Nevíte si rady v oblasti daní? Daňových zákonů je celá řada a neustále se mění. Pokud máte otázku, týkající se právě této oblasti, naše poradna je vám k dispozici. Pomůžeme vám nalézt odpovědi na vaše otázky:
FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
DOTAZY V SEKCI: DANĚ
odpovídal(a): | Redakce |
Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, od ledna až do června 2019 jsem byl studentem, od 12.8.2019 jsem šel do prvního zaměstnání. Můj dotaz zní, kolik mi budou vracet na dani? Popřípadě jak se to počítá? Děkuji mockrát a přeji příjemný den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, umřel garant mého podnikání podle ZZ. Az dnes jsem tuto situaci zjistala dle sdeleni do datové schranky. Jsem domluvena s novým garantem, že do té doby než splnim pomínku uznání odborné praxe, cca 1 rok , s ním uzavru smlouvu na tuto činnost. Prosím o sdelení, zda-li nenastane nutnost pozastavit mou živnost, když stále pracuji. Jendám bez zbytečného odkladu, ale v dobe, kdy jsem nevedla, že zemrel jsem podnikala bez garanta - cca 3 týdny? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jak uplatnit odpočet ze zaplacených úroků na hypotéce. Dcera je vdaná a pobírá mateřskou, je majitelka nemovitosti, kde bydlí. Ona a oba rodiče jsou účastníky Smlouvy o úvěru na hypotéku. Rodiče mají odlišné trvalé bydliště. Je možné, aby jeden z rodičů uplatnil slevu na dani z příjmu FO ze zaplacených úroků z hypotéky? Při dotazu na FÚ nám jedna pracovnice řekla ANO a druhá NE, protože rodiče nejsou vlastníky (spoluvlastníky) a nemají trvalé bydliště v dané nemovitosti. Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chci se zeptat, zda zaměstnavatel, u kterého mám pracovní úvazek 0,2 musí odvádět sociální pojištění, když u jiného zaměstnavatele mám 100% úvazek. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz jak je to z danovým přiznáním - co lze uplatnit u cerstvě vyučeného: Syn se vyučil 6/2019 (7 a 8/2019 byl na DPP do 10000,-) takže já uplatnoval slevu na dani do 8/2019. Od 9/2019 je pracující. Z mé strany mám s daněmi jasno, ale jak to bude mít syn - co musí/nemusí uvest do danového přiznání. V 7/2019 pracoval na dpp do 10000,- -podepsal prohlášení, v 8/2019 opět na dpp do 10000, opět podepsal prohlášení, ale potom pracoval pro jiného zam. také na dpp do 10000,- nepodepisoval prohlášení a měl zdaněno (do daní by měl dávat jen toto pokud chce případnou vratku daně? ) Od 9/2019 je už zaměstnaný - tam je to jasné. A ještě jak je to z danovým odpočtem na poplatníka? Za kolik měsíců si může nárokovat? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz ohledně placení daně z nemovitosti? Na konci roku jsme koupili RD a podepsali kupní smlouvu, návrh na vklad vlastictví na katastr nemovitostí bude podán pravděpodobně až v příštím týdnu, tudíž poběží ještě 20-denní ochranná lhůta. Oficiálními vlastníky v katastru nemovitosti tudíž ještě nejsme. Budeme platit daň z nemovitosti již tento rok a nebo až další? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, pokud chci pri pronajmu bytu jako fyzicka osoba uplatnovat dopravni pausal, musim byt schopna nejak dolozit/prokazat, ze jsem v danem mesici cestu autem za ucelem najmu opravdu uskutecnila? Pokud ano, jak se toto v praxi prokazuje? Napr. navsteva bytu, navsteva banky v souvislosti s hypotekou, navsteva financniho uradu - pochybuju, ze mi budou davat nejake potvrzeni, ze jsem tam skutecne byla. Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, syn měl v roce 2016 vedlejší podnikatelskou činnost jako řidič pro firmu UBER. Odváděl DPH z provizí, které si účtovala firma UBER a jako fyzická osoba nevedl daňovou evidenci a vykazoval výdaje procentem z dosažených příjmů. Jako příjmy uvedl veškeré přijaté částky od firmy UBER, které mu byly poukazovány na bankovní účet. Finanční úřad jej nyní vyzval k podání dodatečného daňového přiznání, protože údajně uvedl příjmy nižší než má k dispozici finanční úřad. Pravděpodobný důvod spočívá zřejmě v tom, že finanční úřad považuje za příjmy hrubou tržbu firmy Uber za jízdy, které syn uskutečnil. Jeho příjmy ovšem obsahovaly čásky, které od firmy Uber obdržel, tj. hrubá tržba bez provizí pro firmu Uber. Tržby od zákazníků inkasovala firma Uber a synovi poukázala vždy za týden částku, sníženou o provizi. Je postup finančního úřadu správný, když požaduje, aby zdanil i částky, které neobdržel a tudíž nejsou jeho příjmem? Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, s partnerem se chystame pronajimat byt, který mame v podilovem spoluvlastnictvi. Chceme mezi sebou uzavrit dohodu, ze prijmy z najmu poplynou pouze jednomu z nas a danove priznani bude tedy podavat také pouze jeden z nas, je to tak? Dale se chci zeptat, zda najem muze chodit na ucet kohokoli, nebo musí chodit na ucet prave toho, kdo bude podavat danove priznani? A to same s vydaji – pokud budeme uplatnovat skutecne vydaje, musí napr, dan z nemovitosti byt zaplacena z uctu toho kdo najem dani nebo je to jedno? Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a zároveň mám vedlejší podnikatelskou činnost. Díky mírnému překročení limitu pro neplacení záloh na důchod.pojištění v roce 2018, jsem musela v roce 2019 platit minimální zálohu ve výši 955 Kč/měsíčně. Letos mám však příjmy podstatně nižší, v roce 2020 se již do limitu bez problémů vejdu a platit zálohy nebudu. Nyní se snažím vyplnit přehled o příjmech a výdajích 2019 pro ČSSZ a trochu si nevím rady s těmi zaplacenými zálohami. Jakmile je vyplním do formuláře, hlásí mi to přeplatek 11460Kč (12*955kč). Do teď jsem žila v domění, že mnou placené zálohy mi nikdo vracet nebude, přestože jsem měla letos nakonec velmi nízké příjmy. Můžete mi, prosím, tedy osvětlit, zda mám počítat s nějakým přeplatkem či nikoliv? Vrací se při vedlejší činnosti zálohy (byť byly na hranici minimálních záloh)? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Měl bych otázku, založil jsem si Google adsense, který mám připojený k YouTube kanálu. Vydělává to nějakou tu korunu tak by mě zajímalo jestli se musí danit, nebo se bere jako příležitostný příjem. V případě , že zaplaceno dostávám nepravidelně (někdy za dva měsíce někdy za 4). Nyní mám na AdSense něco okolo 3000 tak bych i teoreticky mohl vybrat tyto peníze (příležitostný příjem), poté adsense zrušit a znovu vytvořit společně s živnostenskakem atd.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, celý rok si platím zdravotní pojištění v režimu OBZP, pouze v měsíci červenci jsem pracoval na DPP, kde prohlášení nepodepsáno, příjem nad 10000 tis. Kč, zaplacena daň, zdravotní i sociální pojištění. Je v tomto případě nutné podat daňové přiznání? Děkuji S pozdravem.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,v roce 2017 jsem vyměnil kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo vzduch-voda. FÚ sdělil,že uplatnění nároku na osvobození od daně z nemovitosti se mě netýká ,neboť zákon platí pouze pro nemovitosti využívající geotermální energii.(některé FÚ zákon uznávají). Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
V případě, že by zaměstnavatel poskytoval zaměstnanci (nebo členu statutárního orgánu) jako benefit bydlení (byt zaměstnavatel nevlastní - ale za tímto účelem by ho pronajal, jak se to potom z daňového hlediska (je to uznatelný náklad pro zaměstnavatele?) a co u zaměstnance, bude to nějak danit? A změní se to nějak v případě, že je zaměstnanec v insolvenci? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla jsem se dotázat ohledně daně z příjmů nebo daně z nabytí nemovitých věcí. Jedná se o dva pozemky. První pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Druhý pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Na prvním pozemku stojí levá polovina dvojdomku v podílovém vlastnictví - 1/2 já a 1/2 manžel. Na druhém pozemku stojí pravá polovina dvojdomku ve výlučném vlastnictví manželova bratra. Chceme provést narovnání vlastnictví pozemku. Jak to provést co nejefektivněji? Dar či směna či jinak? Bude se muset platit daň z příjmů či daň z nabytí nemovitých věci? Bylo by možné provést to v několika krocích, např. takto? První pozemek - 1. krok manželův bratr 1/2 daruje manželovi, 2. krok manžel 1/4 daruje mě. Druhý pozemek - 1. krok já daruju 1/4 manželovi, 2. krok manžel daruje 1/2 bratrovi. Je tam nějaký časový test na dobu vlastnictví pozemku před tím než se může darovat, aby se neplatila dan z příjmů? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a pracuji od ledna ve firmě na DPČ. Firmě jsem při nástupu dodal potvrzení o studiu. Toto potvrzení ale platilo pouze do září. Všiml jsem si, že od tohoto měsíce nepobírám slevy na dani jakožto student. I když ve studiu pokračuji. Měl jsem dodat mzdové účtárně v září nové potvrzení o studiu? Nebo potvrzení doložím při ročním zúčtování a peníze získám zpětně? Děkuji za odpověď