Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Daňové priznani

Dobrý den, minulý rok jsme založili spolek neboli šipkařský klub, který je financován ze sponzorských daru na transparentní účet a z příspěvků členů klubu, které ale neprevyšuji ani 40000 Kč v loňském roce. Musíme podávat daňové priznani, dělat účetní závěrku a vubec je nutné vezt podvojné učetnictví nebo stačí jednoduché? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dar

Mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30.000 Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Prodej bytu - osvobození od daně z příjmů, časový test

Dobrý den, Prosím o radu, zda se na mě vztahuje osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti: 1. Nabytí členských práv k družstevnímu bytu - více než před deseti lety 2. v roce 2018 převod tohoto družstevního bytu do osobního vlastnictví (SVJ) 3. v roce 2019 prodej tohoto bytu 4. po celou dobu jsem v tomto bytě měl jak reálné, tak i oficiální trvalé bydliště Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vyplacení spoluvlastníka a daň z nabytí

Dobrý den, s přítelem vlastníme napůl malý rodinný domek. Já bych mu svou polovinu chtěla přenechat, aby vlastnil celou nemovitost. Dočetla jsem se, že bychom měli sepsat Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, kde by se určila cena, za kterou mu svou polovinu přenechám - dohoda v tomto případě supluje kupní smlouvu a přikládá se i na katastrálním úřadě k žádosti o změnu? A můj hlavní dotaz se váže k dani z nabytí nemovitých věcí. Přítel zaplatí 4% zálohovou daň z nabývací hodnoty, která bude uvedena v dohodě. A vyplní formuláře pro určení směrné hodnoty. A pak má finanční úřad čas na to, aby vypočítal směrnou hodnotu a případně chtěl po příteli doplatek, je to tak? Kolik času finanční úřad má? A pokud bych příteli chtěla svůj podíl darovat darovací smlouvou, neplatil by žádnou daň z nabytí? Formulář by ale i tak musel podat? Předpokladem pro neplacení darovací daně je soužití ve společné domácnosti alespoň jeden rok. Může to finanční úřad nějak prověřovat? Ve společné domácnosti žijeme (jinde než v tom rodinném domku), mám přítele i napsaného jako spolubydlícího v dokumentech SJM. Máme ale oddělené účty s tím, že z mého odchází poplatky, hypotéka apod., on většinou nakupuje jídlo. Uznal by to FÚ? A co když se krátce po převedení (darování) podílu například rozejdeme? Nebude po mně FÚ chtít darovací daň dodatečně, když předtím jsme měli splněnou podmínku roku ve společné domácnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti rozdělené mezi poplatníky

Dobrý den za loňský rok si dělám sám daňové přiznání a řeším zde jeden problém.Jsme vícečlenná domácnost já se ženou a 5 dětí z toho 2 jsem vyženil.Žena je od loňského roku na rodičovské dovolené ale v průběhu roku nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání dohodli jsme se,že na 2 nejstarší děti bude uplatňovat slevu na dani a na 3 zbývající já s tím,že ji nebudu uplatňovat každý měsíc,ale najednou v daňovém přiznání.Uvádím do daňového přiznání všechny děti,ale uplatňovat budu jen na 3.4 a 5 dítě.Pochopil jsem,že musím asi vyplnit 2 formuláře,protože počet kolonek nepočítá s větším počtem dětí jak 4 ,ale nevím jak vypočítat že se jedná o 3 a další dítě.Když zkouším na internetu různé programy na výpočet daně všude po mě chtějí uvést,že uplatňuji slevu na první dítě takhle,ale přijdu o část peněz protože sleva na první dítě je nižší než na 3 a další navíc ji uplatňovala žena. Poradíte mi jak tento výpočet provést. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jakému finančnímu úřadu podat daňové přiznání?

Dobrý den, v roce 2018 leden - červenec jsem byla zaměstnána (Kraj Vysočina - trvalé bydliště). Srpen- prosinec jsem byla vedena na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti (Olomoucký kraj - trvalé bydliště). Můžu si uplatnit odčitatelnou položku (2070,- Kč/měsíc ) za celý rok 2018? A ke kterému finančnímu úřadu mám podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z tlumočení

Dobrý den, v loňském roce byly mé příjmy z překladatelské činnosti 75000. Na každou knihu jsem uzavřela smlouvu o díle a živnostenský list nevlastním. Kvůli dokončovaní studia toto byly mé jediné příjmy, ale do kategorie student již nespadám. Prosím o informaci, zda je nutné tuto častku danit, a pokud ano, tak jak výši daně vypočítat. Daňové kalkulačky, které jsem zatím viděla, byly vytvořené pro OSVČ s vlastním IČ, která já ale nemám. Děkuji za odpoveď, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Školkovné

Dobrý den, prosím může si otec uplatnit školkovné, pokud s dítětem měl společnou domácnost pouze od ledna do konce srpna? Matka je na RD, ta si ho uplatňovat nebude. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání x roční zúčtování - odpočet úroků z úvěru

Dobrý den, na vašich stránkách uvádíte, že v případě, kdy požaduji v daňovém přiznání FO uznání odpočtu zaplacených úroků z hypotečního úvěru, dokládá se výpis z katastru nemovitostí jen při prvním uplatňování odpočtu. Můj zaměstnavatel ale požaduje tento výpis z katastru přiložit k daň. přiznání každý rok. Zdůvodňuje to tím, že jim to tak bylo řečeno na nějakém školení. Jak to teda, prosím, ve skutečnosti je? Vaše informace vychází z nějakého právního předpisu, vyhlášky, doporučení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH zpětně - živnostník paušální výdaje

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si jako živnostník uplatňující paušální výdaje mohu odečíst DPH zpětně za posledních 12 měsíců ode dne, kdy se povinně stanu plátcem DPH. Příklad: Nejsem plátce DPH, koupím si teď pc (cena 100k vč DPH). Za 3 měsíce se povinně stanu plátcem DPH. Mohu si u prvního přiznání k DPH odečíst 20k s dokladem k tomuto PC, který sem zakoupil předtím?odpovídal(a): Redakce

Prodej darované nemovitosti před uplynutím 2 let a koupě nové

Dobrý den, dostala jsem darem nemovitost, kterou teď prodávám. Pokud byt prodám před uplynutím 2 let od nabytí, mám povinnost platit daň z příjmů. Pokud se nepletu, jedná se o 15 procent z rozdílu mezi odhadní cenou v době nabytí a prodejní cenou (tj. cenou za kterou byt prodám já). Rozumněla jsem tomu tak správně? A v případě, že si do 1 roku koupím jinou nemovitost pro vlastní bytovou potřebu, pak se daná daň podle všeho sníží, ale o kolik? Anebo ji nebudu muset platit vůbec, když částka nové koupené nemovitosti převýší ten rozdíl mezi odhadní cenou a prodejní? Abych to zjednodušila: dejme tomu, že odhadní cena mého bytu v době nabytí byla 5 mil. Já byt prodám za 6.5 mil. Rozdíl činí 1.5 mil. 15 procent z toho je 225. 000 Kč. Pokud byt který koupím do 1. rok mě bude stát 4 mil, budu muset platit nějakou daň anebo od ní budu zcela osvobozena? Předem vám děkuji za objasnění. S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při HP a DPP

Dobrý den, v květnu roku 2018 jsem složila maturitní zkoušku, do práce jsem nastoupila v půlce října, mezitím jsem měla necelé 2 měsíce brigádu (DPP), která byla výdělkem pod 10 000,- (a nepodepisovala jsem ten růžový papír), nyní po mně chce účetní zapoctak kvůli daňovému přiznání, ale finanční poradkyně mi říkala, že výdělek pod 10 000,- uvádět v daňovém přiznání nemusím.. Chci se zeptat jak to tedy je? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání při pobírání rodičovského příspěvku?

Dobrý den, 20. března 2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, poté na rodičovskou. Krom rodičovského příspěvku nemám žádné jiné příjmy. Musím podávat daňové přiznaní? Pokud ano, měl by mi ho podat můj zaměstnavatel? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Koupě pozemku v USA

Zdravím, na České s.r.o. jsem zakoupil stavební pozemek v Texasu. Nabývací titul jsem obdržel před necelým měsíce. Jak se to účetně zpracuje a jaké se z toho budou vyměřené daně? Roční daň z pozemku jsem platil již v USA? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rozdělení příjmů z nájmu v jiném poměru než dle spoluvlastnických podílů

Dobrý den, s manželkou vlastníme nemovitost ve spoluvlastnickém podílu každý 1/2, protože nemovitost jsme koupili před manželstvím. Tuto nemovitost pronajímáme. Doposud jsme danily každý svou polovinu (veškeré výdaje i příjmy rozdělili na poloviny) Chci uplatnit slevu na manželku, protože v předchozím roce nepracovala. Pokud by do příjmů zahrnovala i pasivní příjmy z jedné poloviny nájmu. Tak se do limitu 68 000 Kč nevejde. Dle z jištěných informací, se lze s manželkou písemně dohodnout, že veškerý příjem i výdaje z nájmu se nebudou uplatňovat podle spoluvlastnických podílů, ale lze veškerý zisk s nájmu převést na jednoho spoluvlastníka. Na základě jakého paragrafu v jakém zákoně se lze odkazovat pří této dohodě, případně zda je někde k dispozici takováto dohoda? Popřípadě jakým způsobem mít písemné potvrzení o uplatňování veškerých příjmů i výdajů na jednoho spoluvlastníka? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění daňové slevy na děti zpětně

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda je možné, uplatnit slevu na děti i zpětně za rok 2017 a 2016. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z príjmu z predaja nemovistosti

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom dane z príjmu z predaja nemovitosti. V roku 2017 som kúpil pozemok (na stavdu Rd), v roku 2018 som ho predal z rodinných dôvodov - druhé bábo. Finančné prostriedky získané z predaja pozemku som všetky použil do 1 roka na kúpu vlastného Rd na kľúč + hypotéka a zabezpečil vlastné bývanie pre moju rodinu. Inú nemovitosť nevlastím. Musím platiť daň z príjmu z predaja nemovistosti, alebo môžem uplatniť výnimku podľa zákona §4 ods. 1 písm. u) uspokojenie bytovej potreby? Vopred ďakujem za radu. https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/#bytova-potreba Uspokojení bytové potřeby Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. v) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.


odpovídal(a): Redakce

Jak na dodanění životního pojištění?

Dobrý den, mám dotaz zda uvažuji správně. V roce 2018 jsem ukončil životní pojištění uzavřené v r. 2005. Za roky 2016 a 2017 (v roce 2017 a 2018) jsem neuplatňoval odečitatelnou část na snížení základu daně. Musím tedy dodanit částky uplatňované v letech 2009 (za rok 2008) do roku 2016 (za rok 2015). Příspěvky od zaměstnavatele nemám. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jaké dokument jsou třeba k daňovému přiznání?

Dobrý den, chci se zeptat mám potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018 1- 4 mesic od předchozího zaměstnavatele z toho jsem 2 mesíce byla na mateřské od března jsem na rodičovské dovolené. Zamestnavatel ukončil svou činnost v dubnu do srpna jsem byla co by už nezaměstnaná, ale v září jsem nastoupila na zkrácený uvazek. Daňové přiznáni si budu dělat sama vím, že potvzení o zdanitelných příjmech musím spočítat dohromady od obou zaměstnavatelu, ale nevím co s tou dobou kdy jsem byla na rodičovské a nezaměstnaná. Jestli potřebuji nějaké potvrzení nebo jestli vubec něco potřebuji a kde si o dokumenty říct a jaké? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Brigády bez podespaného prohlášení

Dobrý den, během roku jsem byl na dvou brigádách a ani v jedné jsem nepodepisoval "růžový papír". Nyní bych chtěl podat daňové přiznání a vyžádal jsem si u zaměstnavatelů potvrzení. Bohužel nejsou moc ochotní, tak si musím vše zjišťovat sám. Co přesně za formulář mají vyplnit? Všude jsem se dočetl, že "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti...", ale na internetu jsem pod tím našel dva druhy formulářů. 1. https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/dt-databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu/5460_26.pdf 2. https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5460-A_5.pdf?201901190559 Který je ten správný? Nebo je to jedno? Z jednoho zaměstnání mi poslali kopii formuláře č. 1 nicméně vyplnili mi tam příjem jen za některé měsíce, tudíž je musím stejně požádat o opravu. Finanční úřad vyžaduje originál daného dokladu, nebo mu stačí kopie? Obdržel jsem pouze kopii... Děkuji. TomášPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.