Dobrý den, Chtěl bych poprosit o radu ohledně…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 29.09.2002 13:28


Dobrý den, Chtěl bych poprosit o radu ohledně výpočtu daně z příjmů. Jedná se o daň za rok 2001 v případě mojí známé. Její příjmy byly následující: zaměstnavatel u kterého je v HPP vyplatil hrubou mzdu 221 948 Kč, z té bylo odvedeno pojistné 27 749 Kč a sražena záloha na daň ve výši 17 340 Kč. Dále jí jako člence obecního zastupitelstva bylo vyplaceno 8 400 Kč, za práci kronikářky dostala na základě dohody o provedení práce od téže obce zaplaceno 5 100 Kč ? z těchto příjmů byla sražena daň 2 280 Kč. Při vyplňování daňového přiznání postupovala moje známá následovně: jako úhrn příjmů (kolonka 38) uvedla 235 448 (221 948 + 8 400 + 5 100), úhrn sraženého pojistného (kolonka 39) 27 749, základ daně (40) tedy byl 207 699. Dále uplatnila odpočet 38 040 (kolonka 45) a 47 040 (kolonka 46, 2 vyživované děti). Po odpočtu nezdanitelných částí a zaokrouhlení vyšel základ daně 122 600. Zněho byla vypočtená daň ve výši 19 060 (16 380 + 0.15*(122 600 ? 109 200)). Protože na zálohách na daň bylo sraženo 19 620, požádala o vrácení přeplatku 560. Domnívám se, že daňové přiznání bylo vyplněno nesprávně, protože na příjmy od obce (13 500 v roce 2001) se vztahuje ustanovení §6, odstavce 4 zákona o dani z příjmů. Jsou tedy samostatným základem daně a daní se zvláštní sazbou daně podle §36, odst. 2, písm. c), která činí 15%. Do daňového přiznání měly být uvedeny pouze příjmy od zaměstnavatele z HPP a ne příjmy vyplacené obcí (podle §38g, odst. 3). V takovém případě by základ daně (po odpočtech a zaokrouhlení) byl 109 100 a daň 16 563. Protože z tohoto příjmu byla sražena záloha 17 340, činí skutečný přeplatek 975 a po odečtení již vráceného přeplatku (560) má být vráceno ještě 415 Kč. Není mi ale jasné, jak tuto situaci řešit ? mělo by se např. postupovat podle §56, odst. 1, písm. b) zákona o správě daní a poplatků (?... při stanovení daňové povinnosti došlo ke zřejmé chybě v počítání, ...?)? Pokud jde o příjmy vyplacené obcí, činí při 15%-ní sazbě ze základu 13 500 daň 2 025. Protože byla sražena záloha ve výši 2 280, má podle mého názoru poplatník podle §38d, odst. 8 zákona o dani z příjmů právo požádat o vrácení přeplatku 255 Kč. Děkuji za pomoc.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 30.09.2002 09:46


Řešení opravy DP lze najít v podání dodatečného DP. Nejdříve však je nutné ověřit, jaké daně ve skutečnosti z příjmů od zastupitelstva a na dohodu o provedení práce byly ve skutečnosti odvedeny. K tomu Vám poslouží vyžádání potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů. Z částky 8400 měla být sražena daň 15%, ovšem mohlo to být jinak a pak je třeba tento příjem zahrnout do DP, (podstatné v tomto případě je, jakou daň odvedl obední úřad). V případě dohody o provedení práce měla být odvedena záloha na daň ve výši 20%, protože částka je vyšší než 3000.-Kč.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď