Vážení,mám následující problém a předem děkuji za…

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 06.11.2001 15:42


Vážení,mám následující problém a předem děkuji za radu. Jsem živnostník,vedu JÚ,nejsem plátce DPH.Před 2 lety jsem začal podnikat v hostinské činnosti.V té době jsem koupil nemovitost-restauraci,která je zapsaná v katastru nemovitostí na mě jako fyzickou osobu,nikoli tedy na firmu.Ale neboť jsem chtěl uplatňovat odpisy a mít ji v obch.majetku firmy, tak jsem provedl to,že jsem ji do podnikání vložil.Postup byl takový,že jsem nejdříve vložil peníze v hodnotě té nemovitosti a potom jsem ji z těch peněz vložených do firmy koupil.Už zde jsem asi udělal chybu.Teď řeším situaci,kdy se restauraci příliš nevede a rád bych ji časem prodal,ale nerad bych platil daň z příjmu z prodeje nemovitosti.V zákoně je uvedeno,že bych tedy musel mít nemovitost v os.vlastnictví nejméně 2 roky a bydlet zde.Proto bych tedy chtěl nemovistost vyřadit z obch.majetku do osobního vlastnictví a nechat si zde napsat trvalé bydliště.Problém je v tom,jak mám postupovat?Protože hostinskou činnost bych tu nadále nějaký ten čas chtěl ještě provozovat.Zajímalo by mě tedy,jaké náklady bych si mohl do účetnictví dávat?Určitě ne odpisy,ale jak by to bylo s elektrikou,topením atd.Zřejmě by se asi snížila i daň z nemovitosti,protože platíme daň jako podnikatelský subjekt.Jak tedy zde postupovat,určitě by se to někde muselo nahlásit nebo uvést?Prosím poraďte,které jaké všechny kroky bych měl podniknout.Děkuji Jiří K.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 07.11.2001 12:00


Ve Vašem případě došlo k několika omylům. Předně ať jste podnikatel na jedné straně a ?běžný? občan nastraně druhé, jste pořád jedna a ta samá fyzická osoba. Proto je zcela irelevantní, jakým způsobem byla nemovitost zapsána v katastru, vždy patřila Vám jako fyzické osobě. Tuto nemovitost ( a jakýkoli jiný majetek ) nemůžete prodat sám sobě, neboť sám se sebou nemůžete uzavřít smluvní vztah. Pro účely daně z příjmů je rozhodující, zda-li byla nemovitost součástí Vašeho obchodního majetku. Obchodní majetek je pouze termín označující skutečnost, že o majetku, který je ve vlastnictví poplatníka, bylo účtováno. Nicméně na fakt, zda-li byl majektek zahrnutý v obchodním majetku se váže jedna z podmínek pro uplatnění osvobození od daně z příjmů z příjmů z prodeje nemovitosti. V případě prodeje bytu nebo rodinného domu nelze uplatnit osvobození od daně z příjmů, pokud k prodeji dojde do dvou let od vyřazení majetku z obchodního majetku, u ostatních nemovitostí se tato lhůta prodlužuje na pět let. Ve smyslu zákona o účetnictví je obecně třeba účtovat o majetku, který používáte pro výkon podnikání a který je ve Vašem vlastnictví. Pro účely daně z nemovitostí není rozhodující, zda-li bylo o majetku účtováno a byl-li součástí obchodního majetku dle zákona o daních z příjmů, ale skutečné použití majetku. Pokud byl tedy tento majetek používán k podnikání, bude daň z nemovistostí stanovena s ohledem na tuto skutečnost. Výdaje spojené s provozem podnikání v nemovisti lze v daňových výdajích uplatnit v prokázané výši, jejich výše není v tomto směru limitována. Bohužel popis celého postupu ve Vašem případě je velice rozsáhlý a vhledem k nedostatku informací by nemohl být ani vyčerpávající. Doporučuji Vám proto obrátit se na nás dále konkrétním problémem. Tributum Company s.r.o.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení - kompenzační bonus

Dobrý den, požádala jsem si v první vlně o kompenzanční bonus, ale následně jsem pochopila, že bych na něj neměla mít nárok, neboť mám ještě kromě své živnosti DPČ. Proto jsem se rozhodla kompenzační bonus vrátit. Přišel mi výměr daně s tím, že mám daň zaplacenou, ale vzniká mí úrok z prodlení.. Bohužel tam již nebylo napsané, kam a jakým způsobem mám zaplatit tento úrok z prodlení. Mohli byste mi prosím pomoci? Díky


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, zažádala jsem o kompenzační bonus a ten mi byl hned vyplacen. Za 3 dny jsem ale zjistila, že na kompenzační bonus nemám nárok, tak jsem ho hned vrátila zpět na účet odkud mi byl bonus zaslán a oznámila jsem to na příslušný finanční úřad. Po 2 týdnech mi přišel dopis - Dodatečný platební výměr , že bych měla zaplatit doměřenou daň ve stejné výši jako je kompenzační bonus. Nevím, jestli mám něco platit nebo je to jen nějaké vyrozumění o tom všem, co už proběhlo. Děkuji za případné vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku

Dobrý den. Jako fyzická osoba (zaměstnanec) jsem dala daňové přiznání před 31.3.2020. Bude mi přeplatek vrácen až v srpnu nebo již teď v dubnu? Děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Vouchery na ubytování

Dobrý den, provozujeme turistický portál a rádi bychom pomohli v dnešní době hotelům z našeho regionu a umožnili jim u nás na webu zařadit do eshopu voucher na ubytování - např. ubytování v hotelu Slunce v hodnotě 1000 Kč - možnost uplatnit do konce roku 2020. Na eshop bychom následně zaměřili cílenou reklamu. Chci se zeptat, zda to je možné a jak to bude s DPH. NEJSME plátci DPH. Nebudeme si účtovat žádnou marži. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době koronaviru

Dobrý den, je mi 2o let a pracuji v hotelu jako servírka a recepční. K 1.4. jsem podala výpověď. Se zaměstnavatelem jsme se domluvili na klasické výpovědní době 2 měsíce. Nastala ale situace, že vláda zavřela náš hotel kvůli opatření proti šíření covid 19. Schválila mzdy pro zaměstnance ve výši 100%. Toto se ale nevztahuje na lidé ve výpovědní lhůtě. Stále nevím, jak na tom budu. Má můj zaměstnavatel také příspěvek i na lidi jako já? Můj zaměstnavatel ani já nemáme žádné informace. Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní

Dobrý den,chtěl bych vědět, jsem zaměstnanec, ale měl jsem ještě jednu práci na dohodu ,takže jsem si musel řešit daně sám, ale v práci na mzdovce se mi pán nabídl, že mi ho vypracuje. Vypracoval a podal je někdy v polovině února, kdy mohu čekat, že mi příjdou peníze, které mi mají v těch daních vracet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP a prohlášení k dani

Dobrý den, už nejsem student a pracuji na DPP ( do 10000,-Kč), ale platím si sama zdravotní pojištění. Dostala jsem nabídku na další brigádu na DPP (obě brigády dohromady na DPP jsou stále do 10000,-Kč), kde se mě ptají na podepsání prohlášení k dani. K čemu vlastně prohlášení k dani je? Mám ho podepsat, když ho nemám podepsané u první brigády? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

podpora osvč

Dobrý den. Mám živnostenský list a podnikam od roku 2019. Danove přiznání jsem jestě nepodaval. Jelikož ted nemuzu vykonávat svou činnost tak jsem žádal u finančního úřadu podporu pro osvč 25000,ale v žádosti je že chtějí DIČ ,které já ale přidělené nemám. Můžu vědět jestli mi ho někdo přidělí a jestli mám nárok na podporu osvč.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Kompenzační bonus

Dobrý den, mám dotaz. Chtěla bych se zeptat máme-li s manželem nárok na kompenzační bonus. Jsem spolupracující osoba a manžel je od poloviny ledna na nemocenské. Já pracuji a provozovnu máme otevřenou. Zakázek máme málo. Manžel začal chodit na rehabilitace v březnu, ale musel je kvůli koronaviru přerušit. Teď čeká až bude moci opět začít rehabilitovat a následně ukončit nemocenskou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dropshipping a daně

Dobrý den, začínám podnikat a potřebovala bych informace ohledně placení daní a EET. Podnikám jako živnostník v oblasti prodeje zboží a můj obchodní model je následující: Mám e-shop, kde zákazník provede objednávku, kterou poté zaplatí (nejčastěji převodem v CZK) či přes PayPal. Já po provedení objednávky zboží objednám u dodavatele a nechám zaslat na adresu zákazníka. Jedná se o obchodní model tzv. Dropshipping. Zákazníci jsou z Česka. Dodavatelé jsou z Číny. Jak je to v tomto případě s placením daní - které všechny daně se mě, jako podnikatele, týkají? Jak je to v tomto případě s EET - jsem povinna evidovat tržby a jak? Za každou transakci zákazníka, za převod od poskytovatelů platebních bran nebo se mě to netýká? Jednou jsem volala na daňový úřad a paní bohužel vůbec nerozumněla tomu, na co se jí ptám, ale co mi řekla bylo, že nemusím u produktů účtovat DPH. Tak bohužel úplně nevím co je pravda a co ne. Mnohokrát děkuji za odpověď