Sdružení 2 fyzických osob, jednoduché účetnictví,…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 10.03.2002 22:49


Sdružení 2 fyzických osob, jednoduché účetnictví, podíl 50/50, všechen majetek a závazky vznikly při činnosti sdružení (na začátku byl pouze finanční vklad obou účastníků), plátci DPH. Účastníci se dohodli na ukončení činnosti sdružení. Činnost bude nadále s příslušným majetkem vykonávat pouze jeden člen sdružení (dále nazývaný ?C?), druhý člen zůstává nadále jako OSVČ s jiným druhem podnikání (dále nazývaný ?K?). V této souvislosti předpokládáme následující postup: 1) Zásoby přebírá C, 1/2 pořizovací ceny fakturuje K s DPH, do příjmů K a do výdajů C zachytí v peněžním deníku až v okamžiku úhrady. 2) Hmotný dlouhodobý majetek přebírá C. K fakturuje 1/2 zůstatkové ceny (= zůstatková cena svého podílu) + DPH. K úhradě dojde až v dalším zdaňovacím období. Předpokládáme, že K zahrne do příjmů až v okamžiku úhrady, proti tomu zúčtuje zůstatkovou cenu, tzn. nebude zde žádný daňový dopad, vyřadí majetek z evidence. C zvýší vstupní cenu v okamžiku převzetí (při stanovení vstupní ceny není podmínka zaplacení) a bude odepisovat z nové vstupní ceny podle § 29 odst. 7 ZDP. 3) Drobný hmotný majetek si účastníci rozdělí: K si ponechá osobní automobil, který byl v minulosti předmětem leasingu a je tudíž evidován pouze v drobném HM, a mobilní telefon. C si ponechá ostatní DHM. Dohodly se vzájemně, že hodnota obou podílů je shodná. Předpokládáme, že tato transakce nemá žádný daňový dopad (ani v oblasti DPH). 4) Peníze v pokladně a na bankovním účtu si účastníci rozdělí rovným dílem ? tato operace nemá žádný daňový dopad, jedná se o již zdaněné peníze. 5) Pohledávky (svojí 1/2) převádí (=postupuje) K na C v nominální hodnotě, takže C vlastní všechny pohledávky. Část těchto pohledávek je ve zdaňovacím období 2001 odběrateli již uhrazena, část nikoliv. C za postoupené pohledávky K zatím nic neuhradil. Předpokládáme, že K zdaní celou postoupenou hodnotu pohledávek (bez DPH) podle § 23, odst. 8, přestože mu dosud nebyly uhrazeny. C zahrne do svých příjmů všechny uhrazené pohledávky (svojí 1/2 + převzatou 1/2) bez DPH, proti tomu uplatní hodnotu postoupené pohledávky od K podle § 24 odst. 2 písm. o) ? není zde uvedena podmínka zaplacení. Úhradu postoupených pohledávek ve prospěch K zachytí C do daňově neuznatelných výdajů (uhradí i 1/2 DPH). U pohledávek uhrazených odběrateli v dalších obdobích bude C postupovat shodně jako v roce 2001. 6) C převzal i všechny závazky k okamžiku zrušení sdružení (závazky dodavatelům, DPH, zaměstnanci, pojišťovny, daně). Ve smlouvě o vypořádání majetku je uvedeno, že o hodnotu převzatých závazků bude snížena hodnota uhrazených postoupených pohledávek. Zde nevíme jak postupovat. Protože zákon tento problém neřeší, předpokládáme, že se bude postupovat standardně jako u ostatních úhrad závazků v jednoduchém účetnictví, tj. u daňově uznatelných výdajů zahrne C celou hodnotu uhrazených závazků (svojí 1/2 + převzatou 1/2) v peněžním deníku do daňových výdajů. V okamžiku, kdy dostane uhrazeny tyto závazky, tj. de facto v okamžiku kdy zaplatí za postoupené pohledávky cenu sníženou o tyto závazky, tyto zahrne do zdanitelných příjmů. Částky související s nedaňovými výdaji (DPH ap.) budou zahrnuty do nedaňových výdajů, resp. příjmů postupem uvedeným v předchozích větách. Žádáme Vás o sdělení, zda s námi navrhovaným postupem souhlasíte, popř. kde máme postupovat v některém bodě jinak. Předem děkujeme za Vaši odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 13.09.2002 12:13


V současnosti již není dotaz aktuální. Omlouváme se za opožděnou odpověď způsobenou přehlcením systému. Jsme připraveni Vám zodpovědět další aktuální dotazy. Děkujeme za pochopení. Finance.cz


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď