DOTAZY V SEKCI: DANĚ
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to v mém případě s vrácením dané po daňovém přiznání. Jsem student a u zaměstnavatele A mám podepsané "růžové" prohlášení (pracuji na DPP). Každý měsíc mám příjem cca 3750 Kč. Přes prázdniny mám pracují k tomu u zaměstnavatele B také na DPP. Ten mi strhne daň 15 % a já si o vrácení zažádam v daňovém přiznání. Zajímá mě, jak velká může být výplata u zaměstnavatele B za měsíc, jestliže chci dostat zpět 100 % patnácti procentní daně. Tedy jestli mohu u každého z nich teoreticky vydělat měsíčně 10 000 Kč, nebo se částky měsíčně sčítají. Nebo částka u každého z nich nesmí přesáhnout 10 000 Kč kvůli placení pojištění a já si pak můžu zažádat o slevu na dani za poplatníka a studenta celkově maximálně za rok tuším o cca 24 000 Kč a asi 4 000 Kč? Díky za odpověď.
Dobrý den,
v současnosti pracuji pro českou firmu na DPP pod 10 tisíc na měsíc, tudíž nemusím odvádět sociální pojištění. Od září ovšem nastupuji na půlroční studijní program do Německa. Před odjezdem se zde odhlásím ze zdravotního pojištění, protože to mi bude hradit daná škola přímo u nich v Německu. I po dobu trvání tohoto programu bych ale nadále ráda v omezeném rozsahu pracovala pro tutéž českou firmu na DPP (povaha práce, zaměstnavatel i podmínky zdravotního pojištění to umožňují). Je to vůbec možné? Pokud ano, jak to bude s daněním a případně sociálním pojištěním - budu je odvádět Česku, nebo Německu? Musí mě zaměstnavatel oficiálně vyslat, aby se vše odvádělo Česku? Co všechno takové vyslání obnáší?
Předem děkuji za odpovědi,
Jitka V.
Dobrý den, prosím o informaci, zda podnikatel, jehož hlavní podnikatelskou činností jsou inženýrské činnosti a související technické poradenství,který je registrován jako plátce DPH podle & 6f odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH může uplatnit odpočet daně pro jinou činnost, a to pro činnost zemědělského podnikatele dle & 2f odst.6 zák.č. 252/1997 Sb. o zemědělství ve znění pozdějších předpisů.
Jednalo by se o nákup zemědělského traktoru a s tím související zemědělské technika za účelem zemědělské činnosti - hospodaření na pozemku o rozloze cca 3 ha. Upozorňuji, že ze zemědělské činnosti nebyly a nejsou žádné příjmy.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit.
Jsme začínající rocková kapela a rádi bychom už vystupovali pro veřejnost. /taneční zábavy, rockové festivaly atp.../
Jak máme řešit finanční stránku?...vůbec daním nerozumím.
Konkrétní příklad - Budeme vystupovat 12 x ročně na venkovské zábavě, kterou pořádají např. hasiči,fotbalisti za smluvenou částku jedné akce 12000 Kč. Z této částky je 5000 kč zvukařům, 1000 kč za dopravu a 6 členů kapely by dostalo po 1000 kč. Jak na to ale oficiálně, tak, aby bylo všechno jak má. Tím mám namysli: abychom tyto peníze mohli přijmout, musíme vystavit nějaký doklad...k tomu musíme mít jako kapela založené živnostňáky či nějaké s.r.o. nebo něco podobného? A co potom dál? Jak je to s daněním té přijaté částky?
Znovu opakuji, že tomuto nikdo nerozumíme a nevíme, jak na to, aby to bylo všechno v pořádku a nepřišla na nás nějaká kontrola, že něco neděláme jak máme a my se nezadlužili... Prosím, poradíte?...tak rádi bychom veřejně vystupovali, ale nevíme co můžeme a co musíme.
Děkuji za radu.
Prosím o kontakt na někoho, kdo umí zpracovat a podat daňové přiznání z příjmů získaných zaměstnáním ve Francii v roce 2015 nebo radu, kam se obrátit. Předem děkuji
Dobrý den,
1. dotaz: nakoupil jsem zboží například za 500 korun a potřebuji se ho zbavit, buď jen s minimálním ziskem nebo klidně bez zisku. Zn. zboží prodám za 500 korun nebo třeba za 550 korun. Zaplatím tedy daň ze zisku (případ kdy prodám zboží za 500 korun)? A co v případě kdy prodám zboží se ziskem 50 korun?
2. dotaz: vždy když jsem objednával zboží z Číny tak mě DHL vyzvalo a musel jsem jim předložit fakturu kdy mi vypočítalo DPH a Clo, které jsem jim (úřadům) zaplatil. Samozřejmě jsem jim dal plnou moc a zastupovali mě. Teď mi doručili zboží, z kterého jsem měl taktéž odvést DPH a clo, ale prostě mi ho jen doručili. Co mám teď dělat? Mám to nechat být?
Děkuji za rady
Dobrý den,
jsem student VŠ od začátku roku (1.1.2016) pracuji na částečný pracovní poměr. Z výplaty se mi pravidelně odečítá soc. zdravotní mám uplatněnou slevu 2405,- kč, záloha na daň činí cca 1400kč/měsíc. V práci končit nehodlám - budu pracovat celý rok. Chci se zeptat zda můžu očekávat nějaké vrácení přeplatku?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mám v plánu si pronajmout od firmy spol. sro prostor k podnikání. Nebudu plátcem DPH. Pronajímatel mi tedy musí vystavit každý měsíc fakturu na nájem bez DPH? Jak je to se zálohami na energie? Ve smlouvě jsou uvedeny měsíční zálohové platby bez DPH. Zálohy platím stejně jako nájem bez DPH nebo s DPH jako neplátce? Jak je potom pronajímatel fakturuje?
Děkuji za odpověď.
Plátce DPH prodává databázi zákazníků. Vydaná faktura musí být danový doklad?
DPH, které plátce odevzdá si kupující odečte, takže stát získá 0. Přesto se domnívám, že na sjednanou částku musí být připočítané DPH. Děkji za odpověď.
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat ohledně darování movité věci - automobilu. V případě, že darujícím je "fyzická osoba podnikající dle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství" a obdarovaným nepodnikající fyzická osoba, a tyto jsou v přímém příbuzenském vztahu, platí zde povinnost pro obdarovaného doplatit daň z příjmu nebo ne? Případně, jak lze určit aktuální hodnotu vozu a tedy doplatek daně z příjmu?
Moc děkuji
Dobrý den,jsem na rodičovské a dostala jsem možnost dvou brigád u dvou firem. U jedné budu mít do 10.000,- a u druhé cca 3000,- Chtějí mi dát podepsat prohlášení-oba(neví o sobě). Je jedno u koho podepíšu růžový papír? Jak se mi to bude zdaňovat a u koho by to bylo výhodnější? Dále nechci, aby manžel přišel o roční úlevu na daních na manželku (cca25.000,-???). Existuje nějaká možnost, jak to všechno skloubit? Děkuji za odpověď. S pozdravem, HČ
Dobrý den, jsem vedena na ÚP, v květnu jsem uzavřela DPP, prohlášení k dani jsem nepodepisovala, byla mi stržena srážková daň, výdělek byl nižší než 4950,-Kč. Od července do září mám opět podepsánu DPP bez podpisu prohlášení. Od srpna bych měla nastoupit na poloviční úvazek do zaměstnání, výdělek bude nad 5000,-Kč, takže budu odhlášena z ÚP. Chtěla bych se zeptat jestli, když si podávám daňové přiznání sama (pronájem bytu), můžu u zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka k dani bez vyplnění žádosti o roční vyúčtování a jak se provádí platba soc. a zdrav. pojištění z polovičního úvazku který nedosahuje minimální mzdy, musím si platbu na zdrav. pojišťovnu do minimální mzdy nějak dopočítat a platit sama, nebo ji sráží zaměstnavatel automaticky a jestli i v tomto případě platí že u výdělku z DPP pod 10.000,-Kč se pojistné nehradí, nebo se výdělky z DPP a prac. poměru sečtou a musí se platit pojistné? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH a plánuji koupit do firmy nový vůz,který bych ale chtěl současně legálně používat pro soukromé účely. Jak se dříve říkalo, že se mají náklady procentuelně dělit atd, to se mi zdá v praxi nerealizovatelné, je prosím nějaká jiná varianta ? Jeden známý říkal, že snad lze odepsat celé DPH z ceny vozu, ale neuplatňuje DPH z PHM a dál už neví.
Děkuji za radu.
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jakým způsobem se dostává DIČ, na wikipedii je:
"Daňové identifikační číslo (DIČ) je jednoznačná identifikace daňového subjektu (plátce, nebo poplatníka). Každý daňový subjekt má své daňové identifikační číslo, které mu přidělí správce daně (finanční úřad) poté, co se daňový subjekt zaregistroval."
Je zde napsáno, že DIČ je identifikace plátce i poplatníka, ale také že je přiděleno po registraci. Mám jako zaměstnanec automaticky přidělené DIČ, nebo se musím zaregistrovat? Jak mohu svoje DIČ zjistit?
Dobrý den, otec vlastnil 8 let pozemek a v roce 2014 mně pozemek daroval. Pokud bych ho chtěl prodat v roce 2016, jaké daně a jejich sazby bych zaplatil FÚ? (Budu muset zaplatit daň z příjmu 15%, když pozemek nevlastním 5 let, nebo jsem od daně z příjmu osvobozen, když byl pozemek převeden pomocí darovací smlouvy z otce na syna)? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, otec vlastnil 8 let pozemek a v roce 2014 mně pozemek daroval. Pokud bych ho chtěl prodat v roce 2016, jaké daně a jejich sazby bych zaplatil FÚ? (Budu muset zaplatit daň z příjmu 15%, když pozemek nevlastním 5 let, nebo jsem od daně z příjmu osvobozen, když byl pozemek převeden pomocí darovací smlouvy z otce na syna)? Děkuji za odpověď.
Manžel ukončí hlavní činnost jako OSVČ. Bude zaměstnán na dobu určitou na HPP, po půl roce prodlouženo na dobu neurčitou. Ale nebude zaměstnán v ČR, ale u firmy v EU. Na příležitostné zakázky v ČR si živnost přerušovat nebude, chce OSVČ na vedlejšák (budou činit 5% z celkových jeho příjmů). Bude mít živnost v ČR na vedlejší, nebo tím, že nebude zaměstnán v ČR, tak se překlene na hlavní činnost?
Jak to bude se mnou, která jsem vedená jako manželova spolupracující osoba? Musím jako spolupracující osoba skončit? Když už by manžel nebyl OSVČ na hlavní, ale na vedlejší. Jsem SO jen kvůli snížení daní, nevydělávám si bokem nic. Děkuji za každou radu.
Vyplnil-li jsem při souběhu dvou prací už druhý formulář o uplatnění slevy na dani, je tento druhý neplatný?
V případě, že jsem do června v jedné práci uplatňoval slevu na dani (na studenta), ale od začátku června jsem začal souběžně pracovat i jinde kde jsem taktéž vyplnoval formulař o uplatnění slevy na dani, tak je ten druhý neplatný? Děkuji
Můj dotaz vychází z nálezu ústavního soudu viz níže. Jedná se o zdanění důchodu při souběhu výdělku nad 840 000/ročně. Je možné požádat o vrácení daně pokud soud shledal toto zdanění za neústavní. Děkuji
20.07.2016
Ústavní soud, Brno, TZ 75/2016
Plénum Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Milada Tomková) vyhovělo návrhu skupiny 17 senátorů Senátu Parlamentu České republiky a zrušilo ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů ustanovení § 4 odst. 3 zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 346/2010 Sb.
Dobrý den,
jsem OSVČ - Neplátce DPH. Živnost mám jako vedlejší při zaměstnání.
Dělám webové stránky a grafiku, hostingové a poradenské služby. Chci se zeptat, jestli mohu fakturovat pouze firmě/OSVČ, nebo je možné vystavit fakturu/doklad za provedené práce/za službu také fyzické osobě? Pokud ano, prostě tam jen neuvedu DPH?
Děkuji za odpověď,