Nepodané přiznání k dani z příjmů za rok 1998

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 28.02.2000 00:00


Nepodal jsem v roce 1998 danove priznani. Podnikani jsem mel jako svuj hlavni zdroj prijmu. Mel jsem primy z podnikani(poradensdtvi) i vydaje. Zisk je minimalni nebo vubec zadny. Co mi hrozi a jak to elegantne vyresit?

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 29.02.2000 00:00


V dotazu uvádíte, že podnikání bylo v roce 1998 Vaším hlavním zdrojem příjmů, ale neuvádíte informace o případných dalších příjmech. V naší odpovědi tedy vycházíme z předpokladu, že jste v roce 1998 neměl další zdanitelné příjmy, kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaněných zvláštní sazbou daně, a že tedy nedošlo ke zkrácení daňové povinnosti (vzhledem k možnosti uplatnění nezdanitelných částí daně). Pokud tomu tak není, zadejte prosím nový dotaz s upřesněním jednotlivých druhů Vašich příjmů a jejich výše. Povinnost podat daňové přiznání (podle § 38g zákona o daních z příjmů v platném znění) Vám pravděpodobně vznikla. Daňové přiznání je povinnen podat mimo jiné poplatník, jehož celkové roční příjmy (nesnížené o výdaje), kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaněných zvláštní sazbou daně, přesáhly částku 10.000 Kč nebo dosáhl daňové ztráty. Pokud jste tedy byl povinnen podat daňové přiznání za rok 1998 a toto přiznání jste ve stanovené lhůtě (obecně do 31.3. 1999) nepodal, hrozí Vám následující sankce. Zvýšení vyměřené daně až o 10 % podle § 68 zákona o správě daní a poplatků v platném znění pravděpodobně nepřipadá v úvahu, protože daňová povinnost bude patrně nulová. Ze stejného důvodu nebude ani vyměřeno penále. V popsaném případě je zřejmě nejvíce nepříjemnou hrozící sankcí pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 37 odst.1 téhož zákona. Při ukládání pokuty se přihlíží zejména k závažnosti, době trvání a následkům protiprávního jednání, proto se dá, vzhledem k okolnostem, předpokládat značná shovívavost spráce daně, zvláště, pokud sám nesplněnou povinnost dobrovolně splníte. Proti uložení této pokuty (kromě pokuty uložené v blokovém řízení) se můžete odvolat do třiceti dnů od doručení rozhodnutí a včas podané odvolání má odkladný účinek. Tuto pokutu Vám může správce daně uložit do konce roku 2001. Řešením je co nejdříve daňové přiznání za rok 1998 podat a vyčkat na reakci správce daně. Luděk Hrubý TACOMA Consulting a.s.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.