Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daň při prodeji podílu

Dobrý den. 30 let jsem byla majitelkou podílu 1/3 domu a pozemků. Nyní se po dohodě a rozdělení na základě darovací smlouvy - bezplatně změní poměr podílu části stejných pozemků a domu na 2 osoby ( tzn. podíly 50% ). Oba majitelé jsme se dohodli na prodeji. Můžeme tyto pozemky a dům prodat? Z darovacího bezplatného převodu se daň neplatí. Jak je to ale se změnou poměru podílu z 1/3 na 1/2 ? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Stálá práce v zahraničí a přivýdělek na dálku u české firmy na DPP

Dobrý den, pracuji na plný úvazek v Norsku, kde i platím daně a žiju, mám možnost přivýdělku na dálku u české firmy na Dohodu o provedení práce. Příjem by neměl přesahovat 10000kč. Nevím ale jak to udělat s daněmi, jeslti je budu muset platit v Česku z toho přivýdělku nebo v Norsku. Ze sociálního a zdravotního pojištění jsem v cz také odhlášen.



odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání několik let zpětně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné podat daňové přiznání 4 roky zpětně? Všude je uvedeno pouze 3 roky, ale bohužel v tomto roce za mne zaměstnavatel v ČR nepodal daňové přiznání a v témže roce jsem byla zaměstnaná i v zahraničí. Ráda bych si nechala vrátit daně z Anglie, ale bez českého daňového přiznání to bohužel nepůjde. Mnohokrát děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu podle § 9

Dobrý den, jsem dle listu vlastnictví vlastníkem nemovitosti, avšak břemeno na užívání má má matka. Ta však bytovou jednotku osobně nevyužívá, ale začala ji pronajímat cizí osobě a peníze jdou na její účet. Kdo zdaňuje příjem z pronájmu? Máme mezi sebou ústní dohodu, že jsem ji povolila byt pronajímat a veškeré příjmy z pronájmu trží ona. Tím pádem mám za to, že příjmy by měla danit ona.


odpovídal(a): Redakce

Daně při rozdělení majetku

Dobrý den, prosím o radu. Tři majitelky dědictví (neobyvatelný dům , pole, lesy) si chtějí své dědictví rozdělit - každá si vezme pozemky v odpovídající hodnotě 1/3 - bezplatné převody vzájemnou smlouvou asi darovací . Platí se z takového převodu daně? Za jakou dobu může svůj díl majitelka prodat? Je nějaké daňové omezení? Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Mzdová kalkulačka a poloviční úvazek

Dobrý den, snažím se nějak porozumět tomu, jak vypočítat celkové náklady na můj plat, pokud chci pracovat jen na poloviční úvazek. Nejsem si jistý, jak v tom případě uchopit výsledky mzdové kalkulačky. Jde mi konkrétně o to, jaké celkové náklady by na mě zaměstnavatel měl, pokud bych usiloval o čistých 14 tisíc měsíčně při 20 hodinách týdně (poloviční úvazek). Přitom mám 3 děti a rád bych pro zaměstnavatele vyplnil růžové prohlášení a evidoval ho jako svůj hlavní pracovní proměr. Děkuji za jakoukoliv radu.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Dobrý den. V roce 2018 jsme dostali s bratrem od otce byt darovací smlouvou. Otec ve stejném roce umřel a my jsme byt prodali. Nový majitel byl zapsán v katastru nemovitostí v únoru 2019. Byt měl otec v osobním vlastnictví a bydlel v něm od roku 1960. V bytě jsme nebydleli 5 let a ani jsme neměli v bytě trvalé bydliště 2 roky. Získané peníze jsme nepoužili na financovani vlastního bydlení. Budeme muset platit daň z příjmu za rok 2019? Je rozdíl mezi získáním bytu dedictvim nebo darovací smlouvou? Ve všech článcích jsem četla jenom případ získání bytu dědictvím. Děkuji za odpověď. S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka - jak ji získat?

Dobrý den. Dne 14.1.2019 Jsem nastoupil do firmy kde jsem až do 6.3.2019 byl zaměstnán. 12.3.2019 Jsem nastoupil v nové firmě, ale jako nezkušený a nový jsem se ocitl ve (pro mě) velkém chaosu a tím jsou daně. Dnes 16.5.2019 jsem zjistil na výplatní pásce, že jsem neuplatnil slevu na poplatníka a je mi blbé to řešit s účetní ve firmě, a proto jsem se obrátil na vás. Co musím udělat pro to, abych mohl v nové firmě uplatnit tuto slevu na dani a zda-li jde zpětně dostat slevu za poslední 2 měsíce. Děkuji za váš čas.


odpovídal(a): Redakce

Náhradní plnění - přefakturace zboží

Dobrý den, firma odebírá produkty (ochranné pracovní pomůcky) od dodavatele, která zaměstnává osoby se zdravotním pojištěním. Máme sepsánu smlouvu, jejíž součástí je i povinnost odebrat v rámci tzv. náhradního plnění ve myslu zákona č. 435/2004 o zaměstnanosti zboží v určité výši. Můj dotaz zní - pokud si objednám na práci ve své firmě dodavatele a její pracovníci (pracovníci na DPP a DPČ) budou nosit naše firemní ochranné pracovní pomůcky s logem, mohu tyto ochranné pracovní pomůcky naúčtovat dodavateli? Pokud ano, za jakých podmínek je to možné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jaké daně se platí při prodeji a koupi bytu?

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme zájem o koupi bytu. Majitel v bytě bydlí 4 roky. Potřebovala bych vědet, kolik se platí daň z nemovitosti, v případě, že majitel nebydlí v nemovitosti déle než 5 let. Bylo nám řečeno, že daň činí 15 %. Děkuji za odpověď a radu. Pěkný den.



odpovídal(a): Redakce

Třídění (archivace) faktur do šanonů

Vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH. 1. Chtěl bych se zeptat, zda můžu vést takto archovaci /třídění/ dokladů? Je to správně, nebo mám něco pozměnit? Chápu to dobře? Takže když si založím šanony: VYSTAVENÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na příjmy PŘIJATÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na výdaje BANKA /VÝPISY/ – (?výpis + faktura) nebo jen výpisy? POKLADNA – (přijaté doklady /výdaje/ a zakládat sem i faktury, které byli vystavené zákazníkovi na hotovost /příjmy/?) a pokud jsou v této složce jsou příjmy a výdaje rozlišuje se nějak číslování? 2. Bližší popis pokladny, moc nerozumím, jaké doklady zde mít (přijmy/výdaje nebo oboje) atd. Moc mi pomůžete, jsem podnikající student, který teprve se vším začíná... Děkuji moc!


odpovídal(a): Redakce

Nezaúčtované faktury dodavatelem

Dobrý den. Objednal jsem u dodavatele stavební materiál, který byl dodán a zaplacen v hotovosti. Mám fakturu a pokladní doklad o zaplacení. Moje firma je plátcem DPH, dodavatel je také plátcem jako FO. Dostal jsem od FÚ výzvu, ze které vyplývá, že dodavatel vystavené faktury nezaúčtoval. Prosím o info, čím to hrozí a jak máme postupovat. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kdy se nemusí platit daň z nabytí nemovitých věcí?

Dobrý den, kupuji bytovou jednotku po rekonstrukci, která byla rozšířena o přístavbu v dvorní části uvedenou i v kupní smlouvě. Jedná se o první úplatné nabytí do 5 let ode dne dokončení stavebních úprav. Vztahuje se na tento případ osvobození od daně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

operativni leasing

Dobry den. Firma s.r.o. si vzala auto na operativni leasing. Muze si davat celou platbu za pronajem danove, kdyz auto pouziva jednatel i k soukromym ucelum ? A jak je to s PHM ? Muze si dat do dani a odecist dph z celkove castky nebo musi kratit ? A je povinna kniha jizd ? Moc dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Darování obchodního podílu společnosti

Dobrý den, rád bych se dotázal na daňové dopady u následující situace. Společník (fyzická osoba) společnosti s ručením omezeným daruje svůj podíl v tomto s.r.o. jiné společnosti s ručením omezeným. Obě společnosti mají stejné sídlo i jednatele, ale jinak kapitálově propojeny nejsou. Předpokládám, že převodce nebude daňově zatížen. Jak je to ale u nabývající společnosti, která bezúplatně nabude podíl v obchodní korporaci? Bude povinna k dani z příjmů? Popř. za jakých podmínek a jak se takováto daň vyměřuje. Předem velmi děkuji za Vaši ochotu a odpověď, s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dovoz automobilu z EU-použité zboží a zaúčtování souvisejících služeb z EU

Dobrý den, sháním již dlouho informaci ,jak zaúčtovat dovoz automobilu (použité zboží-tedy zvl. režim) z EU, jestliže nakupuji od plátce DPH a jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Dodavatel vystavil fa jako zvl. režim pro použité zboží, což je mi jasné, jak zaúčtovat a uvádí na fa u této ceny kód DPH - M. Ale s touto koupí účtuje na samostatné faktuře služby jako poplatky za aukci, za vystavení dokumentů apod. s kódem - I- cenu zvlášť a v překladu je na fa uvedeno: cituji překlad: Podpora v rámci společenství §13, daňová povinnost je převedena na příjemce -intrakomunitární služba-postup přenesení -příjemce /zákazník je odpovědný za tuto intrakomunitu. Mám zaúčtovat ja reverge charge s nárokem na odpočet daně na vstupu , nebo bez nároku na odpočet daně na vstupu? Tyto služby pak ale potřebuji promítnout do prodejní ceny, takže jak postupovat tam? Co fakturovat při prodeji s odvodem 21% DPH, co jen s přirážkou k pořizovací ceně, co mi vstoupí na řádek 26 do Přehledu DPH? Potřebovala bych prostě příklad zaúčtování prodeje i nákupu k takovému případu. Zároveň někdy účtuji do ceny zakoupené náhradní díly a dopravu od tuzemského přepravce s DPH. Vím, že pro koncového zákazníka musím na fa uvádět jen cenu bez DPH, ale pro potřebu Přehledu DPH a peněžní deník musím mít zaúčtováno DPH a základ daně podle zákona. Jelikož mi nikde tento problém nepomohli vyřešit, zkouším i zde, zda byste mi takovýto návod pomohli sestavit-pokud bude potřeba podle složitosti takto podrobného rozpisu v odpovědi uhradit nějakou částku, souhlasila bych i tak. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nemovitých věcí - dodatečné přiznání

Dobrý den, bydlím v budově, ve které jsem měla z větší části udělanou hospůdku.V prosinci 2016 jsem podnikání ukončila. Daň z nemovitosti mě ale nenapadlo změnit ,stále jsem platila dost vysokou částku. Z prostor hospůdky jsme vytvořili pokoje pro syny, takže k podnikání se již nevrátím. Musím zajít asi osobně na FÚ a domluvit se nebo stačí stáhnout si formulář, vyplnit a poslat? Podle vaší kalkulačky bych měla platit o 3000 Kč méně, což je dost slušná částka. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH 21% nebo 15%?

Dobrý den, prosím o radu. Firma plátce DPH, s.r.o., zabývající se nákupem štěpky a následným prodejem do elektráren, čili jako biomasa. Některá štěpka se ještě musí podrtit. Dle Přílohy č. 3 k zákonu č. 235/2004 Sb. Seznam zboží podléhajícího první snížené sazbě daně: 4401 - Palivové dřevo v polenech, špalcích, větvích, otepích nebo podobných tvarech; dřevěné štěpky nebo třísky, piliny a dřevěný odpad a zbytky, též aglomerované do polen, briket, pelet nebo podobných tvarů, určené jako palivo. Otázka zní prosím, jaká sazba DPH se uplatní u faktur za nákup štěpky, dřevní hmoty, klesť atd., která se ještě musí podrtit a teprve poté se prodá jako palivo do elektrárny. Každá firma nám účtuje jinou DPH. Děkujeme za Vaše vyjádření.


odpovídal(a): Redakce

Dodatečná fakturace

Dobrý den, je možné aby společnost Stabil energy s.r.o.vyfakturovala spotřebu plynu za období 10.5.216-23.6.2016 až 23.4.2019 ? Doklad mužu vložit do účetnictví až pro rok 2019 ? Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Půjčka mezi právnickými osobami

Dobrý den prosím o radu ohledně půjčky, kde společnost s.r.o. půjčí druhé společnosti s.r.o. peníze na nákup zboží, v obou společnostech je jednatel a společník stejná osoba. Je třeba účtovat i úroky z půjčky ? Děkuji moc



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.