Mzdové poradenství

Nevíte si rady v oblasti mezd? Zde máte možnost komplexně vyřešit problémy týkající se mezd, mzdového účetnictví, sociálního a zdravotního pojištění. Pomůžeme vám nejen při řešení těchto problémů:

  • Problémy při výpočtu čisté mzdy
  • Stanovení nemocenské dávky
  • Výpočet výše odvodů na sociálním a zdravotním pojištění
  • Nesrovnalosti mzdového účetnictví
  • Výpočet mateřské aj.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: MZDY

odpovídal(a): Redakce

1% pořizovací ceny vozu

Dobrý den, potřebuji zjistit výpočet pro odečtení ze mzdy na služební automobil, který se používá pro soukromé účely. Je tam 1 % výpočet ale nevím z čeho a jak .Děkuji za radu a s pozdravem, Hana Burdová


odpovídal(a): Redakce

PPM a rodičovský příspěvek

Dobrý den,jsem zaměstnána na dobu neurčitou. Po ukončení mateřské dovolené bych ráda zažádala o rodičovský příspěvek na 3 roky. Pokud znovu otěhotním dříve a 2.mateřská dovolená se tedy bude krýt s 1.rodičovskou dovolenou, chápu dobře, že mi bude vyplácen pouze 2.PPM od 6.týdne před plánovaným 2.porodem a "špatně" zvolenou délkou rodičovské dovolené jsem se připravila o výšší RP? Děkuji za odpověď. Katka S.odpovídal(a): Redakce

Přepočet dovolené

Dobrý den,prosím o radu jak postupovat v případě nároku na dovolenou,když hlavní pracovní poměr je uzavřen na tři dny v týdnu po 8 hod.denně,tj.týdně 24 hodin pracovní doba.Nevím jaký mám tomuto zaměstnanci sdělit nárok na dovolenou za letošní rok.Děkuji za radu a jsem s pozdravm.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, ráda bych se zeptala na zaměstnání při rodičovské dovolené. Devět měsíců pobírám peněžitou pomoc v rodičovské dovolené (byla jsem před těhotenstvím nezaměstnaná), kterou mám na čtyři roky. Teď bych chtěla pracovat a chtěla bych vědět co všechno za mě zaměstnavatel bude hradit.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Používám Váš formulář na cestovní…

Dobrý den. Používám Váš formulář na cestovní příkaz. Minulý týden se mi ale smazala všechna data a po zvolení měsíce sed mi načte pozze prázdný formulář. Dále se mi též již nedaří vytvořit příkaz na nový měsíc. Prosím o zjištění závad, neboť jsem byl až do teď velm spokojený s požíváním tohoto wedbu a Vašich služeb. Moje údaje pro přihlášení: jméno: poviser; Heslo: 250379. poviser@dosta.cz Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den prosím o poradu maminka je v starobním důchodu a pracuje na dohodu o provedení práce..cca,2hod.deně..co mě zaráží je že je jí strhávána srážková daň 15% a také social. a zdravotní. pojištění... její výdělek je v čistém přiblyžně 1600kč. Domnívala jsem se ,že lze uplatnít odpočitatelnou částku ale prý ne...vzhledem k tomu ,že je starobní důchodce platí jí pojistné stát ale přesto je jí ještě ostatní strháváno.....je to tak v pořádku? Nelze opravdu uplatnit slevu? Děkuji za odpověď Turoňová


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovní smlouvy

Dobrý den, mám odejít do důchodu v říjnu letošního roku. Chtěl bych ale pracovat dál jako pracující důchodce. V současné době mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pracující důchodce musí mít smlouvu na dobu určitou. Naše firma má ale v současnosti stop stav náběru nových zaměstnanců. Chci se tedy zeptat: Je možné přejít s pracovní smlouvou z doby neurčitou na dobu určitou bez rozvázání pracovního poměru? Mám strach, že by mě podle aktuálních pravidel společnosti nevzali zpět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek během mateřské

Dobrý den, jsem zaměstnankyně a brzy začnu pobírat PPM. Chtěla bych se zeptat, zda mohu během pobírání PPM začít podnikat na živnostenský list, aniž bych o PPM přišla. A jaká je situace během pobírání rodičovského příspěvku? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobry den,dovolena od zamestnavatele navazujici bezprostredne na PPM mi pobezi stejne,jako bych byla v zamestnani,tj.pouze za pracovni dny? pri naroku na 25 dni tedy zasahne do dvou mesicu?odvody soc.a zdrav.poj a dane jsou stejne jako bych pracovala, i kdyz jsem na materske? dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho je…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho je poskytován rodičovský příspěvek, rychlá varianta. Vím, že jsou to 2 roky, ale od jakého data? Od narozaní dítěte nebo od nástupu na rodičovskou dovolenou? Mám dvojčátka narozená v dubnu 08 a na rod. dovolenou jsem nastoupila v lednu 09. Děkuji za odpověď. Miskaodpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký by byl…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký by byl finanční dopad podle nových předpisů, pokud by mi zaměstnavatel platil studium VŠ (v oboru).


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je někde…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je někde stanovena doba po jaké mají chodit zaměstnanci na lékařské kontroly. děkuji Váňová


odpovídal(a): Redakce

Nepřetržitý provoz. Pokud zaměstnanec pracuje v…

Nepřetržitý provoz. Pokud zaměstnanec pracuje v nepřetržitém provozu v nerovnoměrně rozvržených 12 hodinových směnách, jsou hodiny odpracované navíc nad měsíční fond pracovní doby /v tomto případě 37,5 týdně/ přesčasem?


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně průměrného čistého výdělku pro účely přiznání podpory v nezaměstnanosti. Dne 1.6. 2009 jsem rozvázala prac. poměr dohodou, dne 8.6.2009 mi končí rodičovský příspěvek (dovršením 3 let věku dítěte). Mé poslední skutečné příjmy od bývalého zaměstnavatele jsou za období 1.-4.2006. Můžete mi, prosím, sdělit, z jakých příjmů mi bude vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Zda z mého skutečného příjmu za 1. čtvrtletí roku 2006 nebo z pravděpodobného čistého příjmu zaměstnance, který v současné době pracuje na stejné pozici nebo úplně jinak? Moc Vám děkuji za zodpovězení mého dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Překážky v práci

Prosím Vás o sdělení, zdali má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy při účasti na pohřbu manželčiny babičky. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti synovi. Zaměstnavatel ho nechal od ca 10 ledna 2009 až dosud doma za 60% průměrné mzdy. Pracoval pouze 2 týdny v únoru. K 30.6.2009 mu končí pracovní smlouva a z důvodu poklesu zakázek mu nebude prodloužena. Bude se podpora počítat z průměrné čisté mzdy před lednem 2009 nebo jen z těch 60%? Dále bych se chtěla zeptat, jestli doba, po kterou byl za 60% mzdy doma, se mu bude počítat do odpracované doby? V opačném případě by neměl odpracováno 12 měsíců rozhodných pro přidělení podpory v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet srážek ze mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptatna následující. Manželovi je srážena exekuce na mzdu, nepřednostní pohledávka. Vydělává cca 14 000 Kč čistého. Dcera již vydělává, takže manžel má odpočet pouze na mne.Dle serveru výplaty.cz jsem zjistila, že by měl dostávat cca 10300 Kč čistého. To se dělo do minulého měsíce. Tento měsíc mu ke mzdě přibyla odměna, takže hrubá mzda byla přes 20 000 Kč - cca 17 000 čistého. Žádná jiná exekuce nepřibyla, přesto dostal tento měsíc doplatek pouze 8800. Účetní mu sdělila, že když je plat přes 20 000 Kč, musí srážet 50 % čisté mzdy. Nikde jsem se o takové novele nedočetla. Postupovala účetní správně? Prosím o odpověď abychom se případně mohli nějak bránit. Přeji hezký den a prosím o brzkou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek pro odstupné

Dobrý den, mám dotaz. Dostanu výpověd z pracovního poměru z důvodu zrušení pracovního místa k 31.8.2009. Jedná se mi o výpočet odstupného (třiměsíce). Nevím z jakého průměru se vypočítá, protože jsem dlouhodobě marodila(22.9.08 do 7.6.09) Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobré ráno, potřebuji radu ohledně výpočtu DPČ.…

Dobré ráno, potřebuji radu ohledně výpočtu DPČ. Jsem zaměstnanec na dohodu o provedení práce v rozsahu 15hodin týdně a 50Kč/hod. Jsem v částečném invalidních důchodu a mám podepsaný papír na poplatníka. 1) v měsící květnu jsem byla do 17.5.2009 zaměstnaná na DPP - odměna 12hod x 50,- a od 18.5.2009 do 29.5.2009 jsem již pracovala na DPČ 30hod x 50,- ... jaké budou tedy mé odměny za květen? Mohu Vás požádat i o výpočet? Od 1.6.09 jsem již zaměstnaná pouze na DPČ. Jaká bude odměna při odpracovaných 60hod měsíčně x 50Kč? Nerozumím zaměstnání malého rozsahu a co přesně se mi bude nebo nebude strhávat. Mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna racovní smluvy

Dobrý den zaměstnanci mají podepsány smlouvy s uvedením mzdy. Nyní se vedení rozhodlo nahradit stávající smlouvy smlouvami s uvedením mzdy ve mzdovém výměru který není součástí smlouvy. Což je pro nás špatné. Existuje nepopiratelný argument, kterým bychom mohli operovat při odmítnutí podpisu nové smlouvy? četla jsem, že smlouva by měla být nadřazena vnitřním předpisům, ve kterých navíc není ani rozčlenění jednotlivých postů do kategorií prací pro určení zaručené mzdy ani podmínky, za kterých lze mzdu snížit. DěkujiPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.