Daň z příjmu při prodeji darované nemovitosti

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 19.05.2019 17:05


Dobrý den. V roce 2018 jsme dostali s bratrem od otce byt darovací smlouvou. Otec ve stejném roce umřel a my jsme byt prodali. Nový majitel byl zapsán v katastru nemovitostí v únoru 2019. Byt měl otec v osobním vlastnictví a bydlel v něm od roku 1960. V bytě jsme nebydleli 5 let a ani jsme neměli v bytě trvalé bydliště 2 roky. Získané peníze jsme nepoužili na financovani vlastního bydlení. Budeme muset platit daň z příjmu za rok 2019? Je rozdíl mezi získáním bytu dedictvim nebo darovací smlouvou? Ve všech článcích jsem četla jenom případ získání bytu dědictvím. Děkuji za odpověď. S pozdravem.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 20.05.2019 09:30


Dobrý den, podle vámi popsané situace je to bohužel tak, jak píšete v závěru. Pokud vám otec byt daroval a vy ho následně profali a nesplnili přitom podmínky osvobození (vlastnit nemovitost 5 let, či v ní mít bydliště nejméně 2 roky či kratší a využít prostředy na uspokojení vlastní bytové potřeby), budete muset z příjmu z prodeje bytu zaplatit daň. Podle zákona o daních z příjmů se bude jednat o tzv. ostatní příjmy dle § 10 a vy příjem zdaníte v daňovém přiznání. V § 10 odstavci 4 a 5 potom najdete informace o tom, o co vše můžete příjem ponížit a tím snížit svůj základ daně.

Pokud byste byt od otce zdědili, tak byste podmínku osvobození splnili. Potřebná doba pro osvobození příjmu při prodeji nemovitosti, kterou vlastníte  (5 let) se dle zákona se zkracuje o dobu, po kterou byla tato nemovitá věc prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

OSVČ - Záloha na sociální a zdravotní pojištění (započatý měsíc)

Dobrý den, prosím o radu týkající se povinnosti zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V roce 2017, v září, jsem se stala OSVČ a celé září i říjen jsem podnikala a platila min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V listopadu jsem nastoupila i do zaměstnání (podnikání se stalo vedlejší činností a pojištění hradil zaměstnavatel). V prosinci jsem měla úraz a až do 15.12.2018 jsem byla v pracovní neschopnosti, od 16.12.2018 jsem ukončila zaměstnanecký poměr a přerušila provozování živnosti, současně jsem se ten den přihlásila na Úřadu práce. Měla jsem v prosinci 2018 povinnost uhradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak funguje sleva na poplatníka daně?

Dobrý den, mám dotaz ohledně slevy na poplatníka daně. Jak přesně uplatnění této slevy funguje? Původně jsem myslel, že daň 15%, která se odečítá měsíčně ze superhrubé mzdy se sníží každý měsíc o 2070,- Kč. Můj plat je ale stejný jako minulý měsíc, když formulář podepsán nebyl. Kdy a v čem se tedy daná sleva projeví? Děkuji, s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Minijob v Německu

Dobrý den, jsem studentka a přes prázdniny bych si chtěla na měsíc sehnat minijob v Německu. Budu muset pak podávat daňové přiznání? Je k tomu potřeba i potvrzení o studiu (to je asi na zaměstnavateli, že?)? Děkuju za odpověď :)


odpovídal(a): Redakce

Osvč poskytující služby v Německu

Dobrý den, jaké povinnosti má osvč z hlediska DPH, která je rezidentem ČR a poskytuje převážně služby v Německu. V ČR není plátcem DPH. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Finance a daňové přiznání

Dobrý den, jsem živnostník a mám určitý příjem, který mi chodí na účet. Momentálně pořádám soustředění, které musí jít mimo živnost (bez účelu dosažení zisku), jsem pouze zprostředkovatel. Peníze na soustředění pro pořádek vybírám na jiný účet než ten, kam mi chodí příjmy ze živnosti. Musím i toto ve výsledku zahrnovat nějakým způsobem do daňového přiznání? Veškeré vybrané peníze vydám, příjem bude nulový. Nemůže být problém, že peníze chodí na jiný účet? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění - zdanění odkupného

Dobrý den, jistě se to tu již několikrát probíralo, ale nejsem si jist co a v jaké výši dodanit. Jedná se o toto: Životní pojištění založeno 10/2012 s vyplacením v 60 letech. Na pojištění přispíval vždy jen zaměstnavatel ve výši 950,- měsíčně. V roce 2015 podepsán dodatek o nemožnosti mimoř. výběrů. Pojištění zrušeno v 5/2019 vyplacením odkupného ve výši 34500,- Prosím o názorný výpočet částky - kolik procent z jakých částek musím dodanit, tzn. kolik prakticky zaplatím dodaněním. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP a OSVČ

Dobrý den, jsem student a chtěl bych podnikat na volné živnostenské oprávnění. Od ledna do dubna jsem brigádně pracoval na DPP (kde jsem podepsal prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti - růžový papír), pak jsem od května do současnosti pracoval na DPP jinde (růžový papír jsem nepodepsal), kde bych chtěl občasně na dohodu vedle OSVČ pracovat dále. Chtěl bych se zeptat jak to budu mít s daňovým přiznáním. Budu muset dokládat něco od prvního zaměstnavatele? Mužů poté ještě uplatnit slevu na poplatníka/studenta? Mužů u současného zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka? Předem děkuji za odpověď na mé asi určitě zmatené dotazy.


odpovídal(a): Redakce

Podává daňové přiznání současný nebo předchozí zaměstnavatel

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, moje dcera v loňském roce v prosinci 2018 nastoupila do nového zaměstnání. Letos, při podávání daň. přiznání jí ale zaměstnavatel sdělil, že daně vyřizuje předchozí zaměstnavatel, u kterého pracovala do konce listopadu 2018. Myslela jsem, že to dělá současný zaměstnavatel? Děkuji za odpověď, doufám, že je můj dotaz srozumitelný. 


odpovídal(a): Redakce

Faktury z minulého roku

V roce 2019 klientka dodala dodavatelské faktury k zaúčtování a zaplacení z roku 2018,budou tyto faktury daňovým výdajem ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Fakturace mimo živnost

Dobrý den, vedu taneční kroužky na živnost. Letos budu pořádat soustředění (mimo živnost, pouze jako FO) bez účelu dosažení zisku, veškeré peníze od rodičů půjdou na ubytování, dopravu atd. Mohu rodičům v případě zájmu vystavit fakturu pro zaměstnavatele, který jim soustředění dítěte proplatí? Popřípadě jaké má tato faktura mimo živnost náležitosti? Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.