Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daň podaná zaměstnavatelem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Mobilní dům

Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení penzijního pojištění

Končí mi penzijní pojištění, na které mi přispíval zaměstnavatel i stát. Chci jej ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených peněz. Budu povinna něco dodanit, či jen přijmu částku, kterou mi pojišťovna pošle?


odpovídal(a): Redakce

Vína jako dárky pro zákazníky z pohledu daně z příjmů a DPH

Dobrý den, Mám dotaz ohledně odpočtu DPH u vína, které je zákazníkům věnováno jako dar při nákupu. účetnictvím. Pomáhám mému kamarádovi s daňovou evidencí, protože jeho účetní šla do důchodu. Podniká s desinfekčními prostředky, ale jako dárky dává svým zákazníkům víno. Může se toto víno odečíst v DPH? Popřípadě musí mít přesně dohledatelné počet vín= počet nálepek? Kupuje si normálně láhve, a pak na ně lepí nálepky s logem firmy a poděkováním. Jedná se o tiché víno, nikoli šumivé. Ta bývalá paní účetní toto v DPH uplatňovala, ale já si nejsem úplně jistá, a nechci se moc opírat o to jak dělala věci ona, protože jsme museli i některé věci opravovat....., a z toho co jsem našla na internetu mi to taky není úplně jasné. Ďekuji moc předem za každou dobrou radu a odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

DPP zdravotní a sociální pojištění, daňové přiznání

Zdravím, měl bych dotaz. Na konci dubna mi končí smlouva na HPP a od května chci na pár měsíců nastoupit jenom na DPP k jinému zaměstnavateli. Co jsem se dočetl tak se zdravotní a sociální pojištění platí, když mzda bude vyšší než 10000 Kč, chtěl bych se ale zeptat, kdyby se stalo, že nějaký měsíc neodpracuji celý, tedy nebudu mít více než 10000 ale budu chtít/potřebovat zaplatit zdravotní a sociální, jak to mám udělat? U HPP jsem podepisoval takový papír, že pokud vydělám méně než 10000 tak mi zdravotní a sociální strhnou i tak, je u DPP možnost něčeho takového? Nebo se budu muset přihlásit jako OBZP a zaplatit si zdravotní sám? Rovnou bych se i zeptal na další otázku ohledně daňového přiznání. Dočetl jsem se, že daňově přiznání mají povinnost podávat osoby, které pracují pro více než jednoho zaměstnavatele. Je tím myšleno pokud pracuji pro oba současně (například jdu na ranní do 1.zaměstnání a na odpolední do 2.) nebo pokud budu třeba do půlky měsíce pracovat v jednom zaměstnání, tam skončím třeba 15. a od 16. nastoupím do 2., tedy budu v 1 měsíci ve 2 zaměstnaních a nebo i pokud k poslednímu dni v měsíci ukončím pracovní poměr a od 1. dne dalšího měsíce nastupuji do nového?


odpovídal(a): Redakce

Má česká firma fakturovat DPH slovenské firmě parkovné v Čechách s DPH?

Dobry den moja, firma je platcom DPH na Slovensku a chcem si prenajat od firmy, ktora je platcom DPH v CZ , v Cechach miesto na parkovanie mojich, vozidiel c Cechach. Chcem sa spytat, kedze som platca DPH na Slovensku, ma mi ceska firma fakturovat parkovne + DPH, alebo bez DPH podla paragrafu 102, odstavec 1, pismeno d? Dakujem S.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu při práci v zahraničí

Mám nastoupit do zaměstnání v zahraničí, kam budu dojíždět každý den. Je to nedaleko. Proto se chci zeptat jak to je s odvodem daní? Zda z příjmu u německé firmy musím odvádět daně v Německu a nebo zde v ČR? Tento rok (Leden 2019) jsem ukončila zaměstnání u posledního zaměstnavatele v ČR a nyní jsem na ÚP. Tento měsíc (Duben 2019) budu podepisovat pracovní smlouvu u německé firmy v Německu, kde bude i místo výkonu zaměstnání. Na internetu lze najít spoustu informací. Ale není možné věřit všemu co kde píší. Například že se daně odvádí současně v Německu a zároveň ještě jednou v ČR. Nebo že někdo pracoval v zahraničí a musel zaplatit v ČR vyměřovací daň za dva odpracované měsíce ve výši deset tisíc korun. Také jsem se setkala s názorem že v Německu mají pro fyzické osoby několik typů daní v rámci běžného zaměstnání, a stačí si jen vybrat to nejlepší.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro držitele ZTP

Dobrý den, jsem pracujicí invalidní důchodce 3st-držitel průkazu ZTP, hrubá mzda 17564,- Kč, social. pojištěni 1142,- Kč, zdrav. 791,- Kč záloha na dan 1470,- Kč, pojistné do fondu 1933,- Kč, čistý příjem 14161,- Kč. Mám nárok na slevu na průkaz ZTP. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám následující dotaz, jde mi vlastně o to, zda-li mám povinnost podávat daňové přiznání. V roce 2016 jsem koupil 1/2 nemovitosti, měsíc poté odcestoval do zahraničí. Po celou dobu v zahraničí jsem byl odhlášen ze zdravotního systému ČR. Od ledna 2018 jsem ze zahraničí zpátky, a od té doby jsem přihlášen jako OBZP. V červenci roku 2018 jsem mou 1/2 nemovitosti prodal, za cenu o cca 200 000,- nižší než byla cena pořizovací. Jsem povinen podávat daňové přiznání, i když daň k zaplacení bude nulová? Děkuji, s přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení (2)

Dobrý den, omlouvám se za další dotaz ale myslím si, že můj nebyl správně pochopen. Dnes jsem se ptal, zda mi vzniká povinnost podepisovat daňové přiznání za rok 2018, pokud jsem pracoval pouze u jednoho zaměstnavatele (DPČ- výdělek nepřesáhl 2500kč), u kterého jsem MĚL podepsané prohlášení po celou dobu, ale nežádal jsem o roční zúčtování. Jde mi o to, zda ze zákona MUSÍM podat daňové přiznání a pokud nepodám, jestli mi hrozí sankce, nebo už řešit nic nemusím (Je pro mě podání povinné ze zákona, nebo je to moje volba)? Popřípadě pokud bych prohlášení podepsané neměl, zajímá mne stejná otázka. Bylo by podání přiznání povinné, nebo jen moje volba? A případný menší výdělek jen moje blbost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o pracovní činnosti a podepsané prohlášení

Dobrý den, jako student jsem pracoval rok na dohodu o pracovní činnosti. U nikoho jiného jsem za celý tento rok nepracoval, DPČ a peníze jsem měl jen od jednoho zaměstnavatele. Vzniká mi POVINNOST vypsat daňové přiznání, nebo ho vypisovat nemusím, pokud nechci? A popřípadě za jakých okolností by mi daná povinnost vznikla? Děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Zpětné žádání slevy na studující dítě

Dobrý den, jsem studentka na vysoké škole a chtěla bych se zeptat, zda je možné u rodičů požádat o vrácení daní za me zpětně. Moje matka byla vdaná za mého otcima několik let a po rozvodu jsem zůstala bydlet se sestrou s nim. Může on jako manžel moji matky zažádat zpětně o slevu na dani u me jako studentky? Nebo je potřeba souhlasu matky. Pokud ano kolik let zpětně je možné zažádat? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, jsem zaměstnanec, standardně čerpám slevu na poplatníka, neuplatňuji/nemám žádné jiné věci, jako životní pojištění, slevu na děti, hypotéku atd. Dostanu něco zpět na daních? Jaká je logika vypočítání daňové vratky? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daně u spolku

Dobrý den, založili jsme neziskový spolek a začínáme fungovat. Měl bych na začátek tři začátečnické dotazy. Jak se účtuje / daní přijatý věcný dar? Jak se účtuje / daní přijatý finanční dar? Jak se účtuje přijaté poskytnutí online software nebo aplikace např. program Google Grants, software od TechSoup, poskytnutí online e-shopu apod.? S těmito aktivami se budeme určitě v blízké době setkávat, tak bych chtěl předejít situaci, že něco přijmeme a pak zjistíme, že bychom to měli danit. Případně abychom na to byli připraveni. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Lze uplatnit daňový bonus při příjmech dle § 9?

Poplatník má příjmy pouze z §9 pronájem ve výši 75tis. Má nárok na vyplacení daň.bonusu na děti ( 2děti ) Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Je možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti pro občana SR?

Občan SK zde pracuje na HPP, rodinu má v SK. Lze uplatnit danové zvýhodnění (bonus) na děti.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a DPP

Dobrý den, jsem zaměstnanec. Mám u zaměstnavatele 2 celoroční PS a dále dvě krátkodobé DPP, které jsou už ukončené. Růžový papír podepsán a u obou DPP a jedné PS je sražená záloha na daň. Kromě toho jsem OSVČ (v zisku) a měla jsem několik dalších krátkodobých DPP u jiných zaměstnavatelů (všude srážková daň a všude příjmy přes 10.000). Otázka zní: Zahrnuji do přiznání vše? Pokud ano, tak předpokládám, že uvádím i všechny zaplacené zálohy a srážky? Druhý dotaz. V rodině máme OSVČ (začala v průběhu r.2018 podnikat, do té doby byla OBZP), nicméně příjmy jsou nízké (do 15.000 Kč), k tomu měla ale 3 krátkodobé DPP (3 různí zaměstnavatelé, příjmy pokaždé do 10.000 Kč). Když se to posčítá, dosáhnou celkové příjmy ze všeho lehce přes 15.000 Kč. Otázka zní: Musí podávat daňové přiznání? A pokud ano, zahrnuje se do toho vše? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání zaměstnance + zahraničí

Dobrý den, Rád bych se dotázal na problém na který jsem narazil a nejsem schopen nikde dohledat odpověď. Jedná se o situaci kdy jsem v minulém roce pracoval v zahraničí (Velká Británie) a to u dvou zaměstnavatelů. Prvním byla agentura a tam jsem pracoval jen a pouze když mě zavolali a to druhé byl HPP, ovšem se smlouvou na 0 hodin. Do Března minulého roku jsem danil, ale poté co jsem zjistil že nepřekročím částku 11 850 liber, jsem se rozhodl změnit tax code a jelikož v Anglii pokud nevydělám nad 11 850 liber tak je nulová daň, tak mi vše již v minulém roce vrátili a ještě k tomu mi pozměnili tax code čímž jsem byl osvobozen od daně. Zdravotní pojištění v ČR bylo odhlášeno a tyto peníze jsem také odváděl v UK. Co se týká zdravotní pojišťovny tak tyto záležitosti si řeší automaticky po návratu jsem jim pouze odevzdal papír a doposud mi pojišťovna nehlásila nejasnosti. Problém je že v práci mi zamítli toto přiznáni podat, nastoupil jsem tam v Září minulého roku. Chci se dotázat zda je vůbec nutné uvádět příjmy ze zahraničí, jelikož daň je ¨nula¨ a mezi ČR a Anglii je smlouva o zamezení dvojího danění.