Odběr krve a daně

Sekce: Daně | Téma: Odečitatelné položky

Otázka: 13.04.2018 19:27


Dobry den chtěl jsem se zeptat na jednu věc.Vrátili mi daně a jsem dárce krve.Byl jsem vloni 2 krát na odběru krve a četl jsem ze místo 2000 se to zvedlo na 3000. Vrátili mi pouze 570 kč za dva odběry je to správně nebo mi měli vrátit vice?Mě to připadá hrozne málo. Neumím to totiž vypočítat.

Odpověď: odpovídal(a): Elena Ondrová , 18.04.2018 09:54


Dobrý den, zákon o daních z příjmů oceňuje odběr krve částkou 3000 Kč. Nejedná se ale o slevu na dani, ale o nezdanitelnou část základu daně. Tedy pokud je daň z příjmů 15 %, potom se dá říci, že za jeden odběr "dostanete" 3000*0,15=450 Kč. Jak se to ale projeví v ročním zúčtování (vratce) závisí na dalších skutečnostech (příjmy, slevy - např. děti, další nezdanitelné položky,....)


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Elena Ondrová

Zdanění příjmu ze zahraničí

Dobrý den, moc prosím o rádu a nebo o sdílení informaci. Profesor na univerzitě, občan Švýcarska bude mít uzavřenou smlouvu s Českou univerzitu. Práce bude vykonat ve Švýcarsku. Kde se musejí zdanit jeho české příjmy? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Stanovení nabývací hodnoty u koupě domu

Dobrý den, prosím o radu ohledně koupě nemovitosti. S partnerem plánujeme koupi rodinného domku, který není nový. Nevíme, zda bude koupě realizována ještě v době partnerského vztahu či v manželském. V tomto případě, by se daň 4% v manželství platila pouze 1x a v případě partnerského vztahu by to byla daň za každého z nás? Prosím také o informaci, v případě podání daň. přiznání se podává toto spolu s vyplněnou dokumentací ohledně směrné hodnoty, KS a kopie o vkladu do katastru? Pokud ano, prosím o informaci nebo radu, jaké formuláře se podávají. Kupovali bychom rod.dům s pozemkem a na FÚ je jich uvedeno několik typů. Prosím také o infromaci, zda je následně po tomto podání částka vyčíslena FÚ nebo si ji máme sami vypočítat a uhradi? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Nejlepší studentský účet

Ahoj, celkem se v tomhle nevyznám a tak bych potřeboval pomoct s výběrem studentského účtu (abych měl debetní kartu), bydlím v Praze takže nemám problém zajít do nějaké banky, a asi moc nebudu vybírat z bankomatů jiných banek (ale možná by se to hodilo). Je mi více než 18. Za pár let ho stejně asi zruším protože nejspíš potom už bude nějaká konkurence. Tak kdyby někdo věděl co bude nejlepší, tak ať napíše. Děkuji


odpovídal(a): Elena Ondrová

Převod domů financovaných z dotací

Dobrý den, v roce 2003 byla na několik domů využita dotace od MMR: "Program podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury pro rok 2003 – dotační titul Podpora výstavby nájemních bytů pro příjmově vymezené osoby (317420)." Podmínka pro čeprání bylo, že po dobu 20 let má být vlastnít 49% družstvo a 51% obec. Má otázka je, budu nyní platit daň za převod, pokud ve smlouvě je napsané, že podíl (100%) bude převeden bezúplatně? Pokud ano, z čeho se daň vypočítá (z jaké hodnoty - jak?). Technicky vzato jsem již dům koupil od realitky a pokud mám platit daň, nedává mi to moc smysl... Jedná se o RD a MMR po změně zákona v roce 2016 umožnilo převod dříve, než-li po 20 letech. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Dobrý den, mohl byste mi poradit s níže popsaným problémem? Týká se toho, zda je nutné platit daň z příjmu z prostředků získaných prodejem nemovitosti za následujících okolností. Nemovitost je vlastněna na základě nabývacího titulu – kupní smlouvy uzavřené u notáře už dne 11.10.1979 bohužel s tím, že nemovitost byla zapsána kvůli lajdáctví nabyvatele do katastru nemovitostí s právními účinky zápisu až ke dni 9.6.2014, ale v katastru nemovitostí je jako nabývací titul uvedena právě kupní smlouva z 11.10.1979. Domnívám se, že na tuto nemovitost se vztahuje osvobození od daně z příjmu, neboť nabyvatel je podle mne vlastníkem již od 11.10.1979, protože dle tehdejšího občanského zákoníku se (jak jsem snad správně zjistil) vlastnictví k nemovitosti nabývalo registrací smlouvy státním notářstvím, podle mne by tedy měl být nabyvatel vlastníkem nemovitosti nezapsané v katastru od toho 11.10.1979, tedy mnohem více, než 5 let. Pro jistotu jsem se na tuto věc ještě zeptal na Finančním úřadu, k mému překvapení mi však jeho pracovníkem bylo sděleno, že je v tomto případě rozhodně nutné zaplatit daň z příjmu, neboť nemovitost byla zapsána do katastru nemovitostí až dne 9. 6. 2014. Jsem laik, ale podle mne je v Zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, § 4 odst. 1) písm. b) uvedeno, že: "příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let"………………, tedy není stanoveno, že by rozhodným okamžikem měl být zápis do katastru nemovitostí nebo že by se daň týkala jen prodeje nemovitostí zapsaných do katastru. Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Musí se dobírka evidovat v účetnictví?

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Zakoupil jsem přes eshop vrtačku na dobírku. Doručovací í fakturační údaje jsem vyplnil na firmu. Jsme plátci DPH. Chci se zeptat zda musí být tento doklad evidovaný v účetnictví Kvůli kontrolnímu hlášení nebo něčemu jinému? Děkuji


odpovídal(a): Elena Ondrová

Parkovací místo

Dobrý den, v dubnu tohoto roku, jsem koupila od developera parkovací místo. Budu platit daň z nabytí nemovitých věcí? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Stanovení nabývací hodnoty u koupě domu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na informace ohledně daně z nabytí nemovité věci. S partnerem máme letos svatbu a plánujeme koupi domku. Prosím o informaci, zda je podstatné, zda v kupní smlouvě budeme s partnerem uvedeni rozličně nebo už jako manželé. V případě, že bychom manželé ještě nebyly, tak bychom po koupi nemovitosti museli oba podávat daňové přiznání každý ke svému podílu a z toho bychom následně každý hradili 4% z té kupní ceny? Prosím také o informaci ohledně znaleckého posudku či směrné hodnoty, jak to přesně funguje, co je povinné apod.? Př. když bychom posudek neměli, tak ta směrná hodnota se počítá nebo zjišťuje jak prosím? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Vrácení preplatku na dani

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda je ještě nyní možné požádat na FU o vrácení přeplatku na dani za rok 2015 a 2016? Nebo už je pozdě a mohu až za rok znovu? Ptám se, protože za jistý rok když jsem byl žádat kdysi, jsem přišel asi až v srpnu a paní mi nic neřekla, že jdu pozdě nebo něco takového. Čtu na internetu že se dá požádat nejpozději tuším 31.3. ale z vlastních zkušeností si tímto nejsem jist. Děkuji za případnou odpověď a vysvětlení.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Nezaúčtovaná faktura roku 2017

Dobrý den zpracovávám účetnictví jednou malému s.r.o. Nyní jsem zjistil, že byla uhrazena faktura , která byla vydaná 30.12.2017. Bohužel na základě této úhrady jsem zjistil, že mě nebyla dodána. Tedy nebyla zaúčtována do roku 2017. Rok 2017 je již uzavřený a daňové přiznání včetně výkazů odevzdané. Jaký je správný postup ("oprava") a co vše je nutné provést. Mohu fakturu zařadit do účetnictví v roce 2018 tedy započítat do výnosů v roce 2018 nebo musím podat dodatečné daňové přiznání. Jen doplňuji vytavená faktura je v přenesené daňové povinnosti. Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.