Výplaty úroků

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.03.2000 00:00


Společníci společnosti s.r.o. půjčili této společnosti půjčku, která je úročena 10% ročním úrokem. K 31.12.1999 jsem vypočetl společníkům úrok z této půjčky. Úrok jim bude vyplacen až v r.2000. Doposud (3 roky zpět) si společníci úrok z půjčky, i když si ho k 31.12. nevypláceli, připočítávali ho k základu daně ve svých daňových přiznáních. Dozvěděl jsem se, že by si tento úrok nemuseli přiznávat jako daňový příjem. Je to pravda? Můžete mi poradit jak mají správně postupovat?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Nepíšete, zda jsou společníky fyzické osoby nebo právnické osoby, předpokládáme však, že se jedná o fyzické osoby neúčtující v soustavě podvojného účetnictví. Pak je zdanitelným společníků teprve vyplacený úrok, nikoli zaúčtovaný jako závazek za společníky. Vyplacený úrok budou muset společníci zdanit v roce 2000, ale vzhledem k tomu, že nesprávně tyto úroky započítávali do svých základů daně v letech 1997-1999, mohou podat dodatečná daňová přiznání na nižší daňovou povinnost. Upozorňujeme zároveň na ustanovení §23 ods.7 zákona o daních z příjmů, které hovoří o cenách běžných - s určitými výjimkami je reálné, že správce daně upraví základ daně na úroveň, která odpovídá úrokové sazbě 140% diskontní sazby platné v době uzavření smlouvy o půjčce, nikoli Vámi uváděných 10% (pokud se samozřejmě tyto sazby již neshodují, neznáme datum uzavření půjčky). Tomáš Brandejs TACOMA Consulting, a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den, nejdříve děkuji za rychou odpověď ale mám ještě jeden dotaz, když budu pokračovat v DPP a překročím hodiny za rok/300/ bude smlouva dále platit, ale začnou mi strhávat sociální a zdravotní. Nebo musím přestat dělat a dostat novou smlouvu třeba na DPČ? Jelikož nechci normální pracovní smlouvu, abych nebyla tolik vázaná a musela chodit každý den do práce. Děkuji za odpověd Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Plátce DPH

Dobrý den, jsem zaměstnaná, momentálně 1 rok na mateřské a naskytla se mi možnost pronájmu hostince. Zřídila jsem si ŽL s hostinskou činností a na živnostenském úřadě mi bylo řečeno že když jsem na mateřské, tak to mám jako vedlejší činnost. Chtěla bych se však zeptat jak je to s DPH a daněma? Rozjezd mě teď stojí dost peněz (vybavení a zásoby do kuchyně) a vůbec netuším jestli si to budu moct odečíst až budu příští rok platit daně nebo respektivě odhaduji že obrat přes milion budu mít mnohem dříve a nikde jsem se k nějaké dani nehlásila i když EET kasu jsem si koupila a za týden otevírám a chtěla bych se zeptat jestli by nebylo výhodnější se už teď přihlásit k nějakým daním resp. mám nějaké možnosti popř. která by byla výhodnější? Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na autorskou činnost

Dobrý den. Jsem spisovatelka a hraji divadlo pro děti. Současně jsem na mateřské a ráda bych se právě divadlu a prodeji knih více věnovala. Nevím ovšem, zda mám účtovat přes zapsaný spolek, který mám založený, nebo si založit ŽL a dělat to jako vedlejší činnost, nebo účtovat bez ŽL jen dle autorského zákona. Žádnou jinnou činnost než divadla a besedy pro děti a občasný prodej vlastních autorských knih provozovat nehodlám. Po uplynutí mateřské chci na 1/2 úvazek učit v Mš. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Nerezident ČR a daně

Dobry den, jsem fyzicka osoba, obcan Ceske republiky a zaroven jsem rezidentem Spojenych arabskych emiratu. V Ceske republice jsem pouze 20 dni v roce, kde zije pouze moje maminka. Zbytek roku ziji a pracuji v Dubaji. Vlastnim nemovitost v CR i v Dubaji. Me prijmy jsou pouze od meho zamestnavatele se sidlem ve SAE. Od roku 2015 je stredisko zivotnich zajmu SAE. Na zaklade smlouvy mezi CR a SAE c.276/1997 Sb. o zamezeni dvojiho zdaneni a vzhledem ke stredisku zivotnich zajmu v SAE (prace, byt, pratele, pritelkyni a pobyt 340 dni v roce), jsem danovy nerezident CR a nemam povinnost platit dane z prijmu v CR? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den od letošního května jsem v řádném důchodu. Od 3.6. jsem nastoupila na výpomoc do zaměstnání se smlouvou DPP ,mám ji do 30.11.2019 na 300h ročně. Jenomže už jenom za červen mám skoro 100 h, jelikož jsem tam denně na 4h dopoledne./někdy podle potřeby i více/ Vyhovuje mi to, ale nevím co mám dělat , když to mám na 300h za rok,ráda bych v tomto pokračovala dál.Jaká smlouva by pro mne byla výhodnější ?


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a studentská brigáda

Dobry den. Nedavno jsem se dozvedela, ze muzu taky podavat danove priznani. Jsem cizinkou, ale bydlim tady uz 6 let. Jsem taky studentkou a na brigade uplatnuji slevu na studenta. Mohla bych ted jeste podat danove priznani? Jaka bude pokuta? Muzu taky podat to za 3 predchozi roky, kdyz jsem nikdy toto nedelala? Vyplati se to pro mne vubec, mam dokumenty od zamestnavatele za rok 2016,17 a 18 a rocne jsem zaplatila tak cca 10 tisic tech dani. Pripadne jestli se muzu nekam stavit pro podrobnejsi konzultaci? Deluji moc krat.


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a prodej do zahraničí

Dobrý den ráda bych se zeptala, jak mám danit zahraniční příjem - prodej výrobků - jakožto osoba invalidní 3. stupně? Výše tohoto příjmu bude nestejný, ale každopádně každý měsíc. Na FÚ mi nejsou schopni poradit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Záloha na sociální a zdravotní pojištění (započatý měsíc)

Dobrý den, prosím o radu týkající se povinnosti zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017, v září, jsem se stala OSVČ a celé září i říjen jsem podnikala a platila min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V listopadu jsem nastoupila i do zaměstnání (podnikání se stalo vedlejší činností a pojištění hradil zaměstnavatel). V prosinci jsem měla úraz a až do 15.12.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, od 16.12.2018 jsem ukončila zaměstnanecký poměr a přerušila provozování živnosti, současně jsem se ten den přihlásila na Úřadu práce. Měla jsem v prosinci 2018 povinnost uhradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak funguje sleva na poplatníka daně?

Dobrý den, mám dotaz ohledně slevy na poplatníka daně. Jak přesně uplatnění této slevy funguje? Původně jsem myslel, že daň 15%, která se odečítá měsíčně ze superhrubé mzdy se sníží každý měsíc o 2070,- Kč. Můj plat je ale stejný jako minulý měsíc, když formulář podepsán nebyl. Kdy a v čem se tedy daná sleva projeví? Děkuji, s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Minijob v Německu

Dobrý den, jsem studentka a přes prázdniny bych si chtěla na měsíc sehnat minijob v Německu. Budu muset pak podávat daňové přiznání? Je k tomu potřeba i potvrzení o studiu (to je asi na zaměstnavateli, že?)? Děkuju za odpověď :)



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.