Pripravujeme FAQ pro Ukrajince - prosime pomoc…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 09.07.2002 17:33


Pripravujeme FAQ pro Ukrajince - prosime pomoc zeby on byl jako mensi a jednoduchy "manual" o sponsorstvi. Delame ho priblizne tak: 1. Jsem PRIVATNE chcy prevest penize na ucet Fora Ukrajincu CR nebo prinest svoje penize k nim v kancelar. a) 1 000 Kc b) 20 000Kc Otazka: a) Pry prijmu 20 000 (dostavam plat) mesicne dostanu nejaky narok na snizeni nejake dani? b) V pripade, ze budu chtit poslat penize anonimne? c) Co zaplati Forum Ukrajincu z miho daru a kdy musi nahlasit dar Financnimu Uradu? 2. Jsem PODNIKATEL (mam Zivnostensky list "fizicka osoba") a chcy prevest penize na ucet Fora Ukrajincu CR jako dar, nebo sponsorsky dar. a) 1 000 Kc b) 20 000Kc c) 200 000 Kc Otazka: a) Dostanu nejaky narok na snizeni nejake dani? Musim neco podepisovat s Forem nebo staci zajit do banky a prevest to? b) Co zaplati Forum Ukrajincu z miho daru a kdy musi nahlasit dar Financnimu Uradu? c) V pripade, ze budu chtit poslat penize anonimne? 3. Jsem PODNIKATEL (mame zalozenu s.r.o. nebo a.s. "pravnicka osoba") a chcy prevest penize na ucet Fora Ukrajincu CR jako dar, nebo sponsorsky dar. a) Dostanu nejaky narok na snizeni nejake dani? Musim neco podepisovat s Forem nebo staci zajit do banky a prevest to? b) Co zaplati Forum Ukrajincu z miho daru a kdy musi nahlasit dar Financnimu Uradu? c) V pripade, ze budu chtit poslat penize anonimne? Asy to bude vsechno. Rozumim ze v tomto pripade to vypada jako konzultace, ale za tu muzeme zaplatit. Dekujeme jiste jedno! S pozdravem, Boris Karmeluk http://www.ukraine.cz

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 10.07.2002 16:03


K první a druhé otázce Dar je právní akt, který můžete raalizovat na základě darovací smlouvy. Fyzická osoba si může za zda%novací období odečíst od základu daně částku minimálně 1000,-Kč až do výše 2% základu daně (horní limit). Vzhledem k tomu že se jedná o tzv. odečitatelnou položku od základu daně může ji uplatnit jak podnikatel (fyzická osoba), tak nepodnikatel (občan). Zjednodušeně řečeno, dar je příjem který podléhá zdanění. Pouze u neziskových organizací (např. nadací) mouhou být dary poskytovány cíleně tak, aby nepodléhaly zdanění. Dar je legitimní peněžní plnění a nelze je zasílat anonymě. K třetí otázce: U právnických osob platí totéž co u fyzických osob s tím rozdílem, že zde jsou odlišné sazby: dolní linit daru 2000,-Kč a horní lmit 5% ze základu daně. Pro oba typy osob v šak platí účelovost daru, tzn. že dar může být poskytnut popuze na taxativně vymezený účel: - věda a vzdělávání, zdravotnictví policie, ochrana zvířat, sociální účely apod.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.