Výherní automaty

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 07.02.2000 00:00


Nevím si rady jakým způsobem odepisovat výherní hrací automaty, jsem-li fyzická osoba, která je pronajímá společnosti s r.o. Nakoupil jsem je v roce 1999, ale dle zákona jim skončila platnost jejich osvědčení 31.12.1999(i když na osvědčení je doba platnosti uvedena např. do 31.3.2000), proto jsem musel nakopuit ke každému VHP nové reosvědčení, na kterém je doba platnosti např. do r. 31.04.2003. Nevím tedy, zda je mám odepisovat dle 2. odpisové skupiny 6 let (zdá se mi to nelogické, když i nová osvědčení končí dříve) nebo dle doby jejich osvědčení? Některé VHP jsem nakoupil za cenu nižší než 40 tis. Můžu je tedy odepsat celé již v roce 1999? Děkuji Čech

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Zákon o daních z příjmů stanoví v § 30 ods.6, že u hmotného majetku, jehož životnost nebo doba trvání je stanovena v letech obecně závazným předpisem nebo příslušným orgánem na základě zmocnění ve zvláštním zákoně, se odpis stanoví jako podíl vstupní ceny a doby trvání (životnosti). Celková doba provozuschopnosti hracího přístroje je maximálně 5 let, tuto dobu nelze nijak překročit. Současně platí, že pokud poplatník chce používat automaty po 31.12.1999, musí požádat o osvědčení (což jste udělal, jak píšete), které mu bude vydáno při splnění zákonných podmínek , a to pouze na dobu zbývající do pěti let životnosti přístroje. Uplatňujte tedy časové odpisy od data nákupu do data uvedeného na osvědčení (předpokládáme, že Vám byla vydána nová osvědčení s účinností od 1.1.2000). Roční odpis se stanoví s přesností na dny, nebo s přesností na měsíce, v tom případě pak od měsíce následujícího po měsíci, v němž byly splněny podmínky pro odepisování. Jestliže hrací přístroj byl pořízen za cenu nižší než 40 000 kč v roce 1999, pak nevznikl nehmotný majetek pro účely daně z příjmů a hodnota přístroje může být v plné výši nákladem roku 1999.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

přijatá faktura z EU přišla pozdě

Dobrý den, jsme plátci DPH CZ, dodavatel služby plátce DPH SK,jedná se o fa za službu brandbank services(nafocení,zvážení,změření našich výrobků podle GS1) Fa má Datum vystavení 17.6., DUZP 17.6., ale došla pozdě až 13.9.2019.na fa je uvedeno VAT revers charge. přepočítám kurzem k datu DUZP 17.6.,. do řádku 5 daň. přiznání, ale váhám, jestli nepodat dodatečné daň. přiznání za 6/2019, když zadám DUZP 17.6,samozdanění za 9/2019 a kontrolní hlášení,kde v A2 bude datum 17.6., ale vše odešlu až za září.


odpovídal(a): Redakce

2 brigády student + ZTP prvního stupně

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li jako ZTP a student zároveň, mám nějakou speciální výhodu co se týče odvodu daní ze dvou brigád. Co jsem zjistil je, že se za mě nemusí odvádět soc. a zdrav. (Pokud jsem to správně pochopil) Příklad: Dejme tomu, že bych bych vydělal na brigádě s prohlášením 9.800 a na brigádě bez prohlášení 5.000, tak na kolik vychází odvody při ZTP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotaz k evidenci a zpracování mezd - zaměstnavatel

Dobrý den, mám dotaz ohledně zpracování mezd. Je nutné zpracovávat mzdy za 1 firmu v jednom mzdovém softwaru? Vedení firmy, ve které pracuji, chce předat část mezd externí účetní, která pracuje v jiném mzdovém softwaru než my. Prý, že to žádný zákon nezakazuje. Ale nebudou jedny mzdové rekapitulace, ale ze dvou účetních programů, odvody se musí sečíst z obou rekapitulací a vyplnit ručně přehledy na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny. Domnívám se, že účetnictví a mzdy za jednu firmu se musí účtovat jako celek. Vedení mě ujišťuje, že to není protizákonné a nechce s tím nic dělat. Mají pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka.

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně prohlášení poplatníka a uplatňování slevy. Do 12.8.2019 jsem pracovala na DPP u jednoho zaměstnavatele, měla jsem podepsané prohlášení a uplatňovala slevu na dani každý měsíc (Výdelky nad 10 000). 22.8.2019 jsem podepsala novou smlouvu DPP a podepsala také prohlášení. Nedošlo mi, že by to tak být nemělo. Bude to nějaký problém, když jsem uplatňovala slevu na dani v jeden měsíc u obou zaměstnavatelů? Nyní jsem chtěla ukončit DPP, protože tento měsíc nastupuji na HPP do jiného zaměstnání a slečna, se kterou jsem DPP chtěla zrušit k 30.9.2019, tak mi řekla, že zašle požadavek na zrušení slevy poplatníka a že se uvidí, zda mi to zruší k 30.9.2019. Ale já budu 10.10.2019 podepisovat novou smlouvu a ráda bych uplatňovala slevu, a nevím, jak mám zjistit, že jsem u starého zaměstnavatele tu slevu na dani ukončila k 30.9.2019? Děkuji moc, snad to zní srozumitelně. Hezký den, Irena Vašíčková.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek a DPP

Dobrý den, trochu se v této problematice ztrácím, a proto prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nemám zaměstnanecký poměr, jsem OSVČ, během rodičovské nemám živnost pozastavenou (na živnostenském úřadě mi bylo řečeno, že kvůli rodičovské pauze pozastavovat nemusím), ale živnosti se po dobu rodičovské nevěnuji (přehled OSVČ podávám). Přivydělávám si na DPP (s podepsaným prohlášením) do 10 000 Kč. Pokud by se mi odměna na DPP zvýšila nad hranici 10 000 Kč, jak je to se zálohami na zdravotní a sociální pojištění? Čeká mě jejich placení, i když stále pobírám rodičovský příspěvek? Nebo se mě v tomto případě týká srážková daň 15 %? O kolik se reálně sníží čistý příjem? Děkuji za radu, hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Slevy na dani v případě vysokoškolského studia

Dobrý den, dcera studuje doktorantské studium. Mám nárok na ulevu na daně i když dceři bylo již 26 let?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci byl poskytnut příspěvek na ubytování formou nepeněžního plnění

Dobrý deň, zamestnávateľ nám poskytuje príspevok na ubytovanie formou nepeňažného plnenia. Na výplatnej páske mám kolónku - RL zúčt. ubytování (2296kc) a mám to na ľavej strane, kde sú moje zdaniteľné príjmy. V kolónkach hrubá mzda a hrubý příjem mám rovnaké sumy, ale v kolónke úhrn příjmu, základ ZP a základ SP už mám hrubú mzdu navýšenú o sumu 2296kc. Na stránke svazu účetní ČR som sa dostal k takejto citácii: "Od daně z příjmů ze závislé činnosti je dle § 6 odst. 9 písm. i) zákona o daních z příjmů osvobozena hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně. Přechodné ubytování splňující podmínky nepodléhá dani z příjmů ze závislé činnosti, ani sociálnímu a zdravotnímu pojištění. V případě, že by bylo poskytnuto přechodné ubytování v hodnotě nad 3 500 Kč měsíčně, podléhala by částka nad 3 500 Kč měsíčně dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance. Pokud je však příspěvkem na bydlení myšlen příspěvek v peněžní formě, bude celý podléhat dani z příjmů ze závislé činnosti a sociálnímu a zdravotnímu pojištění včetně pojištění, které odvádí zaměstnavatel za zaměstnance." Ďaľšia vec je, že koordinátori nám stále tvrdia, že ubytovna stojí viac ako 6000 mesačne. Z výplaty mám aj zrážku zo mzdy za ubytovanie v sume 956kč. To je spolu niečo cez 3200kč. Po prepočítaní mojej hrubej mzdy na čistú cez kalkulačku čistej mzdy mi suma nesedí, čiže mi bola zrazená daň z príjmu a odvedené odvody za toto nepeňažné plnenie. Bola to chyba účtovníčky alebo je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti na Slovensku

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o dani z predaja nehnuteľnosti, odvádza sa v štáte, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza? Náš prípad je, že predávajúci trvale bytom ČR, zdedil nehnuteľnosť v SR, ktorú poručiteľ - zustavitel vlastnil viac ako 5 rokov, a chce ju predať nám občanom SR, platí sa daň z predaja nehnuteľnosti u Vás v ČR v tomto prípade? U nás v SR nemusí tento pán podávať daňové priznanie,lebo v tomto prípade je to oslobodené od dane z predaja chcela som sa teda spýtať,či má nejaké daňové povinnosti u Vás v ČR. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom.


odpovídal(a): Redakce

Změna výdajového paušálu z 80% na 60%

Dobrý den, jsem osvč, mám řemeslnou živnost a v daňovém přiznání uplatňuji výdaje paušálem 80% z příjmů. Chci se zeptat, jestli si ho mohu sám změnit z důvodu žádosti o hypotéku na 60% a po roce opět zpět na 80.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro rodiče a její podmínky

Zdravím, již jsem psal jeden dotaz týkající se tohoto tématu, jenže mi asi nebylo úplně porozuměno. Moje otázka zní zda výše mého výdělku jako studenta, může ovlivnit slevy na daních mého rodiče který za mne slevu na dani uplatňuje. Jelikož mám brigádu nejen o prázdninách ale i přes školní rok, rodiče mi začali říkat abych si hlídal kolik si dohromady na brigádě vydělám, jelikož prý existuje limit výdělku který když překročím, budu já (nebo moji rodiče) vracet určitou částku na daních, (maximální částka se má pohybovat okolo 64 000 kč/ rok a vracet se má více než 10 000 kč) Podle toho co jsem doposud vyčetl z internetu je jedna z podmínek uplatnění slevy ta, že dítě nesmí být výdělečně činným, upřímně moc nevím co si pod pojmem mám představit. Představuji si částku kterou když překročím stanu se výdělečně činným a tudíž se sleva nebude moct uplatnit. Problém je že když jsem si cokoli zkoušel vyhledat na internetu tak jsem nic s touto tématikou nenašel, takže nevím jestli je to pravda nebo jen hoax.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.