Vážení,mám následující problém a předem děkuji za…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.11.2001 15:42


Vážení,mám následující problém a předem děkuji za radu. Jsem živnostník,vedu JÚ,nejsem plátce DPH.Před 2 lety jsem začal podnikat v hostinské činnosti.V té době jsem koupil nemovitost-restauraci,která je zapsaná v katastru nemovitostí na mě jako fyzickou osobu,nikoli tedy na firmu.Ale neboť jsem chtěl uplatňovat odpisy a mít ji v obch.majetku firmy, tak jsem provedl to,že jsem ji do podnikání vložil.Postup byl takový,že jsem nejdříve vložil peníze v hodnotě té nemovitosti a potom jsem ji z těch peněz vložených do firmy koupil.Už zde jsem asi udělal chybu.Teď řeším situaci,kdy se restauraci příliš nevede a rád bych ji časem prodal,ale nerad bych platil daň z příjmu z prodeje nemovitosti.V zákoně je uvedeno,že bych tedy musel mít nemovitost v os.vlastnictví nejméně 2 roky a bydlet zde.Proto bych tedy chtěl nemovistost vyřadit z obch.majetku do osobního vlastnictví a nechat si zde napsat trvalé bydliště.Problém je v tom,jak mám postupovat?Protože hostinskou činnost bych tu nadále nějaký ten čas chtěl ještě provozovat.Zajímalo by mě tedy,jaké náklady bych si mohl do účetnictví dávat?Určitě ne odpisy,ale jak by to bylo s elektrikou,topením atd.Zřejmě by se asi snížila i daň z nemovitosti,protože platíme daň jako podnikatelský subjekt.Jak tedy zde postupovat,určitě by se to někde muselo nahlásit nebo uvést?Prosím poraďte,které jaké všechny kroky bych měl podniknout.Děkuji Jiří K.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 07.11.2001 12:00


Ve Vašem případě došlo k několika omylům. Předně ať jste podnikatel na jedné straně a ?běžný? občan nastraně druhé, jste pořád jedna a ta samá fyzická osoba. Proto je zcela irelevantní, jakým způsobem byla nemovitost zapsána v katastru, vždy patřila Vám jako fyzické osobě. Tuto nemovitost ( a jakýkoli jiný majetek ) nemůžete prodat sám sobě, neboť sám se sebou nemůžete uzavřít smluvní vztah. Pro účely daně z příjmů je rozhodující, zda-li byla nemovitost součástí Vašeho obchodního majetku. Obchodní majetek je pouze termín označující skutečnost, že o majetku, který je ve vlastnictví poplatníka, bylo účtováno. Nicméně na fakt, zda-li byl majektek zahrnutý v obchodním majetku se váže jedna z podmínek pro uplatnění osvobození od daně z příjmů z příjmů z prodeje nemovitosti. V případě prodeje bytu nebo rodinného domu nelze uplatnit osvobození od daně z příjmů, pokud k prodeji dojde do dvou let od vyřazení majetku z obchodního majetku, u ostatních nemovitostí se tato lhůta prodlužuje na pět let. Ve smyslu zákona o účetnictví je obecně třeba účtovat o majetku, který používáte pro výkon podnikání a který je ve Vašem vlastnictví. Pro účely daně z nemovitostí není rozhodující, zda-li bylo o majetku účtováno a byl-li součástí obchodního majetku dle zákona o daních z příjmů, ale skutečné použití majetku. Pokud byl tedy tento majetek používán k podnikání, bude daň z nemovistostí stanovena s ohledem na tuto skutečnost. Výdaje spojené s provozem podnikání v nemovisti lze v daňových výdajích uplatnit v prokázané výši, jejich výše není v tomto směru limitována. Bohužel popis celého postupu ve Vašem případě je velice rozsáhlý a vhledem k nedostatku informací by nemohl být ani vyčerpávající. Doporučuji Vám proto obrátit se na nás dále konkrétním problémem. Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.