Daňové poradenství

Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:

  • Daň z příjmů fyzických osob (slevy na dani, odečitatelné položky, osvobození od daně, daňové přiznání...) 
  • Daň z nemovitých věcí  (daňové přiznání, koeficienty,...)
  • Daň z nabytí nemovitých věcí (osvobození, určení základu daně,...)
  • Daň silniční  aj.

 

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti a daň z příjmu

Dobrý den, mám prosím dotaz zda při prodeji nemovitosti platí osvobození od daně z příjmu v tomto případě. Nemovitosti (rekreační objekt s pozemkem, lesní a zemědělské pozemky) jsem spoluvlasnil rovným dílem se sestrou na základě dědictví po babičce z roku 1988. V roce 2013 (tedy méně než před 5 lety) jsem polovinu sestřina podílu získal od ní darem a nyní jsem výhradním vlastníkem. Musím při prodeji uhradit 15% daň z příjmu z 1/2 ceny nebo budu plně osvobozen od povinnosti platit daň z příjmu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vysoké příjmy důchodců

Je platné zrušení části zákona Ústavním soudem ,který zdanoval penzi po dosažení dalšího příjmu přesahujícího 840000 Kč?



odpovídal(a): Redakce

Opravné přiznání DPH

Dobrý den, podali jsme přiznání k DPH za dané čtvrtletí, ve kterém byla chyba (překlep). Následně jsme podali opravné DP k DPH za stejné období, kde jsme uvedli celé absolutní částky, ale správně (tak jako kdybychom podávali první přiznání). Nicméně správce daně nás následně kontaktoval, že opravné přiznání je vyplněné špatně a že má být pouze "rozdílové" (tedy asi jen změna oproti původnímu?. Nepodařilo se nám k tomu dohledat více informací jak tedy opravné přiznání vyplnit. Je to tak že se vyplňují "změny" - rozdíl, nebo se v opravném vyplňjí konečné částky stejně jako v řádném přiznání? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Benefity pro zaměstnance

Dobrý den, existují nějaké tipy benefitů, aby měl zaměstnavatel možnost si je odečíst z daňí? Jedná se o benefity pro zaměstnance tipu poukazů na zábavu atd. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podklady k dani z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, když došlo ke změně poplatníka v rámci daně z nabytí nemovitých věcí a je jim nyní nabyvatel, znamená to, že při výběru srovnávací daňové hodnoty, musí on zajistit znalecký posudek, případně podat technické parametry o nemovitosti, kterou chce nabýt? Mám ještě jeden dotaz k této dani. V roce 2014 došlo ke změně v názvu. Ve statistikách o inkasu daní se v roce 2014 objevují inkasa, jak daně z nabytí nemovitých věcí, tak daně z převodu nemovitosti, což by znamenalo, jestli dobře chápu, že se do roku 2014 projevily ještě převody, ke kterým došlo před tímto rokem a daň byla uhrazena v roce 2014 a proto se objevuje za rok 2014 ve statistikách i daň z převodu nemovitostí. Ale proč se objevuje daň z převodu nemovitostí ve statistikách i v roce 2015? Je možné, že k vkladu do katastru může dojít i rok od koupě a splatnost daně (tehdy ještě z převodu neovitostí), tak může být až v roce 2015? Předem děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

CP a daň z příjmu

Dobrý den, zajímal by mě výpočet daňové povinnosti - zejména část zdanění kapitálových zisků - v rámci daňového přiznání FO za rok 2016 na konkrétním příkladu: - Prodej 230 ks (v roce 2016) zahraničních akcií v EUR v ceně cca 240 000 Kč nabytých postupně v letech 2011, 2012 a 2013 (tedy před 1.1.2014 - splněn časový test?). - Prodej českých akcií ČEZ a ERSTE nakoupených a následně i prodaných v roce 2016. Příjem z prodeje činí 99 000 Kč (tedy < 100 000 Kč). - Výplata zůstatkové / kapitálové hodnoty z ukončeného kapitálového / investičního životního pojištění v roce 2016 v hodnotě 20 000 Kč. Zajímal by mě především souběh výše uvedených předpokladů. Např. zda akcie splňující časový test (tj. v tomto případě ty zakoupené před 1.1.2014) se započítávají do stávajícího ročního limitu 100 000 Kč, kdy není nutné příjem z prodeje např. akcií i bez splnění časového testu zdaňovat. Dále mě zajímá, zda výplata zůstatkové hodnoty z ukončeného IŽP či KŽP se započítává do limitu 100 000 Kč? Dále zda se do limitu 100 000 Kč počítají např. i úroky připsané bankou na běžné a spořící účty. Předem velice děkuji za odpověď. S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanecký benefit a daňová uznatelnost

Danova uznatelnost zamestnaneckeho benefitu - flexi pass Dobry den, chci se zeptat, pokud bychom ve firme chteli poskytovat zamestnanecky benefit ve forme flexi passu, jaky to bude mit dopad na zamestnance a zamestnavatele z danoveho hlediska. dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na dítě druhého z manželů

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně daní na dítě. Jsem rozvedená a dítě je v mé péči. Bývalý manžel platí na dítě výživné. Když jsem pracovala tak jsem si jednou za rok dělala úlevu na dítě. Teď jsem vdaná a jsem na mateřské. Nemám příjem tak si daně dělat nemohu? Může si nynější manžel udělat pak na dítě daně za rok 2016 i když není jeho, ale žijeme spolu ve společné domácnosti a pomáhá mi i s výchovou. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mzda při přidělení zaměstnance

Dobrý den, chci se zeptat, když by si firma na dobu počas dlouhodobé prac.neschopnosti zaměstanace -řidiče kamionu, domluvila u jiné firmy zapůjčení řidiče jak to řešit. Ne dohododou, protože zaměstanec by si v mateřské firmě musel čerpat dovolenou. Můžeme přefakturovat jen službu - práce. Nebo přefakturovat mzdu včetně odvodů firmy - sociální, zdravotní firmy + dph. Musí být smlouva o zapůjční zaměstnance? Nebo to lze řešit jinak?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dědictví a daň z příjmu

Dobrý den, Tchyně zdědila družstevní byt po svém manželovi, který jej před třemi léty také zdědil od své matky, která v něm bydlela několik desítek let. Tchán v něm již nebydlel, jen jej pronajímal. Tchyně byt prodává ihned po přechodu po tchánovi. Musí platit daň z příjmu? Nebo musí počkat další 2 roky na osvobození? Započítává se více dědictví v řadě? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Student s více příjmy a daň z příjmu

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového přiznání. Jsem studentka a u několika zaměstnavatelů mám sepsanou DPP a u jednoho DPČ. "Růžové prohlášení" mám podepsáno na jedné z DPP, a protože pro jednotlivé zaměstnavatele pracuji nepravidelně, tak ani moc neřeším, kde mám toto prohlášení podepsáno. Měla bych se v tomto případě zaměřit na jednoho konkrétního zaměstnavatele nebo je dobré střídat? Nikdy však nevím, kolikrát do měsíce budu u jednotlivých zaměstnavatelů pracovat. Můj hlavní dotaz ale spočívá v tom, že nemám zkušenosti s daňovým přiznáním a v problematice účetnictví a financí se vůbec nevyznám. Zaměstnavatel, u kterého jsem podepsala růžové prohlášení mi řekl, že je jedno, u koho ho mám podepsané, protože když jsem student, tak se mi podáním daňového přiznání (doložím-li k němu potvrzení o studiu a potvrzení o zdanitelných příjmech ze všech mých DPP a DPČ) všechny srážky od ostatních zaměstnavatelů vrátí, protože mám nárok na slevu na poplatníka i studenta. Opravdu je to tak, že se mi z každé DPP, kde byla každý měsíc strhávána 15% daň, vrátí daňovým přiznáním veškeré srážky? Ani na jedné z DPP nemám pravidelný pevný příjem a výdělek nikde nepřesahuje 5000,-/měsíc. Co vše je potřeba k daňovému přiznání doložit a zvládnu si jej udělat sama? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Základ daně u daně z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, prodala jsem nemovitost za 1 milión korun, podala jsem DP a odvedla FÚ daň ve výši 40 000,- = 4%. Nyní mi volala paní z FÚ a žádá o doplacení daně cca 27 000,-. Hovořila o tom, že ne vše se dá počítat směnnou hodnotou a radí mi vzít si soudního znalce na odhad nemovitosti. Jsem z toho lehce zmatená, byli byste prosím schopni mi poradit? Předem děkuji za laskavost.


odpovídal(a): Redakce

Opomenutí na faktuře

dobrý den, zjistila jsem, že jsem opomenula na faktuře do SR (plátci DPH) uvést větu "přenesená daňová povinnost" i výši DPH. podávala jsem samozřejmě i souhrnné hlášení, bylo to začátkem roku. jedná se o vážné pochybení? předpokládám, že odběratel odvod DPH uskutečnil, pokud ne, bylo by se to snad projevilo ve vzájemném propojení fin.úřadů na Slovensku a zde (právě souhrnné hlášení). děkuji


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a DPP

OSVČ a DPP Dobrý den.Jsem OSVČ a budu mít k tomi DPP. Můžu u zaměstnavatele na DPP podepsat prohlášení (růžový papír)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dědictví nemovitosti a daně

Dobrý den, zdědili jsme s bratrem každý 1/2 bytu po otci a následně jsme byt prodali. Vlastníky jsme byli 4 měsíce. Musíme i za tuto dobu podat daňové přiznání k dani z nemovitosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Darování nemovitosti a daň z nabytí nemovitých věc

Dobrý den, hodlám synovi darovat nemovitosti - budovu i s pozemky, vše bezúplatně. Doposud platilo, že se daň z převodu nemovitosti, resp.daň z nabytí nemovitosti, v tomto případě neplatila. Došlo v tomto smyslu, prosím, od 01.11.2016 ke změně ??? a máme povinnost podat i nulové přiznání ??? Moc děkuji za odpověď. Hezký pozdrav


odpovídal(a): Redakce

Penzista a daňové přiznání

Dobrý den manželka je důchodkyně a pobírá starobní důchod 9 510Kč. Mimo to pronajímá pole zemědělské společnosti za roční nájem cca 30 000 Kč. K tomu ještě pronajímá pozemek k těžbě pro Keramost a.s. s nájmem cca 90 000 Kč. Musí zaplatit daň z příjmu a jaká bude asi její výše. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec a výdaje

Jsem důchodce. Zároveň na plný úvazek jezdím učit do Trnavy. Dotaz: mohu si odečíst ze základu daně náklady na dopravu Praha Trnava a zpět a náklady na ubytování? Mám nárok na odečtení nákladů na stravu?


odpovídal(a): Redakce

Den uskutečnění zdanitelného plnění

Dobry den,prosím o informaci,jaká použít datum účtování.Faktura vystavená 31.10,DUZP 31.10,ale přijali jsme materiál 2.11.Jestli dat ještě datum účtování do října nebo už do listopadu,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nedodržení časového testu u nemovitosti

Dobrý den, manželka získala od své matky darovací smlouvou byt s věcným břemenem./ Právní účinky zápisu 5.8.2009/. Po smrti matky jsme byt přes RK prodali /právní účinky zápisu ke dni 8.7.2004/ a peníze poskytli synům na bydlení. Z uvedených dat vyplývá, že k prodeji došlo za 4 roky a 11 měsíců. RK nás na pětiletou lhůtu neupozornila. Nyní jsme dostali od fin. úřadu výzvu k zaplacení daně z příjmu. Existuje nějaká šance jak se placení daně vyhnout? Děkuji za odpověď. JK