Vážení, moje žádost se týká nároku na snížení…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 17.07.2002 12:03


Vážení, moje žádost se týká nároku na snížení základu daně o částku, která se rovná úrokům zaplaceným z poskytnutého úvěru (Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., část první, § 15, odstavec 10e). V roce 1999 mi byl Komerční bankou poskytnut úvěr za účelem rekonstrukce nemovitosti. Jednalo se typ úvěru - dlouhodobý úvěr za účelem rekonstrukce nemovitosti poskytnutý v souladu se Zákonem č. 530/90 Sb., § 14, odst. 2. Majiteli rekonstruované nemovitosti byli rovným dílem moji rodiče a já s manželem. Protože mi v roce 1999 zemřel otec, byla nemovitost v době poskytnutí úvěru předmětem dědického řízení a tudíž ji nebylo možno použít k zástavě. Součástí úvěru však byl bod týkající se doby po ukončení dědického řízení, ve kterém bylo uvedeno, že nemovitost bude po vyřízení dědictví zastavena ve prospěch Komerční banky. Tak se také v listopadu 2000 stalo (v současnosti jsem ze 3/4 majitelem já, z 1/4 manžel). Zajímalo by mne, zda-li máme nárok na uplatnění snížení základu daně z příjmu o zaplacené úroky od listopadu roku 2000 (tzn. od zástavy nemovitosti). Děkuji za zprávu. Kratochvílová Renáta

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 17.07.2002 12:13


Podmínky pro uplatnění tohoto dfaňového odpočtu můžeme shrnout takto:  jde o úvěr poskytnutý oprávněnou osobou tedy bankou,  jde o financování vlastních bytových potřeb z hypotečního úvěru nebo z úvěru ze stavebního spoření,  poplatník je účastníkem příslušné úvěrové smlouvy, např. překlenovací úvěry poskytnuté v souvislosti se stavebním spořením, předhypoteční úvěry, doplňkové úvěry k hypotékám,  jde pouze o úroky skutečně zaplacené,  je dodržen horní limit 300.000,- Kč na poplatníka a rok, je-li však úvěr čerpán pouze po část zdaňovacího období, limitní částka činí 25 000 Kč za každý měsíc,  poplatník příslušný dům, byt nebo pozemek vlastní,  příslušný dům nebo byt je užíván k trvalému bydlení poplatníka. V této souvislosti se zastavme u pojmu: ?bytová potřeba?. Bytovou potřebou je výstavba bytového domu, koupě pozemku, koupě bytového domu, rodinného domu, bytu, včetně rozestavěné stavby, splacení členského vkladu např. družstvu, údržba či změna stavby bytového nebo rodinného domu, vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů nebo vypořádání spoludědiců, pokud předmětem tohoto vypořádání je úhrada podílu spojeného se získáním bytu, bytového nebo rodinného domu a navíc počínaje zdaňovacím obdobím 2001 úhrada za převod členských práv a povinností družstevníka a splacení úvěru nebo půjčky použitých na financování výše uvedených bytových potřeb. Na druhou stranu však platí, že poplatníkovi, který bytovou potřebu nebo její část použije k podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti nebo k pronájmu, vzniká povinnost úměrně krátit odpočet úroků z úvěrů. Do konce roku 2000 zákon rozlišoval, zda více poplatníků jedné smlouvy žije, či nežije ve společné domácnosti. Počínaje rokem 2001 se tato skutečnost nerozlišuje a odpočet uplatní buď jeden z nich, nebo každý účastník, a to rovným dílem. Zákon umožňuje uplatnění odpočtu již v rámci výpočtu záloh na dani z příjmu, a to na základě potvrzení stavební spořitelny či banky. Za předpokladu, že splňujete výše uvedené podmínky, pak nárok na odpočet máte.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.