Dobrý den, Prosím, můžete zaujmout stanovisko k…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 27.08.2002 14:11


Dobrý den, Prosím, můžete zaujmout stanovisko k identifikaci plateb do banky? V daném případě se jedná o úhrady pohledávek. Velmi často se stává, že firma přijme platbu od zákazníka v souhrnné částce bez náležité identifikace. Pro pracovníky, kteří likvidují tyto částky je velmi obtížné identifikovat, co a v jaké výši zákazník platí. Dokázal bych navrhnout aby celá záležitost byla prvotně ošetřena již při uzavírání obchodní smlouvy a aby takto posílané částky byly vysvětleny na výpisu z banky anebo jako příloha k tomuto výpisu ve formě platebního avisa od odběratele. To se povětšinou celkem uspokojivě děje. V poslední době se však vyskytlo několik případů, kdy i přes značné úsilí stále nedochází k uspokojivé identifikaci došlých plateb. Jádro věci: Můžete najít zákonný odkaz, z něhož vyplývá povinnost plátce tyto údaje jednoznačně definovat? Tato záležitost v očích mnohých podnikatelů vypadá celkem banálně. Ne už tolik, dojde ? li k následným sporům ať už pro vymáhání nedoplatků anebo při eventuální reklamaci. Ještě komplikovanější je to, pokud se jedná o dodávky do zahraničí. Při procházení ?Obchodního zákoníku? si nejsem jistý, zda bych taková ujednání uměl řádně definovat. Podnik, ve kterém pracuji tyto potřebné náležitosti při placení dodavatelských faktur celkem uspokojivě plní. Dá se s jistotou říct, že i elektronické bankovnictví tyto prostředky má v míře vrchovaté. I tak může dojít chybou pracovníka, který platbu dává do systému k chybě. Mnohdy nastává nepříjemná situace ale jsou zde reálie ze kterých je možno vycházet. Pouze v jednom případě a to při chybových platbách na Finanční úřad, jsme se těžce dohadovali o možnostech vzájemného odsouhlasení účtování ve shodě. Odpověď jsme dostali v tom smyslu, že máme účtovat bez chyb. Možná?! Pokud možno, prosím o normativní odpověď . Dosavadní praxe probíhá celkem uspokojivě. Jak je vidět, čas od času se vyskytnou zádrhele. Před tímto dopisem jsem využil všech neformálních kontaktů v bance. Byl jsem s porozuměním vyslechnut ale spolehlivou odpověď jsem nedostal. Díky

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 03.09.2002 10:54


Uspokojivou odpověď ve formě přesného paragrafového znění Vám neposkytnu. Můžu se však odvolat na zákon o účetniství a účetní postupy, které by měl každý podnikající právní subjekt dodržovat, tzn. i řádně označovat každou platbu v.s. Banka Vám poskytuje služby v rámci vedení Vašeho účtu k nimž patří i garance bezchybných převodů jak z hlediska odeslaných, tak přijetých plateb. Podmínky platebního styku by měla banka mít součástí obchodních podmínek, které jsou nedílnou součástí smlouvy o běžném účtu. Zde by bylo možné najít cestu, jak banku za nedodržení podmínek platebního styku sankcionovat, případně sní vést soudní spor.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.