovu porodila a brala PPM (6/2011), nyní jsem na RD a v lednu 2014 se mám vrátit do práce. Součástí a bezpodmínečnou podmínkou výkonu práce je jezdit vozem (místo výkonu práce je doma), každodenní výjezd je služební cestou. Můj dotaz zní, mohla bych uplatnit výpověď z důvodu pracovního úrazu, kdy se od nehody bojím jezdit vozem a měla bych nárok na dvanácti měsíční odstupné??? Za jakých podmínek bych toto mohla realizovat? Moc děkuji za odpověď. Z.


odpovídal(a): Redakce

Přemýšlím o změně zaměstnání. Ale jsem těhotná a…

Přemýšlím o změně zaměstnání. Ale jsem těhotná a chci se zeptat, z jaké mzdy se mě bude počítat mateřská, pokud nastoupím k novému zaměstnavateli k 1.2.2014. Termín porodu je 26.6.2014. U současného zaměstnavatele pracuji nepřetržitě na HPP od 1.4.2013. Pokud bych zde končila, tak by to bylo k 31.1.2014. Takže bych neměla proluku v zaměstnání. Počítá se mateřská z posledních 12 mezd bez rozdílu zaměstnavatele nebo jen se vychází z výše mzdy u posledního zaměstnavatele? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je s nemocenskou v nezaměstnanosti. Jsem nemocná s kyčlí 10 měsíců, čekám na operaci ASK kyčle. Bohužel nemocnice nemá peníze, tak mám operaci slíbenou až na jaro 2014. Z důvodu končící podpůrčí doby, jsem zažádala na radu OSSZ o důchod, ten mi nebyl přiznán a bylo mi nakázáno ukončit PN. Po ukončení kontrolky jsem dostala výpověď. Nyní jsem tedy na PÚ. Chci se zeptat z čeho mi bude vyplácena nemocenská po nástupu na operaci.Moc děkuji za odpověď Horynová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplacení státního svátku. Pracuji 12 hodinové směny (ale nejsem vedena jako nepřetržitý provoz). Na státní svátek v pondělí 28.10. jsem odpracovala 12 hodin, ale podnik mi sdělil, že tím že jsem byla ve státní svátek v práci se mi navýšil pracovní fond, může to tak být? Navíc jsem v práci 28.10. byla 12 hodin a jako příplatek za svátek mi chtějí proplatit jen 7,5 hodiny. Mám právo se bránit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nemám status denního studenta,studuji…

Dobrý den. Nemám status denního studenta,studuji dálkově.Mám uzavřenu DPP max. 300 hod. ročně a jsem současně vedená na úřadu práce.Za první měsíc na brigádě jsem dostala 4.410,-Kč hotově. Dotaz č.1.:Údajně musím každý měsíc chodit dokládat příjem na úřad práce? Dotaz č.2.:Pokud jsem přesáhla příjem 4.250,-Kč,co se mění ve vztahu k úřadu práce ? Dotaz č.3.: Zaměstnavatel mi nedal žádnou výplatní pásku,ale pouze paragon na 4.410,-Kč ,může to tak být ? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu, jak evidovat a počítat…

Dobrý den,prosím o radu, jak evidovat a počítat diety - máme autodopravu a jezdíme hlavně do Německa a Rakouska (ale jen např. na 3-5 hodin) - případně existuje nějaká možnost platit paušálně? Předem děkuji, Petr



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.