FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna investiční poradenství je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PODÍLOVÉ FONDY

odpovídal(a): Redakce

Náklady podílového fondu

Dobrý den, zabývám se možností investování do podílových fondů a není mi zcela jasná jedna věc: Ve všech odborných článcích na toto téma se především rozebíraly poplatky s fondem spojené. Je však pravda následující: 1) Celkové roční náklady jsou zahrnuty v ukazateli celkové nákladovosti TER, tj. VČETNĚ vstupního poplatku? 2) Ukazatel výkonnosti podílového fondu je již o tyto veškeré poplatky očištěn, tudíž výkonnost za X let p.a. nám říká, kolik skutečně za rok dostaneme (resp. v předchozích letech dostali) z vloženého vkladu? 3) Členství v podílovém fondu je na dobu neurčitou a mohu kdykoliv vystoupit? Jak dlouho případně vystoupení trvá? 4) Pokud z fondu vystoupím, znamená to, že mi automaticky bude vyplacena hodnota všech mých vkladů podle jejich aktuální hodnoty? Jaké datum (a čas) je v takovém případě určující pro vyplácenou částku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Princip Generace X od AXA

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na princip Generace X od AXA. Momentálně mě to ukazuje zhodnocení 23%, ač nevím zda-li mi to k něčemu je. Chápal jsem to tak, že jednou za rok nebo v nějakou vhodnou dobu, kdy je zhodnocení dobré, se toto zhodnocení, například těch 23% přičte k částce, kterou jsem celkem naposílal a tato celková suma se bude opět reinvestovat. Místo toho se dějě to, že vždy když pošlu peníze, tak jsou jen rozinvestovány do pětí fondů. Tím pádem celková částka, kterou jsem naposílal se jen zmenšuje nebo zvetšuje, podle zhodnocení jednotlivých fondů. To takto půjde 20 let? Pokud se takto nic nekumuluje je to vůbec k něčemu? Nebo to funguje úplně jinak? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Koupě a prodej podílových listů

Dobrý den,v současné době mám část svých financí investovaných nákupem podílových listů ve fondu Pioneer-dynamický fond.K momentálnímu předpokládanému vývoji tohoto fondu doporučujete podílové listy dále ponechat nebo odprodat zpět bance.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet výkonnosti fondu

Dobrý den, Píši seminární práci a měl bych otázku týkající se podílových fondů. Uvedu Vás do konkrétního případu. Tedy analyzuji zpětně podílový fond ČPI, kde je: Výkonnost fondu za rok 2014 -2,93 % Výkonnost fondu za rok 2013 3,23 % Výkonnost fondu za rok 2012 14,54 % Výkonnost fondu za rok 2011 -4,35 % Výkonnost fondu za rok 2010 4,77 % NA začátku roku jsem měl volné finanční prostředky ve výši 100 000,- Pro jednoduchost nyní nebudu brát v úvahu vstupní poplatek. Mojim úkolem je zjistit výši investice po dobu těchto 5ti let. Na první pohled se mi tedy nabízí jednoduchá varianta. A to zkrátka částku každý rok násobit procentym pdole toho jakou měl fond výkonnost daný rok. Vypadalo by to tedy takto: 100 000 * (1-0.0293) = 97 070,- 97 070 * (1+0.0323) = 100 205,- 100 205 * (1+0.1454) = 114 775,- 114 775 * (1-0,0435) = 109 782,- 109 782 * (1+0,0477) = 115 018,- Celkový výnos za 5 let je tedy 15 018,- Ovšem vůbec si nejsem jistý, zda to takto mohu počítat? Nejsou potřeba potrobnější údaje než jen roční výnosy? Případně jak jinak bych mohl tento problém řešit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jaký zvolit fond

Dobrý den, chtěl bych investovat částku 300 tisíc kč. s investičním horizontem 10let. Mám vybrané dvě varianty a chtěl bych Vás požádat o vzájemné posouzení těchto variant. 1 varianta - AXA generaceX: částku vložit na AXA CZK Konto a dále po měsíčních intervalech posílat 2500kč do podílových fondů AXA - Vyvážený profil 2 varianta - CS Vyvážený Mix FF: částku vložit na Sporoinvest dále po měsíčních intervalech posílat 2500kč do podílových fondů Vyvážený Mix FF. Prosím o Váš názor na vybraná řešení. Jenom pro úplnost dodávám, že druhá varianta je oproštěna od nákupních poplatků pod. listů. Velmi děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej podílových listů

dobry den, mam nekolik podilovych listu fi Coop Invest a.s.vydane na jmeno meho zemreleho otce. Lze je zpenezit, popr jak? dekuji. s pozdravem Macku


odpovídal(a): Redakce

Průběžné výběry u IŽP a uplatnění daňového odpočtu

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat. Zaslechl jsem, že od nového roku pokud budete u investičního životního pojištění využívat slevu na dani, nebude možné vybrat finance dříve než na konci smlouvy. Je to pravda? Znamená to tedy pokud si tuto slevu nebudu přát využívat mám možnost i nadále vybrat finance v průběhu smlouvy a jestliže slevu na dani využiji mohu hotovost vybrat až na konci smlouvy tzn. např. v 60 letech? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi klasickými podílovýmá fondy a SICAV fondy pro investora. Jestli mají reálný dopad nebo ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pokles hodnoty podílového fondu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem na fond LU0823394423 - PARVEST CONVERTIBLE BOND WORLD CZK H, který, údajně klesl během jednoho dne z 3.118,38 Kč na 31,30 Kč. tedy o 99% Co se děje? Nejde o chybu? Děkuji za vysvětlení, Jan Geschmay


odpovídal(a): Redakce

Nákup zahraničních fondů

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak může český investor investovat do amerických fondů kolektivního investování? Dají se cenné papíry amerických fondů pořídit jednoduše prostřednictvím domácího obchodníka s CP, popřípadě existují zde nějaké problémy? Díky



odpovídal(a): Redakce

Investice a přijetí eura

Podílové fondy jsou vedené v různých měnách. Všeobecně se obvykle doporučuje volit fondy v CZK, aby se vyloučily ztráty konverzí měny např. CZK na EUR při nákupu podílových listů a naopak EUR na CZK při jejich prodeji klientem. Tuto ztrátu nelze při nynějším nákupu PL eliminovat. Jestliže uvažuji v delším časovém horizontu, zajímalo by mne, jaká situace nastane v případě prodeje PL fondu vedeného v EUR v okamžiku přijetí EURO v ČR. Jak tomu bude naopak v případě fondu vedeného v CZK? Uvažuji správně, jestliže předpokládám, že hodnoty PL fondů vedených v EUR se přijetí EUR v ČR nedotkne a hodnota PL fondů vedených v CZK bude převedena podle stanoveného převodního kurzu? Podle zkušeností z jiných zemí - liší se při přijetí EUR kurz konverze volných a uložených resp. investovaných prostředků?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky fondů

Banky / investiční společnosti prodávají také produkty jiných investičních společností. Jaké jsou rozdíly, jestliže si zakoupím podílové listy stejného podílového fondu od jeho "originální" investiční společnosti nebo od "zprostředkovatelské" společnosti? Zejména údaje o výnosech uvedené na internetových stránkách "originální" investiční společnosti a "zprostředkovatele" se někdy významně liší. Mohou být výnosy, poplatky a jiné parametry fondu se shodným názvem a ISIN rozdílné? Účtuje si zprostředkovatel určitou provizi přímo od klienta?


odpovídal(a): Redakce

Výnosy dluhopisů

Dobrý den, měl bych prosím jeden nevšední dotaz. Přemýšlel jsem o investici do dluhopisů. Avšak rád nejdříve rozumím nástroji, do kterého investuji. Chtěl bych se prosím zeptat, co znamená "výnosová míra" ve vzorci pro výpočet dluhopisu? Vždyť přeci mám li dluhopis v nominální hodnotě 100, kupón bude 10, jak potom může být výnosová míra třeba 6%? Tomu nerozumím, logicky by mne napadlo, že to je 10%. Nebo to už je po odečtu tržních úrokových měr? Nemohu nikde najít odpověď na tuto otázku. Děkuji Vám. S pozdravem, Matěj Sobek


odpovídal(a): Redakce

Investice do fondů

Dobrý den, ráda bych investovala přibližně 4 - 5 000 korun měsíčně po dobu 5 - 6 let do nějakého druhu fondu. Osobně s tímto způsobem zhodnocení nemám mnoho zkušeností a tak bych se ráda zeptala, zda je to v současné době výhodné a případně jaký druh fondu by byl pro takový způsob investování vhodný. Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Investice do fondů

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla více o produktu Managed deposit, zatím není moc rozšířený, je investování s tímto produktem bezpečné? Děkuji za informace, Kartáková


odpovídal(a): Redakce

Zdanění výnosu fondu

Zdanění výnosů podílových fondů dobrý den, pár volných financí jsme investovali v srpnu2013 do podílových fondů ING. Při vkladu nás informovali o nutnosti zdanit výnos při zrušení do 6 měsíců od investice. Což bude za pár dnů. Daň měla být přitom 5%. Nad tu dobu se to prý nezdaňuje. Nyní, při náhodném telefonátu na telefonní službu ING jsem obdržela informaci o zvýšení této doby na 3roky a dani 15%...! Je to najspíš dárek p. Kalouska a spol.? Je možné se dostat k nějaké solidní/reálné informaci k této věci, mimo osobní návštěvy u "obchodníka"? Tam to bude mít asi jiný průběh, jak znám svého muže. díky za radu Vlasta


odpovídal(a): Redakce

Prodat nebo vydržet

Dobry den, v nevhodnou dobu jsem ucinila investici do podilovych fondu (fondy ruzne, vetsinou geograficky zamerene, Germany, Russia, Turkey, Asia, U.S., ale i sektorove, Ecology). Bylo to v letech 2000 - 2001, kdy byly trhy prehrate a navic jsem investovala v EUR, takze jsem ztratila i na X-change ratu. I po soucasnem rustu trhu a oslabeni koruny jsem na 60% povodni investice, ztratila jsem cca 400,000 Kc. Boli to, ale zdaleka to neni pro mne nejak likvidacni, ani to nepredstavuje podstatnou cast meho majetku. V posledni dobe slysim o korekci trhu, ktera by mohla prijit velice rychle a byt podstatna, protoze kurzy akcii jsou dle expertu neopodstatnele prilis vysoko. Navic intervence CNB taky muze skoncit tak rychle, jak zacala a koruna muze opet posilit. Neni ted vhodna doba podivat se pravde do oci, ozelet 400,000 a posunout se dal? Nebo je lepe s prodejem jeste vyckat? Penize blokovane v teto investici nutne nepotrebuji, spise mi jde o to spravne nacasovat exit, abych neztratila jeste vice. Ze by se mi cela suma vratila, to uz ani nedoufam. Dekuji a zdravim Vas, Cermakova


odpovídal(a): Redakce

Prodej podílových listů

Dobrý den chtěl jsem se zeptat, máme doma komanditní podílový list po mamince na částku 75.000,- kč co mám dělat a kde se informovat na odkup podílových listů děkuji


odpovídal(a): Redakce

CREDIS-český podílový fond

Dobrý den, mám podílové listy CREDIS-český podílový fond, Credis investiční společnost, a.s., podílový fond na doručitele vydané 1.září 1995. Pokoušel jsem se je najít na burze bez úspěchu. Prosím o radu, jestli je tyto podílové listy možné prodat, případně co s nimi je ještě možné podniknout. Děkuji Dalibor Novák


odpovídal(a): Redakce

Pioneer Obligační fond

Dobrý deň. Mám ešte z prvej vlny kuponovej privátizácie cenné papiere . Posledný výpis je z roku 2002 ŹB- TRUST, Investiční fond 3000 ks CP ISIN 770020000269. Chcela by som vedieť akú majú hodnotu a ako sa dajú predať, keď som zo Slovenska.Ďakujem. Pekný deň.