Silniční daň , amortizace auta

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 07.02.2000 00:00


Vazeni, jiz pred tydnem jsem ucinil dotaz, dosud jsem neobdrzel odpoved, proto se opetovne ptam a dekuji za odpoved: 1. Manzelka, ktera je na materske, si privydelava na ZL. Pritom pouziva nepravidelne osobni auto v jejim vlastnictvi k tomuto podnikani. Prosim o sdeleni, zda je mozne platit silnicni dan pouze za jednotlive dny, kdy toto auto pouziva, ci je nutne platit tuto dan za cely mesic, kdy bylo auto pouzito. 2. Dale Vas prosim o sdeleni, zda v pripade, ze bezuplatne zapujci auto pribuznemu, ktery tez podnika na ZL, zda tento muze a jakym zpusobem uplatnit naklady souvisejici s vyuzitim auta do sveho ucetnictvi (benzin predpokladam ano, co amortizace ?) Dekuji

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Vážený pane, všechny dotazy jsme zodpovídali v průběhu několika hodin, za technické potíže spojené se zasláním odpovědi se omlouváme. Odpověď na Váš dotaz je uveřejněna v seznamu odpovědí zdarma na adrese poradenstvi.finance.cz pod číslem 455. Zde ji uvádíme znovu v plném znění : V odpovědi předpokládáme, že se jedná o osobní auto a že není v obchodním majetku. Nejprve k silniční dani : Vaše manželka bude moci uplatnit daň silniční do nákladů, pokud bude automobil používat příležitostně, lze se povinnosti platit celoroční sazbu silniční daně (která u osobního automobilu uvedené kubatury činí 3000 Kč) vyhnout. Nikoli však denní sazbou, která je možná pouze u vozidel zaměstnanců, ale lze využít ustanovení §8 zákona o silniční dani, které mluví o tom, že daňová povinnost vzniká v měsíci, kdy byly splněny rozhodné skutečnosti a zaniká v měsíci, kdy pominuly rozhodné skutečnosti. Rozhodnými podmínkami je přidělení SPZ a používání k podnikání, či pokud je auto určeno k podnikání. Záleží tedy na míře pravidelnosti, pokud bude Vaše manželka prokazatelně využívat auto jednou za měsíc, dochází k paradoxní situaci a bude potřeba podle našeho názoru za každý měsíc odvést daň. Pokud však budou intervaly dvouměsíční, bude podle našeho názoru zcela v souladu se zákonem, pokud bude daň hrazena pouze za měsíc, ve kterém auto bylo použito, a to ve výši 1/12 z 3000 Kč. Upozorňujeme však znovu na to, že auto musí být prokazatelně použita k podnikání jen v konkrétní dny a nebude primárně k podnikání určeno. Co se výdajů na pohonné hmoty a amortizace auta týká : Není-li auto v obchodním majetku (ani nikdy nebylo, ani nebylo pořízeno na leasing, kdy leasingové splátky byly uplaťnovány do daňových výdajů), lze za každý km jízdy pro podnikatelské účely uplatnit do nákladů náhradu za amortizaci vozu v současné výši 3,30 Kč/km a sazbu náhrady za spotřebovaný benzín ve výši vypočtené z ceny benzínu a průměrné spotřeby automobilu. Cenu benzínu můžete zjistit ve pokynu MF ČR uveřejněném ve Finančním zpravodaji 1/2000, či ji doložit doklady o nákupu pohonných hmot. Odpověď na Váš současný dotaz : Podle §24 ods.2 písm. k) bod 3 zákona o daních z příjmů lze v případě silničního motorového vozidla vypůjčeného uznat pouze výdaje na dopravu ve výši náhrady výdajů za spotřebované PHM. Sazbu základní náhrady nelze přiznat, protože tato je kalkulovaná na amortizaci vozidla, což je věcí majitele auta.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o studiu pro zaměstnavatele na FÚ

Dobrý den, pracuji ve firmě, kde je podmínkou status studenta, který dokazujeme potvrzením o studiu. Měl jsem zpoždění s doložením potvrzení a z firmy se nahněvaně ozvali, že to dokládají na FÚ a že s tím teda mohou být problémy. Nicméně nevidím důvod, proč by měl status studenta FÚ zajímat. Jde o příjem asi 5k/měsíc. Nebo se mýlím? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, jsem zaměstnanec a podnikám na vedlejší činnost, neplátce DPH, výdaje paušálem a zisk nepřesahuje limit. Začala jsem nyní spolupracovat se zahraniční společností se sídlem v Londýně, která mi za provedené zakázky bude posílat platby na PayPal v GBP. Bude se jednat o malé částky (cca 25 GBP jednou měsíčně asi po dobu tří měsíců). Co je třeba v tomto případě uvádět? Četla jsem něco o identifikované osobě, ale nejsem si jistá, zda se to vztahuje na tento případ, a jak postupovat, aby bylo vše v pořádku. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Darované peníze ze zahraničí

Dobrý den, před rokem (v listopadu 2018) mi byly darovány peníze od babičky z Polska, které jsou uloženy na polském bankovním účtu. Vyřizoval jsem tam nějaké dokumenty Zpráva o nabytí vlastnictví nebo vlastnických práv (SD-Z2) a obratem jsem dostal dokument Informace o části přijatých příjmů fyzických osob, které nebydlí na území Polska (IFT-1R). Zajímalo by mě, jestli můžu s těmito penězi disponovat již na území ČR nebo to ještě musím i tady někde nahlásit, případně co k tomu budu potřebovat? Jedná se o částku v přepočtu lehce nad 1 mil Kč. Peníze by měly být zdaněny na území Polska. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - co se počítá do limitu 68 000 Kč?

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a pracuji na dohodu, kde si vydělám 4500Kč/měsíc, tedy 54000Kč/rok. Od 1.9.2019 jsem obnovila živnost jako vedlejší činnost a jde mi o to kolik si můžu na živnost vydělat, aby manžel dostal slevu na manželku? Výdaje budu uplaťňovat paušálem 60%. Pokud jsem to pochopila správně, tak zisk můžu mít nějakých 23000Kč (zisk bez jakýchkoliv výdajů). Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Smlouva o dílo - příležitostný příjem a jeho zdanění

Dobrý den, pracuji na HPP u jedné firmy. Pro jednu překladatelskou firmu jsem vypracovala jeden překlad, dále v tom pokračovat nebudu. Práce byla vykonána na smlouvu o dílo. Nyní mi chtějí vyplatit odměnu, která činí 900 Kč. Je nutné tuto částku danit? Našla jsem na internetu, že takto nízká částka se nemusí přiznávat, ale chci mít raději jistotu.


odpovídal(a): Redakce

přijatá faktura z EU přišla pozdě

Dobrý den, jsme plátci DPH CZ, dodavatel služby plátce DPH SK,jedná se o fa za službu brandbank services(nafocení,zvážení,změření našich výrobků podle GS1) Fa má Datum vystavení 17.6., DUZP 17.6., ale došla pozdě až 13.9.2019.na fa je uvedeno VAT revers charge. přepočítám kurzem k datu DUZP 17.6.,. do řádku 5 daň. přiznání, ale váhám, jestli nepodat dodatečné daň. přiznání za 6/2019, když zadám DUZP 17.6,samozdanění za 9/2019 a kontrolní hlášení,kde v A2 bude datum 17.6., ale vše odešlu až za září.


odpovídal(a): Redakce

2 brigády student + ZTP prvního stupně

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li jako ZTP a student zároveň, mám nějakou speciální výhodu co se týče odvodu daní ze dvou brigád. Co jsem zjistil je, že se za mě nemusí odvádět soc. a zdrav. (Pokud jsem to správně pochopil) Příklad: Dejme tomu, že bych bych vydělal na brigádě s prohlášením 9.800 a na brigádě bez prohlášení 5.000, tak na kolik vychází odvody při ZTP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotaz k evidenci a zpracování mezd - zaměstnavatel

Dobrý den, mám dotaz ohledně zpracování mezd. Je nutné zpracovávat mzdy za 1 firmu v jednom mzdovém softwaru? Vedení firmy, ve které pracuji, chce předat část mezd externí účetní, která pracuje v jiném mzdovém softwaru než my. Prý, že to žádný zákon nezakazuje. Ale nebudou jedny mzdové rekapitulace, ale ze dvou účetních programů, odvody se musí sečíst z obou rekapitulací a vyplnit ručně přehledy na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Domnívám se, že účetnictví a mzdy za jednu firmu se musí účtovat jako celek. Vedení mě ujišťuje, že to není protizákonné a nechce s tím nic dělat. Mají pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka.

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně prohlášení poplatníka a uplatňování slevy. Do 12.8.2019 jsem pracovala na DPP u jednoho zaměstnavatele, měla jsem podepsané prohlášení a uplatňovala slevu na dani každý měsíc (Výdelky nad 10 000). 22.8.2019 jsem podepsala novou smlouvu DPP a podepsala také prohlášení. Nedošlo mi, že by to tak být nemělo. Bude to nějaký problém, když jsem uplatňovala slevu na dani v jeden měsíc u obou zaměstnavatelů? Nyní jsem chtěla ukončit DPP, protože tento měsíc nastupuji na HPP do jiného zaměstnání a slečna, se kterou jsem DPP chtěla zrušit k 30.9.2019, tak mi řekla, že zašle požadavek na zrušení slevy poplatníka a že se uvidí, zda mi to zruší k 30.9.2019. Ale já budu 10.10.2019 podepisovat novou smlouvu a ráda bych uplatňovala slevu, a nevím, jak mám zjistit, že jsem u starého zaměstnavatele tu slevu na dani ukončila k 30.9.2019? Děkuji moc, snad to zní srozumitelně. Hezký den, Irena Vašíčková.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a DPP

Dobrý den, trochu se v této problematice ztrácím, a proto prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nemám zaměstnanecký poměr, jsem OSVČ, během rodičovské nemám živnost pozastavenou (na živnostenském úřadě mi bylo řečeno, že kvůli rodičovské pauze pozastavovat nemusím), ale živnosti se po dobu rodičovské nevěnuji (přehled OSVČ podávám). Přivydělávám si na DPP (s podepsaným prohlášením) do 10 000 Kč. Pokud by se mi odměna na DPP zvýšila nad hranici 10 000 Kč, jak je to se zálohami na zdravotní a sociální pojištění? Čeká mě jejich placení, i když stále pobírám rodičovský příspěvek? Nebo se mě v tomto případě týká srážková daň 15 %? O kolik se reálně sníží čistý příjem? Děkuji za radu, hezký den.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.