opravná položka při postoupení pohledávky …

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 01.10.2002 12:56


opravná položka při postoupení pohledávky Zákonné (tj. daňově účinné )opravné položky k pohledávkám po lhůtě splatnosti tvoříme k datu roční účetní závěrky.Jak postupovat v případě, kdy je pohledávka v průběhu roku úplatně postoupena? Lze zákonnou opravnou položku "dotvořit" ještě před jejím postoupením? Prosím i o odkaz na konkrétní ustanovení zákona.Děkuji

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 01.10.2002 12:58


Opravné položky u pohledávek V rámci jejich tvorby je nutno důsledně rozlišovat: - tvorbu zákonných (daňově uznaných) opravných položek, - tvorbu účetních opravných položek; účtování o účetních opravných položkách je závislé na podrobné analýze každé jednotlivé pohledávky s určením možností její dobytnosti či nedobytnosti. Tato analýza musí vycházet z inventarizace pohledávek, jejich odsouhlasením s dlužníky firmy, a to buď dopisy nebo zápisy z osobního jednání s dlužníky. Rozpuštění takto vytvořených opravných položek je možno vyúčtovat teprve po definitivním právním dořešení každé dané pohledávky, s možností využití jiného způsobu účtování (např. daňový odpis). Zákonné opravné položky k pohledávkám lze rozdělit do dvou základních skupin: 1. opravné položky vytvářené k pohledávkám za dlužníky v konkursním a vyrovnacím řízení (viz § 8 ZoR), 2.opravné položky vytvářené k pohledávkám nepromlčeným, jejichž splatnost nastala po 31. 12. 1994 (viz § 8a ZoR). Konkrétní vymezení pravidel tvorby a čerpání (zrušení) uvedených zákonných opravných položek je vymezeno v rámci účtu 558 a 658. Nesprávné a chybování V účtové skupině mají specifické postavení účty 097-Opravná položka k nabytému majetku a 098-Oprávky k opravné položce k nabytému majetku. Na účet 097 se účtuje pouze v případě nabytí souboru majetku privatizací, koupí nebo vkladem, nejsou-li sjednány či jinak stanoveny ceny jednotlivých složek souboru majetku. Konkrétně viz účet 097, 098. Účty účtové skupiny 19-Opravné položky k zásobám nelze používat k jiným účelům, například ke sledování oceňovacích rozdílů (při použití oceňovací techniky v předem stanovených cenách se samostatným vykázáním oceňovacích odchylek), ale pouze k vyjádření dočasného snížení ocenění zásob. Chyby, které se v souvislosti s tvorbou a čerpáním opravných položek k majetku v praxi nejčastěji vyskytují ?v účetních jednotkách nejsou vytvořena vnitřní pravidla pro tvorbu a čerpání opravných položek k majetku, ?řada účetních jednotek opravné položky vůbec netvoří (nerespektují tak zásadu opatrnosti v účetnictví), ?výše opravných položek nebývá prokázána na podkladě údajů inventarizace, ?v některých případech při prodeji majetku, ke kterému byla vytvořena opravná položka, nedochází k jejímu zrušení, ?nesprávně je v některých případech postupováno při vkladu majetku, či při přeměnách obchodních společností a družstev ve smyslu ObchZ (správný postup je uveden v Postupech účtování čl. XII úvodních ustanovení), ?někdy se stává, že opravné položky nejsou správně vykázány v rozvaze (opravné položky se v rozvaze vykazují pouze ve sloupci korekce), ?způsob stanovení opravných položek k majetku, s uvedením zdroje informací pro stanovení výše opravných položek, nebývá uveden v příloze k účetní závěrce, přestože se jedná o povinnou součást přílohy k účetní závěrce (platí jak pro podnikatele, kteří mají povinnost mít účetní závěrku ověřenu auditorem a zveřejňovat údaje z účetní závěrky, tak i pro podnikatele, kteří tuto povinnost nemají). Upozornění: ?opravné položky nesmí mít aktivní zůstatek, ?pokud se na určitý titul snížení hodnoty majetku vytváří rezerva, nelze současně tvořit opravnou položku, ?tvořit opravné položky na zvýšení hodnoty majetku je zakázáno.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď