Příjmy z prodeje c.p.

Sekce: Daně | Téma: Daň z příjmu FO

Otázka: 04.02.2000 00:00


V roce 1997 jsem přistoupil na veřejný návrh společnosti Chemapol Group, a.s. o koupi akcií společností Fatra, a.s. a Synthesia, a.s. Podle veřejného návrhu se Chemapol Group zavázal provést úhradu ve třech splátkách v letech 1997, 1998 a 1999. Z těchto splátek uhradil pouze první dvě, a pak byl na společnost vyhlášen konkurs (viz také týdeník EKONOM č. 13/1999 str. 34-35). Dále jsem uzavřel komisionářskou smlouvu s makléřským domem ABLE a.s., ve které se komisionář zavazuje, že finanční prostředky či CP, které od komitenta převzal, budou použity k obchodování s CP na BCPP, RM-S a na ostatních kapitálových trzích, které nebyly v den podpisu smlouvy známy. Minulý měsíc jsem smlouvu vypověděl, ale makléřský dům ABLE, a.s. není schopen dostát svým závazkům a v krátké době bude pravděpodobně na tuto společnost vyhlášen také konkurs. V letošním roce jsem však výhodně prodal jiné cenné papíry ze svého vlastního účtu u SCP (pořízené ze soukromých finančních prostředků), které jsem nevlastnil déle než 6 měsíců, a tudíž bych ze zisku měl zaplatit daň dle platného zákona o daních z příjmů. Zajímalo by mě, jak mohu kompenzovat tento zisk se ztrátami výše uvedených společností, u nichž mám pohledávky stejného druhu jako svůj zisk za předpokladu, že výsledky konkursu budou vyhlášeny v letošním roce (tzn. ve stejném zdaňovacím období). Připomínám, že jsem fyzická osoba s příjmy ze závislé činnosti a loni jsem měl ostatní příjmy z cenných papírů, které jsem vlastnil déle než půl roku a nevím, zda si musím nebo mohu podat za rok 1999 daňové přiznání, (tzn. nemusím zdaňovat své ostatní příjmy ani nemohu ztrátu odečíst od příjmů ze závislé činnosti). Děkuji za odpověď.

Odpověď: odpovídal(a): Redakce ,


Příjmy z prodeje cenných papírů (mimo cenných papírů v obchodním majetku) jsou u fyzické osoby zdaňovány podle § 10 zákona o daních z příjmů. Jsou-li výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmů (tj.příjem z prodeje cenných papírů) vyšší než příjem k rozdílu se nepřihlíží. Je zde určitý prostor pro kompenzaci ziskových a ztrátových operací, ale pouze v rámci jednoho druhu příjmu (příjmy z prodeje cenných papírů, které nejsou osvobozeny). Pokud u ztrátového prodeje byly splněny podmínky pro osvobození (časový test 6 měsíců), nelze tento prodej při stanovování základu daně zohlednit. Nyní k povinnosti podat daňové přiznání za rok 1999. Za předpokladu, že Vaše příjmy ze závislé činnosti splňují podmínky pro provedení ročního zůčtování a neuplatňoval jste odečet úroků z hypotečního úvěru, nemusíte podávat daňové přiznání, pokud Vaše ostatní příjmy, kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaněných srážkou, nepřesáhly výši 4.000 Kč. Osvobozené příjmy z prodeje c.p., které jste vlastnil déle než 6 měsíců před jejich prodejem, nijak povinnost podat daňové přiznání neovlivňují a v daňovém přiznání se neuvádí. Jako každý poplatník můžete podat daňové přiznání dobrovolně. V žádném případě však nelze odečíst jakoukoliv ztrátu od dílčího základu daně podle § 6 (závislá činnost).


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: DANĚ

odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňový bonus

Dobrý den, nevěděla jsem jak se mam dotázat na výpočet mzdy,který uvádíte na těchto stránkách, / mzda 16 000 / nevychází mi tam daňový bonus, vy uvádíte 1 744,Kč ale mě vychází 1 729, Kč. Můžete mi upřesnit jak jste došli k vaší částce 1 744, Kč. Děkuji Vám za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

DPH a pronájem

Dobrý den, první dotaz:firma plátce DPH má pronajatý dům od fyzické osoby, který využívá k dočasnému ubytování svých zaměstnanců zdarma, kdy cena jednoho lůžka je 3.500,- Kč, kterou zaměstnavatel platí za zaměstnance pronajímali /příspěvek na ubytování/. Vztahuje se na tuto částku DPH? A když firma sama vybaví pokoje, má nárok na odpočet DPH? druhý dotaz: firma plátce DPH má pronajatou ubytovnu od fyzické osoby, část je využívaná k podnikání - ubytování osob /zde 15 % DPH/ a část využívá k ubytování svých zaměstnanců zdarma /viz první dotaz/.Vztahuje se na tuto částku DPH a jak to je s DPH na vstupu. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?


odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu na nevlastní dceru

Vyvdala jsem dceru v jejich 9 let, manžel byl vdovec. Dceru jsme vychovali do její zletilosti, pak jsme se rozvedli. Jiné děti nemám, jen poloviční sestru. Bydlím v jednopokojovém bytě, který mám v osobním vlastnictví. Chci převést svůj byt na jen na dceru, je vdaná a má 3 děti. Jak je to s daňovou povinností v případě daru, prodeji nebo závěti?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z hypotéky

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možno uplatňovat odpočet úroků z hypotéky na rekreační dům, který využívám k trvalému bydlení a jsem jeho majitelem, jakož i jediným čerpajícím hypotéky. Předem děkuji za odpověď S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.